Takový prima věk

Mladá Emira to nemá lehké — nedaří se jí najít dobrou práci, má sotva na nájem a tak nějak neví, co se životem. Platit složenky jí pomáhá brigáda chůvy u rodiny Chamberlainových. Když jednou večer vyrazí se svou malou svěřenkyní do supermarketu, ochranka ji obviní z únosu. Proč? Protože dvouletá Briar je běloška, zatímco Emira je černoška. Jakmile se o incidentu dozví Briařina matka Alix, rozhodne se, že takovou nespravedlnost musí odčinit. Tím se rozehrává novodobá komedie mravů či spíše dobrých úmyslů — které však nemusí až tak dobře dopadnout. Dokáže Alix pochopit, že Emira není jen oběť rasismu, ale především žena z masa a kostí? A co se stane, když se v Emiřině životě objeví někdo z Alixiny minulosti?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463517/big_takovy-prima-vek-Dgj-463517.jpg 3.630

Vydáno: , Host

Such a Fun Age, 2019

Kniha Takový prima věk

dagmar7365

Kiley Reid upoutala mou pozornost okamžitě. Kniha je velmi čtivá, svižná a přitom se věnuje tak závažnému tématu, jako je rasismus. Nezpracovává ho ale v tom klasickém "černo-bílém" pojetí. Prostřednictvím jednotlivých postav, jejich chování, myšlení a činů ukazuje, jak je to nesmírně komplikovaný problém a jak je individuální vnímání toho, co je dobrý skutek/rasistické gesto/uplácení vlastního svědomí, čemu věnovat pozornost, co nechat být.
Takový prima věk mi trochu připomínal Normální lidi, jako čtenář jsem opět měla několikrát chuť vstoupit do děje a zakřičet: "Proberte se. Vytváříte problém, který tu není."
Moc se mi líbil i překlad a jazykové zpracování.

Ajda300

Milá a zábavná komedie s poněkud těžším tématem a otázkou, jak se jako jedinci stavíme k jiné barvě kůže a toho, co to o nás vypovídá. Hlavní hrdinka měla silný charakter a její činy nebyly neopodstatněné, i když se tu všichni v komentářích snaží zastávat Alix (mimochodem naprosto bezpáteřní postava a bezcitná nána).
S koncem navíc přibývá důležitá myšlenka, nad kterou bychom se všichni mohli zamyslet - a to jestli se sami taky občas nastavíme do pozice toho "White savior", abychom ze sebe měli lepší pocit. To jen tak na okraj.

kusma

Myslím, že o knize budu chvíli přemýšlet. Překvapilo mě, že téma barvy pleti je opravdu v Americe tak v mysli všech, na obou stranách barikády (tu si ale prostě staví sami). Samotný příběh byl zajímavý, ač některé rozhovory jsem protrpěla. Zároveň si myslím, že autorka byla k jedné postavě poněkud nespravedlivá. Ale je to její dílo ;) Jak jsem, ale psala, nejvíc ve mě zůstane ne moc příjemný pocit z rozdělení společnosti.
Každopádně čtivá kniha, ke které se ale vracet nebudu.

charlizee

Emira je černošská au-pair a při jedné večerní návštěvě supermarketu je zdejší ostrahou podezírána z únosu svěřeného dítěte.
Taky na vás tenhle jednoduchý vhled působí dojmem, že se bude příběh točit kolem rasismu?
To téma tam sice pořád tiše promlouvá, ale daleko víc je to o ovlivňování (druhých), omezování (osobní svobody), předsudcích a hlavně takovém tom debilním “já vím líp než ty, co je pro tebe nejlepší”…
Celé je to napsáno takovým ležérním stylem, že máte hodně často pocit, že čtete nějakou easy story, ale přitom to vůbec neklouže po povrchu, je to naléhavé a autentické.

AlbionFoxyFox

Kniha se mi velmi dobře četla, byla nenáročná, ale vlastně pořádně nevím, co z ní mě zaujalo nebo nad čím bych přemýšlela. V rámci čtenářského klubu přečteno, odloženo a myslím, že si za měsíc nevzpomenu :)

Lienilda

(+ SPOILER) Děj je originální, rozhovory s malou skoro tříletou (ale vyspělou) holčičkou jsou uvěřitelné, milé a vtipné. Zápletka mi nepřišla až tak napínavá abych se každou chvíli vracela ke knize jak to dopadne, ale poslední kapitola se mi líbila z celé knihy snad nejvíce. Nakonec z toho Emira vyšla ještě dobře, přirovnala bych to k tomu, že byla mezi dvěma mlýnskými kameny, které se prostě nesnesly. Nebylo fér, že Emira obvinila Alex z toho, že dostatečně nemá ráda svoji dceru. Za prvé je to snad to nejhorší co můžete matce říct, za druhé to tak v knize nevypadalo.

MedvidekS

Knížka má krásnou obálku. Je zde sympatická hlavní hrdinka, děj byl originální, avšak nelíbil se mi ten konec - přišlo mi, že to bylo rychle useklé.