lenka2557 lenka2557 komentáře u knih

Vzorný syn Vzorný syn Čong Judžong

Bravurní popis extrémního zla. Chladný kalkul, přesná vypočítavost. Nic tak zvráceného jsem v životě nečetla, kniha ve mně zanechala vskutku silný dojem. Kam se hrabe Nesbo...

19.06.2020 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Isaac Asimov je v očích mnoha čtenářů velikán, což nezpochybňuju, nicméně přečtením Nadace se velikánem nejspíš nestane v očích mých. Nesedl mi styl, nedokázala jsem se často vyznat v postavách a upřímně řečeno, číst tak tenkou knížku měsíc je docela na pováženou. Tak snad jindy, s jinou jeho knihou...

01.06.2020 1 z 5

Ideální svět Ideální svět Theresa Hannig

Stopadesátá variace na Orwellovo 1984, ne nepodobná epizodě Nosedive z netflixovského seriálu Black Mirror. Měla jsem pochybnosti, když jsem si přečetla recenze, ale knihu jsem nakonec bez problémů zhltla za jeden jediný den. Vskutku zajímavé čtení ;)

01.05.2020 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Kdysi jsem viděla film - a to jen proto, že v něm hraje můj oblíbenec Asa Butterfield. Film mě neoslovil, v hlavě jsem to zavřela, že kniha existuje, jsem věděla, ale udržovala jsem absolutní nezájem. Po letech jsem si nějakou náhodou knihu koupila a po dalších letech ji přečetla.
A že jsem to neudělala dřív! Oproti filmu má tenhle kousek neskutečnou hloubku, inteligenci a ducha, a ačkoli se v mé fantazii místo random Endera stále proháněl mladý Máslopole, film je rázem zapomenut a kniha vítězí!
Ostatně, jako vždycky, že jo.

30.04.2020 5 z 5

Trpaslíci Trpaslíci Markus Heitz

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, Tungdil byl celou dobu čtení moje utajená láska, ke které jsem neskrývala obdiv. A když jsem se rozhodovala, jak pojmenovat své zvíře, Balyndis byla jasná volba :)

25.04.2020 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Jussi Adler-Olsen mě ještě nikdy nezklamal. Tak proč by s tím teď začínal? Kniha ubíhá svižně, 500 stránek za 4 dny přečteno jako nic. Dobře, pár věcí bylo nelogických, zejména některé zvraty (no spoilers). Ale pro JAO mám prostě slabost a nikdy to nebude jinak. Mimochodem, poslední věta celého románu mě upřímně rozesmála. :)

14.03.2020 5 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Tuto knihu jsem si nechala nadělit pod stromeček jako follow-up k naprosto kulervoucí a nadčasové trilogii Vzpomínka na Zemi. Očekávala jsem podobný ranec překvapení, emocí a myšlenek typu "kde na to ten chlápek chodí?". Odcházím od knihy znuděná, neuspokojená a s pocitem, že tohle mohla být klidně vědecká publikace pro úzkou skupinu fajnšmekrů. Nemělo to žádný šmrnc, nebavilo mě to a častokrát jsem se přistihla, že i když se soustředím, vůbec nevím, co čtu.
Prosím, takhle ne.

08.03.2020 1 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Knihu jsem si koupila k doplnění informací k dokumentu V síti. Musím říct, že nevím, co je větší "nářez", zda samotný dokument, nebo věci, co se člověk dočte v tomto díle. Každopádně naprosto souhlasím se slovy jedné z hereček, Anežky Pithartové, která prohlásila: "Chce-li člověk bojovat se zlem, musí to zlo nejdřív poznat."
Kniha se snaží proniknout hlouběji do tématu. Pokouší se pochopit pohnutky úchyláků, kteří se virtuálně ukájejí na bezbranných dětech. Dává prostor lidem, kteří šikanovali i byli šikanováni. Samotným obětem. Nejsilnější pasáží pro mě byla konfrontace mezi jedním z predátorů a Terezou Těžkou, herečkou z filmu, která si s ním psala.

Sečteno a podtrženo - některé věci opravdu nikdy nepochopím.

06.03.2020 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Nedokázala jsem se do knihy vcítit, byla podivně dějově děravá a nevěrohodná. Sice dočteno, ale s verdiktem "jednohubka, tohle už víckrát číst nemusím". Zjevně jsem náročný čtenář, ale tohle mi nestačilo.

03.08.2018 1 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Dvojice skrývající se pod značkou Lars Kepler je v kategorii mých oblíbenců i bez toho na předních příčkách, nicméně tímhle dílem mi vyloženě vytřeli zrak a zavřeli pusu. Myslím, že jsem ještě nečetla nic tak poutavého na téma "co je za druhým břehem". Děsivé, napínavé, nelítostné. Pecka.

