lena.o.knihach lena.o.knihach komentáře u knih

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat. Nečetla jsem anotaci, neměla jsem ani zdání, jaký příběh se uvnitř ukrývá. Slyšela jsem jen samou chválu od čtenářů, kteří ji četli v angličtině.

Ani já nebudu prozrazovat děj. Kdo chce, přečte si anotaci, ale já doporučuji do knihy jít bez toho, aniž byste tušili, o čem je.

Řeknu vám jen to, že jsem si od první strany zamilovala hlavní postavu, ke které se později přidaly i další. A já brečela, když jsem knihu dočetla, protože jsem jim musela dát sbohem.

Dům v blankytně modrém moři je jedna z nejkrásnějších knih, které jsem doposud přečetla. Příběh mě naprosto učaroval a přiznám se, že i teď při psaní recenze mám slzy v očích a na klávesnici sotva vidím.

Nedokážu ani popsat, jak moc bych chtěla, abyste si tuhle knihu přečetli, sbalili na dovolenou, někomu darovali, koupili a neotáleli s ní, dali ji vůbec šanci.

Myslím, že nakladatelství ConQueer si nemohlo vybrat lepší první publikaci.

27.06.2022 5 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Fanoušci krajinochodkyně Paige se konečně dočkali pokračování Kostičasu. Když spadne maska je čtvrtý díl série a čtenáři na něj čekali pět let.

Po takové době si ne všichni pamatují osudy všech hrdinů, proto autorka na konec knihy kromě slovníku výrazů sepsala i důležité postavy a jejich příběhy. I když jsem předchozí díl četla nedávno, shrnutí o všech jsem velmi ocenila.

Paige jen o vlásek unikla smrti a s Arcturem teď prchají do Paříže. Ale ani ve Francii nejsou v bezpečí. A víc neprozradím, protože chci, abyste jasnovidce poznali sami. Jsou totiž skvělí!

Oblíbila jsem si příliš mnoho postav a už teď se těším na další jejich dobrodružství, ale doufám, že tuhle plánovanou sedmidílnou sérii nebudu dočítat v padesáti letech.

Kostičas se bezpochyby řadí mezi mé oblíbence z fantasy žánru a vám ho moc a moc doporučuji.

16.05.2022 5 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Zvláštní agentka Nina Guerrerová je na stopě dalšímu sériovému vrahovi. A i tenhle s ní má nevyřízené účty.

Šifra byla jednou z nejlepších loňských knih a troufám si tvrdit, že v tom letošním žebříčku se objeví druhý díl ze série. Hadí oči jsou stejně napínavé a nervy drásající thriller, který nešlo odložit.

Nina a její kolegové se skvěle doplňovali. Vyšetřování mě moc bavilo, působilo to neskutečně reálně a někdy jsem si připadala, jako bych byla součástí týmu. Občas padla i vtipná poznámka na odlehčení situace.
Pár kapitol z pohledu zabijáka tomu dodalo to správné napětí a gradaci.

Sama autorka nosila policejní odznak dvaadvacet let. Klobouk dolů před jejími promyšlenými případy, nemám jim co vytknout.

14.04.2022 5 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Adunni je čtrnáctiletá dívka z Nigérie, která touží po vzdělání. Jenže ji otec prodá jako třetí manželku staršímu taxikáři. Od Adunni se očekává, že porodí syna a dědice. S tím se ale nehodlá smířit…

Čtenář je vhozený do nejbohatšího státu Afriky a sleduje kousek ze života chudé poloviční siroty. I přes kruté a nelidské zacházení Adunni stále věří, že může něco změnit. Statečnější hlavní hrdinku jsem dlouho nepotkala.

Kniha je výjimečná nejen příběhem, ale i jazykem, jakým je napsaná - nedokonalým (chyby v časech, členech, vynechávání gramatických slov). Já si na lámanou češtinu brzy zvykla a překladatelka Viktorie Hanišová má můj velký obdiv.

