Maevie Maevie komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Velké překvapení! Žítkovské bohyně jsou magický krimi příběh. S každým koncem kapitoly jsem byla napjatá a zvědavá, co se stane dál. Sledujeme Doru, jak pátrá po minulosti své rodiny, ale také nahlížíme do jejího života, tak neobvykle spojeného s čarovnou mocí, a zjišťujeme, jak několik generací žen ovlivňovaly vesnické vztahy, láska i slídění STB. Dora se v knížce snaží najít odpovědi na spoustu svých otázek, nám jich po přečtení hodně zůstane.

20.03.2019 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Z nějakého neznámého důvodu jsem byla v dětských letech uchráněna od celé tvorby Jaroslava Foglara. O to větší překvapení bylo, když jsem v knihovně rodičů našla všechny jeho knihy ověnčené o autogram. S Mirkem Dušínem jsem se tak poprvé setkala skoro ve třiceti a musím říct, že to nebylo vůbec špatné setkání! Celá Stínadelská trilogie má neuvěřitelnou atmosféru, kouzlo a dějový spád, které z ní dělají nestárnoucí dílo pro všechny generace.

12.09.2018 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Huxleyův Konec civilizace tvoří s Orwellowým románem 1984 a se Zamjatinovým My kultovní trojici antiutopických děl. Všechny tři jsou kritikou společnosti, vztyčeným prstem nad lidstvem, které může dopadnout velmi obdobně, pokud si nedá pozor. Konec civilizace a 1984 jsou v tomto ohledu nejvíce zneklidňující, některé skutečnosti popsané v románech, totiž pro naši společnost už platí. V Huxleyho příběhu si lidé zvolili za nejdůležitější pohodlí a štěstí pro všechny. Zaplatili za to pravdou, krásou, vědou a individualitou.

20.12.2021 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

První setkání s Chrisem Carterem a jeho detektivem Robertem Hunterem ve mně nevyvolalo žádný „wau“ efekt ani zděšení nad vyšetřovanými činy. Pomyslně jsem tak Dvojitý kříž zařadila do kolonky průměrně vydařených thrillerů, které se dobře a rychle čtou a nabízejí detektiva, který je, i přes své problémy, sympatický. Škoda jen že pachatel byl poměrně zřejmý.

10.11.2021 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knížka plná sarkastického humoru, neotřelých slovních spojení a přirovnání, vejcí a slepic. Betty MacDonald popisuje svůj nelehký život na slepičí farmě s nadhledem a milou lehkou ironií jí vlastní. Její pohled na svět dělá z náročné „drůbeží“ etapy života humorný příběh, který zabaví na nejeden večer.

23.07.2021

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Smutný příběh o rodinných vztazích, nereálných představách a nesmyslných požadavcích, které rodiče často nakládají na bedra svých dětí. Autorka skvěle zachytila myšlení dospívající dívky v jednom z nejcitlivějších období, které by se dalo obecně charakterizovat jako „jedna velká nejistota“ ohledně těla, kolektivu ve škole, rodičů i sama sebe.

Matčin pohled na chování dcery pak jenom zvyšuje tíseň z celého příběhu a ukazuje problémy, o kterých se ve společnosti nemluví. Tedy o tom, jak těžké je nepromítat do dítěte svoje vlastní normy, přijmout jeho individualitu a nenadržovat potomkovi, který je mi svou povahou bližší.

25.02.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Petra Stehlíková už prvním dílem dokázala, že kvalitní fantasy může vzniknout i v našem malém českém rybníčku. A vysokou laťku udržela i v druhém díle. V něm sice trochu sklouzává ke klišé nepřekonatelné a výjimečné hlavní hrdinky, na druhou stranu její osobnost nestaví na piedestal a nechává jí cloumat pochybnostmi a výčitkami. Faja také celkově vyznívá kompaktněji než úvodní díl série, kde se prvky fantasy a sci-fi spíše chaoticky mísily, než aby se doplňovaly. Dávám tedy pět hvězdiček a netrpělivě čekám na třetí díl.

07.06.2019 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Jak popíšete hrůzu války a holocaustu jen pár měsíců po tom, co skončila? Většina válečných výpovědí vznikla o mnoho let později, v době, kdy bolest trochu ustoupila a kdy sdílet vzpomínky bylo pro přeživší zvladatelné. Wladyslaw Szpilman se ze svých prožitých pěti let děsu vypsal hned po návratu. Jeho vyprávění je surové, psané s nevídanou neutralitou a nezúčastněností, jako by se události nestaly autorovi.

05.05.2019 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Z Dívky v ledu jsem příliš nadšená nebyla, ale Temné hlubiny mi zabrnkaly na tu správnou notu. Holt případ z minulosti, kde není pořádný podezřelý ani dostatek stop, a je nutné ho pomaličku rozplétat, má svoje kouzlo. V kategorii oddychových detektivek se zajímavou zápletkou jasné čtyři hvězdy.

