leny.wood leny.wood komentáře u knih

Pekař Jan Marhoul Pekař Jan Marhoul Vladislav Vančura

Pane Vančuro, je mi to nesmírně líto, ale já váš styl fakt nemám ráda. Absolutně nečtivé, skákání z jednoho na druhé, nejasné myšlenkové pochody postav...

18.09.2021 2 z 5

Studené slunce / Marieta v noci Studené slunce / Marieta v noci Jiří Mucha

Četla jsem jen Studené slunce a určitě doporučuji ke čtení, protože Muchův deník velmi dobře vykresluje situaci, když vás pošlou za nic do dolů odpykat si trest. Není to jen popis událostí, ale také myšlenkové pochody autora, vracení se ve vzpomínkách apod.

15.09.2021 3 z 5

Měsíc - Jiné oči Jiřího Mahena Měsíc - Jiné oči Jiřího Mahena Milan Suchomel

Četla jsem pouze Mahenův Měsíc v rámci studia a byly to chvíle nevýslovného utrpení. Bylo velmi těžké udržet pozornost a soustředit se, abych alespoň něco z textu měla. Nakonec mi pomohly doplňující informace na internetu.

02.09.2021 1 z 5

Dvě prosy Dvě prosy Ivo Vodseďálek

Nebylo to špatné, kupodivu poměrně čtivé, ale takové nijaké.

31.08.2021 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Vhled do vnímání světa dětskýma očima a uvědomění si, že stejnou situaci vnímá každý úplně jinak. V něčem bylo dětství fajn, v jiných situacích (ztotožnění se se svým dětským já) jsem ráda, že už jsem dospělá. A jako dospělá jsem si čtení maximálně užila, navíc doprovodné kresby atmosféru v knize skvěle doplňují.

27.08.2021 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Petru Soukupovou jsem si fakt oblíbila. Výborná ukázka toho, jak dítě vnímá signály dospělých a že život v jejich světě není jednoduchý. Zvlášť, když je vaše máma tak trochu kr**a.

22.08.2021 5 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Ze třech příběhů byl pro mě třetí nejslabší, motiv dětského hrdiny, na který jsem se zaměřila, byl nejslabší a celkově bych uvítala větší vhled do myšlenkových pochodů mladší ze sester.

12.08.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Jsem mile překvapena, lépe řečeno - nadšena. Příběh není ryze o dětech, jak jsem dle popisu knihy očekávala, ale o vztahu dvou lidí, který se v čase proměňuje, ukazuje vliv na potomky, vnímání všech rodinných příslušníků a kam až může vést (ne)komunikace mezi nimi. Kniha je čtivá, autorčin styl svižný, originální (např. pracování s přímou řečí).

22.07.2021 5 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Jsem mile překvapena. Stín kapradiny je ukázka krásy jazyka. Lyrické popisy jsou tak silné, že vás přenesou přímo do místa děje a navíc je těžké zaujmout vůči vrahům vysloveně nenávistný postoj.

19.07.2021 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Síla. Rozhodně to není čtení pro každého - vulgární až obscénní popisy, amoralita. Je to jiné, hodně jiné, mnohdy bylo těžké porozumět.

02.07.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová prostě umí. Je to tak realistické, jako kdybyste se ocitli v době, kde se zastavil čas. Tíseň a beznaděj jsou téměř hmatatelné. Nikdy bych se nechtěla v takovém světě ocitnout a jsem neskonale vděčná, že režim padl.

28.06.2021 5 z 5

Až budu bez tebe Až budu bez tebe Kelly Rimmer

Mohlo by se zdát, že je příběh zbytečně rozvleklý, ale opak je pravdou. Postupné sbližování dvou lidí středního věku není kýčovité, čte se lehce a svižně. Navíc se čtenář seznámí s nemocí, o níž se mnoho neví. Kelly Rimmerová prostě umí.

31.05.2021 5 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Na "dudáka" jsem měla špatné vzpomínky a dodnes tvrdím, že vzít do divadla na tuto hru žáky na druhém stupni ZŠ je chyba. Ke hře jsem byla až nenávistná. Po mnoha letech jsem si ji konečně přečetla a musím říct, že se mi velmi líbila. Nabízí se dvě možnosti - buď je pohled na hru způsoben věkem, nebo bylo divadelní zpracování tehdejšího souboru tak mizerné.

06.05.2021 4 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Kam až dovede hodného člověka zlý jazyk ženský...

05.05.2021 5 z 5

Obrazy ze života mého Obrazy ze života mého Karel Hynek Mácha

Obzvláště povídka Márinka je nezapomenutelná, a to díky kombinaci lyriky s epikou.

01.05.2021 4 z 5

Křivoklad Křivoklad Karel Hynek Mácha

Nebylo to nejhorší, pro mě je přitěžující okolnost tehdejší čeština, jejíž slovosled je příliš těžkopádný a nepřirozený.

30.04.2021 3 z 5

Dům U tonoucí hvězdy Dům U tonoucí hvězdy Julius Zeyer

Našly se světlé okamžiky, ale většina čtení není rozhodně pro mě.

29.04.2021 3 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Tohle jsem hodně protrpěla. Pro mě hodně rozvleklé, nudné, nic neříkající.

26.04.2021 2 z 5

Divá Bára a jiné prózy (4 povídky) Divá Bára a jiné prózy (4 povídky) Božena Němcová

Nebýt povídky "Pan učitel", dala bych plný počet. Čtení jsem si užila, ale již zmiňovaná povídka je nudná, nic se v ní neděje. Na druhou stranu se jistě najdou tací, kteří ocení květnaté popisy tehdejší výuky.

24.04.2021 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Skvělá záležitost, ze které mrazí - chování rodičů k vlastní dceři, jaké důsledky to nakonec má... Nářečí moravské vesnice sem patří a osobně si to nedovedu představit s jiným.

24.04.2021 5 z 5