Laféeverte Laféeverte komentáře u knih

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Je to milá love story, moc dobře jsou zde propracované otázky sebepřijetí, identity, strachu z okolí... Jinak je to ale celkem běžně vystavěný příběh... Koneckonců jeho velkou část mohl prožívat i Ethanuv kamarád Adam zamilovaný do Nory... Láska je prostě všude stejná, jen s tím odsouzením ze strany okolí to stejné není (i když.....teď nedávno jsem koukala na Normal people a zápletka včetně toho strachu z okolí mi přišla v mnohém podobná). Řekla bych, že jazyk a styl psaní je dost autentický a aspoň pro mě postavy díky tomu působily realisticky. Naopak těžko uvěřitelné je zvolené prostředí... Ani pořádně britské ani americké... Do toho specificky české obraty...
PS:a vůbec si nemyslím, že to skončilo tragicky... Já si teda predstavovala nákladní vlak a typické cestování amerických vandráků, kteří na prázdné vagony někde naskočí a jedou neznámo kam

01.06.2023 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Druhé světové válce a holocaustu se snažím spíše vyhýbat a pokud to máte podobně, tak tady je několik důvodů proč se do Zlodějky knih pustit: hodně pozornosti je věnováno moci slov (ne jen těch fuhrerovych), které vám dávají hlas a umožňují měnit svět kolem sebe; budete se procházet příběhem plným obyčejných Němců, což minimálně pro mě bylo nové a osvěžující; dostanete i příběh dětství a dospívání se všemi radostmi a strastmi; uvidíte, čeho všeho lze dosáhnout dětskou upřímností; a v neposlední řadě si můžete tak trochu představovat, jaké to asi je být smrtí. Tématem to sice vůbec není lehké čtení, ale četlo se to samo. Ve skutečnosti mi to asi ulehčovalo to, že vás na dramatické zvraty vypravěčka postupně připraví...momenty tím ale neztrácí na síle. Také postavy příběhu jsou vykresleny tak, že je prostě máte rádi - v jejich obyčejnosti i jedinečnosti.

23.05.2023 5 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

(SPOILER) Asi nejvíc zaujme nápad... Žádná apokalypsa, jen ztráta kontaktu... Zdůraznění toho, jak je všechno provázané, čeho všeho se může nedostávat a jaké to může mít důsledky. Dost se mi líbilo i zaměření na úvahy vlády... Na to, co dělat s tím, že všechny prostě neuživíte. Všichni od vás očekávají řešení, a když to nevyřešíte, tak taky můžete přijít o všechno. Zajímalo by mě, jestli to vše, k čemu nakonec dojde, premiérka předpokládala, nebo se to tak nějak s ohledem na její ambicióznost vyvinulo... Jinak je to ale spíš nástin různých osudů a přístupů, bez konce, bez jistot. Odpovídá to i tomu, že hlavní hrdinové jsou také takoví distancování a chladní.

03.05.2023 3 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

(SPOILER) Tahle kniha mě skutečně oslovila... Ať už zasazením do daného prostředí a historického kontextu, prvky magie a alegorie, nebo lidskými osudy, které se odvíjí vždycky tak nějak jinak, než jsme si to naplánovali. Nejde ani tak o prokreslení psychologie postavy, jako o její roli v příběhu/bajce. Každý má svoji určenou a pochopitelnou motivaci (byť je negativní) a spěje k závěrečné konfrontaci. Díky onomu sférickému vidění světa, které Simonopio učí svého malého chráněnce, se nakonec všechny konce propojí. No a na okraj si ještě dovolím poznámku ke vzkříšení Lazara... Ano, u téhle kapitoly, uprostřed mrtvol a španělské chřipky, jsem se tak bavila... Smekám před autorkou, která zachytila všechnu tu hrůzu tak, aby z toho člověk nebyl zdeptaný... O to víc pak nechala vyniknout závěru.

25.04.2023 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

(SPOILER) Jestli uvažujete o této knize, nenechte se zmást anotací... Určitě tu najdete zajímavé prostředí, zvyky a tradice, přírodu, čínské reálie... Určitě při čtení dostanete neodolatelnou chuť na čaj, možná se i vypravíte do čajovny, abyste ho skutečně ochutnali a vychutnali... Nicméně i přes tento rámec je to v podstatě klasický román o americkém snu... Já třeba zrovna měla na něco takového chuť, takže se mi to trefilo do nálady. Všechno dobře dopadne, všechno zlé se v dobré obrátí. Prostě: "žádná náhoda, žádný příběh." A někdy prostě chcete věřit, že to tak funguje, nebo o tom alespoň číst.

13.04.2023 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

(SPOILER) Jedna rodina...hromada lidí žijících pohromadě.....divných lidí.....ale ne zas tak moc divných... Jedna mrtvola... A mnoho otázek. Agáta vás mate a vodí, kam se jí zachce, protože je těžké přiznat si, kdo je vrah, byť byste to vytušili.

