Lienilda Lienilda komentáře u knih

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

6. dil se mi libil asi nejvice a rozuzleni pripadu bylo originalni.

18.11.2021 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Líbí se mi začerněné okraje stránek, líbí se mi celá ta myšlenka ženy žijící 300 let, povětšinou jako múza umělců. Tohle mi připomnělo můj oblíbený film The man from Earth (Pozemšťan) o nesmrtelném muži. Kdo neviděl, moc doporučuji.

17.10.2021 4 z 5

Takový prima věk Takový prima věk Kiley Reid

(SPOILER) Děj je originální, rozhovory s malou skoro tříletou (ale vyspělou) holčičkou jsou uvěřitelné, milé a vtipné. Zápletka mi nepřišla až tak napínavá abych se každou chvíli vracela ke knize jak to dopadne, ale poslední kapitola se mi líbila z celé knihy snad nejvíce. Nakonec z toho Emira vyšla ještě dobře, přirovnala bych to k tomu, že byla mezi dvěma mlýnskými kameny, které se prostě nesnesly. Nebylo fér, že Emira obvinila Alex z toho, že dostatečně nemá ráda svoji dceru. Za prvé je to snad to nejhorší co můžete matce říct, za druhé to tak v knize nevypadalo.

12.09.2021 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Snowova postava prochazi obrovskym vyvojem. Popis 10. Hladovych her mi spíše připomínal vyhlazovací tábor a bylo zajímavé dozvědět se jak vypadaly úplně na počátku a kdo je dostal do té podoby jakou známe. Píseň oběšence super, jen tu zalaskovanost jsem hlavním hrdinům moc nevěřila. Dostala jsem neskutečnou chuť si znovu přečíst trilogii a pátrat ve snowovych rozhovorech s Katniss. Podotkne něco náznakem... že třeba kdysi byl ve 12. Kraji..... že kdysi znal jednu dívku? Kdoví ;) rozhodne si to chci připomenout.

12.03.2021 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Pět hvězdiček, nedá se jinak. Už dlouho se mi nestalo, že by mě nejaky příběh tak dostal, abych promacela kapesník. Informace o slonech jsou super, závěr překvapující a já se jdu naučit jak poskládat origami slona. Doporučuji k přečtení.

15.03.2020 5 z 5

Rusanda na větvi Rusanda na větvi Světlana Glaserová

Líbí se mi jak paní Glaserova přepsala vzpominky sveho otce v Trosecnikovi sibiřském, i svoje vzpomínky v Rusande. Opět zajímavý život a doporučuji všem přečíst obě knihy. Původně jsem si ji chtěla vypůjčit v knihovně, ale neměli ji a v knihkupectví se dá sehnat doslova za pár kaček, rozhodně za to tahle malá knížečka stojí.

27.01.2020 5 z 5

Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Osiánův cestovní kotlík aneb S Kelty nejsou žerty Světlana Glaserová

Od autorky už jsem četla Trosečníka sibiřského, který byl (řekla bych) pro děti i dospělé, Osián je spíše pro děti. Ale i mě celý příběh bavil, fantasy mám ráda. Pobavil i Honzík Hrnčíř, který má rád Harryho Pottera. Hrnčíř anglicky = Potter. Keltské téma je neotřelé, dokonce jsem si i pak googlila informace o králi Marobudovi a současných keltských oppidech. Obrázky pěkně doplňují text, ke konci se mi zdálo, že tak o stránku až dvě by mohly být umístěné jinde. A co pan Cvrček, ten se nechce vrátit? Doporučuji.

14.01.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moc jsem se na knihu těšila a jsem lehce zklamaná, největší dějový zvrat jsem odhalila v půlce knížky a tak mě na konci již nepřekvapil. Zato ale jednání Sage ano. Čekala jsem jiný konec. Líbilo se mi netradiční popisování holocaustu z role vězně i věznitele.

26.10.2019 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Moc se mi libila, casto jsem se nasmala. Doporucuji milovnicim knih Jenny Colganove, Jojo Moyes, je to podobny styl. Timto mam splnenou čtenářskou vyzvu 2019. Yes!!!