17.03.2022 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Oproti Smrtce je Bez šance jasnou young adult literaturou. Čekejte teenagery jako hlavní postavy, zlé dospělé a žánru přizpůsobený jazyk. Přesto jsem si knížku přečetla s chutí i jako dospělá. Neal Shusterman opět přichází s námětem, který útočí na lidskou etiku a morálku. Zpracováním není Bez šance autorovo vrcholné dílo, přesto nabízí zneklidňující dystopický svět.

23.07.2021 4 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Velice krátká a přesto emotivně silná novela z pera Khaleda Hosseiniho upozorňuje na důsledky válečných konfliktů. Doslova do několika málo řádků je vepsán stesk nad ztraceným domovem, hrůza ze současné situace i naděje do dnů budoucích mnohých uprchlíků, kteří byli nuceni opustit své domovy ze strachu o život svůj a svých dětí.

07.06.2021 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Hlava XXII – geniální výpověď o absurditě války, která vás odzbrojí bizarními dialogy a neuvěřitelnými událostmi, o kterých si dosud myslíte, že se ve vyspělé společnosti plné rozumných lidí nemohou stát. Román je na začátku, převážně pro mnoho postav, které se rychle ocitnou na scéně, těžším čtením. Děj začne být brzy přehlednější, to ale neznamená, že by popisoval události, které by racionálně smýšlejícího čtenáře potěšily. Není třeba se ale bát, na řadu přijde i spousta cynického humoru, který zaobalí ty věci, ze kterých by člověka mělo mrazit, do snesitelnější podoby.

29.03.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Kratičká novela o špatnostech lidského pokolení, lásce a zklamání postavená na staré německé pověsti. Dykův Krysař je temné vyprávění, kde je tragický konec plodem zoufalosti a nenávisti.

17.03.2021 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Krásný dívčí příběh, který se líbil i mně jakožto ženě skoro třicetileté. Povídání o živé a upovídané holce s neuvěřitelnou fantazií a chutí do života pobaví i zahřeje u srdce. Nedospělý pohled na svět je zábavný, autorka ale nesklouzává k dětinskému patosu. Ba naopak, na dvě stě stránkách nechá Annu z potřeštěné dívenky vyrůst v mladou ženu a postaví ji před několik „dospěláckých“ situací.

28.09.2020 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Zeměplocha pro mě vždy byla neskutečným zdrojem fantazie, neuvěřitelných zápletek, fantastických tvorů a absurdního humoru. A to se nezměnilo ani při třetím přečtení Barvy kouzel. Dříve jsem si říkala, že pro úvod do série by se hodil jiný díl, ale dnes musím uznat, že výběr nekompetentního Mrakoplaše jako prvního průvodce zeměplošského světa byl předznamenáním všeho šíleného a fantastického, co čtenáře ještě čeká.

15.04.2020 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Za (prozatímní) vrchol autorovy tvorby považuji Medvědín a My proti vám. Přesto této knížce dávám čtyři hvězdičky. Ani ne za vtip a už vůbec ne za jazykovou stránku, o kterých vím, že je autor dokáže zvládnout mnohem lépe, ale za cit a emoce v příběhu. Díky těmto dvěma věcem je příběh dojemný, smutný, veselý a po všech stránkách lidských. Dokazuje také, jak moc jsme v našich činech i myšlení ovlivňováni minulostí a jak těžké (byť ne nemožné) je z kruhu vystoupit.

03.03.2020 4 z 5

Zahradní slavnost Zahradní slavnost Václav Havel

Základem je si před čtením zjistit, co je absurdní drama. Pak si už čtenář může užít dialogy byrokratů minulého režimu, kteří se snaží tak moc dokázat konformitu s vládnoucím režimem, že se chovají jako nemyslící stádo. Dramaturg Jan Grosmann v doslovu knihy z roku 1964 napsal, že hlavním hrdinou hry je fráze. A má rozhodně pravdu.

30.11.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ - knížka, která vám řekne vždy něco jiného podle toho, v jaké své životní fázi ji čtete. Myslím, že její poselství bude nabývat čím dál tím většímu významu.

06.02.2018 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Skoro dva roky jsem čekala, než se mi papírový výtisk Nočního klubu z knihovny dostane do rukou. Byť držet skutečnou knihu, než koukat do displeje má u mě pořád větší oblibu, čekat na tuhle knížku se určitě nevyplatilo. Měla jsem si ji totiž přečíst co nejdřív! Velmi brzy jsem pochopila, proč je Noční klub ikonickou knihou české brakové fantasy. Noční klub je nehorázně vtipná blbina, ze které mám pocit, že si Kulhánek její psaní užíval. České reálie, humor, naprosto absurdní dějové zvraty – to je vše, co mě nesmírně bavilo a donutí mě přečíst si druhý díl téhle šílenosti.

06.02.2024 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mráz se od ostatních momentálně vydávaných detektivek liší nejenom počtem stran, kterých je úctyhodných 620, ale také poctivou detektivní prací. Děsivě naaranžované vraždy jsou vyšetřovány pomalu, ale smysluplně, autor si nevypomohl žádným „deus ex machina“ ani převratnou moderní technologií, která najde usvědčující důkazy. Jednoduše pořádná čtivá detektivka, ve které je detektiv prezentován jako obyčejný člověk, nikoli geniální osobnost.

16.02.2022 4 z 5