Adunnin hlas by mělo vyslyšet mnohem víc čtenářů.

22.02.2022 5 z 5

Včelař z Aleppa Včelař z Aleppa Christy Lefteri

Nuri žije se svou manželkou Afrou spokojený život, než přijdou o to nejcennější a jsou nuceni z Aleppa uprchnout.

V knize sledujeme dvě linky. V té první nás autorka provází všemi překážkami a nástrahami, které na uprchlíky ze Sýrie čekají a v druhé musí Nuri s Afrou vypovědět svůj příběh, aby dostali azyl a mohli začít znovu žít.

Christy Lefteri pracovala jako dobrovolnice v roce 2016 a 2017 v uprchlickém táboře v Aténách. Včelař z Aleppa tak vznikl z příběhů, které autorka v Řecku viděla a slyšela.

Ačkoli se jedná o velmi silné a drsné vyprávění, já ho přečetla téměř na jeden zátah. Bylo to totiž zároveň i krásné a lidské.

18.12.2021 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Seriál jsem neviděla, ale slyšela jsem o něm všude. A když jsem se dozvěděla o knižní předloze, rozhodla jsem se jí dát přednost.

A už vůbec jsem nečekala, že by mě kniha o deskovce mohla takhle chytnout. I když bych si já šachy zahrála pouze na amatérské úrovni, moc mě bavilo sledovat, jak Beth Harmonová vymýšlí a plánuje tahy dopředu, i když bych vám ani teď nedokázala popsat sicilskou obranu nebo samotný dámský gambit.

Jestli je v příběhu ještě něco jiného než šachy? Ano! Něco málo tam je. Závislost, osamělost, naděje, ale především jde o královskou hru. Já si příběh užila od začátku do konce, který - podle mého názoru - nemohl být lepší.

16.12.2021 4 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

Na další knihu od Tammy Cohen jsem byla hodně zvědavá. Dítě „L“ se mi líbilo a navíc mě nakladatelství Katto ještě nezklamalo, takže jsem byla natěšená jak malá a k tomu to tak nádherně vyšlo a já si takhle tématicky zpestřila adventní čas.

Když jsem se ze začátku bez problému začetla, říkala jsem si, že tohle vypadá fakt na dobrý psycho, jenže moje nadšení postupně uvadalo a tam, kde bych měla s otevřenou pusou zírat, jaký nečekaný zvrat se právě stal, jsem jen znuděně otáčela stránku za stránkou a najednou bylo po všem.

Námět nebyl špatný, ale mně to prostě přišlo takové nemastné neslané. Nesedlo mi to. Ani žádná postava mě nijak zvlášť neuchvátila. Ale na druhou stranu jsem to měla přečtené strašně rychle, to musím uznat, že čtivé to opravdu bylo. Za mě je Zemřu o Vánocích jen průměrný psychothriller.

09.12.2021 3 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Neviditelný příběh Addie LaRue mi několikrát připomněl film Věčně mladá, kde hraje hlavní postavu Blake Lively a který miluju. Kromě jednoho písmena se obě hrdinky jmenují stejně - v knize je to Adeline, ve filmu Adaline. Della (takhle jí říkají ve filmu), stejně jako Addie LaRue, nestárne, proto se musí po pár letech vždycky stěhovat, poznává tak celý svět a je u zrodu moderní technologie. Podobně je na tom i Addie, ale tu si navíc nikdo nepamatuje.

Je to nádherný příběh, překrásně napsaný, pomalý, ale plynulý, bez výrazných zvratů, ale plný myšlenek, na které se nedá zapomenout.
Nečekala jsem, že mě Addie tak moc uchvátí. Doufám, že podobně zasáhne i vás.

Byla to má první kniha od V. E. Schwab a po této zkušenosti jsem trilogii Tvář magie posunula na přední příčky mého tbr listu.

