Luxiee Axony

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Asi jako ostatní velmi oceňuji, jak autorka vystihla tamní mluvu, propojenost postav a dobré vykreslení jejich charakterů na pár stranách.
Ač se na první pohled nezdá, jedná se o dobrou reflexi určité společnosti, která o mnohém vypovídá. Snad to bude odstrašujícím příkladem novým generacím, které by se už neměly toliko řídit tradicemi, nýbrž rozumem.

30.12.2018

HanaHanaAlena Mornštajnová

Nevím, jestli jsem jediná, ale na jednu stranu nechápu takové přehnané nadšení. Toto téma je u spousty autorů už tak vyčerpané, že už mne téměř nemohlo nic překvapit. Z hlediska syžetovosti je to skutečně dobrá práce, ale pokud jste četli mnoho knih o šoa, už vás to tolik prostě nenadchne.

06.01.2018

Franz Kafka - Člověk své a naší dobyFranz Kafka - Člověk své a naší dobyRadek Malý

Toto je opravdu skvost. Nádherně zpracované, jak po grafické, tak po informační stránce. Takhle nějak bych si představovala zpracované středoškolské "učebnice" :).

31.12.2017

Do vnitrozemíDo vnitrozemíVladimíra Valová

Jsou to příběhy každého z nás. Jděte po městě a uvidíte je tam. Všechny. Zahleďte se jim do obličejů a všechno bude jasné. Celý svůj život hledají svoje vnitrozemí, svoje nitro, sebe. Ale stále ho nenachází.
Protože lidi jsou jako mraky, pořád se tak nějak ztrácej a nacházej (Rudiš, Grandhotel).

29.11.2017

ZmizetZmizetPetra Soukupová

Jak vystihnout jedním slovem? Smutné.

28.07.2017

Stalinovy krávyStalinovy krávySofi Oksanen

Za mne veliké zklamání. Zkusím další autorčiny knihy, zřejmě budou lepší. Rozhodně mi přijde zbytečný ten formát. Také ty roviny - skutečně se v tom člověk ztrácí. Opakování... No. Uvidíme, jak na tom budou další.

01.07.2017

DardaDardaIrena Dousková

Oproti předchozím dílům výrazné zklamání. Nejvíc mne otravovaly asi povídky od Jůlie. Celkově koncept knihy a závěr knihy je velikým zklamáním. Autorka ze sebe umí vydat víc.

02.04.2017

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Ohromně zajímavý příběh. V první chvíli jsem vůbec netušila, že je kniha podle skutečnosti. Když jsem zjistila, že ano, příběh nabral úplně jiných rozměrů. Hrozně jsem toužila další tajemství žítkovských bohyní postupně odkrývat.

Celá kniha je koncipována ohromně zajímavě - ať už autentickými dokumenty z archivů, náhledem do života samotné Dory v současnosti a celkově propletenost jednotlivých témat a příběhů s návazností na skutečné dokumenty, literaturu, osoby apod.

Určitě se ke knize ale budu muset vrátit. Nedávala jsem příliš pozor na symboly, které byly následně klíčové.

Těším se na další knihy K. Tučkové - Vyhnáhní Gerty Snirch mne nadchlo stejně tak. Její konceptualizace historických témat je rozhodně zajímavá.

06.01.2017

Únava materiáluÚnava materiáluMarek Šindelka

Wow! Fakt neuvěřitelná fabulace. Je neuvěřitelné, kolik témat, opravdu závažných a aktuálních témat se vejde do jednoho příběhu.

28.12.2016

Hrdý BudžesHrdý BudžesIrena Dousková

Knihy nabité hořkým vtipem s atmosférou socialistického Československa patří prostě k současným českým nej. Ty nepřestanou bavit.

27.12.2015

LysistrateLysistrate Aristofanés

Lidé se neustále ohánějí tím, jak je "dnešní" morálka zkažená. Jsme stále stejní, jen dnes o všem mluvíme otevřeně a na rovinu. Jako Aristofanés. Příjemná komedie, která možná mnohé překvapí.

10.09.2015

Na cestěNa cestěJack Kerouac

Já jsem k příběhům o Americe nikdy příliš nelnula. Vždy si čtu raději příběhy z evropského prostředí. Pak jsem se seznámila s Allanem Ginsbergem a Kvílením, slyšela přednášku o beat generation a všichni víme, že pro pochopení celé této generace je Na Cestě klíčová kniha.

Upozornění: Při čtení knihy máte neustálé nutkání jet na čundr!

Neuvěřitelný příběh...