21.09.2019 4 z 5

Kapka Ája Kapka Ája Alena Mornštajnová

Moc hezká a poučná kniha o koloběhu vody. K dodatečným informacím jsme se vraceli vždy až od konce kapitoly a povídali si o tom. Ilustrace Galiny Miklínové super. Hodně mi to připomnělo knížku Deník Vodnice Puškory od Ivony Březinové, která se také hodně týká vody. Četli jsme to asi před rokem a pamatuju si, že vodnice má nastoupit do školy k suchozemským dětem. Moje děti to hodně bavilo a bylo to dost vtipné. Tak tip pro ty, kterým se Kapka Ája líbila :)

26.04.2024 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Toto ilustrované vydání jsem dostala už před více než rokem, ale dostala se k němu až teď. Zároveň teď při lednovém čtení jsem si pouštěla podcast "Neplecha ukončena", který je právě přibližně 8 kapitol před koncem Fénixova řádu a rozebírá dopodrobna jména postav, upozorňuje na zvláštnosti, různá propojení, náznaky nebo i nepřesnosti v překladu. Takže pokud jste milovníci světa Harryho Pottera, tento podcast rozhodně doporučuji :)

Ilustrované vydání je jako vždy nádherné, jen je škoda, že teď do projektu přibrali i Neila Packera, protože každý má naprosto jiný styl a více bych ocenila, kdyby kniha byla ilustrovaná jen jedním. Asi se mi víc líbí ilustrace Jim Kaye, ale i ty druhé od Neila Packera mají své kouzlo a mají drobnější charakter. Jinak je tato téměř 2kg kniha velká a nepraktická, já ji četla jen vsedě a ještě s polštářkem pod knihou. Připadala jsem si, jako bych před sebou měla starodávnou knihu zaříkadel.

Děj není potřeba představovat, jen že při prvním čtení před téměř 20 lety, mě jako první kniha z této série dost nebavila (hlavně již stokrát zmiňované Harryho nálady). Ale s postupem věku musím ocenit, jak je kniha úžasná a jak jsou krásně vykreslené lidské charaktery a pocity dospívání. Napsat knihu, která bude bavit děti i dospělé, na to je Rowlingová mistr.

03.02.2024 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Občas sleduji (nebo spíše si nejdříve nahrávám) seriály, které dávají pozdě večer na ČT2 nebo ČTArt. A často tam narazím na nějaký skvost, jako byl třeba Babylon Berlín. Moc moc se mi ten seriál líbil a když jsem po hodně dlouhé době přišla na to, že je to založené na knihách, bylo jasné, že si sérii chci přečíst.

S mým nadšením nekoresponduje úplně hvězdičkové označení, které knize dávám. Je to tím, že ten rozpor mezi seriálem a prvním dílem knihy je příliš propastný. Charaktery a prostředí postav se vyvíjejí úplně jinak a hlavně Charly pro mě byla v knize zklamáním. Vyhovoval mi více to, co je vidět v seriálu, bohatší a chudší Berlín, což v knize nebylo moc patrné.

V sérii hodlám rozhodně pokračovat a i podle některých komentářů už tuším, že druhý díl se mi snad bude více líbit.

Strašně moc názvů ulic a míst mi kupodivu vůbec nevadilo, spíše jsem litovala, že Berlín vůbec neznám, jinak bych si to užila více.

04.11.2023 3 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Marie-José Maury

Tuto knihu jsem měla v poslední době často na mysli a konečně došlo i na to, najít ji u rodičů. V dětství jsem ji četla stále dokola a prohlížela si ty úžasné obrázky od Marie-José Maury. Líbily se mi šaty které děvčátka nosily, hračky se kterými si Heidi s Klárou hrála, příroda a také krásně nakreslená zvířátka. Jasně, všechno vypadá nadmíru idylicky. Momentálně jsem četla dětem 7 a 4 roky, kterým se kniha hodně líbila. Já už bych pár výhrad měla, ale to spíše k vydavatelství, které příběhy takto poskládalo (nebo jestli je to tak v originále, nevím). Z knihovny máme půjčené navazující pokračování a přijde mi, že kapitoly jsou v obou knihach poskládány napreskacku (občas nelogicky) a někde vypada Heidi starší, aby v příštím příběhu zase vypadala mladší. Nostalgie mi nedá jinak, než hodnotit 5 hvězdičkami.

11.06.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Opět neskutečný zážitek, nejenom příběh ale i velkoformátové ilustrace. Přišlo mi, že obrázků oproti předchozímu dílu buď zůstalo stejné množství nebo ubylo, ale vzhledem k tomu kvantu textu se není co divit. Moc se mi líbí jak jsou strany různobarevné nebo alespoň zašedlé, takže v budoucnu nebudou vypadat ohmatané. Rámeček u nové kapitoly byl taky hezký. Prostě celkové geniální, nádherné, doporučuji spíše odrostlejším fanouškům pro doplnění sbírky. A až si moje ruce odpočinou :) vrhnu se na 5.díl. PS: Pobavila vložená zatoulaná redakční poznámka "Profesorka Vektorová níže je s k" Věta pokračuje... A někde dále je pro změnu profesorka Vectorová.

