maca5449 maca5449 komentáře u knih

Linda Linda Zuzana Ryšavá

Pro mě zklamání... Ve vyprávění se nejde moc do hloubky, je to na můj vkus až příliš rozvleklé, chyběla mi gradace při budování vztahu hlavních postav. Neslané nemastné. Žádný velký zvrat.

Věřím, že čtenářkám 13-15 let se bude kniha líbit a rozhodně jim knihu doporučuji. Na mě je to už moc. Nebo spíše málo. Čekala jsem od toho víc. Humor, svěžest, naivitu a lehkost první lásky. Mno. Tak třeba jindy.

Btw všimli jste si fenoménu, že u autorů z ciziny je zvykem mít v příběhu vždy alespoň jednoho typického gaye, černocha a Asiata? Musela jsem se pousmát, jak se nám to začíná projevovat i v domácí literatuře. Autorka samozřejmě není jediná ani první, kdo je použil v českém prostředí, ale tady to bylo jak přes šablonu.

11.02.2019 2 z 5

Rebelové vln Rebelové vln Sara Raasch

Z prvu jsem byla knihou otrávená a chtěla jí dát nízké hodnocení. Nebavilo mě to. Plácala jsem se v názvech, jménech, místech... Bleh, vůbec jsem se nemohla pořádně zorientovat. Můj cíl byl, nějak se tím prokousat až do konce a vrhnout se na něco jiného.

Jenže... zhruba v polovině mě to začalo bavit. Rozkoukala jsem se a najednou mi byli všichni sympatičtí a nechápala jsem, jak mě ze začátku ta postava mohla nebavit!

A od poslední části jsem se nemohla vůbec odtrhnout! Úplně mě to pohltilo.
Potřebuju další díl. Rychle.

10.02.2019 4 z 5

Růže pro Charlotte Růže pro Charlotte Elizabeth Craft

Slabý průměr.

08.02.2019 3 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Líbilo se mi to, ne že ne... ale... mám dojem, že tématiku "paranormální romance" nebo "vídám mrtvé lidi" (říkejte tomu, jak chcete) zvládly D. Jones a Ch. Harris mnohem lépe.

Chvílemi jsem měla pocit, jakoby se snad v překladu ztratil odstavec. Čtu, čtu, příběh pokračuje a najednou... eh... co? vracím se zpátky... ne... fakt se prostě přeskočilo úplně jinam... O_o

Amelia mě občas nevýslovně vytáčela. To její: "A teď budu jakože mluvit děsně dramaticky a říkat duchařské věci, které čtenář bude číst jen jako zvukovou kulisu, protože se to hodí do situace, abych vytvořila duchařskou atmošku." Pffff... proč?

Neseděla mi romantická linka mezi hlavními hrdiny. Jako... ten chlap se vynoří z mlhy a tobě se změní život na vždy? Ach... jasně... Znají se zhruba 3 minuty a už mají chuť ze sebe strhat oblečení??... Hmmm... tak určitě...

Nesnáším předjímaní dalšího děje... alias "kdybych bývala věděla, jak se mi ta baterka bude hodit, až se stane, to co se stane, byla bych si ji bývala lépe uschovala do kabelky, aby se mi nerozbila, až mě v temném sklepení napadne ten vrah, o kterém vám víc prozradím, až nadejde ta pravá chvíle!" grrrrr... jako... fakt?! vždycky když se objevila podobná průpovídka, málem jsem hodila knihou o zeď...

Dialogy... postrádaly humor, zato překypovaly rádoby sexy hláškami. Eh. ¨

Jenže...
Autorka mě přesto dokázala překvapit, neodhalila vraha hned na začátku. Ten, o kterém jsem uvažovala jako o možném pachateli, skončil nakonec pod drnem, takže...

Kniha se četla dobře, autorka nám nechala na konec pár nezodpovězených otázek. A zanechala po sobě pár tajemství, která mě ještě zajímají.

