Replika

Lyra: Z dálky vypadá institut na soukromém ostrově poblíž Floridy poklidně a skoro krásně. Při bližším pohledu byste však narazili na zavřené dveře a značky upozorňující na biologické nebezpečí. Ve skutečnosti se tam nachází utajované vědecké středisko, v němž žijí tisíce replik, které zde tráví pod vědeckým dohledem celý život. Institut je však nečekaně napaden a dvěma zkoumaným objektům, dívce Lyře - neboli číslu 24 - a chlapci číslo 72, se podaří uniknout. Společně se vydávají do neznámého prostředí venku, kde potkají Gemmu, jež se sama vydala na nebezpečnou cestu. Když se Lyra snaží pochopit, k čemu vlastně Institut sloužil, odkrývá tajemství, která změní život oběma dívkám. Gemma: Gemma doposud strávila velkou část svého života po nemocnicích. Dřív bývala malou, věčně nemocnou holčičkou. Teď je z ní osamělá dívka, jejíž život ohraničuje domov, škola a její nejlepší kamarádka April. Poté, co ji téměř unese cizí člověk, začne Gemma zkoumat minulost své rodiny. Zjistí, že její otec byl zapojen do výzkumu v záhadném institutu. Aby nalezla odpovědi na své otázky, vydá se na Floridu, kde narazí na dvě repliky, čísla 24 a 72. Když se snaží pochopit, co se dělo v institutu, dozví se o sobě i o své rodině děsivé tajemství, které může zničit vše, co je jí drahé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335055/replika-n7W-335055.jpeg 3.7137

Replika (1.)

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo

Replica (2016)

Kniha Replika

MarryMikuskova

Od tejto knihy som nemala žiadne očakávania, vlastne som ani veľmi nevedela o čom príbeh je. Po dočítaní ale môžem spokojne prehlásiť, že Replika je veľmi vydarený originálny príbeh. Minimálne ja som sa so žiadnym podobným ešte nestretla. Replika je prvá kniha, ktorú som od Lauren Oliver prečítala, ale určite nie posledná.

Autorkin štýl písania mi sadol, kniha sa mi čítala ľahko, nakoniec som ju prečítala za necelé tri dni (a verím, že keby som nemala nič iné na robote, prečítam ju aj za kratší čas :D ). Jediné čo ma vždy nejak trklo, bolo niekoľko chýb, ktoré na mňa z textu vyskakovali. Nepatrím medzi čitateľov, ktorí by si to veľmi všímali, no chyby sa tu objavovali docela dosť často a niekedy sa to naozaj nedalo prehliadať. A ešte som sa asi trikrát pozastavila pri tom, ako hlavná hrdinka opisuje vzdialenosť pomocou decimetrov. Pravdepodobne na tom nie je nič zvláštne, ale mne to proste nesedelo.

Kniha ma ale inak veľmi milo prekvapila, či už samotným príbehom, jeho spracovaním, alebo postavami, ktoré som si rýchlo obľúbila a vyvolávali vo mne veľké množstvo emócií. Stále sa tam niečo dialo, stále sa odhaľovali nejaké tajomstvá, vznikali nové priateľstvá a rozvíjali sa vzťahy. Zaujímavé mi tiež prišlo, že sa kniha číta z oboch strán, pričom na každej sa odohrával rovnaký príbeh, ale z pohľadu inej hlavnej hrdinky. Každú chvíľu som knihu pretáčala z jednej strany na druhú a vôbec mi to neprekážalo. Nútilo ma to čítať stále ďalej a ďalej, až som sa od knihy nevedela odtrhnúť.

Replike dávam plný počet hviezdičiek, pretože som s ňou nadmieru spokojná. Podľa mňa má všetko čo by dobrá kniha mala mať (až na tie chyby). Určite v budúcnosti siahnem aj po pokračovaní.

smabullok

Na knihu jsem se těšila hodně dlouho. Lauren Oliver už je několik let mojí nejoblíbenější autorkou. Jsem člověk, který přečetl všechny její knížky. Tato kniha mě doslova pohltila. Přečetla jsem nejdřív Lyru a pak Gemmu. Opravdu obdivuji, jakou práci vložila do obou hlavních postav, jejich pohled na svět je tak rozdílný. Myslela jsem si, že když přečtu polovinu knihy, tak druhou už nebudu muset číst, protože tam bude to samé, ale zmýlila jsem se. S druhou polovinou knížky všechno začínalo zapadávat do sebe jako kousky skládačky. Za mě 5/5

