Chvíle před koncem

Chvíle před koncem

Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili? Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona – od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života. Místo toho se ukáže, že je to den poslední… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87654/chvile-pred-koncem-c9o-87654.jpg 4.1629

Before I Fall (2010)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo

Terka72

Tato knížka byla zajímavá, čtivá, ale mě nějak zvlášť bohužel neoslovila.

simviki

Tahle knížka nezapůsobila silně jen na mě, ale především na mé „ náctileté“ dcery, což je nepochybně cílová skupina čtenářů. Nebude to žádný spoiler, když poukážu na známý romantický film :Na Hromnice o den více ( dokonce i autorka mu přiznává jistou podobnost).
Hrdinka uvízne v jednom nepříliš vydařeném dni a má možnost ho prožívat stále znovu a znovu. Postupem času se naučí poznávat charaktery lidí okolo mnohem více do hloubky, pochopí, že všechno souvisí se vším a každé jednání přináší své důsledky, i když třeba až za nějaký čas. Nejde však jen o to, aby pochopila, ale aby sama přehodnotila své chování. Přestože to je hlavní poselství příběhu, nemohu naštěstí tvrdit, že se jedná o klasické černo-bílé klišé, kdy je všechno špatně, pak najednou „ bum “- náhlé prozření, a hrdina je okamžitě lepší a dokonalý. Ke všemu dochází postupně a v souvislostech, v rámci různých setkání, situací a vzpomínek. Tahle kniha je plná úžasných , silných, i když třeba naprosto obyčejných myšlenek, které vás nutí přemýšlet nad ní i nad vlastním životem. Proto bych řekla, že třeba při porovnání s „ greenovkami “ má daleko větší přesah. Pointa je však, dle mého názoru, už moc přehnaná. Chvíle před koncem patří do žánru YA , ( teď už to SPOILER bude, byť je to jasné z první stránky), kdy hrdina na konci zemře a je to, přesně se stalo „ In “ u dnešní mládeže: srdceryvně a vznešeně pojaté, že vlastně jako „ jde o něco víc “... O lásku až na věky...? O sebeobětování... ? O úžasnou harmonii, klid a vzlétající motýly kolem ...? S tímhle americkým pohledem jsem nikdy nesouhlasila. Mladým se to líbí, protože si prostě neuvědomují, že je to jen spousta „ keců “, které se hezky čtou nebo poslouchají jako písnička nebo jako film, u něhož si zabrečíte: „ jéžiš, to bylo krásný“..., jenže pořád je to KONEC,-syrový a drsný, ať už zabalený do jakkoliv vzletných slov. Proto mě ten závěr donutil srazit jednu hvězdu.

beatadudova

Chvíle před koncem od Lauren Oliverové mi už nejakou dobu ležela v polici. Koupila jsem ji za pár korun a rozhodně toho nelituji.Musím se přiznat, že jsem nejdříve viděla film (v anglickém originálu Before I Fall) a netušila, že je podle knižní předlohy. Knihu jsem přečetla během pár dní a moc se mi líbila. Zimní počasí mě během teplých letních večerů pocitově zchladilo. Sam se mi jako hlavní postava moc líbila. Ze začátku se chovala prostě jako mrcha, ale postupně se změnila k lepšímu. Autorčin styl psaní se mi moc zamlouval. Čekala jsem, že popis jednoho samého dne bude nudný a zdlouhavý, ale opak byl pravdou. Autorka si s tím výborně poradila! Kniha navíc obsahuje spoustu zajímavých pasáží pojednávajících o životě a smrti, nad kterými se člověk musí občas i více zamyslet a vyvolá v něm spoustu otázek.

Bookgirl

Kniha byla fajn, rozesmála mě a na závěr i rozplakala. Bylo to čtivé, a děj ubíhal. Za mě super.

Magič

Velmi zajímavá kniha svým dějem. Kde se hlavní hrdinka octne den co den ve stejné rutinně a přemýšlí nad svým životem a co by mohla udělat jinak či změnit. Konec byl překvapivý, ale nejspíš nebylo jiné cesty.

jengibre

Očekávala jsem spíše průměrnou knihu pro náctileté, ale dostala jsem mnohem víc, včetně mnoha slz, které ukáply na závěr. Pokud jde o mě, mohla bych se Sam prožívat další a další pátky a nezačala bych se nudit. Téma časové smyčky mám ráda, navíc je kniha psána velmi čtivým způsobem, takže za mě rozhodně palec nahoru.

