Králíci a hroznýši

Kdysi dávno, v daleké Africe, žila-byla dvě královstvíčka. Království hroznýšů a království králičí. Mezi těmi dvěma královstvími panovalo od nepaměti přirozené nepřátelství, avšak pro krále každého z nich byla vzájemná nenávist potřebným instrumentem pro udržení moci. Tahle dvě království totiž byla jedno druhému velmi užitečná. Králíci sloužili hroznýšům jako základ zdravé stravy a hroznýši byli pro vládce králíků velmi důležitým prostředkem disciplíny a udržení pořádku v králičím království… Králíci a hroznýši jsou satirickým podobenstvím na totalitní režim a povídkou, která po svém vydání v USA na začátku 80. let vyvolala velký ohlas a byla zařazena mezi velké antiutopie 20. století po bok Orwellovy Farmy zvířat. Detaily Satirická bajka ruského spisovatele Fazila Iskandera těží z absurdit, které přinášel sovětský a vlastně kterýkoliv totalitní režim a je zábavnou alegorií na život uvnitř takového systému. Antiutopické vykreslení dvou totalit, u kterého se možná budete smát i nahlas a zároveň vás bude i trochu mrazit. Najdete totiž spoustu informovaných postřehů o tom, jak se pro posílení moci využívá vlastenectví, jak se dá ovlivňovat veřejné mínění, jak ovlivňovat volby, jak zajistit, aby byl každý sledován, a také řadu dalších vpravdě kouzelných drobností, na které už i ti starší rádi, ale možná bohužel, zapomněli. Není náhoda, že je Fazil Islander, který nedávno tento svět opustil, označován za spisovatele, jehož čas znovu přijde. Je totiž velmi pravděpodobné, že právě přichází....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/348031/kralici-a-hroznysi-lpD-348031.jpg 4.527
Literatura světová, Humor, Pohádky
Vydáno, Jonathan Livingston

Kroliki i udavy, 1982

Kniha Králíci a hroznýši

Hanka_Bohmova
04.09.2019

Jak už tu bylo vyzdviženo, nejsilnější je kniha tam, kde popisuje psychologii jednotlivce v znetvořující společnosti (úvaha o prožívání zrazujícího je výborná) nebo - z druhé strany - techniky ovládání davu. Mnoho užitečných lekcí, chceme-li aspoň trochu odolávat manipulaci a odhalovat vlastní sebe-manipulace.

obelux
07.11.2018

Zajímavá, poučná satirická bajka o 2 společnostech, které jsou si navzájem prospěšné pro udržení moci. Na pohled připomíná spíše feudalismus, než moderní totalitní režimy. Filozofické reflexe králíka Hloubavého jsou místy velmi podnětné a inspirativní a díky nim hodnotím knihu velmi pozitivně.

milan2310
19.10.2018

Zhltnuto a jdu na bezinky.

Jonny
25.04.2018

Co všechno lze na těch zvířátkách vysvětlit. Zpočátku jsem byl hodně nadšený, posléze už se kniha opakovala a tím ztratila na zábavnosti. (Ač tedy... opakování matka moudrosti.)

roso.mak
13.04.2018

Tak nevím, zda jsem pochopila úplně všechny nuance a zachytila všechny myšlenky. Je to čtení trochu náročnější na pozornost než Orwellova Farma zvířat. Nicméně je to kniha, která by měla být přečtena a jsem ráda, že se našla iniciativa k jejímu přeložení do češtiny.

Poučná, zajímavá, ale humorná? To ani náhodou.

Ghandimaster
15.12.2017

Tohle mě bavilo. Velmi jednoduchý a čtivý koncept společenské satiry. Je to srozumitelné i pro mládež. Téma je vtipné a nastavuje nám lidem zrcadlo, což nemůže být nikdy na škodu.

kikies
18.10.2017

Krásná alegorie, úsměvná podobenství... čtenář se zasměje, pobaví a snad i zamyslí... taková trochu slabší Farma zvířat.

LenkaKT
16.10.2017

Oceňuji český překlad a jazykovou kvalitu originálu. Těžké a zajímavě zpracované téma plné ironie a spisovatelského kumštu.

Kráva nebeská
Kráva nebeská