lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Jedná se o převyprávění pohádky o Králi duchů. Já se přiznám, že originální příběh neznám, ale tenhle retelling se mi moc líbil a hned vám povím proč.

Autorka píše tak úžasným stylem, že jsem do něj už od začátku totálně zamilovala. Je to tak poeticky a pohádkově napsané a já si užívala každé slovo, každou větu, odstavec i stranu. Na druhou stranu zase chápu, že právě ten styl psaní může být problémem pro ostatní čtenáře.

Strašně moc se mi líbila postava Krále duchů. Myslím si, že jeho všechny podoby i tajemnost autorka vystihla dokonale. Ostatní postavy ale nezaostávaly. I s nimi si Jae-Jonesová dokázala vyhrát a každá byla jedinečná.

Plný počet hvězdiček jsem nedala, protože mohla být kniha trochu kratší. Někdy to přeci jenom bylo příliš natahované, i přes ten boží styl psaní.

15.04.2020 4 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Jestli je tohle moderní poezie, tak já jsem německá královna.

Ale vážně, tohle mělo zůstat jen na instagramu.

15.04.2020 1 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Město duší dokázalo, proč se stále nehrnu do té české tvorby. Samozřejmě je pár výjimek a s touhle knihou jsem chtěla jen utvrdit to, že se mezi českými knihami najdou takové skvosty, které by si zasloužily poslat do světa. Ale zrovna tohle moc nedopadlo.

Po přečtení jsem si to všechno nechala uležet v hlavě a ve výsledku bych knihu nedoporučila. Když si Město duší nepřečtete, tak o nic nepřijdete. Netuším, proč se zrovna tahle kniha stala HumbookStartem, ale pro mě to znamená jen to, že si příště hodně dobře rozmyslím, zda tento projekt podpořím, protože tohle byly vyhozené peníze.

Jedna hvězda je za to, že měl příběh hodně slibný začátek a druhá hvězda za to, že jsem to dočetla do konce.

15.04.2020 2 z 5

Strážci slunce Strážci slunce Aiden Thomas

Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s @knihkupectvi_luxor za účelem recenze. #spoluprace

Kluci ze hřbitova se mi moc líbili, takže mě tato novinka nemohla minout a Aiden Thomas nezklamal/a. Užila jsem si to dokonce ještě o krapet víc, protože je tu nebezpečný turnaj (ty mě v poslední době hodně baví) a ten, kdo skončí na posledním místě, bude obětován.

Božstvo a jejich potomci (polobohové) jsou rozděleni do kategorií a mají různé schopnosti. Zlatí jsou elita. Pomalu si nevidí na špičku nosu a ve školách je připravují na souboje a zkoušky, aby v turnaji obstáli.
Pak jsou další třídy a náš hlavní hrdina patří k Jadeitovým. Nestává se moc často, že by se do Slunconošských zkoušek vybral někdo jiný než Zlatý. Nyní se ovšem tak stalo.

Postavy jsem si neskutečně moc oblíbila. Teo je takový roztomilouš, Niya je pro každou lumpárnu, mladý Xio, dvojčata Auristela a Aurelio i další - ať už byli na jakékoli straně - dokázali ve mně vyvolat emoce.

Já se na začátku chvíli ztrácela ve jménech a než jsem se zorientovala, několik stran to zabralo, ale pak už mě příběh pohltil a jen nerada jsem tento první díl duologie odkládala.

Nechyběly tu vtipné momenty, lehký náznak romantiky (pohledy, doteky), transgender téma, mytologie a napětí. Zní to jako perfektní čtení pro fanouška Percyho Jacksona. K tomu přidejte něco málo z Hunger Games a Strážci slunce jsou na světě.

27.03.2024 4 z 5

On On Elle Kennedy

Za knihu v rámci #spoluprace mockrát děkuji @albatrosmedia

Pár hokejových romancí už mám za sebou a třeba série Off-Campus patří k mým nejoblíbenějším. Myslíte, že se k ní teď přidá tato duologie?

