Vlčí ostrov

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lékař jí kdysi říkal, že musí brát léky a vést bezpečný a předvídatelný život, aby svou nemoc dokázala zvládat. Lajla Rolstadová se však rozhodne pro pravý opak – žít nezávisle na cizí pomoci i na lécích. Odlétá do Kanady a následující měsíce tráví uprostřed divočiny nebo na cestách, mezi lidmi dobrovolně žijícími na okraji společnosti v odlehlých oblastech, či se samorosty a podivíny, s nimiž se náhodně potkává - ať už jsou to pěstitelé marihuany, lovci, kovbojové, hippies, dobrodruzi či léčitelé. Navazuje hluboká přátelství, prožívá nesmělou lásku, ale především poznává sebe samu, své touhy i obavy, a učí se žít v souladu s přírodou. Kerouac v sukních po šedesáti letech? Autobiografický román Vlčí ostrov dokumentuje spisovatelčin život na kanadském ostrově, několikaměsíční cestování autem Amerikou a téměř meditativní přezimování v chatě kanadských přátel. Autorka líčí tato období překvapivě prostým a upřímným stylem a nenechává čtenáře na pochybách, že všechno, co čtou, je ničím nezkreslená pravda....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/305544/vlci-ostrov-EX3-305544.jpg 3.9117
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Kniha Zlín
Orig. název

Ulveoya, 2015

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (44)

Kniha Vlčí ostrov

Přidat komentář
Hanina61
11. června

Mě tahle knížka nadchla, nejenom krásnými popisy kanadské přírody, kterou jsem před lety měla možnost tak trochu poznat na vlastní oči (právě onu překrásnou Britskou Kolumbii), ale i vlastním příběhem, o putování, o poznávání, o uzdravování sebe sama. Shodou okolností jsem ji četla v době, kdy u mě byli na návštěvě kamarádi z Vancouveru, tak jsem se jich dost vyptávala a potvrdili mi všechno, o čem LR píše. Těch "feťáků a alkoholiků", jak tu někdo psal, je tam opravdu hodně, ale asi to nelze brát zas tak doslova, ve skutečnosti jde o obyčejné lidi, často původní obyvatele, kteří se dost těžko protloukají životem. Ve zbohatlickém městě plném supermoderních (a často kýčovitých) domů je neuvěřitelný počet bezdomovců... A poté, co byla legalizována marihuana, prý konkrétně ve Vancouveru teď kouří trávu každý druhý a je tam cítit úplně všude... :-) Nadchl mě i popis autorčiny cesty po USA, protože přesně tu trasu, kterou LR projela, jsem kdysi absolvovala se stanem, spacákem a batohem i já, a dodnes mám ty krásné zážitky i setkání s všelijakými zajímavými lidmi v srdci. Ráda bych si přečetla pokračování autorčiných dalších osudů...

Jirikk
27. dubna

Skvěla kniha, moc se mi libila, bavilo mne číst jak prežíva kdesi v kanadské pustině , cestuje po Kanadě a potkava ruzny lidi, kteří zijí skromě a po svým..
Nejvíc se mi libila první čast knihy, kdy hlidala ten areal přes zimu..
Spisovatelka Lajla si vybrala tu nejlepší lečbu na svy psychicky problemy a vše zvladla.
Líbil se mi jednoduchý a upřímný styl vyprávění...

Swahill
06. března

Popis přírody nádherný, ale asi mě nebaví číst většinu knihy o lidech, co z nudy fetují a opíjí se :D

adorjas
28. února

Poetické, lyrické skĺbenie Kerouca a hippisákov a vampov dokopy v podaní ženskej autorky. Cesty nikam a do prírody vo mne vzbudzovali chuť zbaliť si svoj batoh a odkráčať si to do panenskej prírody. Nebáť sa líšok ani diviakov, nenanášať si denne tony makeupu a kašlať na výdobytky mesta...

Ála41
31.12.2018

Ačkoliv cestopisy nečtu, fakt málokdy vezmu do ruky knihu podobného rázu, ale musim říct, že jsem byla nadšená, sama se divím, že mě bavila... Dala mi ji do ruky kolegyně a chtěla jsem ji přečíst zprvu jen abych kolegyni neurazila, ale palec nahoru. A klobouk dolů před autorkou tedy hlavní hrdinkou... Pro mě byla obrovsky statečná... Super popisky přírody.

anna0480
22.11.2018

Vlčí ostrov je autorčinou autobiografií. Jazyk je jednoduchý, strohý, žádná slova navíc. A i tak dokáže emoce a prostředí kolem sebe popsat tak dokonale.

O něčem takovém už dlouhou dobu sním. Takzvaný úprk z reality, nalezení vlastního já, zklidnění se. A uvědomení si, co je v životě doopravdy důležité.

Kniha je rozdělená na tři části, přičemž v první z nich autorka popisuje své zážitky z kanadského ostrova, ve druhé se dočítáme o několikaměsíčním životě na cestě autem Amerikou a ve třetí fázi popisuje téměř meditativní přezimování v chatě kanadských přátel.

Norská autorka, trpící depresemi a úzkostmi se jednoho dne rozhodne svůj život změnit a zvládnout své psychické potíže jinak. Bez léků. A tak se rozhodne jednoho dne odjet do Kanady, na jeden z jejích ostrovů. Do divočiny, kde si o vymoženostech dnešní doby může nechat leda tak zdát. Elektřina, teplá voda, internet, to všechno zde rozhodně není snadno k dostání. Hlavní hrdinka se zde vrací k původním lidským kořenům, na které postupně všichni zapomínáme, ačkoliv je to škoda. Balí se do vlněných svetrů, čte, pracuje na zahradě, poznává nové přátelé, medituje. Během zimy je její prací starat se o budovy v osadě, kde přes zimní měsíce nikdo není. Zatápí v kamnech a celkově se stará, aby byly budovy udržovány a nechátraly.
V knížce je nádherně popisována kanadská příroda a já mám při četbě chuť se do knížky ponořit a na ona kouzelná místa se přenést, cítit to na vlastní kůži.

Druhá část knihy mi přišla lepší než ta první, za to tedy čtyři hvězdičky z pěti a ne celých pět.

MaggieR
07.11.2018

Vlčí ostrov je celkom fajn pre tých čo majú radi cestopisy a autobiografie. Ale kniha je len taká priemerná. Chýba mi tam srdce. Autorka málo kedy opisuje svoje pocity. Aj keď opis prírody je fakt krásne napísaný ale to je tak všetko. Je to iba čo robím, kam idem. Naozaj môžem povedať, že štýl písania je veľmi podobný Jack-u Kerouvac-kovi. Rýchlo ju prečítate a aj rýchlo zabudnete. Prvá časť knihy keď žije sama na chate je celkom dobrá. V druhej časti stále niečo zaujímavé čakáte a stále nič.

ivana02
26.10.2018

Prvních pár stránek, na kterých autorka popisuje proč a kam odjedla, bylo nádherných. Pokud by se v tomto duchu odehrával i "zbytek" knihy, líbila by se mi. Osamělost, kanadská příroda... Jenže tam to byl samý feťák a alkoholik, autorka sama se vrátila ke kouření. O takové společnosti si nechci číst. V půlce jsem to vzdala...

1

Štítky

divočina příroda

Autor knihy

Lajla Rolstad
norská, 1978

Podobné knihy

Kniha Vlčí ostrov je v

Právě čtených1x
Přečtených155x
Čtenářské výzvě50x
Doporučených17x
Knihotéce29x
Chystám se číst107x
Chci si koupit33x