26.05.2023 5 z 5

Všechny řeky Všechny řeky Dorit Rabinjan

Příjemně plynoucí kniha o 2 lidech jež se potkají v New Yorku a jejichž národy jsou znesvářené. Bez nějaké větší zápletky, ale čtivě napsané a jednoduše podané o co ve sporu mezi Izraelem a Palestinou jde. Ačkoliv jsem tušila jak příběh skončí, stejně mě konec překvapil.

31.03.2023 4 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Kniha je prý pro děti od 3 let. Na to je tam podle mě příliš textu, ale třeba už pětileté by mohla určitě více zaujmout.
Já jsem si ji každopádně přečetla sama a v klidu a moc jsem si užila příběh i ilustrace.

30.12.2022 5 z 5

Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem Andrea Popprová

Nesmírně milá knížka, kterou jsem četla s dětmi už třetí zimu. Provede nás obdobím od svatého Martina do Štědrého dne.
Mám ráda dílo Andrey Popprove a moje děti hlavně různé úkoly a hledačky. Já se tedy přiznám, že jim nedovolím do knihy kreslit, chci ji mít jako novou každý rok. :) Vystřihovánky si okopirujeme na tvrdý papir, úkoly plníme ukazováním, křížovku třeba přepsáním na papír a hlavně mezi tím vším se odvíjí nějaký děj. Vlastně jsme tam něco doplnili, v jednou úkolu se mají obkreslit malé ručičky.
Mám doma i knihu Jaro je tu. Ale na tu ještě nedošlo... Tak třeba za pár měsíců.

21.12.2022 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Nadčasová kniha.

O knize Vejce a já jsem se dozvěděla tady na DK, protože bývá často v žebříčkách nebo ji lidé doporučují v diskuzích. Koupila jsem si ji v Levných knihách a když jsem ji pak půjčovala svojí mamce, zjistili jsme, že má ve svojí knihovně trojdílné pokračování Co život dal a vzal ze 74. roku. Vejce a já předtím nejspíš nečetla.

1. Kdokoli může dělat cokoli - vtipně popsané střídání zaměstnání, postavičky z kanceláří, šéfové. Je tam cítit obrovská láska k rodině, ale co mi v knize chybělo bylo více informací o prvním manželovi, jak se stavěl k jejímu odchodu, jestli jí přispíval na dcery, jestli ho dcery ještě vůbec někdy viděly. Co mě také v této knize mrzelo bylo, že Betty píše jen o tom jak chodí do práce, po práci na večeři s muži nebo večírky, ale nějaká popisovaná péče o její dcery tam úplně chyběla. Jak kdyby se o dcery starala jen její rodina.

2. Morová rána - tato část se mi líbila nejvíce, protože jsem hlavně neměla tušení, že TBC se dříve dalo léčit a hlavně jakými prostředky. Panejo, tak moc jsem soucítila s pacienty co musely vytrpět (hlavně tu hibernační zimu).

3. Dusím se ve vlastní šťávě - příjemné povídání o životě na ostrově Vashon. Jen to několikrát zmíněné "vystřikování mušlí" mi příliš sluchově nelahodilo, stejně jako burská pomazánka a kaguár (z vejce a já).

Tyto knihy hodnotím velice kladně a těším se co se dozvím z knihy "Hledání Betty MacDonald" od Paula Becker a doufám, že některé moje otázky budou zodpovězeny.

11.10.2022 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

S knihou a dějem jsem absolutně spokojená. Nemůžu jí asi ani nic vytknout. Prostě mi sedla a jestli Jirka Mádl ještě něco napíše, přečtu si to spíše než jiné současné české autory.

18.08.2022 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Přečteno v rámci výzvy - příběh odehrávající se v horách. Jako malá jsem v devadesátkách dostala vydání s růžovou obálkou a ilustracemi Marie-José Maury a zkrácenou verzí příběhu. Ty ilustrace byly prostě nádherné a já tu knihu četla stále dokola. Musím se u rodičů po té knížce podívat.
V současnosti jsem si půjčila v knihovně vydání od původní autorky, nezkrácené, ilustrace se mi až tak nelíbily (nakladatelství XYZ), ale číst ten příběh v nezkrácené verzi bylo zajímavé. Hodně prostoru je věnováno náboženství a mravokárným poučením a také je tu více zmíněna minulost dědečka.
Hodnotím jako velmi pěknou a lehce přečtenou knihu.

18.07.2022 4 z 5