lucifrid lucifrid komentáře u knih

Pište správně česky – poradna šílených korektorů Pište správně česky – poradna šílených korektorů Dalibor Behún

Asi nejužitečnější kniha, co jsem kdy viděla. Jednu mám doma, jednu v práci a nejoblíbenější pasáže mám barevně označené lepíky. Jestli dát něco do povinné četby, tak tohle.

05.01.2015 5 z 5

Základy mužského šovinismu Základy mužského šovinismu Josef Hausmann

Jsem ženská, ale ta kniha mi přijde úžasná :). Samozřejmě je to o stereotypech, nemůže si to každý vztahovat na sebe. Něco podobného by mohla napsat i ženská o chlapech, ale to by mi nepřišlo až tak vtipné.

20.04.2012

Sice jsem se ani jednou nezasmála, ale to neznamená, že to byla špatná kniha. Jen jiná než úžasná Analfabetka a fajn Stařík (kde si stále stojím za tím, že film byl lepší). Je to prostě jiný styl a Jonassonovy fantasmagorie jsou hodně utlumené. Knihu jsem přečetla na dva zátahy a byla fajn, člověk se zas aspoň něco dozvěděl o Švédsku.

02.07.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Ke knize jsem přistupovala s rezervou a neočekáváním návratu Milénia. Tak jak bylo hlásáno. A proto jsem byla celkem spokojená. Kniha je sérií opravdu jen inspirována. Příběh je zajímavý, ale není to nic, z čeho bych spadla ze židle a nutilo mě to nespat a knihu dočíst. Některé dřívější postavy jsou trochu nadbytečné, některým novým je věnováno občas zbytečně moc prostoru. A jedna postava mi tam chyběla opravdu hodně. Chvílemi se Lagercrantz snaží psát jako Larsson, chvílemi mi trochu připomíná Browna, ale člověka z toho ani na chvíli nemrazí. Kolem a kolem to není špatná kniha, líbila se mi. Jen to prostě s Miléniem má společného asi tolik jako pátá Smrtonosná past s předchozími čtyřmi díly. Vzhledem k masovému marketingu a tudíž i počítám velkým ziskům z prodeje knihy počítám s pokračováním, ke kterému má kniha nakročeno.

30.08.2015 2 z 5

Po přečtení Staříka, který mě trochu zklamal (film se povedl mnohem lépe), jsem tolik nečekala. Byla jsem velice mile překvapena, jak skvělá knížka to je. Vyložene fantasmagorie, přehnané, ale úžasné.

13.11.2014 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Knihu jsem precetla jednim dechem. Dokonale spojeni mych oblibenych temat: cestovani do minulosti, alternativni svety, atentat na Kennedyho... Cekala jsem, ze tam bude vic te historie a Kennedyho. Kupodivu me ale vic popadl ten pribeh, ta sedesata leta a tak. Pritom to ale neni vylozene scifi, prislo mi to i trochu mysteriozni a mrazive (zvlast zivot v tom prvnim mestecku). Precteno za den a uz se tesim, az si ji nekdy prectu znova.

Seriál se ohromně povedl, doporučuju taky.

19.04.2013 5 z 5

Velká kniha o seriálu M*A*S*H Velká kniha o seriálu M*A*S*H Suzy Kalter

Tohle je nádherná "encyklopedie" a krásná vzpomínka na skvělý seriál. Dostala jsem ji kdysi k vánocům, stála tehdy děsné peníze a dodnes ji opatruju :). Kolikrát mám radši chuť si ji prolistovat, než se podívat na seriál. Takhle ma vypadat pořádná kniha o seriálu.

20.04.2012 5 z 5

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Velice zvláštní a jedinečný zážitek. Ale přesto mu trochu na kráse škodí to, že je krátký a některá témata byla jen nakousnuta.

30.12.2017 4 z 5

Pište správně česky – rozšířené vydání Pište správně česky – rozšířené vydání Dalibor Behún

Mám první vydání, doma i v práci. A přesto jsem si opět koupila dva svazky tohoto druhého a hodlám je opět značně používat a jen zopakuji, že je to asi nejužitečnější kniha, co jsem kdy viděla. Nejoblíbenější pasáže mám barevně označené lepíky a když mi něco vypadne, hned vím, kde to najdu. Jestli dát něco do povinné četby, tak tohle.

30.03.2016 5 z 5

Washingtonský dekret Washingtonský dekret Jussi Adler-Olsen

Skvělý politický thriller, trochu ve stylu Clancyho (i když bez jeho vysvětlujících úvodů) říznutého trochu Kingem. Od knihy jsem se nedokázala naprosto odtrhnout a je škoda, že podobných na toho téma moc není. Samozřejmě, někomu se to může zdát jako sci-fi, ale nejen díky doslovu a vysvětlujícím poznámkám na konci mi to tak nereálné nepříšlo. Věřím, že až se ke knize vrátím, tak i přes už známý děj, ji budu hltat znovu.