Když to shrnu, neuchvátilo mě to natolik, abych musela posedle běžet do knihkupectví/knihovny a neprodleně vyžadovat další díl, ale jsem natolik zvědavá, že si další díl určitě přečtu. Je to první díl ze série, takže očekávám, že ten druhý mě dostane do kolen. Doufám v to.

29.01.2019 3 z 5

Warcross Warcross Marie Lu

Wow. Nemohla jsem se odtrhnout, děj plynul tak úžasně, že jsem měla pocit, jako bych ani nečetla knihu, ale dívala se na film. Všechno jsem to měla úplně před očima! Připomínalo mi to SAO a Ready player one.

Kdo čte hodně YA pravděpodobně Zera odhalí možná ještě dříve než já, dokonce mu asi i dojde k jakému konci kniha směřuje, ale i přesto si Warcross nejde neužít.

Dojem mi trochu kazila korektura.

Romantická linka mi moc neseděla, skoro jakoby... pozor možná SPOILER... jakoby si autorka nechala prostor pro milostný trojúhelník. Vůbec bych se nedivila, kdyby nám Em začala v dalším díle randit se Zerem.

11.01.2019 4 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Pořád mě to nepřestalo bavit. SJM píše pro mě poutavě a pokaždé mě dokáže šokovat. Vážně obdivuji, jak někdo dokáže ve své hlavě vymyslet něco tak složitého a propleteného.

Ano, někdo může namítnou, že je každý díl v podstatě jako přes šablonu a čím víc dílů přibývá, tím více jsou orientované na vztahy a happyendy. Mně to třeba vůbec nevadí, naopak přesně proto se mi to líbí.

Mám ráda, když máte nejprve 4 hlavní postavy a postupně jich přibývá, všechny jsou úžasně vykreslené, mají vlastní charakter a chyby a pokud najdou svůj dokonalý protějšek, má romantická duše jásá.

Jednu věc musím ale SJM vytknout. Pokaždé si u jejích knih okoušu všechny nehty. Neskutečně věci natahuje a já chci vždycky rychle rozzuzlení! Užívám si, když se postavám rozsvítí a dojde jim, jak všechno fikaně vymyslela a jak do sebe všechno zapadá. Postavy prožijí chvíli prozření, div jim ta velká odhalení nezpůsobí infarkt a já si spokojeně mnu ruce, jak jim to SJM zas natřela!

16.12.2018 4 z 5

Temnota Temnota Kiersten White

Rozjezd byl naprosto senzační.

V polovině knihy jsem si celou hloubkou svého srdce přála, aby se všichni navzájem pozabíjeli a já měla už pokoj od tohohle knižního utrpení. Milostný trojúhelník, neopětovaná láska kam se podíváš, politika, drby, pletichaření, harémy, potomek tady, potomek támhle... brrr

"pro děti a mládež" četli jsme tu samou knihu? To napichování na kůl skrz konečník, krev stříkající na stěny?

Hodnotím kladně, protože než se Lada zabouchla, byla úžasně nezkrotná. Navíc je to první díl série a já jsem zvědavá, co bude dál.

16.12.2018 4 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Nerada haním knihy od českých autorů. Nějakýho Hejhulu z Ameriky nebude zajímat kritika od čtenáře z Če(čen)ska, ale autor z naší kotliny se k tomu může dostat snadno a může se ho to třeba dotknout. Proto jsem dlouho váhala, zda mám tuto knihu vůbec hodnotit, sice je třeba myslet na city autora, ale autor by měl naopak myslet i na city čtenáře. A já mám duši rozervanou. Taková hrůza. Ej...

- Ondřej a Jana. Jestli jim to jejich zaláskování někdo věřil, budiž mu přáno, ale na mě to teda neudělalo žádný dojem. Připadalo mi to nastavované, násilím vecpané do příběhu a zároveň strašně ploché, neemotivní, suché, oholené, hrozné. Ale! Dokázala bych to odpustit, pokud bych knihu brala pouze jako fantasy, bez prvků romance YA.

