Brooklyn

od:


KoupitKoupit eknihu

Román irského autora Colma Toibína Brooklyn vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky podpořený tou nejlepší vůlí ze strany samotné Eilis vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy. Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56493/brooklyn-56493.jpg 3.8203
Orig. název:

Brooklyn (2009)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (57)

Přidat komentář
Cari
03.12.2018

Jazyk Colma Toibína je prostý a jednoduchý. Žádné kudrlinky, ani metafory v jeho psaném projevu nečekejte. Přesto, nebo spíše proto se kniha čte velmi dobře. Román je vyprávěn z pohledu vypravěče - pro mě tak akorát na míru. Příběh není náročný na přemýšlení, čtenář se lehce orientuje, a stránky ubíhají rychle. Avšak není jednoduchý... Je to především pocitové dílo. Pokud ovšem hledáte něco, kde děj graduje a oplývá nečekanými zápletkami, tak se tomuto čtivu vyhněte. Brooklyn je jako skutečný život... většinou plyne pokojně, jen občas do něj vtrhne bouře, která změní náš směr.

Někomu se toto všechno může jevit nudně, ale asi chápu, proč je tento román tolik oceňovaný. Brooklyn je jako závan dospělosti. Kdy stojíte na prahu něčeho nového, a máte strach, ale zároveň je to příslib čehosi vzrušujícího... Je o tom, jaké to je, když opustíte svůj nudný život, a někde tam daleko si uvědomíte, jak moc jste ty bezpečná místa milovali. O tom, jak moc se vám může stýskat ve městě plném lidí, kde je vám i počasí cizí. O tom, jak moc se v něm můžete cítit ztracení, dokud se nenajde někdo, kdo vám domov připomene. O tom, že někdy jsou nejtěžší cesty zpátky...

Je to kniha o niterných pocitech každého, kdo opouští svůj starý svět pro nový... A vždycky, když se pro něco rozhodujeme, za sebou něco necháváme. Minulost, lidi, místa, vzpomínky. Zvyknout si, je zpočátku to nejtěžší, ale potom není nic jednoduššího. Na knize Colma Toibína se mi nejvíc líbilo to, že je vše tak reálné. Je to příběh, který se může stát každému. Je to vyprávění o skutečných lidech, ve skutečném světě. Příběh o tom, že kde se zabydlí naše srdce, tam je náš domov... to je Brooklyn.

Opatov
07.11.2018

Krasny pribeh irske divky, ktera se vydala na popud matky a sestry za stestim do Ameriky. Prvotni nejistotu a tapani diky jeji povaze nahradi laska. Prijemne cteni.

marvarid
26.09.2018

Když teď o knize přemýšlím, tak vlastně vypráví velmi jednoduchý a zcela uvěřitelný příběh. Ani jedenkrát mě nenapadlo, že by se některá ze situací vyvíjela nepravděpodobně, že by některá z postav jednala tak, jak bych to od ní nečekala. A v tom je asi to kouzlo – autor je skvělý znalec lidských charakterů a proto je každá z postav skutečná, je výborný vypravěč a tak se příběh odvíjí tak hladce. Líbilo se mi, že Eilis není žádná superhrdinka, nedrží svůj osud pevně v rukou. Řada opravdu důležitých momentů v jejím životě dopadne tak nějak sama od sebe, okolnosti ji prostě někam nasměrují a ona tím směrem jde, jak nejlíp umí. Je to tak lidské, její postava mi byla opravdu blízká.

kytarka
10.08.2018

Eilis žije s matkou a o mnoho starší sestrou. Sestra Rose se jednoho dne setká s otcem Floodem, kterého pozve domů na večeři. Tam nabídne Eilis možnost odejít pracovat do Ameriky. Vše Eilis zařídí a ona odjíždí. Dostane práci v obchodním domě, studuje účetnictví. Jednoho dne na farní zábavě se potká s Italem Tonym a rozjíždí se jejich příběh, který doprovází lásky a strasti s tím spojené...
Velmi krásně napsaný milostný příběh. Skvělá kniha, u které nemusíte moc přemýšlet. Řekla bych, že ideální letní čtení. Musím i uznat, že film byl taky skvělý, což se moc nevidí.

inkatenysek
29.07.2018

Děj této knížky je zasazen do Irska a USA 50.let 20.stoleti. Čtenář zastihuje hlavní hrdinku Eilis nejprve u ní doma, v malém irském městečku, kde je ovšem nedostatek pracovních míst, díky čemuž odchází většina mladých lidí za prací do zahraničí, především do Anglie. Takovýto osud se nevyhne ani samotné Eilis, jež je však matkou a sestrou zmanipulována k odcestování až do daleké Ameriky. Stesk po domově se zde Eilis snaží zahnat usilovnou prací, návštěvou večerních vzdělávacích kurzů a flirtováním s milým italským mladíkem Tonym. Jednoho dne ovšem dostane dopis z domova, na jehož základě se rozhodne, že se tam vypraví. A právě tehdy učiní jedno zbrklé rozhodnutí, které ovlivní celý její další život...

