LenkaKT LenkaKT komentáře u knih

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

I když těžká, hrozivá a smutná, přesto dokonale krásná kniha. Tolik vrstev. Postupné odhalování a zpřesňování. Tušíte, že bude zle, ale nakonec je to ještě horší. Kniha ostrá jak průstřel hlavy.

11.06.2021 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Jedna z knih, co mne v mládí nesmírně ovlivnily. A s odstupem 25 let je to pořád nádherné dílo. Bulgakov je Mistr.

08.06.2021 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Po 30 letech, kdy jsem četla poprvé, už jsem si pamatovala jen to nadšení. A je to pořád dobrý. Pořád. Strašně. Byla to kdysi jedna z prvních knih od autora a s odstupem chápu, proč jsem ve škole asi měsíc nedávala pozor a pod lavicí četla a četla a četla všechny jeho další knihy. Je to prostě dobrý.

03.01.2024 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Po dlouhé době dávám knize pět hvězdiček, které si schovávám pro mimořádné literární zážitky. A tím tahle kniha je. Je to chytré, je to vtipné, je to hluboké, je to autentické, pěkně francouzské… Malý kousek té páté hvězdy se odštípl na lehkém kýči a pohádkovosti jednoho z motivů, ale jinak nádhera.

03.02.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Pořádná fantasy, kterou člověk drtí ještě ve dvě ráno pod peřinou za nesouhlasného mručení odpovědného zbytku rodiny. Takové knihy jsou čas od času dost potřeba.

06.04.2018 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Poslouchala jsem dramatizaci Českého rozhlasu, která je opravdu zdařilá a přidává sílu. Hodnota knihy je zejména ve svědectvích, jež jsou opravdu drsná. Vypravěči jsou velmi rozmanití lidé z různých vrstev společnosti, o to je to zajímavější. Za přečtení rozhodně stojí.

30.05.2021 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Vila sama je zajímavá a má za sebou zajímavý příběh, v knize je ale smyšlený. Připadalo mi to hrozně povrchní, jednoduché, plytké. Zajímavá doba, zajímavý dům a plyneme jen po povrchu vztahů. Škoda toho tématu.

04.05.2016 2 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Po Theodoru Mundstokovi druhá nejlepší Fuksova kniha. Děsivá, strašná, přitom jakoby nic…

29.11.2021 4 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Četla jsem kdysi, teď jsem si poslechla na Českém Rozhlase. Miluju, jak je to bizarní, miluju repetitivnost, paní domovnici i Péči a celý kolorit téhle knihy. V něčem mi připomíná babičku a dětství v socialismu. Šunka, salát, chlebíčky, limonáda…

06.11.2021 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Velmi čtivé, nesmírně zajímavé, psáno skutečně s láskou a prostorem pro všechny účastníky toho propletence. Před dvěma lety jsem pracovně krátce navštívila Tel Aviv a Jeruzalém, o to silněji na mne kniha působí. Magie té oblast je těžko pochopitelná, ale autor ji dobře a poctivě přibližuje.

28.06.2021 4 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Pořádné čtení vyžadující čas, pozornost i trpělivost. Nikdo a nic tu není jen černé nebo bílé, dobré a zlé se proplétá, vše se vyvíjí a v závěru parádně zrychluje. K tomu velká porce jemné anglické ironie a skvělá znalost reálií. Velmi příjemný zážitek!

06.09.2018 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Jo! Dobrá, sakra dobrá kniha. Skvělá znalost prostředí, silný příběh, silné postavy. Dotýká se spousty témat a prostředí s nímž se potkávám, zpracovává je způsobem, jenž je mi blízký. Zůstane mi v hlavě.

12.12.2016 5 z 5

Modlitba za matku Modlitba za matku Kjung-suk Šin

Dočetla jsem jedním dechem, změnila jsem plány na víkend a jedu za mámou. Ještě ji mám. Skvělé. Silné.

10.10.2018 4 z 5

Králíci a hroznýši Králíci a hroznýši Fazil Iskander (p)

Oceňuji český překlad a jazykovou kvalitu originálu. Těžké a zajímavě zpracované téma plné ironie a spisovatelského kumštu.

16.10.2017 5 z 5

Ivan je jen jeden Ivan je jen jeden Katherine Applegate

Úvodní kapitola přepsaná na obálce mi připadala nádherně zenová:

Jmenuji se Ivan.
Jsem gorila.
Není to tak jednoduché,
jak to vypadá.

A ta knížka je milá. Autorka drží gorilí vyprávění, odhaluje silný, i když nereálný příběh a klade si stejné otázky, jako každý empatický člověk před gorilí klecí. Moc pěkná knížka pro děti, která není hloupá, jednoduchá, podbízivá - která má dobrý styl a myšlenku. Jasně, je to trochu pohádka. Však je to pro děti a ty dobrý konec potřebují.

20.10.2016 4 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Tohle mne úplně dostalo. Na začátku skvělý autentický kocour a potom konec. Ten konec. A to jsem si myslela, že to budou veselé střípky z cestování s kočkou. Byly vlastně taky. Ale v té tenké knížce je toho mnohem, mnohem víc.

29.01.2024 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Je to takové lehké, čisté, zajímavě vystavěné. A současně schématické a prázdné. Já nevím. Dočetla jsem, ale zase tak moc mne to nechytlo. Klouzání po povrchu.

03.01.2024 3 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Příběh pádí vpřed jako prasata s ofinkou k jezeru, je to kruté a současně plné něžných detailů. Jedna z knih, co se čtou tak dobře, že jsou na dva nádechy.

13.11.2020 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Skvěle napsaný životopis nesmírně silné a zajímavé ženy. Je plný naděje, optimismu, pevných morálních zásad a víry, že když se snažite a věříte si, dokážete bez ohledu na vnější překážky opravdu mnoho.

04.09.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Působivé a napínavé. Poslouchala jsem audioknihu, která je svým zpracováním skvělá. Vypravěč je pravda, dost el macho a pan dokonalý, chuděry ženské nemají hlasovací právo ani charakter, když už hrozí vymření druhu, náhoda přivane potřebné samce i pecen chleba. Takové dva roky prázdnin tam, kde by spíš nastal pán much. Ale co už, je to napínavé, má to spád, je to dobré řemeslo a uteče to jako voda.

14.01.2020 3 z 5