03.04.2023 4 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

No prostě základ všeho je umět ovládat vlastní emoce a umět verbalizovat své skutečné potřeby a přání - jednoznačně, ale nekonfliktním způsobem...a to je tak strašně těžké. Četla jsem tuhle knihu šíleně dlouho a pořád jsem si u toho připadala jako špatný rodič. Z větší části je kniha zaměřena na změnu pohledu na rodičovství - pokud jste ovšem této změně naklonění, respektive jste se k ní už rozhodli, tak vám to bude připadat zdlouhavé (mě například neustále dokola oživující různorodé nezvládnuté situace). Nicméně najdete tam i praktické příklady a návody na to, čeho se v konkrétní situaci chytit.

28.03.2023 3 z 5

Kočičí oko Kočičí oko Margaret Atwood

Tahle kniha mi opravdu sedla... Autorka si tak trochu pohrává s časem a ukazuje nám ženu, poměrně etablovanou malířku, s dospělými dětmi a druhým manželem, která je ale tak trochu malou holčičkou vyhlížející ke svému velkému bratrovi, zmatenou v holčičím světě, toužící po přátelství a přijetí... Nešťastnou dušičkou, která si nevěří a bojí se, co je s ní zase špatně, dítětem, hledajícím pomoc, mladou rebelkou, feministkou bez přesvědčení a mnohým dalším. Určujícím tématem je psychické vydírání (nejen šikana, ale i to, co k ní vedlo - ono proč) a jeho vliv na formování lidské osobnosti, ale je to mnohem komplexnější příběh, tak jako ženy samy. Můžete náhodně vybrat jakýkoli střípek vyprávění a vždycky v něm něco zajímavého z pohledu osobnosti hlavní hrdinky najdete.

27.03.2023 5 z 5

Velikonoční příběh Velikonoční příběh Anselm Grün

Příběh děti provede těmi nejdůležitějšími momenty biblického příběhu o ukřižování, smrti a vzkříšení. Je to spíše vyprávění, než přímá řeč, řekla bych tak aspoň od 4-5 let. Integrální součástí příběhu jsou ilustrace... Snové, tajemné, meditativní,nádherné... Je v nich vše důležité pro příběh... Na dceru (necelé 3roky), ale působily příliš strašidelně, takže za sebe bych doporučila pro trochu starší děti, kterým je už určitá míra tajemna příjemná.

20.03.2023 5 z 5

Velikonoční příběh pro kluky a holky Velikonoční příběh pro kluky a holky Lois Rock

Je to příběh zpracovaný pro mladší děti. Hodně přímé řeči, krátký text, veselé obrázky... Prostě je to cíleno na to, aby příběh podal i Ježíšovo utrpení, ale tak, aby to děti neděsilo. Doporučila bych jako dobrý podklad pro první seznámení se s křesťanským významem Velikonoc.

20.03.2023 4 z 5

Rukavička - Ukrajinské národní pohádky Rukavička - Ukrajinské národní pohádky neznámý - neuveden

Malý formát do dětských ručiček, krásné ilustrace, zajímavé pohádky - některé dost podobně těm naším, jiné trochu zvláštní... Smutné i veselé, strašidelné i legrační... Hodně veršů je zpřístupňuje i menším dětem.

04.03.2023 5 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Anansi a jeho příběhy... Tak jako Anansimu patří všechny příběhy, patří mu i tento a je to příběh plný všeho, co dělá příběhy africké mytologie tak osobitými. Umí být trochu krutý a sebestředný, napínavý, ale je i plný legrace a ten, kdo si ze sebe umí vystřelit, nebere se tak smrtelné vážně jako Tygr, nakonec vyhraje. Jinak je to příběh o hledání části svého ztraceného já, o překonání strachu a o smíření. Je to tak trochu na pomezí realit... Prostě stačí se jen podívat směrem, který dřív neexistoval, projít tenkou vrstvou mezi světy a už jste tam...

04.03.2023 5 z 5

Kamenné nebe Kamenné nebe Nora K. Jemisin

Musím se přiznat, že jsem si moc užila i ten závěrečný díl. Od začátku to plynulo tak hladce, Hoa a jeho příběh všechno hezky propojil, vše v univerzu zapadlo na své místo. Nicméně jsem si vědoma toho, že pokud zrovna neprožíváte téma mateřství, tak vás část té knihy prostě mine. Ale stále je tam toho mraky k přemýšlení. Závěr byl proto za mě skvělý a autentický. Jediné, co bych vynechala, je ta část s Lernou... To už bylo trochu moc najednou.

01.02.2023 5 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Pro mě naprosto famózní zábava. Hlavní postava mi více než sedla a poprvé jsem blíže poznala nepřekonatelného lorda Vetinariho. Jako tyhle dva opravdu můžu a pana Pedanta na bonus. I ostatní postavy byly super, příběh trefný, legrační i napínavý. Zaslanou poštu jsem zatím nečetla, ale už vím, po čem se shánět v knihovně.

