Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Dark Academia namíchaná se superhrdinama od V. E. Schwab zafungovala absolutně perfektně.
Na NeOBYČEJNÝCH mě bavil vědecký způsob, kterým je autorka vysvětlovala, ctižádostivost, která umí úplně život a způsob a jakým autorka dávala dílky skládačky, aby na konci perfektně zapadly.
Prostě skvělé!

13.01.2022 5 z 5

Les bez srdce Les bez srdce Joanna Ruth Meyer

Prvně musím říct, že kniha má nádhernou atmosféru kouzelného lesa, nápaditou magii (stromové sirény, stromový princové), zajímavě si hraje se slohem a stránky mizí pod rukama.
Tohle všechno mě na knize strašně bavilo a spoustu pasáží mám olepíkované.
Atmosféra se trošku vytratila, když se děj přesunul z lesa do města. Tady jsem se trochu začínala nudit, ale přežít se to dalo.
Ale postavy... o bože postavy. Seren byla rozhodně zajímavá a její příběh mě zajímal, i když mi občas přišla naivní, dalo se to vysvětlit jejím příběhem. No ale Owen. Přišel mi hloupý, taky naivní a absolutně jsem se s ním nedokázala ztotožnit. Postavy pro mě bylo hrozně těžké sledovat a jejich romantická linka pro mě byla dost nereálná. Celkově to pro mě bylo strašně odosobněné, což mi na knihách vadí.
Myslím, že pokud vám nesejde na postavách, protože ty jsou hlavní kámen úrazu a potrpíte si na atmosféru, bude to kniha pro vás.

22.12.2021 3 z 5

Vrány Vrány Kass Morgan

Myslím, že tady byl dost nevyužitý potenciál.
Samotné téma knihy je skvělé - čarodějnice, magie a tajné spolky. Jenže jazyk, který je sice svižný, tomu neumí dát úplně tu pravou podzimní atmosféru, kterou bych si přála.
Postav je tu sice hromada, ale všechny jsou takové mdlé a nevýrazné, i když tam nějaký potenciál je.
Zároveň jsem tady nenašla nic, co by mě naštvalo nebo bylo vyloženě špatné.
Pro mě prostě průměr, ale věřím, že mladší čtenáři z toho budou nadšení víc.

04.10.2021 3 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Postavy skvělé, prostředí skvělé, atmosféra skvěla. Tak proč jsem dala knize pouze 4 hvězdičky? Protože mě prostě nebaví detektivní zápletky. Což není chyba knihy, šla jsem do toho s tím, že to tam bude, ale nemůžu říct, že bych byla do děje zapálená.

29.09.2021 4 z 5

Ónyx - Všetko bude inak... Ónyx - Všetko bude inak... Jennifer L. Armentrout

Tahle série má spoustu much, klišé a nedokonalostí, ale i přesto si mě pomalu získává. Překážky a zvraty, které mají hrdinové na své cestě jsou zajímavé a ke všem postavám jsem našla cestu. Navíc už to není jenom oni-jsou-ty-zlý-protože-proto, ale komplikuje se to. A Katy nepadne Deamonovi do náruče a cestu si k sobě hledají.
Takže... není to perfektní ale baví mě to. A to je hlavní.

31.08.2021 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Tohle bylo totálně ňuňu a sladký, ale povedený.
Při čtení Solitairu mě nejvíc zaujala právě postava Charlieho a střípky z jeho života, které nám tam autorka zanechala. Takže i přes to, že příběh Tori mě úplně nenadchl, rozhodla jsem se Srdcerváčům dát šanci jsem spoko. Ještě víc se ale těším na další díly, které by měli směřovat trošku víc k vážnějším tématům.
Navíc jsem knihu zvládla i v angličtině, což je pro mě dost velký úspěch, protože na jazyky mám antitalent a i malé vítězství (v podobě komiksu) se mají oslavovat.

20.08.2021 4 z 5

Skandál na spadnutí Skandál na spadnutí Julia Quinn

Skandál na spadnutí se rozhodně řadí mezi lepší díly Bridgertonovych, řekla bych zatím druhý nejlepší.
Bavil mě vztah, který mezi hlavními hrdiny vznikla, tak i prostředí, kde se nacházeli. Protože z Londýna jsme se dostali do Edinburghu na medicínskou vysokou školu.
Občas mě mrzelo, že některé části nebyly víc rozepsány, ale co už, i tak jsme si to užila.
Úplně jsem nepochopila, proč jako první vyšel tenhle prequel, když je jinak řazený jako poslední ze série prequelů. Krom toho, že tak původně vyšel, nám i tak trochu spoileruje ostatní prequely. Ne, že by to byly nějak dramatické spoilery, přeci jenom jsou to Bridgertonovi a všichni víme už při čtení anotace jak to skončí. Ale stejně mi to vrtá hlavou. Pokud někdo ví, proč to Ikar vydal takhle, budu ráda za odpovědi.

