Brooklyn

Román irského autora Colma Toibína Brooklyn vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky podpořený tou nejlepší vůlí ze strany samotné Eilis vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy. Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56493/brooklyn-56493.jpg 3.8171

Brooklyn (2009)

Vydáno:, Mladá fronta

Anna.Ure

Kniha se mi líbila svoji lehkostí a zajímavým členěním, ale překvapivě plynula až moc. Myslím tím, že i v okamžiku zvratu autor situací pouze proplul, jakoby to byla jen další běžná věc. K dané době se to nejspíš hodí, ale nevadilo by mi více akčnosti a jednoznačnosti (mluvím o konci, který je hodně na čtenáři - jak si ho přebere). Jinak pěkná kniha, kterou ale ze své knihovničky asi víckrát nevytáhnu.

Staef

První knížka, kdy se mi víc líbí jeho filmové zpracování.

Mayaku

No, ten příběh je dost obyčejný a psaný poměrně jednoduchým stylem. Musím se přiznat, že ze začátku se mi kniha moc nelíbila a pořád jsem ji srovnávala s (podle mě skvělým) filmem, u něhož Nick Hornby odvedl kus pěkné scénáristické práce a dodal příběhu určitý punc naléhavosti, který jsem v knize dost postrádala (a stačilo k tomu jenom to, že ve filmu měla Eilis jen sestru Rose, ale v knize má další tři bratry - tím pádem za situace, kdy má další tři sourozence žijící co by kamenem dohodil v Anglii, si člověk říká, proč by se případně jeden z nich nemohl vrátit na trvalo do Irska, když je ho tam potřeba, proč táhnout Eilis až z Brooklynu na druhém konci světa?). Nechci knihu nijak hanit, příběh je to sice obyčejný, ale hezký, a příjemně se čte, ale když se k němu budu vracet, tak pouze v jeho zfilmované podobě, která mě oslovila více.

evasochova

Kniha i film se mi líbily. I když pořád nevím, co si o hlavní hrdince vlastně myslet. Mám pocit, že její nerozhodnost pramení z jejích představ o tom, jak prožije svůj život: s manželem a staráním se děti v rodném městě. Místo toho ji pošlou do Ameriky, kde postupem času vydělává peníze, studuje, nebo pozná milého Italo-američana, který jí nabízí společný život. Ale pokud by tuto nabídku přijala, už by v Americe musela zůstat a její sen by se rozplynul. Po návratu do Irska se jí tam zdá vše fádní s dokonce se ji po Státech stýská. Pak se ale najde práce a pozná Jima, který jí může nabídnout to, co si vždy přála. Jsem ráda, že se nakonec rozhodla vrátit k Tonymu, i když konec byl takový jako zásah z hůry, jakoby autor nevěděl, jak vybruslit z dané situace.

Stellia

Príbeh o mladej žene, ktorá sa vydá za prácou do "Nového sveta", do Ameriky. Eilis, spočiatku ustráchaná a nevýrazná dievčina z malej írskeho mestečka, okúsi v Amerike príchuť samostatnosti a zodpovednosti za svoje rozhodnutia. A bože, ako som ju len mala chuť prefackať!

Brooklyn, inak fantastický príbeh, ktorý popisuje migráciu Britov, a predovšetkým Írov do Ameriky v 60.rokoch, padá na nerozhodnosti a skutočne zvláštnych myšlienkových pochodoch tejto mladej ženy. Miestami ju máte radi, miestami krútite hlavou ako sa vôbec nad niečím takým dokáže zamyslieť, a ešte to aj dopliesť. Ale nerozhodnosť v citoch a zmätok v hlave hádam k úplnej dospelosti tak trošku aj patrí. Avšak plný počet hviezdičiek knižke prinieslo filmové spracovanie, kde boli scenáristi k postave Eilis zhovievavejší,a zmiernili jej rozpaky či nerozhodnosť, takže bolo skutočne ťažké si ju nezamilovať :)

Ssojka42

Velmi doporučuji!! Kniha je decentní, každý si u ni odpočine. Příběh obyčejné dívky, ze které se stává krásná žena, která si věří. Tony byl můj favourite )))) man. Určitě nejlepší postava.