08.12.2021 5 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Ráda bych napsala, že jsem byla v šoku a překvapená z toho, jak se vše později vyvinulo, ale já tu záhadu odhadla poměrně brzy a autorka mi pak mou teorii jen potvrdila. Nicméně to neznamená, že bych vám Třetí polovičku nedoporučovala.

Od začátku to bylo velice čtivé a vůbec se mi nepletly kapitoly vyprávěné ze tří různých pohledů. Číst tři odlišné verze příběhu bylo skvělé a než mi to docvaklo, bylo vzrušující nevědět, na čí straně je pravda.

Třetí polovička je pro mě spíše napínavý román pro ženy než thriller, ale za to vážně strhující. Psychologie postav a manipulace s nimi byla neskutečná. Pokud u nás vyjdou i další knihy Caroly Loveringové, rozhodně si je nenechám ujít.

15.11.2021 4 z 5

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Grace Bennettová si rozhodně nepředstavovala, že ji cesty zavedou do zaprášeného knihkupectví. Ještě k tomu, když čtení zrovna nepatří k jejím oblíbeným koníčkům. Jednoho dne ale přijde na to, že knihy v těžkých časech dokáží lidi sbližovat, uklidňovat a zpříjemňovat (jak to jen jde) bombardování Londýna.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha měla dvakrát tolik stran, protože jsem se s ní musela rozloučit příliš brzo. Bylo to čtivé a dokonce jsem se dozvěděla i pár nových informací o tom, jak se obyvatelé připravovali na možné škody po útocích a jak fungovaly hlídky.

„Čtení je jako vypravit se někam a nepoužívat ani vlak, ani loď, odhalovat nové, neuvěřitelné světy. Jako žít život, do kterého jste se nenarodila, mít možnost vidět všechno vybarvené z pohledu někoho jiného. Je to učení, při němž nemusíte čelit následkům selhání a zároveň můžete zjistit, jak nejlíp uspět.”

Poslední knihkupectví je nádherný příběh z 2. světové války o lásce ke knihám. Je dojemný a na konci hrozí slzy v očích. Doporučuji všem.

29.10.2021 4 z 5

Klíč Klíč Kathryn Hughes

Minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé.

Po autorčině předchozí knize jsem se na Klíč neskutečně moc těšila. Její styl vyprávění je skvělý, čtivý a já nepochybovala o tom, že mě její nejnovější kniha pohltí od první strany.

V současné dějové lince se Sarah pokouší zjistit všechno o nemocnici pro duševně choré. Netuší, jak moc ji minulost ústavu pohltí a jaký příběh objeví v padesát let starém kufru.
Ve druhé časové rovině nastupuje Ellen do psychiatrické léčebny jako zdravotní sestra. Brzy ale přijde na to, že tak jednoduché - jako jen pomáhat potřebným - to nebude.

Z prostředí blázince a praktik mě občas mrazilo. Autorka skvěle napínala čtenáře do doby, kdy se obě dvě linky protnou. A že se jí to povedlo! Věřím, že konec nejednoho dojme až k slzám.

13.09.2021 4 z 5

Výměna Výměna Beth O’Leary

Babička se míří seznámit do Londýna a vnučka zkouší zapadnout na venkov. Jak tohle jen dopadne?

Po dokonalé Spolubydlící měla Výměna nelehký úkol. Musela splnit všechna ta vysoká očekávání, která jsem od další knihy Beth O'Leary měla. A to se nepovedlo. Autorka holt nastavila laťku až příliš vysoko a nebude snadné ji překonat.

Stejně jako Spolubydlící, i Výměna neměla originální zápletku a tentokrát si s ní Beth neporadila tak skvěle. Vůbec jsem se nedokázala vcítit do postav, ani mě popravdě moc žádná nezaujala. Všechno si tak jednoduše plynulo, občas nějaké to drama bylo, někdy tam byla i vtipná scéna, ale bohužel je Výměna stále jen průměrná romantická oddechovka.

