Luxiee Axony

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Tato kniha mne naprosto ohromila. Stejně tak, jako já jsem do sebe vsakovala hluboká slova, tak listy stran vsakovaly mé žalostné slzy.
Kniha je obdivuhodná nejen díky své promyšlenosti, kompozici a syžetu. Tato kniha je dokonalý pohled Smrti na naprosto nedokonalý svět a život lidí...
Mohla bych tu své dojmy, pocity a zážitky z knihy psát dalších několik hodin. Doufám však, že i tento krátký komentář poslouží odhodlanosti čtenářů sáhnout přesně po této knize.. :)

15.02.2014

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Ohromně zajímavý příběh. V první chvíli jsem vůbec netušila, že je kniha podle skutečnosti. Když jsem zjistila, že ano, příběh nabral úplně jiných rozměrů. Hrozně jsem toužila další tajemství žítkovských bohyní postupně odkrývat.

Celá kniha je koncipována ohromně zajímavě - ať už autentickými dokumenty z archivů, náhledem do života samotné Dory v současnosti a celkově propletenost jednotlivých témat a příběhů s návazností na skutečné dokumenty, literaturu, osoby apod.

Určitě se ke knize ale budu muset vrátit. Nedávala jsem příliš pozor na symboly, které byly následně klíčové.

Těším se na další knihy K. Tučkové - Vyhnáhní Gerty Snirch mne nadchlo stejně tak. Její konceptualizace historických témat je rozhodně zajímavá.

06.01.2017

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Velice zajímavá kniha. Myslím si, že v dnešní době je hodně důležité tuto knihu číst - v době, kdy spousta lidí oslavuje bývalý totalitní režim. Měli bychom mladým generacím ukazovat, že v totalitním režimu šlo o něco jiného než "levný chleba a dostatek pracovních míst".

15.07.2013

Na cestěNa cestěJack Kerouac

Já jsem k příběhům o Americe nikdy příliš nelnula. Vždy si čtu raději příběhy z evropského prostředí. Pak jsem se seznámila s Allanem Ginsbergem a Kvílením, slyšela přednášku o beat generation a všichni víme, že pro pochopení celé této generace je Na Cestě klíčová kniha.

Upozornění: Při čtení knihy máte neustálé nutkání jet na čundr!

Neuvěřitelný příběh...

17.08.2015

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Fenomenální kniha, na kterou by i moje hodnocení bylo krátké.

15.12.2014

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Knihu jsem přečetla už na 1. stupni základní školy celou a to vícekrát. Po shlédnutí filmu mne toto dílo zaujalo ještě víc. Úžasná kniha a úžasné filmové zpracování!

26.02.2013

Ženy z bloku 10 - Lékařské pokusy v OsvětimiŽeny z bloku 10 - Lékařské pokusy v OsvětimiHans-Joachim Lang

Jedna z nejlépe zpracovaných knih o holokaustu, kterou jsem dosud četla.
Muselo dát autorovi spoustu práce sestavit takovou úžasnou knihu, která pojednává o smutných osudech lidí.
Nejvíce mne zaujala právě ta fakta, ze kterých je kniha vytvořena. Myslím si, že takových knih by mělo vzniknout více.

30.06.2014

LysistrateLysistrate Aristofanés

Lidé se neustále ohánějí tím, jak je "dnešní" morálka zkažená. Jsme stále stejní, jen dnes o všem mluvíme otevřeně a na rovinu. Jako Aristofanés. Příjemná komedie, která možná mnohé překvapí.

10.09.2015

Květy zlaKvěty zlaCharles Baudelaire

Zabývám se dekadencí v umění, proto je tahle kniha pro mne v mnoha ohledech klíčová. Ovšem na můj vkus (nejsem příliš přes poezii) se ve sbírce objevuje velké množství básní, které vzápětí překryjí jedna druhou. Rozhodně to není čtení jen na jeden pokus :)

02.03.2014

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Úžasná kniha plná romantických motivů. Popis Wertherovo vnitřního "já" mne nejednou dovedl k slzám.

08.03.2015

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nevím, jestli jsem jediná, ale na jednu stranu nechápu takové přehnané nadšení. Toto téma je u spousty autorů už tak vyčerpané, že už mne téměř nemohlo nic překvapit. Z hlediska syžetovosti je to skutečně dobrá práce, ale pokud jste četli mnoho knih o šoa, už vás to tolik prostě nenadchne.

06.01.2018

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Asi jako ostatní velmi oceňuji, jak autorka vystihla tamní mluvu, propojenost postav a dobré vykreslení jejich charakterů na pár stranách.
Ač se na první pohled nezdá, jedná se o dobrou reflexi určité společnosti, která o mnohém vypovídá. Snad to bude odstrašujícím příkladem novým generacím, které by se už neměly toliko řídit tradicemi, nýbrž rozumem.