20.08.2021 4 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Měla jsem tam momenty, kdy jsem s Tori absolutně soucítila a bylo mi jí líto. Ale pak přišlo její škatulkování, lhaní a reakce, které podle mě nebyly adekvátní k situaci a ve výsledku jsem se nemohla dočkat až knihu konečně dočtu.
Samotný Solitaire mi taky moc nesedl a nebavil mě.
Největší plus celé knihy byl Charlie a dost uvažuju, že zkusím Srdcerváče.

11.08.2021 2 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Tak tenhle díl se mi líbil fakt hodně! Kate a Anthony jsou skvělá dvojka a bavili mě problémy, které měli ve své hlavě a musely s nimi bojovat, nebo touha Kate a by někomu připadala krásná a aby jí někdo miloval a i to, že to nebyla nejkrásnější dívka v Londýně.

02.07.2021 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

3,5/5
Osm hor pro mě bylo dost velké vystoupení z mé čtenářské komfortní zóny, světovku nečtu a proto je pro mě těžké knihu hodnotit, protože nemám srovnání.
Kniha mě zaujala svým tématem. Hory miluju a jejich popisy mě vážně neskutečně bavili a celou dobu jsem měla chuť se do hor hned vydat.
Bohužel příběh a postavy se mě nijak zvlášť nedotkly. Ano, napsané to bylo dobře. Postavy byly komplexní, děj smutný, ale celkově byl pro mě příběh vyprávěn strašně odměřeně a nedokozála jsem se do postav vcítit. Může to být tím, že jsem do světovky ještě nedorostla, může to být problém můj, problém konkrétní knihy, nebo problém celého žánru. Nevím.
Ale vím, že touto knihou mě provedly hory.

18.05.2021 3 z 5

Výjimečná Výjimečná Kristin Cashore

Hvězdičku dávám dolů hlavně z důvodu, že Ohnivá mě prostě bavila víc, víc postav jsem si užila mnohem víc a celkově příběh mě nadchnul víc. A asi i za ten milostný trojúhelník, který mi až tak moc nevadil protože za a)hrdinka celou dobu nevzdychala, že nyví koho si vybrat, ale od začátku měla jasno a za b)je to stará fantasy a v té době milostné trojúhelníky ještě nebyly všude.
Jinak je to skvělá oddechová young adult, kde si nervete vlasy jak jsou hrdinové úplně pitomí, naopak. Myslím, že autorčina nejsilnější stránka jsou právě postavy, které mají svou osobnost a prostě si je zamilujete. Tady to za mě jednoznačně vedl Po, který je prostě božan.
K tomu je tu magie, která možní není nejoriginálnější, ale rozhodně je zajímavě poddaná a funguje.
Prostě strašně dobrá věc, kterou si užijete.

16.05.2021 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Co k tomu říct jiného, než kde je další díl?
Prostě boží.
Bylo to víc akční něž jednička.
Víc zničující.
Nic konstruktivnějšího ze mě nestanete.

27.03.2021 5 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Já to miluju ❤️
Až budu mít pochmurnou náladu, tohle bude můj ultimátní zlepšovák nálady!

08.03.2021 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Kniha ve mě zanechala hodně rozporuplných pocitů. Můj největší problém byl tempo. Na jednu stranu děj plyne strašně rychle. Je to jako by jste sledovali film v dvojnásobné rychlosti. K tomu tam máte ale šíleně dlouhé odstavce plné popisů. Mnoho z těch popisů se mi ale líbilo, například popisy přírody a kouzel a i díky tomu mě první půlka fakt bavila.
Pak se děj přesunul do hlavního města a to mě fakt hodně nebavilo.
Konec byl dobře udělaný a vztah Agniesky s Drakem mě fakt bavil a věřila jsem mu. Navíc Hvozd jako záporák byl něco nezapomenutelného. Jen kdyby to nemělo to tempo, protože s tím jsme si fakt nesedly. Kdyby to bylo napsáno trochu jinak, knihu bych si užila mnohem víc. Na konci jsem z toho byla už jenom unavená a chtěla jsem to co nejdřív dočíst.
I tak dám ještě šanci V zajetí zimy, protože magie, kterou tady autorka vymyslela a to jak jí popisuje je něco neskutečného.

05.03.2021 3 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

4,5/5
Půl hvězdičky pryč dávám protože:
1) Prostředí se mi více líbilo v prvním díle. Moskva je krásná, ale zasněžené lesy jsou mi bližší.
2) Předpokládám, že třetí díl bude ještě lepší.
Druhý díl je mnohem akčnější a napínavější než díl předchozí. I tak je zde zachován krásný styl psaná, svéhlavá hlavní hrdinka a úžasná mytologie. Sérii propadám pořád víc a víc.