Nejlepší kamarádi spolu po jednom osudovém létě stráveném na hokejovém táboře už nepromluví. Teď se po letech střetnou jejich univerzitní týmy a Wes má konečně šanci se Jamiemu omluvit.

Nebýt druhého vydání, ke knize bych se nedostala a to by byla strašná škoda. Ti dva jsou totiž naprosto skvělí a dohromady tvoří parádní tým. Někdy jsem si nebyla jistá, z jakého pohledu právě čtu, protože si byli charakterově celkem podobní, ale to nic nemění na tom, že byste tuto baronetku určitě neměli vynechat.

Elle Kennedy je prostě sázka na jistotu a že v tomto případě spojila síly se Sarinou Bowen, se rozhodně vyplatilo.

20.02.2024 4 z 5

Útočiště Útočiště Karen Lynch

(SPOILER) Sara musí opustit domov, školu, přátele a odstěhovat se na území Mohirů. Konečně je mezi svými. Hlavní hrdinka ale vyniká i tam a místní jí nedají nic zadarmo.
Nejen, že každý den na tréninku dostává pořádné nakládačky, musí být ještě k tomu neustále pod dohledem, protože po ní upíří Pán nepřestal pátrat. Tady už by ale přece měla být v bezpečí, nebo ne?

Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaká kniha udržela vzhůru dlouho do noci a že bych ji celou přečetla na jeden zátah. Ale v Útočišti se stránky otáčely úplně samy a než jsem se nadála, byly tři hodiny v noci a já se dostala na konec.

A že to ale byla jízda! Ocitli jsme se na úplně jiném místě, poznali spoustu nových postav (třeba takový Desmund neměl chybu) a oproti prvnímu dílu se konečně rozjela romantická linka (kniha je stará deset let a vůbec mi nevadilo to klišé).
Sice jsme si na hlavního hrdinu museli počkat sto stran, ale když se konečně objevil na scéně, jiskry létaly do všech stran. Byla tam ta správná chemie a já se do těch dvou úplně zamilovala.

Útočiště si udrželo laťku a já si pokračování Nezdolné moc užila. U příběhu jsem se smála, dojala, byla napnutá, smutná.. stále na ty postavy a vše kolem musím myslet a až tohle jednoho dne skončí, dlouho se z toho budu vzpamatovávat.

#spoluprace @knizniklub @knihkupectvi_luxor @yoli.cz

28.11.2023 5 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Musím se k vám něčemu přiznat. Každou chvíli jsem se sama sebe ptala, jestli se mi ta knížka vůbec líbí. Položila jsem si tuhle otázku a otočila další stranu. Po pár minutách zas a zas, až jsem se dostala na konec.

Nějak mě tahle otázka provázela celou neexistencí, protože co by se mi na tom příběhu mělo líbit? Jak brali drogy? Lhali? Podváděli? Měli to, kde jen mohli (veřejnost, neveřejnost)?
Bohužel, Elias a Kenneth si mě nezískali tak jako ostatní čtenáře a doufám, že příběh o takhle toxickém vztahu jsem četla naposledy.

Kniha rozhodně není pro slabé povahy, protože je tu vše velmi dopodrobna naservírované. Díky varování, které je vzadu uvedené, jsem s tím ale počítala.

Že láska umí být velmi složitá? To víme, ale v neexistenci se ta komplikovanost dostává na úplně jiný level, který zkrátka ne každému může sedět. A pro mě to bylo až příliš.

#spoluprace @szabi.writers

21.11.2023 3 z 5

Jennette McCurdy znám ze seriálů iCarly, který jsem kdysi na Nickelodeonu pravidelně sledovala a viděla jsem i pár epizod Sam & Cat. Nikdy mě ale nenapadlo, že by Jennette mohla něčím takovým procházet.

Jsem ráda, že moje matka zemřela je šokující název knihy sám o sobě a já občas zůstávala v šoku z toho všeho, co ji matka nutila dělat, říkat a jak se k ní chovala.

