Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Společenství čarodějů Společenství čarodějů Trudi Canavan

Rozhodně hezky vytvořený fantasy svět, ale to je tak vše. Děj byl strašně zdlouhavý a nudný, postavy ploché a vůbec mě to nenalákalo na další díly.

08.05.2022 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Úžasná kniha. Po knize Úzkosti a jejich lidé, která mi moc nesedla, jsem se touto knihou do pana Backmana zase zamilovala. Krásně vystavěný děj, stupňované napětí, zajímavé postavy i jejich osudy. Moc se mi líbí občasné vhledy do budoucnosti, kdy dá autor čtenáři nahlédnout do toho, co nastane a vzbudí ve vás očekávání a napětí. Také se mi moc líbí, jak autor u některých postav zmíní, jak dopadnou za pár let.... a u některých mi to strašně chybí. Všechny postavy jsou lidské, chybující a stejně si je nejde neoblíbit a tak nějak v průběhu čtení vždy zjistím, že fandím úplně všem. Ač jsem si teda u této knihy uvědomila, jak je chování lidí oproti realitě často přikrášleno a autor je zřejmě velký optimista.
Také oceňuji, že toho hokeje tam mnoho není.
Autor mě po dlouhé době dokázal pořádně vtáhnout do děje knihy a emoce mnou cloumaly od začátku dokonce.

18.04.2022 5 z 5

Úžasně napsané. Texty jsou zároveň vtipné a smutné. Přišlo mi to dokonce lepší než první díl, v mnoha ohledech vyzrálejší.

16.04.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Hezká kniha, ale čekala jsem od tohoto příběhu více. Nějak mě to nezasáhlo, vztah Henryho a Addie mi přišel naprosto bez chemie a na mě bylo v knize až moc popisů naprostých zbytečností. Ale jako oddechová kniha to bylo fajn čtení.

09.04.2022 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Smutné a realistické vykreslení života jedné rodiny a bohužel i jejího rozpadu. Pro některé možná poučení, aby to nenechali zajít tak daleko. Kdo zná styl psaní P. Soukupové, tak určitě nebude zklamán.

31.03.2022 4 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Nebylo to špatné, hlavně první polovina knihy byla čtivá a zajímavá. Pak ovšem přišly velké skoky v ději, přišlo mi to až moc osekané. Rozhodně bych ocenila podrobnější děj a celý závěr knihy.

31.03.2022 3 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Jsem z knihy zklamaná. Začátek vypadal slibně, popis Islandu se mi zamlouval. Pak ale přišel utahaný děj, slabá romantická linka (chemie mezi hlavním párem nicmoc), ploché charaktery postav a ono "strašné tajemství", které bylo spíše ubohé.
Já rozhodně vím, že další knihu autorky už si nepřečtu.

17.02.2022 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Peter May asi nebude autor pro mě. Nemůžu sice knize upřít čtivost, velmi akční děj a sympatické postavy. Ovšem na mě bylo vše až moc drsné a surové a čím dál jsem v knize postupovala, tím míň jsem měla chuť číst dál. Také dlouhé popisy okolí knize moc neprospěly. 3,5*

25.01.2022 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Krásná kniha spojující ze začátku nijak nesouvisející osudy tří postav a jejich rodin. Popisuje zásadní a vlastně i aktuální téma. Celé je to velmi dobře napsané, chytlavé, ale vlastně velmi reálné, a tím pádem i děsivé a smutné.

07.01.2022 4 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

Série si stále udržuje dobrou kvalitu.
Trochu mi zde chyběla Aga, která dle mého dodává všemu pořádný "šmrnc". Doufám tedy, že v dalším díle si jí užiji až až, když název knihy nese její jméno.
Dle mého po přečtení 4 dílů (2 od Kotlety a 2 od Sněgonové), se budu více těšit na ty od paní autorky. A to mě k čtení této série nalákal právě pan Kotleta. Ale knihy od Sněgonové mi přijdou čtivější, promyšlenější a akce mají hlavu a patu a není to jen jedna velká motanice u které si říkám "proč a jak?". Přijde mi, že pan Kotleta každou další knihou děje akorát překombinovává. Pořád je obojí dobré oddechové čtení, ale já mám jasno v tom, na čí knihy se budu těšit více.

28.12.2021 4 z 5

Bylo to zvláštní... asi tak zvláštní, jak umí být magický realismus. Utvrdila jsem se v tom, že to není zrovna můj šálek kávy. Ovšem špatné čtení to nebylo.

28.12.2021 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Těžko se o této knize píše smysluplný komentář, aniž by obsahoval ty hlavní spoilery.
Tak aspoň ve zkratce: pokud se vám líbil Marťan, tak s knihou Spasitel rozhodně nešlápnete vedle.
Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takto bavila, doslova pohltila od první řádky a udržela v napětí po celou dobu čtení. Autor dokázal skvěle vystavět děj. Různé důležité informace a tajemství odkrývá čtenáři postupně a když už máte pocit, že víte aspoň to zásadní a chcete si aspoň na chvilku oddechnout, tak autor pokračuje svou krasojízdu a vám nezbývá nic jiného než hltat stránku za stránkou a napětím ani nedýchat. To že se při čtení dozvíte pár nových informací o chemii, fyzice a biologii, je jen bonus. Rozhodně mě tyto úseky nenudily, prostě do celkového textu krásně zapadaly. Úžasná kniha. (A to že nejsem fandou tématu, které se v knize časem objevilo a pak už bylo zásadní po celý zbytek knihy.)
Nepřestane mě uchvacovat, že autor dokáže napsat poutavou knihu postavenou na jednom hlavním hrdinovi. Dokázal to už u Marťana a zde toto umění jen potvrdil.
Za mě nejlepší kniha roku 2021.

