Kamenné nebe

Závěrečný díl nejoceňovanější fantasy série současnosti. Luna se brzy vrátí. A záleží na dvou ženách, zda to věstí zkázu lidstva, nebo něco ještě horšího. Essun zdědila moc Alabastra Desetiprstenáře. Ovládla bránu z obelisků a doufá, že s její pomocí vypátrá svou dceru Nassun a vytvoří svět, kde by mohly všechny orogenní děti vyrůstat v bezpečí. Pro Nassun už je ale pozdě. Poznala zlo a pochopila něco, co si její matka odmítá připustit: že ne všechno, co je zkažené, jde napravit. Někdy je potřeba to zničit. Tohle je konec světa… Ten poslední....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447847/big_kamenne-nebe-BLv-447847.jpg 4.282

Zlomená země / Zlomená zem 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Host

The Stone Sky, 2017

Kniha Kamenné nebe

HynekBee

Doufám, že nikoho neurazím, když napíšu, že s každým dalším dílem slabší ... Nemám ve zvyku knihy nedočíst, ale tuhle jsem v půli musel. Nejenom, že mě to nezatáhlo do děje, ale už nějak chybí i něco, co by mě upoutalo.
Za mě - tahle série mohla být o jedné silnější knížce.

Každopádně - dvě hvězdy dávám alespoň za to, že občas tam byly pasáže, při kterých jsem si říkal, vydržím.

JirkaDitt
07.11.2021

Nebudu dávat žádný hvězdy, protože jsem to v půlce ukončil.. Nikdy jsem rozečtenou knihu neodložil, ale prostě mě osobně ten příběh nijak neoslovil. K postavám jsem neměl žádný vztah, prakticky se tam nevyvíjelo nic, co by mě zajímalo, jak dopadne... Přes celou sérii jsem se skutečně prokousával, a ke konci jsem to vzdal

Mně se ten nápad líbil, přesněji řečeno ty schopnosti, a jak autorka příběh rozehrála, ale dál bohužel... Hlavně mi vadilo, že jsem si (možná můj problém) neuměl spoustu věcí představit anebo je pochopit. Do teď třeba nevim, co se to sakra stalo se Skafou - ta jeho změna.

Ajinka126
28.09.2021

Jako vazne jste z toho byli ohromeni? Vzdyt bylo od konce druhe knihy jasne, kam to smeruje. Takze u me se prekvapeni a wow moment nedostavil. Takhe.

Svet a system magie je skvely! Ale nestaci mi k radosti si ten pribeh romantizovat a chvalit autorku za tu vatu. Preji si od skvele knihy vic.

Velke zklamani i co se prokresleni Nassun tyce. Jako vazne mam verit, ze 10ti lete dite bude stale myslet na to, jak miluje sveho strazce. Jak by za nej dala zivot. Je to dite!, kteremu dojde (jen tak mimochodem), jak se kolem staci silocary. Jako wtf? Nebudu snad ani komentovat, jak tam hlavni postavy vsechny miluji a tim, jak moc to o vsech opakuji, se ztraci vira v jakoukoliv skutecnou lasku. To stejne se da rict i o vete “konec sveta”.

Tohle melo vyjit ve dvou krasnych udernych dilech. Rozdelit to na 3 dily, z nichz 2 jsou z velke casti plne vyplne, byla podle meho nazoru chyba.

Taťka Hraboš
16.09.2021

Důstojné zakončení celé série. Možná tu bylo trochu moc vysvětlování na úkor děje (osobně mi nevadí, když zůstane pár tajemných míst, nad kterými si čtenář dodatečně může lámat hlavu), ale pro mnohé to bude spíše pozitivum. A také vývoj Nassun mi připadal příliš překotný – ať už ve vztahu k jejím schopnostem, nebo (a to možná ještě výrazněji) její vývoj psychický – bez něho by ovšem autorka nevykouzlila tak dramatický závěr. Pokud bych měl hodnotit sérii jako celek, určitě se ztotožňuji s oficiální propagací, že se jedná o jedno z nejlepších děl žánru (tedy aspoň z toho, co jsem zatím já přečetl). Navíc je to dílo s hlubším záměrem a záběrem, než je jen zábava – kromě výzvy k toleranci vůči těm, kdo se nějak vymykají normálu, je tu hlavně naléhavé varování, že to, co my provádíme s naší Zemí, může vést k podobným důsledkům, jako byla opakovaná Období.

