lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Tahle kniha mě oslovila už v edičním plánu @mobaknihy a věděla jsem, že si ji přečtu. A taky že se mi bude moc líbit. Nu, a měla jsem pravdu!

Do sídla pánů ze Zhoře, takzvaného Jeleního vršku, přijíždí mladá vdova po panu Vilémovi. Vilém byl mladší bratr pana Jana, který na hradě momentálně žije. Jan kdysi nesouhlasil, aby bratr Vilém, se kterým si byli velmi blízcí, odjel bojovat do Francie za krále Jindřicha IV. Navarského, kde nakonec nalezl smrt v boji, natož s jeho sňatkem s mladou Francouzkou.

Nejen z těchto důvodů je Jan k příchozí příbuzné velmi chladný až nepřátelský, a stejně tak jeho služebnictvo. Mladá vdova včetně svého fraucimoru to cítí, ale nemá jiné východisko, navíc má na část hradu dědické právo. Útěchu vdově poskytuje rodinný právník Václav Lešický, který je zároveň dlouholetým rodinným přítelem a jako jediný stojí na straně mladé Francouzky.

Do krajiny však náhle dorazí morová nákaza a na hrad se sjíždí i Janovo další příbuzenstvo, aby zde našli úkryt před chorobou. Toto stísněné soužití ještě prohlubuje již tak napjaté vztahy na hradě a vyústí v nepěkné potyčky, při kterých jde i o život!

Moc krásně napsané, zamilovala jsem si jak prostředí, tak postavy. A i když se jedná o historický román, čekal na mě moc pěkný příběh o lásce a důvěře, kde nechybí napětí a důmyslné intriky. Moc doporučuji a těším se na další knihy od autorky!

26.11.2023 5 z 5

Den popela Den popela Jean Christophe Grangé

Novinka od mého oblíbeného J. Ch. Grangého mi nesměla uniknout. Navíc komisař Niémans, kterého jsem zatím znala jen z televizní obrazovky (v podání skvělého Jeana Rena ve filmu Purpurové řeky), ve své knižní podobě opět ohromuje svou hořkostí a příkrostí. A opět to bylo perfektní čtení od začátku do konce.

V uzavřené alsaské sektě, která si málokoho pustí k tělu, je nalezena mrtvola. Mladé kolegyni komisaře Niémanse se podařilo proniknout do komunity jako sezónní pracovnice při sběru hroznů, který každoročně tato náboženská parta pořádá na svých honosných vinicích.

Vyšetřování běží a Niémans, ač velký odpůrce žen, má starost i o svou mladou kolegyni, která se v rámci sekty pouští do nesnadného pátrání mezi nedůvěřivými farníky. Mrtvol však postupně přibývá a vyšetřovatelé svádí boj s časem i s neznámým pachatelem, který chystá své otřesné finále.

Příběh mě hned chytil, líbilo se mi i sychravé alsaské prostředí. Krátké kapitoly mě hned vtáhly do děje a okamžitě jsem se začetla, zvědavá, jak to bude celé gradovat. A finále plné napětí mě přesvědčilo, že si od autora musím přečíst i předchozí díly s vyšetřovatelem Niémansem! Moc doporučuji!

15.10.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Nechala jsem se nalákat na tuto novinku od @kosmasnaferovku a udělala jsem moc dobře! Tato mrazivě poklidná islandská detektivka si mě získala svou jednoduchostí, ve které se však skrývá důmyslná vražda. Nu, posuďte sami.

Kalmann žije sám v domku po svém děděčkovi, ale ten je teď už v pečovatelském domově a svého vnuka už příliš nepoznává. Kalmann rád vzpomíná na dobu, kdy jej děda vše naučil a všechno mu trpělivě ukazoval. Kalmann má totiž odjakživa svou hlavu, takovou trochu zpomalenou. Dalo by se říci, že je to podivín, přinejmenším momentálně zavostalej. Ale je to dobrák, jen je jiný.