28.12.2021 5 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

Začátek byl zábava, pak už to bylo to stejné pořád dokola a vtip se nějak vytratil.

20.12.2021 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Žádný zázrak, ale rozhodně lepší než přechozí povídková sbírka Nejkrásnější dárek. A jako u každé sbírky, některé povídky dokázaly zaujmout, vzbudit emoce nebo zamyšlení nad tématem a nebo dokonce touhu chtít si přečíst od autora víc. A u dalších povídek si po přečtení říkáte jen: "a to bylo co". Těch pár dobrých povídek v této knize mi dokázalo tak moc zabrnkat na správnou strunu, že vlastně celkový dojem není úplně špatný. Oceňuji především povídky od R. Blažka, K. a E. Pospíšilových a M. D. Antonína.

21.11.2021 3 z 5

Stébla trávy Stébla trávy Walt Whitman

Některé verše "nicneříkající", některé naopak plné krásných a silných myšlenek.

01.11.2021 3 z 5

Rovnice lásky Rovnice lásky Helen Hoang

Typická průměrná "romantická" kniha. Trochu (nemile) mě zaskočilo, že se to místy jevilo spíše jako erotický román. Děj byl taky často nelogický a hloupý. Kniha se mi ale četla dobře, zabavila mě a chemie mezi hlavními hrdiny vcelku fungovala.

22.08.2021 3 z 5

Pán prstenů: Souborné vydání Pán prstenů: Souborné vydání J. R. R. Tolkien

Pokaždé když čtu sérii Pán prstenů, je to skvělý požitek. Vždy tam najdu tolik nového a zároveň s vděkem vítám vše "staré a známé". Sérii vždy dočítám zaplavená směsicí pocitů; od tísně a zármutku po radost, vděk a klid.

20.08.2021 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Buď kvalita autorových knih postupně klesá nebo už mě prostě přestává bavit. Tohle bylo zase na jedno brdo a prakticky k nerozeznání od jeho ostatních knih.

27.07.2021 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Z této knihy jsem velmi rozpačitá. Je to už 3. kniha, kterou jsem od autorky přečetla a zhruba první třetinu knihy jsem byla spokojená a říkala jsem si, že autorka mi jen potvrdila své kvality. Ovšem pak se dostala babička do "nebe" a má spokojenost ze čtení zmizela. Věděla jsem, o čem kniha bude, ale až takový s prominutím blábol jsem nečekala. Evidentně knihy o posmrtném životě nejsou nic pro mě.
Co se týče postavy babičky, jsem tu jediná koho iritovalo, jak se babička vyjadřovala a celkově přemýšlela? To byl slovník a myšlenky mladé holky a ne 80 leté ženské. Když se k tomu navíc přidal život v nebi, už jsem její kapitoly sotva rozdýchávala a nakonec spíše přelétla očima.
Naopak Bára - která, podle komentářů ostatních, všechny akorát štvala - se mi zamlouvala a v mnoha ohledech jsem jí chápala. Její kapitoly byli svěží, zábavné, absurdní ale i smutné. Bohužel jsem si myslela, že se její příběh bude ubírat trochu jiným směrem. Vyústění zápletky s Václavem vlastně jen podtrhlo celou nelogičnost a absurditu této knihy. Bohužel.
Po skvělé Pandě v nesnázích a knize InTyMně, která mě přivedla k mnoha zapomenutým vzpomínkám z dětství, bylo tohle velké zklamání. 2,5*

27.07.2021 3 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Zajímavá a povedená kniha.
Na začátku jsem byla prvních pár stran dost rozpačitá ze stylu, jakým je kniha napsaná a vážně jsem myslela, že jí kvůli tomu odložím. Ovšem zvykla jsem si a kniha mě pohltila příběhy, které vypráví a které jsou čtivé a zajímavé.
Je to kniha vyprávějící osudy 12 černošských žen žijících ve 20. století. Mnohdy je drsná, popisuje mnoho problematik té doby, ovšem všemi příběhy je protkán především rasismus a feminismus a jejich vývoj v minulém století především na území Anglie. Dalšími významnými tématy jsou homosexualita či sexuální zneužívání.
Na můj vkus bylo v knize až moc postav, upřímně někde ve třech čtvrtinách jsem se začala trochu ztrácet v tom, kdo je kdo (to, když se v knize objeví jméno a vy se musíte na delší dobu zamyslet, kdo to sakra je... celkem to při čtení ruší). Z toho důvodu bych brala knihu tak o 100 stran kratší - méně příběhů, méně postav. Naopak se i velmi líbila kapitola Raut, kde se osudy mnoha postav krásně spojily a trošku mi pomohla srovnat se v tom, kdo je kdo a ke komu patří.
Moc se mi líbilo, že si každá postava odvyprávěla příběh svého života ze svého úhlu pohledu (proč jednala tak a tak, co ji k tomu vedlo), ale třeba v další kapitole jsme na život této postavy mohli nahlédnout z pohledu např. její dcery, kamarádky, matky. Člověk si uvědomí, že ani naši nejbližší nemusí chápat, proč konáme jak konáme, co nás k tomu vedlo nebo to velmi často chápají úplně jinak. Nemluvě o všech těch tajemství, které si člověk musí nést životem a snaží se při tom neztratit aspoň sám sebe.
Jedna z knihy, kterou si časem přečtu ráda znova a věřím, že v ní najdu mnoho nového a mnoho krásného.

21.07.2021 4 z 5