- Vztah Jany k rodině. Záchrana v ohrožení v jedné kapitole ve mně opravdu nevyvolá pocit, že Janě na rodině nějak přehnaně záleží. Nejprve předvede hysterický výstup a pak. Nic. Zapomene na ně, problém vyřešen. V podstatě to pro ní byli jenom lidi, kteří s ní bydleli v jednom baráku.

- Epic fight. A to ne jeden. Ale hned několik. A to na konci měla být jako parodie na Bitvu pěti armád?

- Ještěři. Když se řekne "ještěr" představím si varana. Takovou tu obludku ze zoo, jak nasává na kameni teplo pod lampičkou a přežvykuje si, z tlamy mu koukají už jenom nohy toho brouka, co dostal k obědu. Oproti tomu pojmenování drak... (stené jako pes X vlk), jenže tahle nebohá knížka není plná draků, ale ještěrů/upírů. Je to stejné jakoby někdo psal knihu o vlkodlacích, ale hodně se mu tam to slovo opakovalo, potřeboval ho nahradit jiným a tak by jim říkal psi... protože to je přece úplně stejný... no, pro mě není

- Prostředí a jména. Míchání českých a cizích. Brno a pak nebrno. V Brně žijou Jany a Ondřejové, o kus dál v lese je jakési město Zarna, kde jsou Lii a Eldarové. To české tam vypadá hodně rušivě.

- Vyumělkované hraní na city. (malý spoiler! pozor!) Autorka se mě pokusila citově vyždímat a zabila v podstatě jediné dvě postavy, které v tom příběhu měly snad největší potenciál pro další pokračování. Bohužel, vůbec to se mnou nepohlo. A navíc zrada, kterou nikdo z nás nečekal! A málem bych zapomněla na epizodku, kdy Ondra umíral. Jediné, co jsem v tu chvíli cítila byla frustrace z Janina chování.

Celkový dojem z knihy mám takový prapodivný. Ze začátku mi děj odsýpal, ale pak jsem se zasekla a od poloviny to bylo holé utrpení. Nechtěla jsem knihu nedočíst, když už jsem do ní investovala takového času.

Shrnutí? Nelíbilo se mi to.
Přečtu si další díl, abych viděla ten pokrok, co autorka udělá, aby její postavy nebyly tak plytké a hloupé.

P.S. jedna hvězda je za obálku.

11.11.2018 2 z 5

Láska a jiné úkoly Láska a jiné úkoly Kasie West

Mám ráda knihy této autorky, dokáže skvěle vykreslit romantickou linku příběhu. Moji pozornost si dokáže udržet po celou dobu, aniž by do příběhu nutně cpala nějakou tragédii. Zároveň mě ovšem dokáže vždy dojmout a zatím jsem u každé její knihy uronila i pár slz, samozřejmě o pár stránek později jsem se už zase pochechtávala.

01.11.2018 4 z 5

Snílek Neznámý Snílek Neznámý Laini Taylor

Přiznávám, že jsem ze začátku měla problém se začíst, ale potom mě Lazlův příběh pohltil a nadchnul. Ovšem ten konec je značně neuspokojivý.

23.09.2018 4 z 5

Romeo & ... Jak se ta holka jmenuje? Romeo & ... Jak se ta holka jmenuje? Shani Petroff

Čím jsem starší, tím více oceňuji první lásky, naivitu a rozkošnost dívčích románů. A tohle byla pecka. Několikrát jsem se smála nahlas. Přečteno během dvou hodin, velmi pobavilo.

01.09.2018 4 z 5

Víš, že tě potřebuju? Víš, že tě potřebuju? Estelle Maskame

Ne. Prostě ne.

Asi jsem jedna z mála, komu tahle série nesedla. Je to nudné, rozvleklé, plytké, otřepané, postavy si z prvního dílu téměř nepamatuji, autorka tam nuceně narvala milostný trojúhleník a já vážně neměla potřebu vědět, jak to dopadne.