A tak se náš hrdina v kovbojském klobouku toulá krajinou, loví polární lišky a místní ho považují za tak trochu srandovní figurku - samozvaného šerifa. Když se však na planině ve sněhu objeví kaluž krve, začnou se teprve dít věci. A navíc zmizel místní mecenáš a hoteliér, který ležel většině obyvatel městečka v žaludku. Je to náhoda?

Moc se mi líbil styl psaní a bavilo mě sledovat myšlenkové pochody hlavního hrdiny, často prokládané pohodovým prohlášením takže klid. S černým humorem a pěkně vykreslenou scenérií Islandu (ano, zase ta moje oblíbená zima), na tuto chuťovku jen tak nezapomenu a velmi doporučuji!

14.05.2023 5 z 5

Temné dědictví Temné dědictví Andy Maslen

Druhý díl série se sympatickým detektivem Fordem jsem si prostě musela přečíst. A opět má velmi povedenou obálku.

Příběh nás zanese na britský venkov, kde jsou v blízkosti místního aristokratického sídla nalezeny hned dvě mrtvoly. Co mají ostatky společného s místní honorací? A mají zločiny mezi sebou souvislost?
Na to musí přijít detektiv Ford se svým týmem, ve kterém nechybí ani Hannah, jeho velice nadaná kolegyně z forenzního.

Někdo se navíc začíná i nepříjemně šťourat ve Fordově minulosti, kdy mu za tragické nehody zemřela manželka a hrozí tak, že bude odhaleno Fordovo tajemství.

Opět jsem byla nadšená - jak zápletkou, tak popisem míst a atmosféry. Baví mě přihlížet, jak se vyvíjí vztah detektiva s jeho pubertálním synem, i prohlubování přátelství mezi Fordem a Hannah. Znalost předchozího dílu není ani tady nijak nutná.
Vřele doporučuji, není to žádné psycho s potoky krve, ale moc pěkná detektivka s pečlivým hledáním vraha, a tak to mám ráda.

10.05.2023 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

To byla krása! Už dlouho jsem si takhle nepoplakala (ale to jsem ještě nečetla Dům v blankytně modrém moři!). Japonsko, cestování a hlavně kočka!

Tedy, spíše kocour, který nám celý příběh vypráví. Jak ho našel páníček Satoru (vlastně - kocour si samozřejmě našel jeho, aby bylo jasno!), jak dostal Nana své jméno a vůbec se dozvídáme spoustu věcí i ze Satoruova dětství a dospívání.

Satoru po pár letech příjemného soužití s kocourem jej ale bohužel musí dát pryč, a tak společně cestují po celém Japonsku za jeho známými, kdo z nich by si mohl Nanu nechat.
A proč se vlastně o něj Satoru už dál nemůže starat?

Takhle krásně dojemný příběh plný moudrosti a kočičího sarkasmu jsem ještě nečetla. A byla to opravdu nádhera!
Kdo máte rádi kočky a příběhy, které pohladí na duši, i když jsou velice dojemné, přečtěte si Kočku na cestách!

19.02.2023 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Toto byla pro mě opravdová lahůdka, na těchto pavích hodech jsem si skutečně pochutnala! Psáno krásným jazykem, kdy si autor skvostně hraje se slovy, to se mi moc líbilo. Moje první setkání s autorem i s edicí Tvář od Vyšehradu - a rozhodně nebylo poslední!

Autor nám servíruje dějiny i tajemství obyvatel městečka Horní Jelení, to vše v jemných náznacích, kdy se čtenář dovtípí a ještě si při čtení všechna slova vychutnává.

Tato románová kronika nám představuje období let 1918 - 1946 na různých místech, a i když sledujeme převážně rodinu mladého Jendy, rozplétáme zároveň i tajemství ostatních - ať už se jedná o širší rodinu, přátele nebo sousedy.
Střídání a prolínání časových rovin dodává příběhu na dynamice, a my se tak postupně dozvídáme, kdo a proč tehdy udělal, co udělal.