KláraHunčarová

Knížka mě velice bavila, bylo zajímavé sledovat Eilisiny myšlenkové pochody. Musím také ocenit jak dokonale se autor vcítil do nerozhodných mladých dívek, které často nedokáží rozpoznat co vlastně cítí a co by si měly počít se svým životem.

janyska13

Kniha se mi moc líbila, stejně jako film. Opět trochu nesrovnalosti mezi knihou a filmem, ale i tak se mi moc líbila. :)

Wajny

Ze začátku mi kniha připadala nudná - neustále popisy postav a okolí, které z povzdálí pozoruje nejistá Eilis. Příjezdem do Ameriky se Eilis začíná konečně otevírat světu a seznámení s Tonym z ní konečně dělá sebevědomou dívku. Jediným problémem Eilis je, že pořád dělá to co jí ostatní řeknou a i přestože si není stoprocentně jistá. Návrat do Irska nám vykresluje Eilis jako nevyzrálou ženu, která ani neví, jaké to je opravdu milovat. Konec knihy, který je hodně kritizovaný, se mi líbil, protože si myslím, že takový se ke knize (i k Eilis hodí) - uspěchaný a nejistý, přesně taková totiž Eilis je.

Kniha mě potěšila tím, že se nejednalo o čistě romantickou knihu, ale spíš o psychologický pohled do hlavy mladé ženy. Další plus vidím v popisu situací z pohledu přistěhovalců.
Bohužel celková formální úprava knihy byla dost špatná (zejména uvozovky), dále mi vadilo, že vedlejší postavy nedostaly prostor projevit se. A i přestože se kniha odehrává během téměř dvou let nedošlo k žádným výrazným změnám charakterů u postav. Vše pořád plynulo, tak nějak stejně a kniha tak působí povrchně.

Petruse21

Eilis mi nesedla, nerozuměla jsem jejím pochodům. V knize mi vadily překlepy a špatné uvozovky, ale to je chybou překladu. Jinak se to četlo hezky, věřím, že podobných příběhů se stalo bezpočet.

tess.de.veles
25.12.2016

Nebyla spatna :) ....do posledni chvile jsem byla napnuta,jestli nakonec odjede zpatky do USA nebo ne.....Na film se ted chystam....tak jsem zvedava :)

antonin0999
30.10.2016

Román pro ženy jaksepatří. Lehká dobrodružná cesta nejen stezkami lásky, ale i dalších citů a krajů. Líbilo se mi, že nenabízí pouze černobílý pohled na lásku, děj se nedal snadno předvídat a zápletky působí velmi realisticky. Mrzelo mě jedině, že jsme postavy nemohli poznat více do hloubky a tudíž s nimi i dané těžké situaci hlouběji prožívat. Dobrá oddechovka, kterou zhltnete za den či dva.

KikčaHubáčková
29.10.2016

Boží knížka. Lepší než film :)

magnolia
09.10.2016

Další letošní (dívčí) retro román, tentokrát z 50.let minulého století. Na čtení jsem se těšila, bylo takové podzimně zasmušilé, i když se odehrává v různých ročních obdobích, během asi dvou let. Bavilo mě vyprávění hlavní hrdinky, obdivovala jsem ji za odvahu i přímost, kterou se naučila pod vlivem okolností a současně chápala její slabosti, tak lidské a vlastní mladé dívce. Jen mi často připadalo, že se vše odehrává v mnohem starší době (nežli polovina 20.století), asi způsobem jednání některých osob i samotné Eilis (ale to je jen můj pocit, nezpochybňuji nic). Je to hezky napsané a není to ani červená knihovna, ani naopak něco složitě intelektuálského. Takový ženský irsko-americký příběh.

Illaa
25.09.2016

Kniha byla velice příjemná na čtení, celkově se četla jedním dechem. Bohužel musím přiznat, že závěr knihy mě zklamal. Rychle a zbrkle ukončené. Rozhřešení, na které čekáte, se utne během dvou posledních stránek.

swon
03.09.2016

Málokdy se mi film líbí více než kniha. V tomto případě tomu ale tak bylo. Nepochybně mě velmi ovlivnilo, že jsem film viděla dříve. Postavy tak u mě v hlavě vypadaly jako herci, kteří je ve skutečnosti hráli. A i scénář mi nakonec přišel lepší než knížka, byť ve většině případů film kopíroval knihu. Na můj vkus příliš mnoho popisů niterných pocitů Eilis, méně děje v přímé řeči, který by knížku rozhodně oživil. Na druhou stranu je to příjemné čtení, které člověka intelektuálně neunaví :-) Rozhodně se dá přečíst rychle, není potřeba od ní utíkat a odpočívat.

maruschka
27.08.2016

To je taková krása...

Luciska13
22.08.2016

Skvělá oddechovka, krásně napsaná a snadno se čte a není nijak přeslazená. Nejdřív jsem teda bohužel viděla film, který mohu také doporučit, takže jsem od začátku věděla, jaké bude Eilisino rozhodnutí, ale i tak to bylo krásné počtení. Ale přiznejme si, že Eilis byla na konci na zabití :D

Clare.
15.08.2016

Knížka se mi moc líbila. Amerika. 50.léta. Občas se mi nelíbily názory Eilis, ale to k tomu občas patří. Nejlepší postava byl určitě Tony. Jeho si musí oblíbit snad každý :D Je tam krásně popsané jak se z obyčejné dívky stává žena, která si věří a je krásná jaká je. Kniha je decentní a krásně napsaná, každý si u ní odpočine a rád se k ní vrátí (tak jako já). Vřele doporučuji.

