Černý kámen

Robert E. Howard neproslul pouze jako autor heroické fantasy, Conana a dalších neohrožených reků, ale patří i k předním představitelům pulpového dobrodružného hororu se silným lovecraftovským zabarvením. Z jeho bohatého díla vybíráme do třetího svazku Klasických děl hororu klíčové texty, které napomáhaly vytvářet mýtus Cthulhu, a vedle nich lze v této knize najít i několik dalších temných povídek s Howardovými oblíbenými okultními badateli, v dobrodružstvích, při nichž stydne krev v žilách. Kdo jsou Obyvatelé podhrobí ve stejnojmenné klaustrofobní povídce? Co se skrývá pod patnáctou úrovní tajuplných chodeb v odlehlém kopci? Jakým hlasem promlouvá pradávný bůh Enlil ve ztraceném africkém údolí? Odkud se vzaly přízračné Děti noci a co jsou vlastně zač? Jaká rouhavost se uctívá u bizarního Černého kamene v uherských horách? V čem spočívá Dermodova zhouba na divokém irském pobřeží?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/302836/cerny-kamen-oIz-302836.jpg 4.245
Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)

Beyond the Borders and other stories, 1931

Kniha Černý kámen

Richie1

Výborně napsané hororové povídky od mistra fantasy. Howard umí perfektně navodit atmosféru tajemnosti a hrůzy (v tom je hodně podobný Lovecraftovi) a stupňovaným napětím udrží čtenáře při četbě. Jeho hrdinové navíc dokážou překonávat všechny hrůzostrašné překážky a dospět k optimistickému rozuzlení (tentokrát na rozdíl od Lovecrafta, jehož horory často končí bezútěšně). Howardovy horory mě sice nebavily tolik jako jeho fantasy tvorba, ale i tak to bylo velmi dobré čtení. 80%

DennisMoore

Na rozdíl od E. A. Poa nebo H. P. Lovecrafta nepřekvapují povídky R. E. Howarda pointami (naopak je někdy prozrazují už názvem) a nejsou tak nevyzpytatelné, ale to je naprosto v pořádku. Těm Howardovým jde totiž především o atmosféru a o to, aby si je čtenář jaksepatří užil. A to se jim daří. Howard měl ohromný dar popisovat starobylá místa, ponurá sídla, opuštěné chrámy nebo podzemní chodby tak, že prostě nemůžete nevěřit v jejich existenci. A právě v takovém až hmatatelném prostředí se odehrávají jeho vypjaté příběhy hrdinů, kteří sice nejsou Conan, ale dostávají se do velmi podobných situací, při nichž čelí kdejaké myslitelné i nemyslitelné hrůze a které sice někdy řeší jinak než silou, ale někdy jim stejně nezbývá než sáhnout po pistoli, pušce nebo i po tom meči. Rád bych vybral nejlepší povídku z ceé knihy, ale mám problém - vždycky když jsem si myslel, že to je právě ta, kterou čtu, přišla hned po ní ještě lepší.

ewalien
18.03.2019

Protože jsem už v pubertě četla Lovecrafta, nemohla jsem neporovnávat. Jak tvůrce legendárního Cthulhu, tak Howard sám dokáže člověka napnout a znervóznět tak, že večer nemůže usnout... Pokud sloužíte noční a nechcete usnout, tahle kniha je dobrá volba.
Howardovy knihy (ač jsme dříve znala jen Conanovky) jsem si stačila oblíbit, tahle se jen přidala. Pokud se rádi bojíte, přečtěte si ji.

Milonak
27.12.2018

Některé povídky průměrné, jiné téměř TOP, v součtu velice dobré. Pro fanoušky Howarda určitě povinné čtení. :-) Co mně v některých povídkách vadilo, tak to bylo přehnaně dlouhé vyprávění o hrůzách a historii dávných zemí - někdy toho bylo až moc.

trudoš
15.09.2018

Sbírka Černý kámen přináší drobnou ochutnávku toho, v čem byl Robert E. Howard nejlepší - poctivém dobrodružném řemesle. Jedenáct povídek se přitom pevně drží hranic hrůzy a děsu, přičemž kromě čtyř jde vesměs o české premiéry.
Milovníky moderního hororu, odkojené řeznickými sekáčky, motorovými pilami a kanibalskými špičáky, asi kouzlo hrůzostrašných příběhů z počátku minulého století nedojme. Nic to však neubírá na kráse textům plným elánu a přímočarosti. Víc než impresionistické popisy cizokrajného prostředí zde fungují břitké dialogy a překotný spád plný mužného přesvědčení, že krásné dívky se mají za každou cenu chránit před nebezpečenstvím. Ovšem, jak se autor soustředí na akci, občas přehlíží pravidla koncepce osnovy, nebo dělá s hrdinů prosťáčky, aby jim nemohly dojít očividné souvislosti. Jindy se však daří vše dokonale nakombinovat, a to je pak radost číst historky jako Aššurbanipalův plamen nebo Nestvůrný kopytnatec, které vynikají perfektní atmosférou i bezchybnou gradací.

RyonMathrin
26.02.2018

Horrorové fantasy jednoho ze zakladatelů žánru. Mám rád, když se po několika řádcích začtu a příběh mě nechce pustit až do konce. Howardovi šlo takové psaní skvěle.
Jednoduše strhující.

KAREL6725
12.11.2017

Poslední sbírka povídek od Roberta Howarda, pořád dobré i když předcházející knihy byli o stupínek lepší. Jeho tvorba je pořád skvělá určitě stojí za přečtení.

lazarus
26.10.2017

Výborná sbírka povídek ve stylu mého oblíbence Lovecrafta. Pravda i když malinko slabší než Mistrova tvorba, přece jen rozhodně patří na vrchol hororového žánru doby před Stephenem Kingem.

Kořist
Kořist