Krásné, silné a dojemné, moc doporučuji!
A co že jsou to ty paví hody? Přečtěte si sami, možná vám také spadne brada jako mně!

08.02.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Tady jsem se opět tak hezky bála! Pro mě zatím nejlepší duchařská kniha, kterou jsem od autorky přečetla.

Mladá Adrienne neměla dosud v životě moc štěstí. Maminka jí zemřela a jiné příbuzné nemá. Má jen svého milého kocoura Wolfganga. O to víc ji překvapí, když se dozvídá, že zdědila dům po své tetě Edith, kterou nikdy nepoznala.
Vydává se tedy s kocourem do domu, který je rozlehlý a odlehlý od ostatních sousedů. Sídlo je pochmurné, zanedbané a plné tajemných zákoutí, která Adrienne s kocourem začnou postupně prozkoumávat.

Mezitím se dozvídá, že se o domě povídají nejrůznější strašidelné historky. Co je na nich pravdy, to se pomaličku začíná dozvídat a zažívat na vlastní kůži.

A jak to bylo s Adrienne a jejím kocourem v tajuplném domě dál? To si přečtěte, třeba se budete při čtení taky tak pěkně bát jako já!

15.11.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Moje druhá kniha od autorky a také se mi moc líbila. Zkrátka - duchové a tajemství, to je moje!

Náctiletá Tara se svým mladším bráškou mají maminku v nemocnici, je v kómatu po nehodě. Jelikož se o ně nemá kdo postarat, jedou do hor ke svým prarodičům, které však nikdy neviděli.
Babička s dědou se zdají být velmi pohostinní, jejich dům uprostřed lesů je obrovský, se spoustou pokojů. Ale většina z nich je zamčená.
A začínají se dít podivné věci! Nejen, že dům v noci vydává všelijaké zvuky, ale kolem domu za bouřky obchází záhadná hubená postava.
Dětem brzy dojde, že se tady děje něco podezřelého a tajemného a snaží se tomu společnými silami přijít na kloub.

Opět moc doporučuji, kdo si chcete přečíst nějakou oddechovku se strašidly a bubáky.

30.10.2022 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Pro říjnové čtecí dny jsem si zvolila trochu strašidelné duchařiny - a jsem nadšená!
Zas jsem si uvědomila, jak moc mám ráda tyhle pochmurné příběhy, kde z opuštěných domů čiší hrůza, nedaleko se ozývá tklivé havraní krákání a na všechno dohlíží starý černý kocour. Moje první a rozhodně ne poslední setkání s autorkou a se sérií Strašidelných domů.

V příběhu poznáváme Daniela, který se těžce protlouká životem, avšak má stále srdce na správném místě. Dočasně bydlí u bratrance, kde to není vůbec růžové, a tak ho velmi překvapí dopis, jenž mu nabízí práci i bydlení ve starém odlehlém sídle.

Daniel se statečně vydává lesem do starobylého panství Craven Manor, které je evidentně už dlouho opuštěné. Navzdory podivným okolnostem a hrůze, kterou dům vzbuzuje, se Daniel rozhodne práci přijmout a nastěhuje se do správcovského domku. Pána domu však zatím nepotkal, ten s ním komunikuje prostřednictvím dopisů. Hlavní instrukce znějí: po půlnoci nevycházet z domku a mít pečlivě zatažené závěsy a nikomu neotvírat!

Jestli vás zajímá, jak to bylo dál, určitě si knihu přečtěte, je to čtivé a oddechové, pro podzimní měsíce jako stvořené!

28.10.2022 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Tohle bylo moc nádherné čtení s hutnou chutí hrušek a vůní kypré hlíny. Knihu jsem četla v září a perfektně se mi hodila jak náladou, tak podmanivou atmosférou pozdního léta. No a navíc knihu moc doporučoval na IG @zanicenyknihkupec a na toho já ráda dám!

