lazarus lazarus komentáře u knih

Hvězda Obrů Hvězda Obrů James Patrick Hogan

Tak jako u Hyperionu, ani tuto ságu nelze hodnotit samostatně každou knížku, ale pouze jako celek. První její část, tedy Kdo zdědil hvězdy, je výbornou sci-fi detektivkou ve stylu Asimova a je plná originálních myšlenek a neuvěřitelných odhalení o lidstvu a vesmíru kolem nás.
Druhá část, Něžní obři z Ganymedu, je méně objevná a je spíše překlenovacím můstkem mezi první a třetí částí.
Finále se ale už opět nese v hektickém a megalomanském duchu a není nepodobné Hyperionu, případně Gateway. Hogan v tomto eposu skloubil špionážní akci s konspiračními teoriemi, řìznuté space operou s časovým rádiusem milionů let. Příběh, jenž Hogan brzy začne rozprostírat mnoha a mnoha směry nakonec skloubí do velkolepého finále a najednou všechny nastolené otázky začnou dávat smysl. Poté už jen stačí zaklapnout spadnutou čelist.

05.03.2018 5 z 5

Něžní obři z Ganymedu Něžní obři z Ganymedu James Patrick Hogan

26.02.2018 5 z 5

Kdo zdědil hvězdy Kdo zdědil hvězdy James Patrick Hogan

Až na naprostou uhozenost Hoganovi teorie jenž naprosto nekoresponduje s geologickou historií Země a vlivu Měsíce na ni, jde o výborně napsané sci-fi.

24.02.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

I když nešlo o žádné oduševnělé čtení bez hromady logických kiksů a nemalé dávky dětinskosti, stejně jsem se hodně slušně bavil a knížku přečetl na dvě posezení. Přes skutečnost, že nemůžu dát plný počet hvězd, protože je napsáno hodně lepších knížek, ji stejně doporučuji k přečtení, milovníkům videoher dvojnásob :)
PS: film se povedl, každopádně kdo neviděl ten by si rozhodně měl prvně přečíst předlohu

20.02.2018 4 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Originální nápad na němž kazí dojem filmové finále a slabší styl vyprávění. Do dvou třetin knížky jsem se bavil hororovou atmosférou ze které se dalo vytěžit citelně víc v rukou zkušenějšího spisovatele. Závěr prudce kýčovitý a zbytečně uspěchaný.

11.02.2018 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Hezký příběh, hodně podobný Bradburyho Z prachu zrozeným.

28.01.2018 4 z 5

Z hlediska času velice obšírně pojatá, z hlediska hloubky témat lehce povrchní publikace o zdokumentované historii lidstva. Nejzajímavějším a nejpoučnějším znakem knížky je globální náhled na minulost našich předků v kontextu světa a různých civilizací vůči sobě. Harari je mimochodem očividně pohan jak poleno. Jeho názor není nepodobný Dawkinsovu. Takže "zaplaťpánbůh" ten správně realistický.

Něco málo z knihy:
Homo sapiens od nepaměti dělil lidi na „my“ a „oni“. „My“ byla skupina, do které patřil, a „oni“ byli všichni ostatní. Žádné zvíře nejedná v zájmu svého druhu. Žádnému šimpanzovi nezáleží na dobru všech šimpanzů, šnek pro globální šnečí komunitu nehne ani tykadlem, žádného alfa samce lva ani nenapadne, aby se stal králem všech lvů, a u žádného česna v úlu nenajdete nápis „Dělnice všech zemí, spojte se!“

Monoteisté s řádem problém nemají, ale trápí je původ zla. Tato hádanka má jedno logické řešení. Dalo by se tvrdit, že existuje všemocný Bůh, který stvořil vesmír a všechno v něm – a tento Bůh je zlý. Nikdo v dějinách ale na podobnou víru neměl žaludek.

První mimoevropská země, která se pokusila zorganizovat vojenskou výpravu do Ameriky, bylo Japonsko. Stalo se to v červnu 1942, když Japonci dobyli Kisku a Attu, dva ostrůvky u aljašského pobřeží. Zajali deset amerických vojáků a jednoho psa, ale dál k pevnině se nedostali.

