Nadělat prachy

Kdo by si nepřál být tím mužem, který vede ankh-morporskou mincovnu a banku, která stojí hned vedle? Je to kšeft na celý život. Ale jak Vlahoš von Rosret velmi rychle zjistí, život nemusí být vždycky dlouhý. Hlavní účetní je velmi pravděpodobně upír, ve sklepeních banky je něco nepopsatelného (a samo bankovní sklepení je nepopsatelné), a k tomu navíc se ukáže, že Královská mincovna pracuje s prodělkem. Tři sta let starý mág nadbíhá Rosretově přítelkyni, Vlahošovi hrozí odhalení jeho kriminální minulosti, ale mohlo by se stát, že ještě před tím ho dostane Cech vrahů. Jednoduše řečeno, existuje řada lidí, kteří by ho rádi viděli pod drnem. Ach ano. A každý den musí chodit venčit spolumajitele banky. Přitom by měl především... dělat peníze! Úžasná Zeměplocha, kniha 32., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484/big_nadelat-prachy-GFS-484.jpg 4.6660

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 36.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Making Money, 2007

Kniha Nadělat prachy

floribar

Další úžasná knížka ze světa zeměplochy. Kniha je v podstatě pokračování zaslané pošty. všechny postavy byly perfektně vykresleny - pan Pedant se svou hračkou, Vetinari (stejně jako vždy naprosto dokonalý), Vlahoš...
Ekonomie je pro mě ošklivé slovo, ovšem Terry Pratchett dokáže i prostředí bank a financí popsat zábavným (navíc srozumitelným) způsobem.
Nejvíc mě z celé knihy bavily scény s Grácií... ženský golem čtoucí červenou knihovnu? Perfektní!

petr_

Pokud se chcete něco zajímavého dozvědět o ekonomii a o hodnotě peněz, tak doporučuji tento román. Terry Prachett kromě jiného docela vtipně ale zajímavě popisuje funkce peněz a banky. V centru celého dění je opět Vlahoš se svojí zkušeností z pošty a svými neotřelými nápady. V knize je také popsána pokročilá emancipace golémů, jejímž vzorem je Grácie, jež mi přijde mimořádně sympatická. Tyran Vetinari se zde projevuje velmi shovívavě vůči Vlahošovi.
Cituji:"Hm, ale existují různé způsoby, jak muže natáhnout na skřipec, Važužle."... "Abych řekl pravdu, Važužle , můžete ho taky nechat, aby si postavil svůj vlastní skřipec a sám si jej pak ještě natáhl."
A příběh je vlastně o tom, jak si Valhoš vyrobil a natáhl skřipec.

Martin_Eli

Velmi epické, s mnoha zvraty, plné napětí a zábavy. Za mě o něco slabší než Zaslaná pošta, ale stále perfektní.

mozkit

Další Vlahošovina. 3/4 mě hodně bavilo. Poslední čtvrtina už tak nějak méně. Pro mě určitě byla lepší Pošta. Ale dávám plný 4.

Deia

Do tejto časti sa mi veľmi nechcelo, lebo musím priznať, že obálka ma vôbec nelákala. A keďže si veľmi nečítam anotácie, tak som vôbec nevedela, že ústrednou postavou bude Vlahoš, ktorého som si v minulej časti celkom obľúbila, takže sa dá povedať, že kniha prekonala moje očakávania :D. Príbeh sa mi čítal dobre, zaujal ma a hlavne sa mi páčili postavy, ktoré v ňom vystupujú. Okrem Vlahoša tu je aj Vetinari, ktorý je skvelý. Ten je síce v podstate v každej knihe, ktorá sa odohráva v Ankh-Morporku, ale väčšinou viac v pozadí, takže som rada, že tu vystupuje aktívnejšie. Záporákom je spolumajiteľ banky, Kosma, ktorý je trošičku šialený a to veľmi zaujímavým spôsobom. A netreba zabudnúť ani na Gráciu, golema, ktorý číta ženské časopisy. Samozrejme aj samotný dej sa mi páčil, Vlahošove nápady ohľadom peňazí, Igor v podzemí banky... tiež ma to dosť bavilo. Čo mi prišlo trochu navyše bola linka slečny Srdénkové ohľadom golemov, tá mi tam úplne nesadla. Celkovo som s touto časťou spokojná, aj keď sa mi páčila o kúsoček menej ako Zaslaná pošta, ale dúfam, že s Vlahošom sa ešte stretneme.