20.08.2021 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Všem nadšeným a pozitivním recenzím musím dát za pravdu. Kouzla rodu Thornů je skvělá fantasy kniha.

Na začátku jsem brala jako obrovskou výhodu, že se jedná o samostatně stojící příběh. Teď už z toho tak nadšená nejsem. Víte proč?
Já jsem si tak moc oblíbila hlavní postavy, že bych s nimi ráda zažila i další dobrodružství.

Elizabeth mi byla hned od první strany sympatická a kupodivu jí to vydrželo až do konce. Nathaniel a Silas jsou stejný případ. Akorát, že Thornovy narážky a připomínky a vlastně všechno, co vypustil z pusy, ho posunulo úplně na jiný level a je to jeden z mých nových nejoblíbenějších knižních hrdinů.

Několikrát jsem se i nahlas rozesmála. Představa, jak neprovdané nevěsty hází k Nathanielovi přes plot a on se musí bránit lopatou..

Myslím si, že pokud si chcete od nějakého žánru odpočinout a máte chuť na fantasy, ale nechcete se pouštět do žádných sérií, jsou Kouzla rodu Thornů ideální volbou.

03.06.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Marie Hajná je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení.
Magdalenu odebrali rodičům a vyrůstá v "ozdravovně", kde vychovávají nové komunistické kádry.

Od Aleny Mornštajnové toho nemám načteno tolik, kolik by si jedna z nejoblíbenějších českých spisovatelek zasloužila. Tuhle chybu určitě napravím. A věřím, že mi její knihy budou utíkat pod rukama stejně jako Listopád.

Alternativní historie není zrovna můj šálek kávy. Přišlo mi, že jsem strávila spoustu času s postavami zavřená a odtržená od společnosti a o tom, jaké hrůzy se dějí venku, jsem nevěděla zhola nic. Na jednu stranu jsem neměla navrch nad Marií ani Magdou, ale na druhou stranu jsem přesně to chtěla - vědět, jak vše (ne)funguje.

Ve druhé polovině mi autorka více ukazuje, jak vypadá takový komunistický režim ve 21. století a já se od čtení nemůžu odtrhnout.

Strhující a mrazivý příběh, na který jen tak nezapomenu, všem doporučuji.

20.04.2021 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Moje první přečtená odeonka nemohla být lepší. Tenoučká knížka No a já toho obsahuje mnohem víc než jen bezdomovectví. Po tomhle nemůžu jinak a musím si přečíst i další autorčiny knihy.

14.04.2021 4 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Věřím, že i když jste od Neila Gaimana doposud nic nečetli, jeho jméno znáte. Alespoň já jsem to tak měla. Nedávno se mi ale autor slavné Koralíny a Hvězdného prachu (oba filmy zbožňuju) a plno dalších skvostů dostal díky knihkupectví Kosmas do ruky a totálně mě zničil.

„Na tohle si vzpomíná, když sedí u oceánu na konci cesty:

Na mrtvého muže na zadním sedadle auta a na teplé mléko na statku.
Na prastarou holčičku a na stařenku, která viděla, jak byl stvořen měsíc.
Na překrásnou hospodyni s nestvůrným úsměvem.
Na to, jak se probudily temné síly, které je nejlepší nerušit.

Těm vzpomínkám se dá jen těžko věřit, čekají někde na okrajích.
Rozpomínání člověka, který si myslel, že je ztracený, ale teď si vybavuje dobu, kdy byl zachráněn...“

Oceán na konci cesty bych označila jako fantasy pohádku s hororovým nádechem. Menším dětem bych ji ale do ruky rozhodně nedávala. Strašidelné prvky tam jsou a není jich málo, do toho ty překrásně hrozivé a k příběhu ladící ilustrace.