Samotářská Liss pracuje na statku, sama se stará o celé hospodářství, o zvířata i veškerou sklizeň. Vlastní klid a poklidné plynutí života jí vyhovuje.
Sally je mladá rebelka, která je otrávená životem a nepochopená dospělými. Proto prchá před vším a všemi.
Tyto dvě rozdílné ženy se potkávají uprostřed polí, a možná právě díky své odlišnosti k sobě postupně hledají cestu, která se snad i promění v něco jako přátelství.

Není to však “jen” příběh o objevování krás a kouzel obyčejnosti - uchvátila mě i téměř detektivní zápletka, kdy nahlížíme do neveselé minulosti Liss a dozvídáme se tak, proč je tolik zranitelná.

Tento skvost v barvě zlátnoucího listí, zabalený do chutné poetiky, moc doporučuji k přečtení nejen za dlouhých podzimních a zimních večerů!

04.10.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Tak tohle bylo super! Detektivka přesně podle mého gusta. Krásné prostředí malebné švédské vesničky, sympatičtí vyšetřovatelé, bezvadná zápletka. Moc jsem si to užila a tímto moc děkuji @dobre_knihy za výhru!
Knihu jsem si přála přečíst už na základě anotace, která slibovala detektivku ve stylu Agathy Christie. A navíc ta krásná obálka!
Příběh nás zavede do poklidné švédské vesnice, kde dosud největšími přestupky byla rychlá jízda anebo hospodská potyčka. Jednoho dne však dojde i na vraždu. Obětí se stane svérázná realitní makléřka, jejíž projekty jsou místním obyvatelům trnem v oku. Podezřelých je tedy relativně mnoho.
Pro lokální policii je štěstí, že zde zrovna tráví dovolenou věhlasný stockholmský vyšetřovatel Peter Vinston, tedy je tím nejlepším pomocníkem a poradcem při vyšetřování.
Je to milé, vtipné, žádný krvák, prostě perfektní oddechovka, kterou moc doporučuji nejen milovníkům Švédska nebo Agathy Christie. A vypadá to na mou (další) novou oblíbenou sérii - toto byl první díl ze série Vraždy v Österlenu.

19.08.2022 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

V jednom lese nedaleko Osla je nalezeno tělo mladé dívky instalované v hnízdě vystlaném sovím peřím. Dívka se nedávno ztratila z domova pro problémovou mládež.
Případu se ujímá ostřílený detektiv Holger Munch, kterého čtenáři znají už z knihy V lese visí anděl. Já nikoli, budu si tedy muset doplnit vzdělání.
Vyšetřování případu však nepostupuje jak by si vyšetřovatelé představovali, až do chvíle, kdy se objeví tajemná nahrávka z hlubin internetu, ve které se mihne silueta lidské postavy pokryté sovím peřím.
Kniha je velmi napínavá, četla se mi pěkně a nedočkavě jsem čekala na rozuzlení, od stránek se nešlo odtrhnout. Doporučuji všem, kdo mají rádi dobré krimi příběhy, obzvláště ty severské.

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Tohle bylo tak milé čtení! Sice takové melancholické, ale většinou laskavé; chvílemi jsem se smála, pak jsem byla v šoku a brečela jsem, ale je to opravdu krásná kniha! Moc hezký styl psaní, na který jsem si rychle uvykla.
Jak se dá pěkně vylíčit jedna “obyčejná” vesnice se všemi svými neobyčejnými příběhy tamních obyvatel. Každý z nich je svým osobitým způsobem tak trochu praštěný, ale jako celek funguje vesnická komunita velmi dobře. Děj sám o sobě plyne se všedními starostmi i radostmi, jde tam samozřejmě také o lásku - a to ať utajovanou, nebo tisíce kilometrů vzdálenou.
Díky Oldovi (na IG @zanicenyknihkupec) za tip na tuto knihu, jinak by mě minula a byla bych ochuzena o takový milý zážitek!