mia.com
09.11.2021

Dalsi skvely pribeh ze Zemeplochy. Tentokrat pokracovani Zaslane posty s Vlahosem von Rosretem, ktere je me oblibene. Takze za me jeden z tech lepsich pribehu.

Set123
22.08.2021

Číst Zeměplochu je vždy neuvěřitelně úlevná činnost. Neznám žádnou jinou literaturu, která by dokázala vyrelaxovat mě tak jak páně Pratechettovy knihy. Zvláště po čtení náročnější literatury se jedná o pravý balzám. Nadělat prachy jakožto pokračování Pošty mě opravdu pobavila a nutno podotknout, svému předchůdci šla věrně ve stopách. Téma knihy má ovšem poněkud jinou tvář nežli pošta. Došli jsme do poněkud vyšší společnosti rodiny Opulentových, místo známek pracujeme se „zlatým“ standardem a mnoha jinými standardy, potkáme se s vibrujícími hračkami a barevnými prsty, no zkrátka se vším, co by se dalo od vyšší společnosti čekat, zvláště tehdy když se do ní dostává Vlahoš von Rosret.

Co je pro mne osobně asi nejdůležitější však zůstává od minulého dílu stejné. Je to lord Vetinari. Dejte mi Vetinariho a dáte mi knihu, kterou mám rád. Dejte mi hodně Vetinariho a dáte mi knihu, kterou mám hodně rád. Přidejte k tomu krapet Výsměška, Elánia a ano, musím přiznat, že i toho Vlahoše a jsem v nebi. Když k tomu všemu je v jednom balíčku i správně šílený záporák, koukám na vás, Kosmo, vznikne perfektní záležitost, u které se člověk zasměje A zamyslí. Což je cosi opravu nezvyklého.

Zajímavé je, že knihy přes svou podivnost nabízí opravdu zajímavý pohled na to zašlé božstvo, které se nazývalo „zlatý standard“. Dodnes se člověk setkává s lidmi (a je jich pozoruhodně dobře), kteří myslí, že zlatý standard je aktuální. Zjištění opaku je pro ně povětšinou šokem. Posléze následuje taková ta panika vyvolaná nedůvěrou v bankovní systém a postupným uklidněním, logická mezera v nich však žije celkem dlouho. Od čtení Nadělat prachy budu tuto knihu podobným osobám doporučovat. Myslím, že by jim mohla mnohé ukázat. Kniha ovšem nese mnohem více zajímavých aspektů. Více než mnohdy jindy si pan Pratchett se čtenářem hraje, lže mu, nebo lépe podsouvá mu informace, které třeba nemusí vést k jednoznačnému závěru, ovšem takovým způsobem, že jiný než ten jeden učinit nelze. Z konce knihy je potom člověk… zaražený.

Aaaach, mno, prostě se jedná o úžasnou knihu, po které se mi už zase nechce číst nic jiného než Zeměplochu.

tučňák222
07.05.2021

Nejlepší díl Zeměplochy. Všechny postavy byly perfektně vykresleny - pan Pedant se svou hračkou, Vetinari, Krutiřitka a další.
Úžasný páně Pratchettův humor a "vetinarismus" zde nevynechá žádnou příležitost se projevit.
Kniha opět nabízí i mnoho k přemýšlení nejen o ekonomii. Pratchettovy parodie jsou neocenitelné jako Vlahošovy bankovky a Kantůrkův překlad.

Jen nemohu pochopit, jak mohou být tyto knihy v naší knihovně na dětském oddělení...