Nadělat prachy

Kdo by si nepřál být tím mužem, který vede ankh-morporskou mincovnu a banku, která stojí hned vedle? Je to kšeft na celý život. Ale jak Vlahoš von Rosret velmi rychle zjistí, život nemusí být vždycky dlouhý. Hlavní účetní je velmi pravděpodobně upír, ve sklepeních banky je něco nepopsatelného (a samo bankovní sklepení je nepopsatelné), a k tomu navíc se ukáže, že Královská mincovna pracuje s prodělkem. Tři sta let starý mág nadbíhá Rosretově přítelkyni, Vlahošovi hrozí odhalení jeho kriminální minulosti, ale mohlo by se stát, že ještě před tím ho dostane Cech vrahů. Jednoduše řečeno, existuje řada lidí, kteří by ho rádi viděli pod drnem. Ach ano. A každý den musí chodit venčit spolumajitele banky. Přitom by měl především... dělat peníze! Úžasná Zeměplocha, kniha 32., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/484/nadelat-prachy-GFS-484.jpg 4.6530

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (32.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Making Money (2007)

Kniha Nadělat prachy

Imy

Četla se dobře, ale Zaslaná pošta se mi zdála přece jen lepší.
Grácie je top :-)

Metla

„Tohle musí být nějaký švindl, on přece žádného kostlivce ve skříni neschovává... No dobře, když už chcete zacházet do malicherností, měl v almaře dost kostlivců na to, aby naplnili velkou hrobku, a zbylo by jich dost na pouťový zámek hrůzy a ještě na trochu morbidní, nepříliš legrační popelník.“

Po depce navozené „Ztracenou“ jsem potřebovala optimističtější četbu, pokud možno plnou laskavého humoru a také stylisticky vymazlenější. Mám nějaké resty na Zeměploše, nedávno jsem viděla v televizi „Zasl/ranou poštu“ a tak se přímo nabízelo volné pokračování „Nadělat prachy“.
Vlahoš von Rosret se nudí, je na čase před něj postavit novou výzvu. Rozhýbat ankh-morporskou ekonomiku a modernizovat místní bankovní sektor je ideální práce pro někdejšího podvodníka, jehož charisma a praštěné nápady dokáží hotová kouzla, aniž by dotyčný nosil špičatý klobouk mága Neviditelné univerzity. Zlatý cylindr je ke zlatému obleku vhodnější, vždyť v čem jiném venčit ředitele banky, čelit hamižnosti a duševním poruchám zaměstnanců i oponentů, případně emancipaci golemů?

„Seděla u stolu sama a její hlas se podobal jekotu řetězové pily, která právě narazila na silný hřebík, lehce doplněnému zvukem mlžného rohu. Pravidelně se o ní mluvilo jako o ´krásce z nejlepší společnosti´, což jen dokazovalo, jak jsou Opulentové skutečně bohatí. Přeseknutá napůl by mohla poskytnout dost materiálu na dvě krásky z nejlepší společnosti."

Ekonomie je pro mě ošklivé slovo, něco jako chrchel nebo syfilis, ovšem Terry Pratchett dokáže i prostředí bank a financí popsat zábavným (navíc srozumitelným) způsobem. Věty se odvíjejí před očima ve filmovém stylu: společně s lordem Vetinarim můžeme sledovat například pana Pedanta, kterak provibruje soudní síní se svou novou „hračkou“, a pochechtávat se té vizi. Ne, neřehtala jsem se nahlas, neplácala se do stehen, nespadla smíchy z křesla, ale po tři dny čtení mě neopouštěla dobrá nálada a široký úsměv - když ne právě na tváři, tak alespoň kdesi za hrudní kostí. A to není vůbec málo, na čtyři smajlíky to stačí. Bohatě.

„Ženy si nacházely hezké muže, kteří dělali, co se jim řeklo, zatímco muži zase nevěsty, které byly až překvapivě dobré v tom, jak rychle se dokázaly naučit netýkavosti a nedůtklivosti oholených opic, což byla firemní značka pravých Opulentů.“

Terez79

Naprosto skvělá!!!

jakub2199
16.09.2018

Jako ostatní knihy Sira Terryho, solidní četba. Kvalita Zeměplochy ve své skvělé formě. Pratchettův tradiční humor si tentokrát bere na paškál bankovnictví a měnový systém. Série s Vlahošem je velice konzistentní, co se kvality týče a rozhodně stojí za přečtení (jako prakticky vše ze Zeměplochy).

Martin_Eli
09.05.2018

Vlahoš Rosret ve své nejlepší roli. A zlato je jen olovo, které odjelo na dovolenou. Dávám 5*.

koprolda
26.02.2018

Za mě skvělé pokračavání Zaslané pošty. Opět spousta skvělých napadů, humoru a golem "žena"....

jaroiva
25.02.2018

výborný popis fungování bankovního systému :) jako bývalý bankovní zaměstnanec jsem byla z knihy nadšená a musela jsem pak přečíst i Zaslanou poštu

RyonMathrin
23.02.2018

Zase jeden z úžasných, humorem nabitých příběhů. Věci ze skutečného světa implantované do Zeměplochy mne velmi baví. Neskutečný je popis toho skleněného stroje s vodou, který funguje jako ekonomie.
Zaslouží si to pět hvězdiček? "Jhistě, bháne!"