Denisa153

Nic moc jsem od knížky neočekávala a o to větší bylo překvapení. Líbil se mi vývoj postavy Sam, kterou jsem si i oblíbila. Trošku mě mrzí konec, protože jsem čekala neco jiného, ale rozhodně to stojí za to si to přečíst.

lenochod037

Wow..Nadherná knížka. Moc jsem od ni neocekavala, ale mile me prekvapila... Sam jsem mela pastupne rada cim dal tim vic a vlastne celou knihu.
Momentalne je to jedna z mych nejoblibenejsich knih.
A Kent je proste boži!:D

LenysekC

Budu se snažit moc neSPOILERovat, ale vyjádřit se musím.
Fakt nevím, proč mají amíci takovou zálibu v mučednictví. YA literatura má takovou "brakovou" nálepku, ale já myslím, že i tak je dost důležitá, protože pomáhá formovat mladé, zmatené lidi, kteří tápou, co tu dělají.
A co se člověk dozví z tohohle příběhu? Že the best věc, kterou můžete udělat, je obětovat se. Je to vznešený a hrdinský a spásný.
A je to blbost na entou.
Vývoj postavy byl zachycený dobře. Ale když už Sam začala tak pěkně procitat, mohla to dotáhnout ještě o jednu kapitolu dál, kde by jí došlo, že každý je především SVÉHO štěstí strůjcem.
Hvězdičky za čtivost a propracovanost.

Lucius30

Film jsem viděla dřív, což byla chyba, protože jsem věděla, jak konec dopadne a tolik mě nezasáhl.
Příběh je opravdu originální, osobně si myslím, že člověk se nemění, spíš dospívá. Bylo zajímavé tento proces pozorovat u člověka jakým byla právě Sam.
Ti, kteří si z knihy nic neodnesli, nepochopili její pravé poslání. I já v tom tápu, některé věci prostě pochopíme až budeme duševně vyzrálejší. Knihu bych proto doporučila přečíst víc než jednou, třeba za pár let, vsadila bych se, že příběh budete vnímat úplně jinak.

fruitbueno

Chvíle před koncem bylo pro mě velké překvapení. Oceňuju mimořádně originální námět i vlastní přerod hlavní hrdinky. Nemůžu si pomoct, ale prostředí americké střední školy autorka zachytila tak živě, že mi při pasážích během vyučování nebo oběda připomínaly atmosféru prvních amerických seriálů, na kterých moje generace "vyrostla" :D

Lucik100
15.12.2017

Chvíli trvalo než jsem se začetla, ale když už jsem se začetla, tak jsem se nemohla odtrhnout. Opravdu se mi líbil ten psychický vývoj hlavní postavy, kdy si začala uvědomovat, že byla opravdu mrcha a snažila se napravit své chyby.

Lil30
30.11.2017

Jsem čtenář, který přečte opravdu všechno, ale vážně mi dalo zabrat dí číst tuto knihu do konce a to jsem ji mezitím 2x odložila. Hlavní hrdinka mi byla nesympatická a nedokázala jsem se začíst. Byla to moje první kniha od této autorky a nejsem si jistá, jestli si někdy přečtu její další...

BelphegorSara
25.11.2017

Já se od ní nemohla odpoutat. Za pár hodin jsem ji měla přečtenou.

brzda.
28.10.2017

Úžasná kniha konec mi úplně vyrazil dech

silvinka12
14.10.2017

Ale jo... Byla to fajná kniha, ale ne tak dobrá, abych si od ní něco odnesla.

lenkaBajza
10.10.2017

po třetí kapitole, kdy už jsem 3x přečetla obsah jednoho a toho samého dne s minimem odlišností...jsem to musela vzdát a knihu odložila.

Niannie
08.06.2017

Kniha má zajímavý děj a ačkoliv to může připadat jako nuda - opakující se dny - tak to bylo příjemné čtení, které mě vtáhlo do centra dění a úplně jsem se Sam soucítila a oblíbila si ji.
Musím říct, že mě trošku zklamal konec - doufala jsem že to dopadne jinak... :(
Teď když mám dočteno, můžu zkouknout film :)

Andy0892
07.06.2017

Nedávno jsem viděla film podle této knihy a jsem velmi ráda, že jsem knihu četla před pěti lety a ne až po shlédnutí filmu.

Jinak nenáročná kniha s poučením, že máme žít životy tak abychom nelitovali a, že nic co uděláme se nedá vzít zpět.

Ketrin.TR
06.06.2017

Hodně zajímavá knížka, která vás přenese do jednoho dne amerických teenagerů, ze kterého jen tak není úniku. Hlavní hrdinka mi nebyla svým chováním a vystupováním moc sympatická, ale díky svojí přeměně si u mě trochu šplhla. Jo, nejvíc sladkej byl prostě Kent :-)

MíšaS.
30.04.2017

Morální poučení - jistě, super, ale nemyslím si, že by kniha musela končit takhle. Námět pěkný, ale děj trochu pokulhával.

violet1313
18.04.2017

Je to jen další YA ... To jsem si řekla před přečtením. Ale není.
Od té knihy jsem nečekala až tak moc, ačkoliv se zdála anotace zajímavá, jenže mě překvapila. Příjemně.
Spoustu vět, které bych si nejraději zarámovala, postavy, které sice občas lezly na nervy, ale to proto, že to autorka chtěla a příběh , u kterého se tajil dech.
Ačkoliv už je to dávno, co jsem knihu četla, stále na ni vzpomínám a teď se blíží film..
Kniha se krom fantasy děje zabývá šikanou a problémy ve školách...a tím, jak dokáží děti být zlé.