Káča Máča
14.08.2016

Asi jsem čekala víc. Jen málokdy se mi stane, že k hlavní postavě nic necítím, bohužel toto byl ten případ. Eilis mě nezaujala vůbec ničím a ke konci příběhu mi spíš lezla na nervy svým chováním...

novakovaterka22
28.07.2016

No ze začátku jsem si knihu zamilovala, ale konec mě bohužel trochu zklamal. ::(( Ale i tak doporučuji, pro krátkou chvíli je to fajn příběh :) Rozhodně si pustím film

vikimi
20.07.2016

Knizka se v originale cetla krasne. Nebyla moc vlacna, nebyla preplacana ani sladka. Celou dobu jsem byla pro Tonyho. Nervovala jsem se, jak to dopadne. A konec? No, nemohl to byt totalni happyend, protoze to by pak ctenar odchazel s klidem, ale zase by nad knizkou tolik nepremyslel.
Jeste zkouknu film a tim to uzavru. Chtwlo se mi u toho plakat, protoze to bylo ze zivota, a hodne lidske. Clovek si pak uvedomi, co vlastne vsechno ma.

Viky007
19.06.2016

Nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Přišlo mi, že se v knize prakticky nic neděje, až teda na tu část s Rose, ale nechci spoilerovat. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Nejvíc mě ale zklamala Eilis na konci knihy. Ano, jsem ráda, jak se rozhodla, ale to chování předtím si mohla odpustit.
Nicméně kniha je to velmi čtivá a má své kouzlo. Jsem ráda, že jsem si ji nakonec přečetla.

kusma
19.06.2016

Pro mě naprosto nevyužitý potenciál. Námět naprosto perfektní, ale proč se toho autor nechopil lépe? Prvních dvěstě stran se tam skoro nic nedělo, nemělo to ani atmosféru. A když už se tam začala dít nějaká zápletka, kniha náhle skončila a... nic u mě nenastalo.... Přitom takový prostor pro trojnásobně dlouhý příběh, třeba i z více pohledů než jednoho, a to vcelku nesympatické hlavní hrdinky. Ani ta nebyla podle mě vykreslena tak, abych jí chápala, žila s ní její životní změny. Pro mě by to prostě chtělo lepšího vypravěče...

jolii
01.06.2016

Půjčila mi ji kamarádka, ale mě až tolik neoslovila. Zkrátka, jak se píše v úvodu, prostý příběh mladé ženy.

Týnka94
26.05.2016

Taktéž se přidávám k těm, kteří knihu četli a dočetli. Nicméně musím konstatovat, že v případě tohoto příběhu jsem byla z knižní podoby mírně zklamaná. Film se mi zdál mnohem lepší, což většinou bývá naopak. Pro mě trochu zklamání.

babsi66
22.05.2016

Příběh s velkým potenciálem, který autor zdaleka nevyužil. Na můj vkus poněkud nudné a až moc poklidné na to, jaké životní zvraty hlavní hrdinka prožívá. Shodně s tempem vyprávění knížku v klidu přelouskáte a se stejně klidným srdcem ji následně odložíte a pravděpodobně zapomenete, cože se tam vlastně dělo. I když, jelikož se toho zase tolik neděje, není vlastně co zapomenout.

wiix
21.05.2016

Výnimočne chcem napísať: film bol lepší. Aj keď aj ten nebol moja srdcovka. Kniha mi prišla úplne bez emócii a bez zápletky deja. Človek predčasne vie, ako to všetko skončí a ničím ho to neprekvapí, nespôsobí to žiadnu emóciu.

Iwíček
15.05.2016

Pro mě tentokrát bohužel vcelku zklamání, po tom, co jsem na knihu četla pochvalné recenze, očekávala jsem mnohem více. Bohužel jsem se nedočkala, ale třeba někdy příště.

Jane007
15.05.2016

Nedávno jsem přemýšlela, jakou knihu si mám koupit. A Brooklyn mě zaujal už názvem. Přestože mě sestra varovala nízkým hodnocením, zariskovala jsem a byla jsem odměněna. Příběh byl velmi poutavý, nesl kouzlo doby a dobře se četl. Po přečtení jsem byla tak nadšená, že jsem musela vidět i film. Ale knížka je knížka. Rozhodně jsem ji nečetla naposledy.