12.12.2022 5 z 5

Špion, který se přišel ohřát Špion, který se přišel ohřát John le Carré (p)

Tohle je ta pravá atmosféra studené války. Všechno se odehrává pod povrchem a možná o to víc ničivé to je. Je a není to akční dobrodružství....akce je v onom souboji myslí, intrik, předstírání, ve kterém nezřídka ztratíte i sami sebe a někdy je vlastně otázkou, co tím vším vlastně hájíte. Jak rozdílné mohou být ony vznešené vyšší cíle a prostředky, kterými jsou dosahovány. Vlastně je to i dost filozofická kniha. Ne, nebojte se, je to svižné a uteče to jako voda - tedy pokud přijmete le Carrého styl vyprávění, kde se v drobnostech skrývají velké věci.

06.12.2022 5 z 5

Generace velkého třesku Generace velkého třesku Gary Russell

Tohle dobrodružství mě moc neoslovilo. Seznámení s postavami trvalo, po čase se to rozjelo a bylo to docela čtivé, ale pak přišel podivný závěr typu "deus ex machina". To pro mě tu příjemnou čast děje v podstatě zazdilo. Jako určité osvěžení vnímám to, že se autor snažil posunout do popředí i jiné postavy, jelikož hybatelem děje je tu úplně někdo jiný než Doktor sám.

06.12.2022 3 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

(SPOILER) Je to výborná postkoloniální kniha... A to hlavně tím, že jde o sevřené rodinné drama, jehož kořeny jsou právě v onom odmítnutí hodnot předků a v činnosti vlků v rouše beránčím... Což rozhodně není jen problémem bývalých kolonií. Ale tohle všechno je mezi řádky, je to hlavně příběh Kambili - o nalezení její vlastní identity osvobozené od strachu a závislosti na otci. Moc jsem si užívala všechny části u tety Ifeomy,celé to prostředí a postupné probouzení Kambiliny osobnosti. Za mě lepší než Amerikana.

31.10.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tuhle knihu bych označila jako to správné YA, kdy vnímáte takové to neuchopitelne kouzlo vztahové dynamiky, které v dospělých vztazích tak nějak nejde replikovat. Navíc je to celé propracované, jak co do zápletky, tak co do background stories postav, zasazené do promyšleného univerza... Byť se mi zpočátku nikdo moc nelíbil, tak se to brzy změnilo a já byla zvědavá na Kazův plán. No a i když jsou ty dvojice trochu šablonovité, tak na mě to prostě fungovalo.

20.10.2022 4 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Pokud se vám tato kniha dostane do ruky, tak neváhejte. Ani ne tak pro tu tématiku postavení žen - respektive dívek - v Nigérii, jako spíš proto, že Adunni je skvělá, vtipná, bezprostřední, její lamana čeština (angličtina) je tak autentická... Prostě takovouhle hrdinku jen tak nenajdete. Svět viděný jejíma očima umožňuje vidět i to, co se skrývá pod povrchem a nejde jen o dětské nevěsty nebo moderní otroctví. Četlo se to samo. Moc mě bavilo i porovnání s paní Tiou. Holt ženská schopnost počít a porodit dítě je velkou silou a nepostradatelnou věcí pro celé lidstvo, ale také důvodem, proč z žen tak snadno někdo udělá předmět a ne lidskou bytost.

30.09.2022 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

V poslední době jsem přečetla několik fantasy od současných autorek a musím říct, že mě to, co produkují, dost baví. Převorství je v tomto ohledu klasickým fantasy příběhem s propracovaným světem, magií, bájnými bytostmi, mytologií a zároveň reflektující současné společenské problémy. V téhle knize si jednoduše užijete oboje. Je to svět rytířů v rukou žen hledajících cestu jak reagovat na nevyhnutelné změny, jak vystoupit z vlastního relativně bezpečného (a taky trochu zatouchajícího) rybníčku a postavit se skutečnosti. Je to fakt osvěžující mít hned tři silné ženské hrdinky... ale máme zde i muže - Loth mě nejdřiv fakt nebavil (zvlášť v porovnání s hokama :-)), ale pak mi jeho správňáctví nějak přirostlo k srdci a taky jsem ocenila jeho důležitou úlohu pro celý příběh. Niclays je jeho protipól, prostě v něm pořad hledáte ten potenciál, co jeho blízcí vidí, a ono pořád nic a pak prásk... no asi není všechno úplně dotažené, ale celkově Převorství nabízí pestré a zjímavé postavy s vývojem. Taky musím vyzvednout vyváženost akce a mezidobí běžného života, kdy jsou hrdinové chvíli obyčejní a oni i čtenář mohou tak nějak vstřebat minulý děj i nadcházeící výzvy. No a nenechte se odradit tím, jak je ta kniha veliká - ve výsledku je dobře, že si můžete v klidu užít celý příběh a ne stále shánět další díly.

25.09.2022 5 z 5