27.07.2018 5 z 5

Oneiros Oneiros Markus Heitz

Parádní čtení, ve kterém se stěžejní myšlenku dozvíte až po první stovce stran. Příběh, který nejdřív vypadá jako obyčejný thriller, po téhle první stovce dostane nové rozměry boje spánku se smrtí. Obohacené o pohádky bratří Grimmů je celé dílko prostě a jednoduše strhující honička za spravedlností a normálním životem. Ráda bych napsala víc, vypsala se z podoby, ale to už bych se nedokázala vyhnout spoilerům. Stručně: to, co Heitz předvedl už u mých oblíbených Trpaslíků, předvádí i tady. Parádní dar slova. Takže tleskám a doporučuju.

07.07.2018 5 z 5

Agnes a sedmý host Agnes a sedmý host Kati Närhi

Jak to jen zhodnotit... Zajímavý, sympaticky divný komiks plný potenciálu, u kterého poslední stránky vyvolaly jen jedinou reakci - zdvižené obočí.

03.05.2018 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Velice silné čtení. Na konci knihy i nějaká slza ukápla. Co budu živa, nepřestanu tvrdit, že tyhlety příběhy z historie by člověk měl znát. Už jen kvůli tomu, aby se zabránilo podobnému zlu do budoucna.

04.03.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Knihy od Dana Browna mají v mé knihovničce zvláštní postavení. Líbí se mi na něm, že před napsáním knihy nastuduje hromadu věcí, zjistí si kotel informací, aby je pak do knihy dokázal zapracovat. Tvoří skvosty, ale občas se stane, že se někde něco zvrtne a z knihy zůstane dojem nevalný. A právě z tohoto jsem měla celkem velký strach před rozečtením Počátku. Recenze se tvářily všelijak.

Můj pocit po přečtení? Vyjádřím ho citoslovcem. Uffff... Brown je génius. Je geniální převážně v tom, jak dokáže vzít současnou situaci a pokroutit ji k obrazu svému. Je geniální svou kontroverzí a uměním provokovat. A geniální i právě v tom množství faktů a informací, o které jsem po přečtení této knihy zase bohatší.

Přidávám Barcelonu na seznam míst k vidění a před panem Brownem smekám pomyslný klobouk.

25.02.2018 5 z 5

Breaking News Breaking News Frank Schätzing

Četla jsem dva měsíce. S přestávkami, sebezapřením a občasným bojem sama se sebou. Nevzdala jsem to jen proto, že mi přišlo líto přečíst 300 stran a v podstatě urazit autora tím, že nepřečtu zbytek. Kniha není křupka na jedno kousnutí. Obsahuje mnoho informací, rozvleklé pasáže, historická data, ale taky poměrně dost napínavých scén. Díky téhle knize jsem mohla podrobněji nahlédnout do tématu izraelsko-palestinského konfliktu. Pochopit zákoutí problému. A i když věřím, že tenhle problém je natolik komplexní, že bych to musela studovat, abych jej aspoň trochu pochopila, před autorem knihy smekám pomyslný klobouk. Nejen za kumulaci všech historických faktů, o které se opíral, ale i za samotnou skutečnost, že byl schopen napsat knihu o bezmála devíti stovkách stran.

27.01.2018 3 z 5

Autorita Autorita Jeff VanderMeer

Knihu jsem nedočetla, byla těžká, nezáživná a nudná. Bohužel.

27.11.2017 odpad!

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Přečteno za dopoledne. Tuším, že tím je řečeno vše.

09.07.2017 3 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Pár desítek stran do konce knihy mi ještě chybí, ale už teď můžu říct, že opět a zase čtu klenot nevídaný. Posbírat tolik historických faktů a udělat z toho kulervoucí scifi, kdy se totálně zhroutí časoprostor a tak se na jednom místě sejde mladá holka ze současného Českobudějovicka, pár esesáků, nějací ti Moraváci před pádem režimu, staří Římané a několik exotů z daleké budoucnosti, je neskutečně obdivuhodný výkon. A ty vtipné situace, které k tomu Bureš vymyslel... (aneb staří Římané vyděšeně stojící před naší silnicí, považující ji za plát z kamene bílými čarami vedoucí do pekla prostě a jednoduše for the win!! :D)
Naprosto parádní čtení, které si možná v budoucnosti dám znova. Tedy pokud se mezitím nezhroutí časoprostor a neocitnu se třeba ve starověkém Egyptě, žejó...

22.05.2017 5 z 5