monita333

Čtenáři, nejen Repliky, ale i ostatních knih, se odjakživa dělí na dvě skupiny: Odpůrci a Příznivci.
Žádná kniha není 100% přijata ani 100% odsuzována. Ale u Repliky jsem našla opravdu různorodé názory, lidé, kterým příběh nesedl a lidé, kteří si knihu opravdu zamilovali. Pak také lidé, kteří knihu kritizují, ale našli v ní i nějaké to plus.
Nikoho nesoudím. Jak už tu bylo mnohokrát řečeno, každý si musí na tuto knihu udělat svůj názor a nedat na názory ostatních.
Já si četla komentáře, jen abych věděla jak je nejvíce efektivní knihu číst :D Opravdu funguje systém 1:1 nebo 2:2.
Musím, ale přiznat, že mi dost dlouho trvalo se do knihy tzv. začíst. Také proto mi její čtení trvalo tak dlouho. Zajímavé to bylo od začátku, ale některé části se trochu táhly. Ale čím více se má Cesta do středu knihy zúžovala, tím více mě příběh pohlcoval.
Upřímně Žlutá část mi malinko připomínala klasické mladistvé klišé, ale líbilo se mi, že aspoň jednou není hrdinka knihy (v tomhle případě, ani jedna ze dvou) úplně stoprocentní topmodelka (a ano říkám to proto, že postavou se hodně přibližuji Gemmě :D).
Modrá část, opravdu zajímavý nápad, na podobný jsem dosud nenarazila. Nápaditě vykreslená podoba Havenova institutu.
Ano romantické části se mohou jevit jako pouhé výplně, ale já jsem prostě sentimentální romantička :D Takže mě tam romantika ani tak nepřekážela. Doufám, že také najdu svého Petea :D
Oceňuji i tu smutnější událost, i když u téhle postavy mě to zasáhlo :(
Zajímavě pojatý příběh ze dvou pohledů, lišící se psychologie obou dívek i jejich pohledy na svět.
Rozhodně jsem zvědavá na druhý díl.

P. S. Moje rada? I když vás třeba kniha ze začátku nebude moc bavit, zkuste pokračovat :)

Damonka12

Kniha má originální námět i zpracování. Hlavní hrdiny jsou sympatické. Knihu jsem četla na přeskáčku a tím tomu dodalo na hodnocení. Koukat se na knihu ze dvou pohledů je opravdu super.

Annna3270

Nebyla špatná. Gemma mi přišla nesympatická a blbá, Lyra šla. Bylo to celkem čtivé se zajímavým nápadem, ale hrozně předvídatelné. Tak od půlky příběhu jsem si říkala; Kdy už to Gemmě dojde, vždyť to je jasné a celkem mě to štvalo... Jinak dobrý, možná si přečtu i druhý díl, nevím.

Foxie89

Hrozně se mi líbil nápad, jak už téma knihy, tak i její zpracování. Musím ale říct, že když postavy byly spolu, přeskakovala jsem ti stejné části :/ (četla jsem střídavě po kapitolách). Ale jinak se mi to líbilo, ale byla jsem zklamaná, že má být další díl. Upřímně by mi to takhle s tím otevřeným koncem i stačilo.

czokies

Knizka me dostala! Miluju dystopicke pribehy z blizke budoucnosti (ackoliv tady neni zmineno ze ktere je to doby, klidne by to mohlo byt ted). Obe hrdinky maji v knizce velmi dobre popsanou svou povahu, z Lyry citite lehkou zmatenost, protoze nikdy nechodila do skoly a nezna nic nez zivot v institutu, doktory a sestry a zivot s ostatnimi replikami, a Gemma je vtipna stredoskolacka s kily navic a jizvou po operaci srdce. Pokud byste si nahodou spletli strany, stejne hned poznate, ze ctete spatne, protoze kazda divka je jina. A obe mi byly sympaticke!
Pribeh vypravi o tajnych duvodech zalozeni Havenova institutu, kdy obe divky jsou s nim nejakym zpusobem propojene. U Lyry je to jasne, jako repliku ji zkoumali a testovali. Ale co ma s institutem spolecneho Gemma? Skutecne firma jejiho otce investovala penize do vyzkumu?
Knihu jsem precetla jednim dechem a strasne se tesim na dalsi dil. Ma v sobe kapku sci-fi, napeti, trochu romantiky, ale ne moc, postavy jsou bystre a vyvijeji se, vedecka cast knihy je pochopitelna a zajimava. Lyrin pribeh mi trochu pripominal Nevitane.

simi28

Na tuto knihu jsem v minulosti četla opravdu mnoho rozporuplných recenzí. Někoho Replika nadchla, někoho nebavila vůbec. Z tohoto důvodu jsem se na její přečtení velmi těšila, abych si mohla vytvořit vlastní názor.
Jako první každého samozřejmě zaujme, že se dá tato kniha číst z obou stran. Já jsem tedy začala s Gemmou, protože má o jednu kapitolu více než Lyra, a pohledy dvou hlavních postav jsem četla na přeskáčku.
Námět byl opravdu originální, ale zpracování už tak slavné není. Příběh je plný ohraných young adult prvků, které jsou ale naprosto zbytečné. Dokonce i samotné romantické linky se mi nezamlouvaly a sloužily jen jako jedna velká vycpávka. Nejvíce mě ale zarazilo, že si autorka ze začátku vytvořila klišé, které se ji ale postupem času nehodilo, takže se rozhodla, že vytvoří další klišé, aby se toho předchozího zbavila.
Navíc se tu snaží přidat velkolepou detektivní linku, která byla ale tak průhledná, že jsem ji odhalila již po první kapitole.
Na druhou stranu, nemohu říci, že bych přečtení Repliky nějak litovala. Ano, z tohoto skvělého nápadu se dalo vytěžit mnohem více, ale musím ocenit i ten čtivý styl psaní.
Za přečtení to podle mě stojí, alespoň si vytvoříte vlastní názor.