Svůj příběh vypráví Jennette chronologicky. V dětství a dospívání ji matka měla zcela pod kontrolou, nutila ji chodit na konkurzy, věnovat se herectví a to není zdaleka všechno
I když její matka poté podlehla rakovině, Jennette na tom nebyla dobře, popisuje svůj milostný život, závislost na alkoholu, poruchu příjmu potravy
Přes všechna vážná témata se mi kniha četla dobře a rychle mi utekla.

Nedivím se, proč je tahle kniha jeden z nejčtenějších memoárů současnosti, proč vyhrála Goodreads Choice Award v kategorii Nejlepší memoár a proč každého dostane. I mě dostala.
Jsem ráda, že moje matka zemřela je absolutní pecka.

18.09.2023 5 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Tato letní romance se odehrává ve dvou časových rovinách. V současnosti žije Persefona Fraserová v Torontu, postupuje v kariérním žebříčku, o přítele nemá nouze a vše se změní, když přijme hovor od neznámého čísla.
V minulosti se vracíme do doby před více než deseti lety, kdy Percy prožívá první lásku a vše s tím spojené až do chvíle, než se všechno pokazí.

Miloval jsem tě.
Já vím.
Zlomila jsi mi srdce.
To vím taky.

Bratři Florekovi, se kterými se Percy seznámí u jezera, se od sebe snad víc lišit nemohou.
Sam je stejně starý jako nová sousedka a už z jejich prvního setkání je jasné, kam tohle bude směřovat. Je milý, pozorný, nesmělý a velice chytrý.
Charlie je o dva roky starší a z pusy vypustí vše, co mu přijde na jazyk. Je to provokatér a lamač dívčích srdcí.

Několikrát jsem si u čtení vzpomněla na Léto, kdy jsem zkrásněla. Percy s rodiči sice o velkých prázdninách nejezdí na pláž, ale na chatu u jezera v kanadském maloměstě Barry's Bay. Carley Fortune tu opravdu prožila dětství a dospívání, do toho místa se zamilovala a ze všech popisů v knize je to znát.

Nedivím se nadšeným recenzím v zahraničí. I já si Každé další léto neskutečně oblíbila a rozhodně nebude chybět v žádném mém doporučení na letní čtení. Plný počet hodnocení dát ale nemůžu kvůli velkému zvratu, který si autorka nechávala až na posledních pár stran. Celou dobu okolo toho jen tak kroužila, aby si s tím čtenář dál lámal hlavu, ale pak to konečně přišlo

#spoluprace #zavislackypredskokan @knihydobrovsky

27.08.2023 4 z 5

Prokletá Prokletá Marissa Meyer

"Neexistuje živá duše dokonce ani mezi božstvy , která by neměla ráda dobrý příběh."

Nadaná vypravěčka Serilda musí s přadlákem zlata zlomit kletbu, která váže jejich duše k hradu. Erlkönig se chystá vyslovit přání a přivést zpět na zemi obávanou lovkyni, před kterou by nikdo nebyl v bezpečí.

Pokračování Zlaté vyšlo od jejího vydání poměrně brzy, takže jsem ani neměla šanci toho moc zapomenout a v klidu se mohla ponořit do temného fantasy světa o jednom zapomenutém princi, mlynářově dceři a Králi duchů.

Do Prokleté jsem se bez problému ihned začetla a nemohla se odtrhnout. První díl je pro mě srdcová záležitost a ráda bych řekla, že mám z druhé knihy stejný pocit, ale našlo se pár míst, které nebyly tak záživné a v těch chvílích mi čtení šlo hodně pomalu.

Marissa Meyerová stále dokazuje, proč je právě ona královnou retellingů a celkově na duologii nedám dopustit. Pokud se ale do tohoto převyprávění o Rampelníkovi pustíte, nečekejte mnoho akce a příběh, který by vám nějak rychle odsýpal. Naopak si pomalu vychutnávejte styl vyprávění, zaměřte se na postavy a pochmurnou atmosféru, která vás bude provázet až do konce.