Je to krátký příběh, kouzelně napsaný a neskutečně čtivý. Zamilovala jsem se do Gaimanova vyprávění, do toho jazyka, do těch slov a překladu Viktora Janiše.

Nebojím se vám doporučit všechna autorova díla. I já se na ně chystám. A už teď se těším na další setkání s autorem, jehož fantazie nemá hranice.

10.03.2021 4 z 5

Méně je více Méně je více Joshua Becker

Joshua Becker v knížce popisuje, jak se dostal k minimalismu a jak se minimalistou můžete stát i vy. Autor si stojí za tím, že čím méně věcí vlastníte, tím máte i mnohem míň starostí a můžete se věnovat dalším věcem, na které byste jinak neměli čas - dětem, koníčkům, sportování, turistice... A já s tím souhlasím.

Až díky knize Méně je více jsem si uvědomila, kolik mám doma zbytečností, které ve skutečnosti vůbec nepotřebuji. Během čtení jsem vyřadila plno knih, přetřídila dokumenty (smlouvy, faktury), rozdala/vyhodila různé serepetičky, na které se jen chytal prach, protřídila oblečení a nebudu vám lhát, cítila jsem se naprosto báječně.

Marně jsem v knížce pátrala po fotografiích pro inspiraci, které by holý text oživily. Hodně věcí se tam opakovalo a autor akorát jinými slovy psal stále dokola jednu a tu samou myšlenku - minimalizace vlastnictví je nejlepší cesta k maximalizaci života.

26.02.2021 3 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

S Nedej se jsem po knihách Fangirl a Eleanor & Park vůbec neváhala. Jenže jsem měla až příliš velká očekávání.
Ve Fangirl jsem si krátké úryvky o Simonovi užívala a těšila jsem se na knihu jen o něm. A protože brzy vyjde Nezdárný syn, konečně jsem se do ní mohla pustit.

Blížila jsem se do poloviny Nedej se a stále jsem nevěděla, co si o tom všem myslet. Asi mi v této době moc nesedla ta podobnost s jinou školou pro čaroděje a třemi hlavními hrdiny. Stále jsem si říkala, jestli je tohle jako všechno..

Trochu to zachraňoval Baz, se kterým mě scény bavily, ale čekala jsem od Rainbow Rowellové mnohem víc. Teď mi nezbývá nic jiného, než knihu jen průměrně ohodnotit. A zda se chystám na další díl? To si budu muset teprve rozmyslet.

18.11.2020 3 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Jak mám ještě tu Kasie Westovou vychvalovat? Copak jsem už všechno neřekla v recenzích na její předchozí knihy?

Náhradní kluk se mi překvapivě také líbil. I když mi tady pár věcí logicky moc nesedělo, nemělo to na to, aby mě to odrazovalo od čtení. Akorát jsem zrovna u téhle knihy myslela na to, že já opravdu nejsem ta správná cílová kategorie. Ale co. Bylo mi to fuk.

Do Náhradního kluka se také určitě můžete pustit, ale na P. S. Líbíš se mi a Po tvém boku to nemá.

03.10.2020 4 z 5

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Co všechno jsou lidé schopni obětovat pro krásu? Byli by ochotni i zabít, aby nikdo nebyl krásnější?

Jedno musím knize přiznat. Dnes se už těžko hledá originální námět, který není nikde jinde vidět. Myslím si, že Krásky originální jsou. Alespoň já podobný příběh zatím nečetla.

Je fakt, že více postav se mi v příběhu spíš nelíbilo, ale kupodivu se to četlo samo. I přes ty velmi časté popisy mi stránky ubíhaly. Tolik barevných odstínů pleti, vlasů, neskutečně moc krásných rób.. klobouk dolů před bujnou fantazií autorky.

A jako milovník romantiky v knihách mi tady ani nevadilo, že nedostala svůj prostor. Za mě vám Krásky určitě doporučuji.

15.04.2020 4 z 5