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Věděla jsem, že se mi bude příběh odstrkovaného sirotka Jany Eyrové líbit. Kdysi dávno jsem viděla i filmové zpracování, miluju temné a tajemné viktoriánské domy a to husí kůži nahánějící ticho v nich.
Nedávno jsem přečetla útlou knížečku Sirotek lowoodský, což je takový úvod a dalo by se říct první část celého příběhu Jany Eyrové.
Celý román jsem si pak střihla v angličtině, což bylo pro mě zprvu trochu krkolomné, než jsem si po pár desítkách stran přivykla na jiný jazyk, ve kterém jsem navíc už strašně dlouho nečetla. Proto jsem se s knihou babrala dost dlouho, hodně slov pro mě bylo nových nebo archaických, ale ani to mě nepřipravilo o čtenářský zážitek a kniha se mi velmi líbila!
Děj románu z roku 1847 je zasazen do anglického venkova viktoriánské éry. Příběh o strastiplné životní cestě sirotka Jany, její mladické ryzí lásce a silné vůli jít si vlastní cestou asi není třeba představovat.
Krásně napsáno, určitě si brzy zas pustím i film a někdy bych si příběh znovu ráda přečetla v češtině. Doporučuji všem, kdo máte rádi romantické příběhy s tragickým pozadím.

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Příběh není určitě potřeba představovat. Narozdíl ode mě, která až do půlky knihy netušila, co se stane, jistě všichni tento obsáhlý a fascinující román ruského realismu znáte.
Příběh několika aristokratických rodin v Rusku na konci 19. století, barvité popisy města i venkova, filozofické úvahy hlavních hrdinů - tohle všechno se mi moc líbilo!
Postava samotné Anny mě začala štvát až tak od 730. strany ️
Někdo jí miluje a někdo jí moc rád nemá. Já osobně jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, těch 820 stran stálo za to!

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Skoro všichni jsme si celý život mysleli, že Frankenstein se jmenuje ta kreatura. Já tedy určitě! Až do teď, kdy jsme ho četli v minulém kole #klasikomilove.
On vlastně chudák ani jméno neměl, tedy alespoň v knize Mary Shelley. Píšu “chudák”, protože mi ho chvílemi bylo líto.
Příběh vypráví mořeplavec, který v nehostinném arktickém kraji narazí na zvláštního člověka. A tím zvláštním člověkem není nikdo jiný než Viktor Frankenstein. Vědec, který uměle stvořil monstrum, ale svého výtvoru se natolik zděsil, že ho zanechal svému osudu. A teď jej po zamrzlém kraji Arktidy nahání.
Čtení jsem si nesmírně užila, podobně jako třeba Draculu. Prvky hororu, zima, tajemno, to je přesně kniha pro mě! Pokud máte rádi vyprávění příběhu formou deníkových záznamů, knihu si určitě zamilujete.

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Už 4. díl série s Huldarem a Freyou, kteří spolu válčí pracovně i osobně, jsem si opět nemohla nechat ujít, protože autorka je moje oblíbená spisovatelka.

Na starém popravišti uprostřed islandského lávového pole je nalezeno tělo mladého investora, na první pohled by se smrt mohla jevit jako sebevražda. To by však mrtvola nesměla mít v hrudi zabodnutý obří hřebík s připevněným vzkazem.

Stejné noci, jako je objevena mrtvola muže, je v jednom bytě nalezen samotný čtyřletý chlapec, který zde však nebydlí. Byt patřil právě onomu mrtvému investorovi.

Jak spolu případy souvisejí? Na to musí přijít Huldar společně se svým týmem a na pomoc jim spěchá také Freya, jakožto zkušená dětská psycholožka.

Nadšení se u mě konalo i zde, pro mě je totiž autorka zárukou perfektního thrilleru, navíc z drsného severu, o němž tak ráda čtu (ale nejspíš bych tam nejela, tam bych zmrzla). Kdo mě ale nesmírně vytáčí čím dál víc, je Huldarova nadřízená Erla. Já mám pochopení pro spoustu postav i jejich vrtochy a starosti, ale tahle paní je mi tak protivná, že jsem si musela prostě postěžovat.

Znáte tuto sérii? Já se moc těším na další díly (už mám před sebou jen dva). Velice doporučuji!