10.08.2023 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Dlouho mi kniha ležela nepřečtená v knihovně a nebýt blížící se premiéry, netuším, kdy bych se k ní dostala. A to jsem ani netušila jak vtipný příběh se mi to doma válí.

Hned jsem se začetla a okamžitě si Alexe i Henryho oblíbila. Sympatické mi byly i vedlejší postavy, které měly celkem dost prostoru. Co mě ale úplně dostalo, tak byl skvělý smysl pro humor. Do první poloviny jsem se několikrát zasmála nahlas (nejlepší scéna je rozhodně s krocany).

Druhá polovina byla slabší a na konci se řešila hlavně politika. Vzhledem k tomu, že jsou hlavní postavy syn americké prezidentky a britský princ, není se čemu divit, na mě to ale bylo příliš dlouhé a ne tak úplně záživné.

Nicméně bych Červenou, bílou & královsky modrou doporučila všem romantickým duším. A já už se teď jen těším na filmovou adaptaci.

05.08.2023 4 z 5

Vzdálenost mezi námi Vzdálenost mezi námi Kasie West

Na další knihu od Westové jsem se hodně těšila, i když jsem z těch posledních pár romancí, které vyšly, nebyla tak nadšená, Vzdálenost mezi námi mi to vše vynahradila. Je to skvělý příběh!

Sedmnáctiletá Caymen Meyersová prodává v obchodě s porcelánovými panenkami a s mamkou mají co dělat, aby vyšly s penězi. Jednoho dne vejde do krámu Xander Spence, u kterého je na sto honů poznat, že je až nechutně bohatý. Caymen ví, že boháčům se nedá věřit, když ale Xander vypadá tak dobře a nějak si prostě nemůže pomoct... Mezi nimi je ale spoustu rozdílů, dokáží je překonat?

Nejnovější westovka byla nádherná jednohubka, kterou jsem zhltla za cca tři hodinky a šíleně si to užila. Jedinou výtku bych měla k tomu (až k vzteku urychlenému konci), přitom by mi vůbec nevadilo, kdyby kniha měla minimálně o 50 stran víc. Postavy mi za tak krátkou dobu moc přirostly k srdci a vůbec jsem se s nimi nechtěla loučit.
Kromě skvělé romantické linky, kde nechyběla chemie, má Caymen úžasně vtipné sarkastické hlášky, kterými je proslulá a věřím, že si je zamiluje snad úplně každý čtenář.

Vzdálenost mezi námi se rozhodně řadí k tomu nejlepšímu (ano, i přes ten zatraceně rychlý konec), co jsem od Kasie Westové četla a moc vám ji doporučuji.

23.07.2023 4 z 5

Twisted Games: Hry na ostří nože Twisted Games: Hry na ostří nože Ana Huang

Princezna a bodyguard. Zakázaná láska. Co k tomu dodat

Už v první knize jsme se seznámili s hlavními postavami Twisted Games a já si je hned oblíbila, takže jsem se na jejich příběh moc těšila.
Bridget je inteligentní žena. Vypomáhá v útulku a i jako princezna si v rámci možností užívá život v USA. Aspoň do chvíle, než na místo jejího osobního strážce nastoupí Rhys Larsen. S ním není moc lehké vyjít, když rozhoduje o tom, kam můžete jít a kam ne.

Kniha se mi líbila ještě o trochu víc než první díl. Tuto romantickou linku prostě můžu a tady je hodně povedená. Věřím, že pokud čtenáře Rhys neokouzlil v Twisted Love, teď mu zaručeně neodolají.

19.07.2023 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Od knih Colleen Hoover se nejde odtrhnout, emočně vás úplně vyždímají a občas přes slzy ani nevidíte na text. Vzpomínky na něj v tomto případě nebyly výjimkou a vše (v předchozí větě) řečené jsem s touto knihou zažila.