23.01.2018 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Protože příběh nejvýstižněji popsala Šárka_D v diskusi a nemá smysl nic dodávat, chtěl bych tímto jen ocenit skvostné zpracování knížky a nádherný překlad pana Janiše. Díky pane Fabere, pane Janiši a Argo za fantastický zážitek.

01.01.2018 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Originální a velmi slušně napsané sci-fi. I přes skutečnost, že jsem se dobře bavil, musím přece jen jednu hvězdu ubrat. Více jak dvě třetiny příběhu se nesou v duchu pozvolného stupňování napětí a uvěřitelného popisu fyzikálních zákonitostí a nejnovějších poznatků. Jenže s koncem první části trilogie přichází naprosto neuvěřitelný fantasmagorický kiks a pan autor sráží radost z dobrého hard sci-fi na úroveň McGyvera. Nechci a nebudu spoilerovat, řekl bych, že to musí každého trochu uvažujícího čtenáře praštit do očí. A to nepotřebuje prakticky žádné znalosti z fyziky, astronomie či čehokoliv jiného. Stačí selský rozum. Takže ano, jde o hodně slušný start trilogie a jsem zvědav jak se v druhé části s rozjetým příběhem pan mistr popere. Doporučuji každému kdo má rád Asimova, Clarka, Lema. Protože těmto obrazoborcům se Problém tří těles skoro vyrovná. Skoro...

01.01.2018 4 z 5

Chronolity Chronolity Robert Charles Wilson

Ne, že bych se vyloženě nudil, ale tohle je vážně slabá záležitost. Mizerná mytologie s vcelku dobrou myšlenkou, ovšem naprosto nedotažená a povrchně vysvětlená. Není to ani sci-fi, spíš fantasy. Sci-fi se vyznačuje vědeckými prvky s určitou mírou uvěřitelnosti. Jenže pozadí a fyzika chronolitů je tak nehorázně stupidní a nesmyslná až to bolí. Pan autor nemá potuchy o fyzice ani za mák. Plete teorie a známá fakta dohromady hůř, než pejsek s kočičkou. K tomu vytvořil naprosto nepochopitelně jednající postavy jenž příběhu dávají tu pověstnou korunu. Škoda. Podle recenzí jsem čekal trochu víc. Jednoduše, jde o hodně slabé béčko v tomto žánru.

28.12.2017 3 z 5

Svět, který stvořil Jones Svět, který stvořil Jones Philip K. Dick

Mno, tak tohle je asi nejslabší výtvor pána Dicka.

24.12.2017 3 z 5

Počkej si na loňský rok Počkej si na loňský rok Philip K. Dick

Klasicky výborná záležitost od mého oblíbeného autora. Tradičně filozofické a krásně depresivní promyšlené sci-fi

23.12.2017 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Velmi hezky napsaný a drobátko zamotaný děj. Série Skály byla rozhodně o chlup lepší, ale bavil jsem se stejně dobře.

16.12.2017 5 z 5

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Zábavností a potrhlostí děje mě Noční hlídka hodně připomněla Noční klub. Podobné, i když citelně plošší postavy, pomatený děj a strašidla v normálním světě. Prostě paráda. Ovšem Hlídka má na rozdíl od Klubu drobátko filozofičtější přesah charakterů a jejich uvažování. To mě na příběhu bavilo asi nejvíc. Ty nejistoty rozdílu mezi dobrem a zlem a následků rozhodnutí byla výborná. Netvrdím, že poučná, nebo nedejbože navádějící, to ani omylem, ale jednoduše zábavná. Po troše fyziky v rámci odpočinku od fantaskního příběhu Noční hlídky se pustím do jejího pokračování.

12.11.2017 4 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Výborná sbírka povídek ve stylu mého oblíbence Lovecrafta. Pravda i když malinko slabší než Mistrova tvorba, přece jen rozhodně patří na vrchol hororového žánru doby před Stephenem Kingem.