28.10.2015 5 z 5

Ve snu ve snu snil jsem sen Ve snu ve snu snil jsem sen Lawrence Ferlinghetti (p)

Něco naprosto úžasného! Na Ferlinghettiho návštěvu Prahy v devadesátém osmém vzpomínám dodnes. Většinu jeho díla mám v angličtině, co se dalo sehnat, tak v češtině. Jsem hrozně vděčná, že tahle kniha vyšla, protože se jeho dílo může dostat k mnohem většímu okruhu čtenářů a někteří si ho určitě zamilují, jako já. Knihu jsem objevila v knihkupectví náhodou, s otevřenou pusou jsem na ni zírala a odcházela s ní, jako bych si domů nesla poklad. Je to velký výběr z Ferlinghettiho díla, toho renesančního génia, který mě v mých nácti inspiroval na celý život.

08.05.2013 5 z 5

Ani o dolar víc, ani o dolar míň Ani o dolar víc, ani o dolar míň Jeffrey Archer

Jedina kniha, co jsem zatim od Archera cetla. Ale uz asi 30x :D. Nalakala mne na ni britska ctyrdilna miniserie na motivy teto knihy. Tu jsem videla jen jednou, ale dodnes na ni rada vzpominam. Knihu miluju a ctu minimalne 2x do roka, na dovce je to povinnost :).

20.04.2012 5 z 5

Přetížení Přetížení Arthur Hailey

Na Haileym miluju tu jeho posedlost prozkoumat prostredi a perfektne vedet, o cem pise. Tohle je hodne zajimava kniha, s vice dejovymi linkami, o zajimavem tematu. Cetla jsem odhadem tak 15x a rozhodne se k ni budu vracet.

20.04.2012 4 z 5

Smaragdové more Smaragdové more Richelle Mead

Každou další knihou mě Richelle nepřestává udivovat a nejinak je tomu i u této trilogie. Nečekala jsem, že tenhle díl bude z celé trilogie nejlepší a já budu ze zatajeným dechem a v nádherné slovenštině číst knihu, u které se mnohokrát i ze srdce zasměju. A navíc že mi kniha vykouzlí takový úsměv ve tváři jako už žádná dlouho ne.

25.02.2021 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

No, celá ta trilogie se posunula dějově trochu jinam, než jsem čekala. Přečetla jsem knihy během pár dní, a proto díky tomu neodstupu od jednotlivých knih mě závěrečný nezklamal. Na jedu stranu jsem čekala trochu jiný konec (nechci spoilerovat), na druhou stranu mi to tak tak nějak sedlo, že to tak vlastně mělo být. Za mě jednička s hvězdičkou za celou trilogii, budu se k ní ráda vracet.

24.07.2014 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Kniha mě velice překvapila. Kamarádce se nelíbila a naopak si užila film, tak jsem se bála. U mě je to naopak, kniha mě neskutečne chytla a hned jsem se pak musela vrhnout na další díly. Film mě hrozně zklamal, Tris mi tam přišla jako neskutečná blbka. Jsou knihy, které se podaří zfilmovat tak, že se to dá či hodně povede. Tohle se hodně nepovedlo. Knihu jsem však přečetla jedním dechem a určitě se k ní vrátím. Je to napínavé, zajímavé, nenudí to ani na chvíli a baví to. Neskutečně :).

24.07.2014 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Řekla bych, že to bylo slabší než první díl. Řekla bych, že trochu moc překombinovatelné (a to mám kombinování ráda) a v podstatě žádná normální postava. Jasně žádný člověk není normální, ale přišlo mi to už trochu moc. Nějak pořád nevím, co s tím. Nebylo to špatné (jen víc Harryho, jeho pocitů a minulosti), ale odvařená jsem z toho nebyla.

18.04.2014 3 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Sérii čtu chronologicky od začátku a čekala jsem, jak mi bylo předesíláno, že ze začátku to není nic moc. Mně se to hodně líbilo, jen mě překvapila ta Austrálie. Nakonec to ale vůbec nebylo na škodu. Četlo se to snadno a asi nebudu mít problém se ke knížce vrátit. Jen jsem čekala něco trochu jiného. A sem tam mi to prostě přišlo divné (ale to dávám za "vinu" severskému stylu psaní - i když u Larssona mi to nepřišlo až tak moc jiné). Jsem hodně zvědavá, jak na mě zapůsobí další díly.

18.04.2014 4 z 5

Tak v tomto případě musím říci, že více se povedl film než kniha. Film je jeden nepřetržitý gag za druhým a vše dává smysl, nenudí a vy sotva popadáte dech. Kniha je více rozvláčná a řekla bych, že některé scény jsou i zbytečné. Ve filmu byly vypuštěny dvě velké pasáže, Čína a Írán a pak i Bali (které se sice konalo, ale trochu jinak) a příběhu to vůbec neuškodilo. Stejně tak vypuštění myšlenkových pochodů Alana, které naopak v knížce působí tak nějak rušivě. Naopak v knize jsem ocenila příběh, jak vlastně Benny skoro vystudoval. Opravdu jeden z mála případů, kde neuškodilo filmové krácení, naopak. U knihy jsem se zasmála párkrát, u filmu neustále. A jinak souhlas, je to takový švédský Forrest Gump. Akorát že lepší. V tomhle případě, opravdu výjimečně, raději doporučím film.

07.04.2014 4 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Nejlepší kniha od Haileyho, už jsem ji četla mnohokrát a ještě budu. Perfektně vykreslené prostředí, jak je u něj zvykem, zajímavé postavy a poutavý děj. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

06.08.2013 5 z 5