Abych ale mohla říct, jestli je to má nejoblíbenější kniha od autorky, musela bych si znovu přečíst Námi to končí, To nejlepší v nás, Pravda, nebo lež a Odvrácenou tvář lásky. Protože třeba u To nejlepší v nás a Námi to končí mi tekly slzy, které se nedaly zastavit. U této novinky mi také pár kapek spadlo, ale nebylo to tak hrozné.

Vzpomínky na něj rozhodně řadím mezi top knihy CoHo, ale jestli je úplně nejlepší, to nedokážu říct.

01.07.2023 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Další knihy od Mariany Zapaty jsem se nemohla dočkat. Obzvlášť po úžasném předchozím příběhu Srdcem proti zdi. Je to královna slowburn romancí a ani Drahý Aarone není výjimkou. Romantická linka tu není všemi oblíbená od nenávisti k lásce, ale od přátelství k něčemu víc.

Hlavní hrdinka se jmenuje Ruby Santosová a pokud vám tohle příjmení něco říká, tak nejste na omylu, protože je to sestra Jasmine Santosové (postava z knihy S láskou, Lukov). Ruby ráda šije a upravuje oblečení, kostýmy nebo sportovní úbory. Je také přihlášená jako dobrovolník na dopisování v nadaci Pomoc vojákům.
Aaron je právě na misi a zrovna si neprochází nejlepším obdobím. Jednoho dne mu ale dorazí e-mail od jedné ztřeštěné holky, která ho dokáže po dlouhé době rozesmát.

První polovinu knihy čteme jen e-maily, které si mezi sebou posílají Aaron s Ruby. A to mě bavilo neskutečně. Dokonce mnohem víc, než když se autorka pak uchýlila k normálnímu vyprávění. Já si ty dva z toho jejich dopisování tak moc oblíbila a pak se konečně blížilo jejich seznámení naživo...
Řeknu vám, já se u jejich prvních setkání (nejdřív po telefonu, pak osobního) culila jak nevím co. Bylo to boží. Šíleně jsem tu jejich chemii žrala, fakt to nemělo chybu.

Jenže čím víc jsme se blížili konci, tím víc mi Ruby nepřišla tak skvělá jako z e-mailů na začátku. A od konce a samotného epilogu jsem čekala něco trochu jiného. Rozhodně i tuto nejnovější knihu Zapaty doporučuji, ale u mě zůstane favorit Hradba z Winnipegu. Jo a po tomhle si rozhodně musím přečíst Lukova znovu.

27.04.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Konečně jsem si přečetla knihu od české autorky, kterou všichni tak chválí. A jak většinou nečtu anotace, vůbec jsem neměla představu, co na mě v Neděli odpoledne čeká.

Hned ze začátku se seznamujeme s nejmladším členem rodiny. Teo se učí doma s matkou, navštěvují spolu náboženské komunitní centrum a tou největší záhadou pro malého chlapce je neděle odpoledne, protože právě v tento čas se táta vytrácí někam pryč.

Ve vyprávění se vystřídá i matka a otec a jejich činy a chování se objasňují. A pokud si myslíte, že to už nemůže být horší, jste na omylu. Tahle rodina si toho zažila až příliš mnoho. Bylo to velmi smutné a depresivní čtení, které mě ale bavilo.

Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem si na styl autorky zvykla, ale pokud jste připraveni na pořádnou depku a příběh, který vás zničí, sáhněte po nejnovějším románu Viktorie Hanišové.

22.02.2023 4 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Protože Kroniky prachu nemají chybu a příběh, postavy i prostředí miluju, těšila jsem se na jejich volné pokračování.

V Kufru z nebe je hlavní hrdinka studentka politologie. Eliza má zálibu v kriminálních případech, a když se dozví o kufru, který propadl střechou knihovny, rozhodla se záhadě přijít na kloub. Do vyšetřování zapojila i hodináře Jamieho, který úplně stejnou radost nesdílí, ale co by pro Liz neudělal.