14.02.2021 5 z 5

Cesty se rozcházejí Cesty se rozcházejí Veronica Roth

Z knihy Čáry života jsem byla nadšená. O to větší je moje zklamání u Cesty se rozcházejí.
Zápory:
- Kniha byla nudná. Takhle jsem se u knihy už dlouho nenudila. Věci, co mě v jedničce bavily (romantická linka, objevování světa) tady už nebyly, což je logické, protože natahovat do nekonečna se to nedá.
- Hodně politiky. Já nejsem ten typ, co by se vyžíval v politice v knihách, právě naopak.
- Nelogické chování hlavních hrdinů. Tolik zbytečných hádek a situací. Proč?
Nějaké klady se ale taky našly:
+ Vyřešení klišé oživování-hlavních-postav (což tak nějak tušíte, že tu bude, už od doby, co si poprvé přečtete Akosův osud), ale tady to fakt nedopadne tak jak čekáte a já jsem zírala, jak to autorka vyřešila. Velké plus.
+Líbilo se mi i osudy ostatních hrdinů a způsob, jak se udály. Na to, že je to vlastně spoiler hned na začátku knihy je autorka vyřešila dost nečekaně.
+Svět. To mě bavilo už v prvním díle a tady to samozřejmě pokračuje. I když ho už neobjevujeme, jako v prvním díle.
Co říct na závěr? Skvělá kniha to nebyla. Oproti úžasným Čarám života tohle bylo velký špatný, ale zas úplná tragédie to nebyla (letos jsem četla už i horší).

10.02.2021 3 z 5

Holky odnikud Holky odnikud Amy Reed

Holky odnikud jsou silně feministická kniha. A feminismus znamená pro každou ženu něco jiného, podle toho v jaké životní situaci se nachází, co si prožila, nebo kde vyrostla. Já sama jsem pro rovnoprávnost pohlaví, ale nemám ráda, když jsou ženy stavěny nad muže a vykreslované jako perfektní, zatímco všichni muži jsou příšerní. A přesně takhle na mě tato kniha působila. Házela všechny kluky do jednoho pytle a když byl náznak, že by mohla poukázat i na kluka, který svou holku opravdu miluje a chce s ní být nejen kvůli sexu, buď to sama autorka v textu shodila, nebo se tomu dostatečně nevěnovala. S čímž i souvisí, že byly části, které bych ráda viděla více probrané (minulost Erin a říct to Rosalině) nebo nedokončené (Erin a Otis). Mnohem víc by mě příběh bavil a přišel by mi kompletnější.
I tak má kniha pořád mnoho co předat. Otevírá důležitá témata, například zamlčování znásilnění. Protože takové věci se opravdu dějí a lidi jako Spencer by za to měli nést následky. A je dobře, že se i do Česka knihy s podobným tématem dostávají.

31.01.2021 3 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Když jsem si pročítala recenze, přišlo mi, že kniha nesklízí úplně nejlepší ohlasy. Za mě to ale byla úžasná kniha!
Bod, na kterém se všichni shodnou (a já s ním plně souhlasím) je nádherný a propracovaný svět. Prostředí Thueve je úžasné. Miluju led, sníh a zimu, takže číst o ledokvítí a zemi Thuevsanů bylo úžasné. Celkově mě ale baví, jak každá planeta a národ mají svoje specifika a vlastní přístup k proudu. Celkově proud a jeho dary jsou něco fascinujícího – dary nejsou jenom náhodné superschopnosti, ale něco, co je odrazem charakteru daného člověka.
Akos A Cyra pro mě byli skvělými hlavními postavami. Baví mě jejich společná cesta a jak se jejich vztah pomalu vyvíjel. Možná můj neoblíbenější knižní pár?
Tím, že mě bavili hlavní hrdinové, bavil mě i děj, a to, jak jím postupovali. Kniha mi vůbec zbytečně moc dlouhá, ale naopak jsem si každou stránku na plno užívala. Já nejsem člověk, který v příbězích hledá velké bitvy, výbuchy a nálož akce. Já mám radši přízemnější akce a zvraty, které šokují, ale nemusí být v gigantických rozměrech.
Není to kniha pro každého, ale pro mě rozhodně jo a získala si místo mezi mými nejoblíbenějšími knihami vůbec. Teď jenom doufat, že to druhý díl nepokazí.

18.12.2020 5 z 5

Cela Cela Benjamin Oliver

Tahle kniha hodně tratí na tom, že vyšla až teď. Protože pokud jste už něco z žánru dystopií četli, moc vás to nepřekvapí. Výjimečné mi to nepřišlo, bolo tam až moc charakterů, mezi kterými jsem se ztrácela. Na druhou stranu vyloženě špatné to nebylo.

10.11.2020 3 z 5

Legendy kriminalistiky Legendy kriminalistiky Miroslav Vaňura

Kniha se čte strašně dobře. Odhaluje vám, jak probíhaly případy z 90. Letech, ze kterých mrazí.

29.10.2020 5 z 5