Ačkoliv se nejedná o žádný, příliš napínavý příběh, tak musím napsat, že se mi celkem líbil a to hlavně kvůli tomu, jak je v něm vykreslená tehdejší doba. Ocenit bych chtěla také psychologické vykreslení Eilis, kdy se z šedé myšky stala sebevědomou mladou ženou. Jediné, co mě na ní mrzelo, bylo to, jak se nakonec vždycky nechala zmanipulovat k rozhodnutí, které zásadně a celkem negativně ovlivnilo její budoucnost...

Annkag
25.06.2018

Velmi krásne napísaný príbeh o jednom z temným období Irska.Pretože na pozadí príbehu stála myšlienka ,,Bramborového hladomoru,, ktorý Irsko postihlo.
Začlenovanie sa do novej spoločnosti,ktorá sa trodila v útrobách Ameriky.Boj so samou sebou.Dohánanie vlastných snov,myšlienok,rozvoj osobnosti,ktorá sa začala rodit okamihom ked hlavná hrdinka vstúpila na palubu lodi,ktorá ju mala odviest do Ameriky-krajiny splnených snov.
Je len samozrejmé že láska ju musela navštívit...a že to bola láska.Objavovanie niečoho tak krásneho a čistého čo sa rodilo v hlbinách jej myšlienok a srdca....krásna oddychovka ktorá poteší,pohladí dušu a zanechá stopu vo vašom srdci i po jej zatvorený.

Anna.Ure
06.08.2017

Kniha se mi líbila svoji lehkostí a zajímavým členěním, ale překvapivě plynula až moc. Myslím tím, že i v okamžiku zvratu autor situací pouze proplul, jakoby to byla jen další běžná věc. K dané době se to nejspíš hodí, ale nevadilo by mi více akčnosti a jednoznačnosti (mluvím o konci, který je hodně na čtenáři - jak si ho přebere). Jinak pěkná kniha, kterou ale ze své knihovničky asi víckrát nevytáhnu.

Staef
05.08.2017

První knížka, kdy se mi víc líbí jeho filmové zpracování.

Mayaku
18.06.2017

No, ten příběh je dost obyčejný a psaný poměrně jednoduchým stylem. Musím se přiznat, že ze začátku se mi kniha moc nelíbila a pořád jsem ji srovnávala s (podle mě skvělým) filmem, u něhož Nick Hornby odvedl kus pěkné scénáristické práce a dodal příběhu určitý punc naléhavosti, který jsem v knize dost postrádala (a stačilo k tomu jenom to, že ve filmu měla Eilis jen sestru Rose, ale v knize má další tři bratry - tím pádem za situace, kdy má další tři sourozence žijící co by kamenem dohodil v Anglii, si člověk říká, proč by se případně jeden z nich nemohl vrátit na trvalo do Irska, když je ho tam potřeba, proč táhnout Eilis až z Brooklynu na druhém konci světa?). Nechci knihu nijak hanit, příběh je to sice obyčejný, ale hezký, a příjemně se čte, ale když se k němu budu vracet, tak pouze v jeho zfilmované podobě, která mě oslovila více.

evasochova
04.06.2017

Kniha i film se mi líbily. I když pořád nevím, co si o hlavní hrdince vlastně myslet. Mám pocit, že její nerozhodnost pramení z jejích představ o tom, jak prožije svůj život: s manželem a staráním se děti v rodném městě. Místo toho ji pošlou do Ameriky, kde postupem času vydělává peníze, studuje, nebo pozná milého Italo-američana, který jí nabízí společný život. Ale pokud by tuto nabídku přijala, už by v Americe musela zůstat a její sen by se rozplynul. Po návratu do Irska se jí tam zdá vše fádní s dokonce se ji po Státech stýská. Pak se ale najde práce a pozná Jima, který jí může nabídnout to, co si vždy přála. Jsem ráda, že se nakonec rozhodla vrátit k Tonymu, i když konec byl takový jako zásah z hůry, jakoby autor nevěděl, jak vybruslit z dané situace.