30.12.2018

19841984G. Orwell (pseudonym)

Úžasná kniha. Doporučuji přečíst.

16.09.2013

MaminkaMaminkaJaroslav Seifert

Nádherná sbírka básní, která ukazuje, jak moc pan Seifert svou matku miloval :)

12.11.2013

Romeo, Julie a tmaRomeo, Julie a tmaJan Otčenášek

Nádhera, je to opravdu krásně napsané. Ke konci mi to připadalo tak tragické, že jsem se rozplakala. O to horší je, že se takové příběhy děly doopravdy. Doporučuji.

12.03.2014

Colette z AntverpColette z AntverpArnošt Lustig

Další úžasná Lustigova kniha, díky které nahlédneme do myšlenek ženy v nejhorším koncentračním táboře. Konečně jsem se po letech naučila vnímat Lustigovy texty, které ve mně vždy zanechají něco zvláštního.

03.04.2014

AndělAndělJáchym Topol

Chvilku mi trvalo zvyknout si na ten odlišný styl psaní. Ovšem potom se mi dostalo skvělého čtenářského zážitku - i když o poněkud pochmurném a temném tématu.
Doporučuji všem, kteří si libuji v postmoderní literatuře nebo literatuře zaměřené na tematiku narkomanie a sociálně patologických jevů.

30.07.2014

Hrdý BudžesHrdý BudžesIrena Dousková

Knihy nabité hořkým vtipem s atmosférou socialistického Československa patří prostě k současným českým nej. Ty nepřestanou bavit.

27.12.2015

Franz Kafka - Člověk své a naší dobyFranz Kafka - Člověk své a naší dobyRadek Malý

Toto je opravdu skvost. Nádherně zpracované, jak po grafické, tak po informační stránce. Takhle nějak bych si představovala zpracované středoškolské "učebnice" :).

31.12.2017

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Je pravda, že když jsem kupovala tuto knihu, očekávala jsem trochu jiný příběh. Ovšem po přečtení knihy jsem byla spokojená. Těším se na další knihy od pana Raggse :)

29.01.2013

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Přestože mne Egypt v dějepise vůbec nebavil a nezajímal, knihu jsem přečetla. Zdá se až nemožné, jak jsem se do ní "zažrala".

09.02.2013

Loupežník / R.U.R. /  Bílá nemocLoupežník / R.U.R. / Bílá nemocKarel Čapek

Nádherné hry, které vypovídají i o dnešní době. Jakoby byly na naši dobu psané...

30.03.2013

Růže pro AlgernonRůže pro AlgernonDaniel Keyes

Povídka mne naprosto dojala. Úžasný námět, když přihlédneme ještě k datu napsání.

09.07.2013

Temná půleTemná půleStephen King

Výborná kniha. Skvělý námět. U konce knihy mi šel mráz po zádech chvílemi. Palec nahoru!

24.07.2013

Dialogy o kráseDialogy o kráse Platón

Musím se přiznat, že některé pasáže mi přišly hodně složité na pochopení - potřebovala jsem si to například i kreslit.. :) O abstraktních věcech není příliš jednoduché mluvit ani o nich číst. Ovšem i přesto bylo zajímavé nahlédnout do takových hlubokých myšlenek :))

24.02.2014

MaryšaMaryšaVilém Mrštík

Úžasné realistické drama.. Musím říci, že mne navedlo k tomu, abych se vrhla i na další :) Miluji českou tvorbu, obzvláště, pokud se řadí do realismu :)

22.04.2014

Christiane F. – Můj druhý životChristiane F. – Můj druhý životChristiane Vera Felscherinow

Přesně na takovou knihu jsem čekala! Občas jsem si vzpomněla, jak se asi má ta Christiana F. z knihy My děti ze stanice ZOO: Snažila jsem se hledat různé články či fotografie, ale média toho napovídají.. - ostatně, jak je psáno i v knize.
Jsem moc ráda, že se povedlo tuto knihu vydat. Doporučuji všem, které zaujal příběh Christiany F. ze stanice ZOO.

07.06.2014

Hamlet, králevic dánskýHamlet, králevic dánskýWilliam Shakespeare

Velmi zajímavá tragédie s filozofickými úvahami a pojednáním o lidském chování.

17.09.2014

Návrat králeNávrat králeJ. R. R. Tolkien

Vše, co mohlo, tak už snad bylo řečeno :). Tato kniha nemá obdoby. Nejsem žádným fanouškem žánru fantasy, ale tento příběh mne bude doprovázet (a především inspirovat) až do smrti :).

11.01.2015

ZmizetZmizetPetra Soukupová

Jak vystihnout jedním slovem? Smutné.

28.07.2017