Můžu ji doporučit všem, kteří mají rádi fantasy v našem světě, YA, teenage romanci a zápletku, kterou nepotkáte každý den!

SeverusSnape
28.03.2017

Velmi zajímavý námět,ale hlavní hrdinka mi nebyla vůbec sympatická.

Nela2
16.02.2017

Námět knihy se mi hodně líbí - ten nápad prožívat stále stejný den dokola a snažit se jej změnit, změnit sebe... Ale přes polovinu knihy mi hlavní hrdinka dost vadila svou povrchností.

kkristynaa
23.01.2017

Není to přesně žánr, který bych měla nějak v oblibě, nemusím moc takové ty "dívčí party" a školní románky, ale nedávno jsem viděla trailer k filmu, který bude brzy v kinech a říkala jsem si, že to vypadá hodně zajímavě a zkusím si to přečíst. A musím říct, že se mi kniha velmi líbila. A to hlavně proto, že byla tak jiná a originální. Líbilo se mi jak si začala hlavní hrdinka uvědomovat to důležité v životě. Bylo mi trochu líto konce, pořád jsem v sobě držela tu špetku naděje, že to třeba skončí jinak.. Ale kdyby skončilo, řekla bych si, že to vlastně byla i docela kravina. Mám ráda knihy, které mě donutí se po jejich přečtení zapřemýšlet a tato mi zůstala v hlavě ještě pár dnů po přečtení. Můžu jen doporučit protože si myslím, že taková kniha tady ještě nebyla a už se moc těším na film.

PeLin
18.01.2017

Tuto knihu jsem objevila už před nějakým časem, ale podle anotace mě moc nezaujala. Až teprve před pár dny jsem narazila na trailer k filmovému zpracování, který mě na knihu navnadil. Díky němu jsem vlastně pochopila, o čem tato kniha doopravdy je, jelikož z anotace jsem si představovala úplně jiný námět.
To, že hlavní hrdinka prožívá dokola stále ten samý den, mi přijde neotřelé a originální, já sama jsem se s takovým motivem ještě v žádné knize nesetkala. I když sledujeme pořád ten stejný den, kniha není nijak monotónní a rozhodně dokáže udržet vaši pozornost. Postavy vám k srdci asi nijak zvlášť nepřirostou, ale je hezké vidět, jak se hlavní hrdinka mění a začíná si uvědomovat, co je v životě opravdu důležité.
Pro mě je Chvíle před koncem originální, čtivá kniha s hezkým poselstvím a teď mi nezbývá nic jiného, než jen čekat na film :)

Percabethka
24.12.2016

Je to hrozná blbost... měla jsem jí přečtenou za dva dny a byla jsem ráda, že to mám za sebou. Samantha byla nejen hloupá, ale i celkem zlá (vím, že to bylo proto, aby se mohla polepšit, ale stejně...), takže jsem v knize nenašla žádnou postavu, kterou bych si oblíbila. A styl psaní mi taky moc nesedl. Ale na filmovou adaptaci se těším, protože Zoey Deutsch je super :D

KaileyBlot
13.11.2016

Tak tohle bylo opravdu originální. Hrozně se mi líbí ten nápad a tak. Ze začátku jsem si myslela, že mě to nebude bavit, když se vlastně pořád opakuje to samé, ale nakonec mě to opravdu mile překvapilo a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Bylo pěkné vidět, jak se Sam den ode dne mění a uvědomuje si hrozně moc věcí, na které nikdy před tímto dnem nepomyslela.
Konec mě teda zaskočil, ale vím, že to bylo nutné... Ale jako ta úplně poslední věta? To nás autorka snad k něčemu navádí? :D
Jinak ale doporučuju, bylo to zajímavé.

dreamhex
13.11.2016

Knihu mi doporučila moje nejlepší kamarádka a byť se úplně nejedná o můj žánr, tak jsem nakonec i rád, že jsem ji poslechl. Hlavní hrdinka ze začátku působila lehce povrchně, ale určitě to nebylo tak hrozné, jak tu někteří píší, už na prvních stranách šlo poznat, že Sam není vyloženě zlý člověk, některé věci si ovšem mohla odpustit. Líbilo se mi, jak různě se vyvíjely jednotlivé linky, díky stylu jakým byly jednotlivé dny popsány (respektive den), se nedá mluvit o tom, že by to bylo to samé dokola, člověk se vždy dozvěděl něco nového. Jediné co mě zklamalo byl konec, doufal jsem, že to dopadne jinak a přišel mi lehce odfláknutý,

ledaver
30.10.2016

Tak tahle kniha byla opravdu zvláštní. Ze začátku jsem se ptala sama sebe, co to bude zase za nafouknou hlavní hrdinku, nicméně ke konci se poměrně zlepšila. Střed knihy byl nudný, protože se tam stále opakovalo jedno a to samé. K závěru Sam konečně věděla co chce, bohužel samotný konec mě velmi zklamal. Doufala jsem, že s Kentem to dopadne lépe a ne tak, jak to Sam vyřešila. Celkove na mě z celé knihy dýchala Amerika, a to ve špatném slova smyslu. Za mě 3,5*