Stellia
24.05.2017

Príbeh o mladej žene, ktorá sa vydá za prácou do "Nového sveta", do Ameriky. Eilis, spočiatku ustráchaná a nevýrazná dievčina z malej írskeho mestečka, okúsi v Amerike príchuť samostatnosti a zodpovednosti za svoje rozhodnutia. A bože, ako som ju len mala chuť prefackať!

Brooklyn, inak fantastický príbeh, ktorý popisuje migráciu Britov, a predovšetkým Írov do Ameriky v 60.rokoch, padá na nerozhodnosti a skutočne zvláštnych myšlienkových pochodoch tejto mladej ženy. Miestami ju máte radi, miestami krútite hlavou ako sa vôbec nad niečím takým dokáže zamyslieť, a ešte to aj dopliesť. Ale nerozhodnosť v citoch a zmätok v hlave hádam k úplnej dospelosti tak trošku aj patrí. Avšak plný počet hviezdičiek knižke prinieslo filmové spracovanie, kde boli scenáristi k postave Eilis zhovievavejší,a zmiernili jej rozpaky či nerozhodnosť, takže bolo skutočne ťažké si ju nezamilovať :)

Ssojka42
28.04.2017

Velmi doporučuji!! Kniha je decentní, každý si u ni odpočine. Příběh obyčejné dívky, ze které se stává krásná žena, která si věří. Tony byl můj favourite )))) man. Určitě nejlepší postava.

KláraHunčarová
24.02.2017

Knížka mě velice bavila, bylo zajímavé sledovat Eilisiny myšlenkové pochody. Musím také ocenit jak dokonale se autor vcítil do nerozhodných mladých dívek, které často nedokáží rozpoznat co vlastně cítí a co by si měly počít se svým životem.

janyska13
06.02.2017

Kniha se mi moc líbila, stejně jako film. Opět trochu nesrovnalosti mezi knihou a filmem, ale i tak se mi moc líbila. :)

Wajny
08.01.2017

Ze začátku mi kniha připadala nudná - neustále popisy postav a okolí, které z povzdálí pozoruje nejistá Eilis. Příjezdem do Ameriky se Eilis začíná konečně otevírat světu a seznámení s Tonym z ní konečně dělá sebevědomou dívku. Jediným problémem Eilis je, že pořád dělá to co jí ostatní řeknou a i přestože si není stoprocentně jistá. Návrat do Irska nám vykresluje Eilis jako nevyzrálou ženu, která ani neví, jaké to je opravdu milovat. Konec knihy, který je hodně kritizovaný, se mi líbil, protože si myslím, že takový se ke knize (i k Eilis hodí) - uspěchaný a nejistý, přesně taková totiž Eilis je.

Kniha mě potěšila tím, že se nejednalo o čistě romantickou knihu, ale spíš o psychologický pohled do hlavy mladé ženy. Další plus vidím v popisu situací z pohledu přistěhovalců.
Bohužel celková formální úprava knihy byla dost špatná (zejména uvozovky), dále mi vadilo, že vedlejší postavy nedostaly prostor projevit se. A i přestože se kniha odehrává během téměř dvou let nedošlo k žádným výrazným změnám charakterů u postav. Vše pořád plynulo, tak nějak stejně a kniha tak působí povrchně.
4*

Petruse21
04.01.2017

Eilis mi nesedla, nerozuměla jsem jejím pochodům. V knize mi vadily překlepy a špatné uvozovky, ale to je chybou překladu. Jinak se to četlo hezky, věřím, že podobných příběhů se stalo bezpočet.

tess.de.veles
25.12.2016

Nebyla spatna :) ....do posledni chvile jsem byla napnuta,jestli nakonec odjede zpatky do USA nebo ne.....Na film se ted chystam....tak jsem zvedava :)

antonin0999
30.10.2016

Román pro ženy jaksepatří. Lehká dobrodružná cesta nejen stezkami lásky, ale i dalších citů a krajů. Líbilo se mi, že nenabízí pouze černobílý pohled na lásku, děj se nedal snadno předvídat a zápletky působí velmi realisticky. Mrzelo mě jedině, že jsme postavy nemohli poznat více do hloubky a tudíž s nimi i dané těžké situaci hlouběji prožívat. Dobrá oddechovka, kterou zhltnete za den či dva.

KikčaHubáčková
29.10.2016

Boží knížka. Lepší než film :)

magnolia
09.10.2016

Další letošní (dívčí) retro román, tentokrát z 50.let minulého století. Na čtení jsem se těšila, bylo takové podzimně zasmušilé, i když se odehrává v různých ročních obdobích, během asi dvou let. Bavilo mě vyprávění hlavní hrdinky, obdivovala jsem ji za odvahu i přímost, kterou se naučila pod vlivem okolností a současně chápala její slabosti, tak lidské a vlastní mladé dívce. Jen mi často připadalo, že se vše odehrává v mnohem starší době (nežli polovina 20.století), asi způsobem jednání některých osob i samotné Eilis (ale to je jen můj pocit, nezpochybňuji nic). Je to hezky napsané a není to ani červená knihovna, ani naopak něco složitě intelektuálského. Takový ženský irsko-americký příběh.