Možná je to tím, že mám s čím srovnávat, ať už knihu zahrnu do dívčích románů/pro mládež/YA pořád mi to v jakékoli kategorii po srovnání s ostatními tituly žánru vychází jen jako klišé a pekelná nuda.

18.08.2018 1 z 5

Žabí polibek Žabí polibek Garth Nix

Nedočteno.

Mám ráda fantasy výpravy, mám ráda, když se do příběhu zamotává víc postav, které mají na pozadí svůj vlastní dojemný příběh, ale tohohle bylo zkrátka všeho moc a navíc příliš v dětské rovině. Na jednu stranu mě autor nenechal ani chvíli oddechnout, protože se pořád něco dělo. Na druhou stranu, to, co se dělo nebylo nic, co by mě ke knize přikovalo.

Roztomilá pohádka pro děti, které ale stejně nejspíš neudrží pozornost (jako já), kvůli velkému množství postav a neklesajícímu spádu děje.

18.08.2018 2 z 5

Fandom Fandom Anna Day

Strašně moc mě nudila.
Slibovala jsem si od toho asi příliš, nedočetla jsem.

Věřím, že někoho mohla nadchnout, ale již jsem z tohoto žánru přečetla více knih a v porovnání s nimi to byla jedna velká nuda, ve které jsem se týden plácala, než jsem své počínání vzdala.

18.08.2018 2 z 5

Replika Replika Lauren Oliver

Je těžké nehodnotit knihu podle obalu, když je tak pěkný, že?

Zaujal mě způsob, jakým je kniha napsaná, bohužel se otáčení ukázalo velmi nepraktickým. Neustále jsem musela uvažovat, jestli už nastal čas otočit na druhou dívku, abych se nedostala v příběhu moc daleko. Kniha mi neustále vypadávala z ruky a zamotávala jsem se do všitých záložek (papírové samozřejmě častým otáčením knihy vypadávají), většinu času jsem strávila obracením knihy vzhůru nohama než čtením.

Samotný děj dostal grády spíše ke konci, ale celkově mám z knihy dobrý dojem, uvidíme, co přinese druhý díl.

29.07.2018 3 z 5

Miluji tě, nenávidím tě Miluji tě, nenávidím tě Christina Lauren

Příjemná oddychovka bez zbytečných oplzlostí a vulgarit s přiměřenou dávkou humoru a romantiky.

12.07.2018 3 z 5

Polámaná loutka Polámaná loutka Amo Jones

U této série mám neustále pocit, že mi něco uniká... Jako bych snad neuměla číst mezi řádky, nebo vynechávala odstavce...

08.07.2018 4 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Na to, že je ta kniha jenom převlečené porno prakticky od samého začátku, je na ní něco zvláštního, co mě přinutilo dočíst ji do konce. Kniha, u které přemýšlet rozhodně nemusíte.

22.06.2018 3 z 5

Něco skutečného Něco skutečného Erin Watt

Super odpočinková kniha na jedno odpoledne.

22.06.2018 4 z 5

Holka na suchu Holka na suchu Laura Silverman

Čekala jsem spíš více rozvinutou romantickou linku, ale kniha byla více laděna směrem k přátelství než k letní lásce. (Od Yoli jsem si slibovala právě tu letní romanci.) Kniha nebyla špatná, četla se snadno, ale něco mi tam na můj vkus chybělo a nesedělo.

Dala bych 3 * ale iritovalo mě použití slov: přiject, odject, ject.
"Chceš odject se mnou?"
NE ASI!!! ODJECT?!?! ODJECT?!? Nevím, zda se jedná o špatnou korekturu, nebo se překladatel snažil navodit dojem přízvuku Kalifornie vs. Nebrasky. ALE PANE BOŽE!!! Přiject... odject... ject... chápala bych to, kdyby se to objevilo jednou, ale třikrát na stránce a o řádek níž to slovo použité ve správném tvaru bez toho "C".

02.06.2018 2 z 5