leny.wood leny.wood komentáře u knih

Škleb Škleb Richard Weiner

Čtením jsem se protrápila, na mě příliš přechodníků, dnes již neužívaných výrazů, češtinu z 20. let 20. st. vnímám jako velmi těžkopádnou. Celkově mi povídky nic nedaly, za což může především forma, ale i obsahově mi to nesedlo.

28.02.2021 2 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Příběh z doby, kdy vztah Čecha s Němkou byl odsouzeníhodný a navíc jste se nemohli být jisti, o co skutečně tomu druhému jde. Körner se však nevydal cestou typického milostného dramatu, je v tom něco mnohem vážnějšího.

27.02.2021 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Román se vším všudy - síla přátelství, lásky, odvaha bojovat nejen za sebe, ale nesobecky i za ostatní, a to vše v době, která lehká vůbec nebyla.

23.02.2021 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

V porovnání s ostatními počiny autorky se jedná o průměr. Příběh není špatný, čte se svižně, ale je příliš rozvleklý a místy mi některá chování postav neseděla.

13.02.2021 3 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Série o Jude patří k velmi povedeným, pro pochopení souvislostí určitě začněte prvním dílem. Krátké kapitoly nahrávají čtivosti, příběh má spád, je napínavý, super thriller. Jednu hvězdu však musím odebrat kvůli konci, to už bylo moc.

04.02.2021 4 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Podle popisu jsem čekala, že se zasměju, leč nestalo se tak. Kniha neurazí, ale ani se výrazně nezapíše do paměti.

31.01.2021 3 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Ani se mi nechce věřit, že už je knize tolik let. Doba, do které je dílo zasazeno a příběh do sebe zapadají a dovedu si představit, že bych si Údolí včel přečetla vícekrát.

17.01.2021 5 z 5

Svatá noc Svatá noc Jan Procházka

Střet světa socialismu (začátek znárodňování) a křesťanství, přičemž to druhé je znázorněno až fanaticky. Čte se svižně díky krátkým kapitolám, které na sebe plynule navazují.

03.01.2021 3 z 5

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Utrpení - vypravěč skáče z jednoho na druhé, velmi snadno se ztratíte, v jednu chvíli dokonce vypráví jiná postava, na což přijdete až notně později. Mně kniha nepřinesla žádné obohacení, spíše jsem to vyhodnotila jako ztrátu času.

01.01.2021 2 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Nedá se nic dělat, ale pan Fuks se řadí k mým top autorům. To, jak on umí podat příběh, je něco neskutečného. A ten epesní závěr!

25.12.2020 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

U některých pasáží jsem se musela hodně nutit, abych pokračovala. V mém případě neustálé filozofování a rozebírání nesmyslností rozhodně není přidaná hodnota. Spíše naopak.

11.12.2020 3 z 5

Magorovy labutí písně Magorovy labutí písně Ivan Martin Jirous

Nejsem milovník poezie, tohle pro mě představuje průměr. Na mé hodnocení ovšem nikdo nedbejte, naštěstí tu jsou povolanější uživatelé.

01.12.2020 3 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Nedá se upřít bohatý jazyka a obrovská autorova fantazie. za to ty dvě hvězdy. A to je tak všechno. Pro mě to neměla hlavu ani patu, hlavou mi rezonuje jediné: slátanina. Imaginární svět žijící paralelně s tím naším je super nápad, ale proč plácat páté přes deváté, jako například marmeláda na meči? Ne, v tom skutečně žádné kouzlo není.

18.11.2020 2 z 5

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Četlo (poslouchalo) se mi dobře. Povídky jsou čtivé, pro mě však příliš ponuré, chybí jakákoliv radost ze života. Nejspíš to chtěl autor ukázat – že život není jen veselý, ale každý se pereme s tím svým a občas si připadáme jako kdyby naše existence stála za starou belu.

13.11.2020 3 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Spalovač si mě získal už při prvním čtení kdysi dávno na střední škole. Od té doby jsem jej viděla zfilmovaný s excelentním Hrušínským. Přesto se knize nic nevyrovná. Tentokrát jsem neodolala a poslechla si audioknihu z r. 2016, která získala nejen titul audiokniha roku, ale také interpret roku. Hudební podkres a dokonalý vypravěčský um Lukáše Hlavici dodaly knize další rozměr. Ať už tištěnou nebo audioknihu, rozhodně si Spalovače nenechte ujít.

11.11.2020 5 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Četla jsem ušima, což dle mého výrazně přispělo k tomu, že se mi kniha líbila, protože hlas Jana Vondráčka jednoznačně upoutá. Při čtení jsem měla pocit, jako bych byla přenesena do tehdejších poměrů. Obrovským plusem je přiblížení běžného života v disidentských kruzích.

08.11.2020 4 z 5

Dům bez pána / Půlnoční pacient Dům bez pána / Půlnoční pacient Egon Hostovský

Měla jsem časovou kapacitu pouze na Půlnočního pacienta. Skvělý počin - špionážní román, schizofrenní opíjející se hlavní postava, svižný děj. Určitě se pak vrátím k Domu bez pána.

06.11.2020 4 z 5

Lustig vše popisuje jako kdyby šlo o jeden z běžných dnů, o to větší dopad na čtenáře celý příběh má. Ukázka, jak dokonale zmanipulovat a hezkými slovy obelstit zkušené podnikatele, které obestírá strach o jejich život.

30.10.2020 5 z 5

Matky kuráže Matky kuráže Kateřina Nedbálková

Pro mě jako pro laika srozumitelně a zajímavě zpracované téma. Doporučuji pro seznámení se s problematikou a rozšíření si obzorů.

27.10.2020 5 z 5

Faidón Faidón Platón

Ech, to prostě... Myšlenka skvělá, ale zbytečně složité. Čtení si užijí lidé mající blízko k filosofii. Já trpěla. Teď se pokusím sepsat školní práci a tím budu mít od filosofie snad nějaký čas klid, doufám.

17.10.2020 3 z 5