Občasné narážky na Animant a pana Reeda z Kronik Prachu byly skvělé. Ani grafickému zpracování Kufru z nebe nemůžu nic vytknout. Nechybí portréty hlavních hrdinů a celá kniha je navíc psaná jako dopis rukou Liz, přičemž se sem tam objeví poznámka od Jamieho, který vyprávění komentuje.
Těch je tam, bohužel, až příliš málo a klidně mohly být vtipnější. Kniha by pak měla větší šmrnc, lépe by čtení utíkalo a třeba bych se do toho nemusela tolik nutit.

Kufr z nebe je převážně detektivní román se špetkou romantiky. Nečekejte druhé Kroniky prachu, ty jsou jenom jedny.

31.12.2022 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

"Nová Soukupová, tak jak ji znáte a máte rádi."
S tím plně souhlasím.

Nikdo není sám je má druhá přečtená knížka od autorky a jsem stejně nadšená, jako jsem byla po Věcech, na které nastal čas.
Petra Soukupová píše postavy přímo nám na míru. Kdekdo se do nich dokáže v mnohých situacích vcítit a chápat jejich rozhodnutí, protože třeba právě teď řeší ten samý problém - ztráta blízkého člověka, první láska, starosti s domácími mazlíčky, péče o seniora…

Celou knihou vás provází matka Veronika, náctiletá dcera Mája a mladší syn Míša. I když to nebylo veselé čtení, těšila jsem se na chvíle s touto rodinou. Připadalo mi, jako kdyby to byli moji sousedé, autorka postavy vykresluje neskutečně reálným způsobem.

Konec přišel rychle a jsem ráda, že mě ani nezklamal, ani nepřekvapil.

29.12.2022 4 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Rapsodie je první díl trilogie Handlíř, který v originále spatřil světlo světa už v roce 2016 a já jsem moc ráda, že tento starší kousek přeložili a vyšel i u nás. Proč? Protože tohle chcete číst.

Callie (siréna) nosí náramek s více než tři sta korálky. Každý z nich představuje dluh jedné z nejbezpečnějších bytostí - Handlíři (víle).
Kniha se odehrává v současném moderním světě a Jinosvětě, kde se pomalu rozvíjí zápletka příběhu. Má dvě časové roviny a obě mě moc bavily.

Postavy jsem si oblíbila hned (i ty vedlejší). Callypso je chytrá, krásná, odvážná a podniká se svou nejlepší kamarádkou Temper. Obě mají skvělý smysl pro humor, který mi sednul.
Handlíř je vílák jak má být. Prostě si představte nádherného, svalnatého, vysokého chlapa v černém oblečení s úchvatnými křídly a máte Desmonda Flynna.

Miluju tu chemii mezi Desem a Callie. Miluju jejich příběh a šíleně moc se těším na pokračování. Rapsodie je objev letošního roku a v mých topkách nebude chybět. A jestli je pro fanoušky Sarah J. Maas? Rozhodně! A nejen pro ty.

12.12.2022 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Tato detektivní série s Josie Quinnovou se mi dostala pod kůži. Už od přečtení prvního dílu jsem se těšila na pokračování a je tomu tak pořád dokola, protože mě žádný z dílů ještě nezklamal.

Ani v Pohřbených kostech autorka hlavní postavy, které čtenář zná už z předchozích knih, nešetří. Tentokrát detektiv Quinnová vyšetřuje vraždu Noahovy matky. A bylo to napínavé až do konce!

Jistě nikoho nepřekvapí, že se opět jedná o velmi čtivou knihu s krátkými kapitolami, u které se ani nenadějete a máte dočteno. Občas se mi při vyšetřování trochu motaly postavy, protože jich tam (kupodivu) nebylo vůbec málo.

I pátou knihu v sérii moc doporučuji. Je to skvělá jednohubka na večer, protože se od případu nejde odtrhnout a dokud nezjistíte, kdo je vrah, nebudete chtít přestat číst.

14.10.2022 4 z 5