Illaa
25.09.2016

Kniha byla velice příjemná na čtení, celkově se četla jedním dechem. Bohužel musím přiznat, že závěr knihy mě zklamal. Rychle a zbrkle ukončené. Rozhřešení, na které čekáte, se utne během dvou posledních stránek.

swon
03.09.2016

Málokdy se mi film líbí více než kniha. V tomto případě tomu ale tak bylo. Nepochybně mě velmi ovlivnilo, že jsem film viděla dříve. Postavy tak u mě v hlavě vypadaly jako herci, kteří je ve skutečnosti hráli. A i scénář mi nakonec přišel lepší než knížka, byť ve většině případů film kopíroval knihu. Na můj vkus příliš mnoho popisů niterných pocitů Eilis, méně děje v přímé řeči, který by knížku rozhodně oživil. Na druhou stranu je to příjemné čtení, které člověka intelektuálně neunaví :-) Rozhodně se dá přečíst rychle, není potřeba od ní utíkat a odpočívat.

maruschka
27.08.2016

To je taková krása...

Luciska13
22.08.2016

Skvělá oddechovka, krásně napsaná a snadno se čte a není nijak přeslazená. Nejdřív jsem teda bohužel viděla film, který mohu také doporučit, takže jsem od začátku věděla, jaké bude Eilisino rozhodnutí, ale i tak to bylo krásné počtení. Ale přiznejme si, že Eilis byla na konci na zabití :D

Clare.
15.08.2016

Knížka se mi moc líbila. Amerika. 50.léta. Občas se mi nelíbily názory Eilis, ale to k tomu občas patří. Nejlepší postava byl určitě Tony. Jeho si musí oblíbit snad každý :D Je tam krásně popsané jak se z obyčejné dívky stává žena, která si věří a je krásná jaká je. Kniha je decentní a krásně napsaná, každý si u ní odpočine a rád se k ní vrátí (tak jako já). Vřele doporučuji.

Káča Máča
14.08.2016

Asi jsem čekala víc. Jen málokdy se mi stane, že k hlavní postavě nic necítím, bohužel toto byl ten případ. Eilis mě nezaujala vůbec ničím a ke konci příběhu mi spíš lezla na nervy svým chováním...

novakovaterka22
28.07.2016

No ze začátku jsem si knihu zamilovala, ale konec mě bohužel trochu zklamal. ::(( Ale i tak doporučuji, pro krátkou chvíli je to fajn příběh :) Rozhodně si pustím film

vikimi
20.07.2016

Knizka se v originale cetla krasne. Nebyla moc vlacna, nebyla preplacana ani sladka. Celou dobu jsem byla pro Tonyho. Nervovala jsem se, jak to dopadne. A konec? No, nemohl to byt totalni happyend, protoze to by pak ctenar odchazel s klidem, ale zase by nad knizkou tolik nepremyslel.
Jeste zkouknu film a tim to uzavru. Chtwlo se mi u toho plakat, protoze to bylo ze zivota, a hodne lidske. Clovek si pak uvedomi, co vlastne vsechno ma.

Viky007
19.06.2016

Nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Přišlo mi, že se v knize prakticky nic neděje, až teda na tu část s Rose, ale nechci spoilerovat. Určitě by se z toho dalo vyždímat víc. Nejvíc mě ale zklamala Eilis na konci knihy. Ano, jsem ráda, jak se rozhodla, ale to chování předtím si mohla odpustit.
Nicméně kniha je to velmi čtivá a má své kouzlo. Jsem ráda, že jsem si ji nakonec přečetla.

kusma
19.06.2016

Pro mě naprosto nevyužitý potenciál. Námět naprosto perfektní, ale proč se toho autor nechopil lépe? Prvních dvěstě stran se tam skoro nic nedělo, nemělo to ani atmosféru. A když už se tam začala dít nějaká zápletka, kniha náhle skončila a... nic u mě nenastalo.... Přitom takový prostor pro trojnásobně dlouhý příběh, třeba i z více pohledů než jednoho, a to vcelku nesympatické hlavní hrdinky. Ani ta nebyla podle mě vykreslena tak, abych jí chápala, žila s ní její životní změny. Pro mě by to prostě chtělo lepšího vypravěče...