17.08.2015

Staroslověnština v kontextu slovanských jazykůStaroslověnština v kontextu slovanských jazykůRadoslav Večerka

Takový souhrn Večerkovy Staroslověnské epochy českého písemnictví a Staroslověnštiny. Je tam krásně a stručně vysvětlen historický kontext + gramatika staroslověnštiny. Doporučuji všem, kteří se staroslověnštinou nebo obdobím staroslověnského písemnictví zabývají.

02.05.2015

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Úžasná kniha plná romantických motivů. Popis Wertherovo vnitřního "já" mne nejednou dovedl k slzám.

08.03.2015

Paní BovaryováPaní BovaryováGustave Flaubert

Tedy. Ta mne štvala od začátku do konce. Smutný příběh dokonale odpovídající tehdejší době.

24.02.2015

FaidónFaidón Platón

Velmi zajímavý dialog. Nejvíce mne zaujala teze o reinkarnaci.

12.01.2015

Návrat králeNávrat králeJ. R. R. Tolkien

Vše, co mohlo, tak už snad bylo řečeno :). Tato kniha nemá obdoby. Nejsem žádným fanouškem žánru fantasy, ale tento příběh mne bude doprovázet (a především inspirovat) až do smrti :).

11.01.2015

Sluneční státSluneční státTommaso Campanella

Sluneční stát mi není tak sympatický jako Utopie od T.Mora. Je v něm především obraz samotného autora, který si přál vytvořit stát dle svého náboženského a vědeckého přesvědčení.

27.12.2014

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Fenomenální kniha, na kterou by i moje hodnocení bylo krátké.

15.12.2014

KratylosKratylos Platón

Velmi zajímavý dialog, klíčový pro pojetí změny a pohybu u Platóna.

16.11.2014

Vývoj a proměny státního zřízení Polska ve 20. století: Institucionálně politická studieVývoj a proměny státního zřízení Polska ve 20. století: Institucionálně politická studieMichal Kubát

Autor opakuje některé kapitoly z předchozí monografie.
Doporučuji pro všechny, kteří se zabývají polským státním zřízením, popř. jeho historií.

01.11.2014

TheaitétosTheaitétos Platón

Platónovy knihy nelze hodnotit z hlediska uměleckého, ale z didaktického a filosofického. Doporučuji všem, kteří se zabývají pojetím pohybu.

26.10.2014

Literární pokleskyLiterární pokleskyStephen Leacock

Některé povídky byly moc fajn, některé méně... :)

16.10.2014

Umělé rájeUmělé rájeCharles Baudelaire

Nádherně napsáno!

09.10.2014

Hamlet, králevic dánskýHamlet, králevic dánskýWilliam Shakespeare

Velmi zajímavá tragédie s filozofickými úvahami a pojednáním o lidském chování.

17.09.2014

ProcesProcesFranz Kafka

Opravdu zvláštní dílo. Kafka byl prostě jedinečný svou osobností, což se projevilo i na způsobu jeho psaní. Stále nevím, co si o jeho dílech myslet.

16.09.2014

AndělAndělJáchym Topol

Chvilku mi trvalo zvyknout si na ten odlišný styl psaní. Ovšem potom se mi dostalo skvělého čtenářského zážitku - i když o poněkud pochmurném a temném tématu.
Doporučuji všem, kteří si libuji v postmoderní literatuře nebo literatuře zaměřené na tematiku narkomanie a sociálně patologických jevů.

30.07.2014

Opilé banányOpilé banányPetr Šabach

Od této knihy jsem čekala asi něco více. Navíc mne překvapilo srovnání kniha vs. film Pupendo, které je úplně odlišné. No. Zkusím další Šabachovy knihy a uvidíme :)

26.07.2014

Oliver TwistOliver TwistCharles Dickens

Autor se dokonale dokáže spojit se čtenářem. Některé kapitoly mi přišly opravdu zbytečně dlouze popisované, zatímco jiné zase bohužel moc krátké - viz rozčarování na konci příběhu ohledně Oliverovy rodiny apod. - To si myslím, že autor vzal moc "hopem".

Každopádně úplně poslední kapitola na mne působila velice příjemně - ten jeho cit (pro někoho možná maličko sentimentální) pro postavy, příběh i čtenáře - nejednou jsem musela zamáčknout slzu :)

Celkové hodnocení: Velmi citlivý příběh, který dokáže zasáhnout, možná donutí se zamyslet, a který je příjemně napsán

23.07.2014

Povídky malostranskéPovídky malostranskéJan Neruda

Milé odpočinkové čtení :)

15.07.2014