26.10.2017 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Autor se snaží aby jeho povídky vypadaly velice sofistikovaně a oduševněle. Bohužel mě přišly spíše jako něco mezi Gregem Eganem a Danem Simmonsem, říznuté Faberem. Ani na jednoho z nich ovšem nedosahují. Škoda. Po shlédnutí Arrival jsem k nim, potažmo k autorovi předlohy, přistupoval s větším očekáváním. Jenže zrovna ta zfilmovaná povídka nesahá myšlenkou a dojmem jmenovanému snímku ani po kolena. Ten má totiž na rozdíl od ní hezky vymyšlenou pointu. Nejlepším dílkem tak pro mě byla úvodní Babylonská věž. Ovšem jen v rámci dané knížky, protože ani ta bohužel nakonec neměla žádný přijatelný závěr a tak nějak vyšumělo její finále do ztracena. Velké zklamání a rozčarování, protože Chiang rozhodně psát umí a témata jeho příběhů jsou hodně neotřelá a zajímavá. Tímto mu z celého srdce přeji aby jej buď Stephen King, nebo někdo podobně povolaný zasvětil do tajemství jak má taková stavba povídky vypadat.

26.10.2017 3 z 5

Hrabě nula Hrabě nula William Gibson

Radši si znovu třikrát přečtu Stephensonův Cryptonomicon, nebo Snow, než tento Gibsonův výplod. Uznávám - nápad a mytologie příběhu fantastická, ale to podání je vážně otřesné. Chápu, že v rámci kyberpunku se snažil o hektický spádovitý děj, ale právě díky tomu jde celá knížka k šípku. Postavy jsou nepřehledné, nesympatické - vyjma Panny, která je jak na potvoru totálně zazděná v přehršli ostatních bezvýrazných charakterů. Její příběh by snesl klidně padesát stran navíc, ovšem jen v případě, že by bylo k charakteru co říct. Vzhledem k povrchnosti všech ostatních pajduláků se obávám, že nebylo. Takže Neuromancer je prostě jen jeden a zopakovat podobnou eskapádu je očividně nepřekonatelný problém. Škoda. Na Zběsilou jízdu se rozhodně nechystám. Gibsona stačilo. Zlatý Sterling...

14.10.2017 3 z 5

Isherské obchody se zbraněmi Isherské obchody se zbraněmi A. E. van Vogt

Velmi povedená záležitost, ne nepodobná Dickově tvorbě. Královsky jsem se bavil a vřele každému kdo má Dicka rád doporučuji přečíst. Pravda, k mistrovi a jeho dílkům chybí sice ještě krůček, ale i tak jde o náramnou taškařici.

26.09.2017 5 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Výborná biografie o muži jenž mění náš stávající svět. Jeho srovnávání s Jobsem, nebo Gatesem není na místě, jelikož Muskovi jde o něco jiného. Jeho výtvory mají mnohem dalekosáhlejší důsledky pro lidstvo a držím mu všechny čtyři palce, aby se mu jeho vize povedla dotáhnout až tam kam on sám chce.

10.09.2017 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Přečteno během nedělního dopoledne na jeden zátah. Takže to asi nebylo tak špatné. Nosná myšlenka příběhu není vůbec originální a je mnohokrát použita v jiných a lepších knihách, o filmech ani nemluvě. I tak se to dobře četlo a slušně bavilo. Ovšem to fyzikální pozadí metakosmů a vysvětlení jako takové je hodně mizerné, přitažené za vlasy a slaboduché. Že autor nemá schopnost uvěřitelně popisovat sci-fi prvky je více než zřejmé. Naštěstí tuhle slabost vyvažuje zajímavým popisem chování hlavního protagonisty, či spíše protagonistů. Nejtrefnější komentář napsal RavuX a plně sdílím jeho názor na tuhle záležitost. Takže i když je Temná hmota plná nesmyslů, ať už co se týče logiky děje tak i technického rázu, bavil jsem se a nenudil. Věta na přebalu, že jde o jednu z nejlepších knih jakéhokoliv roku... a jakékoliv reality je dokonale lživá a zavádějící.

10.09.2017 3 z 5