14.04.2024 5 z 5

Ledoborec Ledoborec Kristina Ohlsson

Druhý díl atmosférické detektivní série jsem si prostě nemohla nechat ujít. Nejen kvůli tomu, že první díl byl perfektní, ale také jsem si oblíbila hlavní protagonisty a těšila jsem se na jejich další příběhy.

V přímořské vesničce Hovenäset, kam se August docela nedávno přestěhoval, se zase něco událo. Tentokrát hoří chata místního starousedlíka Axela. Jenže ta naneštěstí sousedí s Augustovou chatkou, která bohužel vyhořela také. Byla to nehoda nebo nešťastná náhoda?

Na to se snaží přijít inspektorka Maria, se kterou August nedávno začal randit a jsou spolu šťastní. Jen jsou zatím stále hodně opatrní, protože Mariin manžel sedí ve vězení a ještě nesvolil k rozvodu. Ale i přesto, že je za mřížemi, dokáže pěkně potrápit Mariiny nervy, a nejen její!

Při vyšetřování je Axel, majitel vyhořelého domku, nalezen mrtev ve svém domě, avšak jeho úmrtí je značně podezřelé. Byla i tohle nehoda, nebo za tím vším stojí něco jiného?

Opět skvělá detektivka ze severského prostředí, moje asi nejoblíbenější téma. Sympatické postavy, skvělá zápletka a napínavý děj. Mohu jen a jen doporučit!

23.11.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Moje první setkání s autorkou, na které jsem se moc těšila. Věděla jsem, že mě kniha bude bavit. Ale že mě až tak moc uchvátí, to jsem nečekala!

Hlavní hrdina románu, sedmnáctiletý Cristian, sní o tom, že se stane spisovatelem. Avšak stávající režim v Rumunsku pod diktátorskou taktovkou Nicolaea Ceauşesca nedovoluje žádné sny. Všude vládne strach a vzájemná nedůvěra je pěstována v každém Rumunovi.

Cristiana si vyhlídne tajná policie a s příslibem léků pro nemocného dědečka jej donutí donášet na své nejbližší. Cristianovi se to protiví, ale chce pomoct svému dědovi, který je mu z celé rodiny nejbližší.

Ve škole, ale i ve vlastní rodině, Cristian najednou neví, komu může důvěřovat. Co když jeho nejlepší kamarád je také donašeč?

Skvěle a přesvědčivě vykreslená atmosféra popisující komunismus v Rumunsku v 80. letech, hrdinové, se kterými jsem soucítila a krátké kapitoly, které stupňují napětí - to je perfektní kombinace strhujícího románu, který mě chytnul a nepustil dokud jsem nedočetla do konce. Přiznám se, že jsem si pak dohledávala informace o tomto období v Rumunsku, jméno diktátora Ceauşesca mi sice bylo známé, ovšem detaily nikoli. Velmi doporučuji!

23.11.2023 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Třetí díl ze série s Huldarem a Freyou. Dávám si je hezky popořadě. A opět jsem si knihu užila.

V kině je surově napadena mladá dívka, a mezitím jejím přátelům od ní chodí podivné video zprávy přes Snapchat, ve kterých prosí o odpuštění. Na kamerách z kina je vidět, jak vrah táhne dívku pryč. Její tělo je nakonec nalezeno a je označeno číslicí 2.

Dalším mrtvým je mladík, jehož podobně brutálně zohavené tělo na sobě nese číslo 3. A i tentokrát přátelům mladíka chodí přes sociální sítě divné vzkazy, ve kterých se chlapec kaje.
Najde se někde tělo s číslem 1? Policejní vyšetřovatelé mají co dělat aby jej našli a zabránili dalším vraždám v řadě. Co mají mladí lidé společného, že kvůli tomu museli zemřít?

Velmi doporučuji všem milovníkům thrillerů. Yrsa mě opět přesvědčila, že je mistryní islandské krimi a už se těším na další díl s názvem Poprava.

18.06.2023 5 z 5