Mitculka
09.05.2021

Takhle si představuju strhující závěr série! Bylo to tak skutečné... jak psala autorka v poděkování: bolest byla opravdová bolest, vztek byl opravdový vztek a láska byla opravdová láska.

Na téhle sérii mě dostává asi hlavně to, že, pomineme-li orogenii, potkáváme zde úplně obyčejné postavy, které jsou jako my - trpí, chybují, cítí, prostě žijí. Žádní vyvolení s akcí vyhnanou do extrému (i když co si budem, i to má samozřejmě něco do sebe), je to prostě tak... silně opravdové.

Smekám a vážně doufám, že si naši Zemi nerozhněváme tak, jako obyvatelé Tišiny jejich otce Země.

Eryl
04.05.2021

Konec. Zaklapnete knihu a zůstanete zírat do prázdna. V hlavě vám víří myšlenkový "torus", ale zároveň se cítíte zvláštně zcepeněle. Uplyne den, rok nebo možná jen minuta. Jinak svoje pocity po dočtení této knihy popsat neumím.

Nejprve tedy k tomuto dílu série. Autorka se držela své obvyklé dějové šablony, kdy postupně osvětlovala cestu, která pomalu ale jistě stoupala k závěrečnému vrcholu. Oproti předchozím dílům jsem postrádala trochu více akce, děj se sice pohyboval, ale bez větších peripetií to po nějaké době začalo působit drobet monotónně. Přiznám se, že mě malinko zklamal vývoj postav. Čekala jsem, že během posledního dílu se někam pohneme, jak u hlavní hrdinky, tak u ostatních postav, které si zasluhovaly více pozornosti. Velké dilema pro mě byly samotné hlavní hrdinky. Ano, pozorovali jsme jejich psychické pochody, ale nikdy jsme se nedočkali žádného závěru. Výsledkem bylo jakési dějové "přešlapování na místě", což mělo dost zásadní negativní vliv na celkový dojem z knihy.

Nyní k vlastnímu zakončení série. Mám velice rozporuplné pocity. Rozhodnutí a činy, které dovedly naše postavy ke konci mi místy nedávaly úplně smysl. Možná to bylo částečně i nedostatkem komunikace mezi hlavní hrdinkou a ostatními, nebo tím jak se konec najednou udál skoro "nepozorovaně", dá-li se to tak popsat. Blížíte se ke konci a čekáte na finální rozuzlení, kdy vám konečně autorka všechno odhalí a vysvětlí nebo vás něčím překvapí, ale vaše reakce je jen "... oh". Zároveň jsem doufala v trochu více rozvedený konec, který by nám aspoň zaznačil, jaké byly osudy našich hrdinů poté. Na druhou stranu mě nadchla dějová linie s naším "vypravěčem" a styl, jakým autorka zakončila jejich cestu. I když už místy bylo nových informací a popisů tolik, že se v tom čtenář mohl občas ztrácet, dalo to sérii další dimenzi, ve které jste se mohli pohybovat a perfektně to zaobalilo celé dílo. Posledních pár stránek bylo řekla bych téměř poetických a dodaly tak sérii hodné zakončení.

Na závěr bych ráda poznamenala, že tato série mi představila naprosto nový pohled na čtenářský zážitek. Styl, kterým nám autorka dává nahlédnout do svého světa, kterým nás svým světem provází a kterým se s námi také rozloučí, mi absolutně učaroval. Nemohu se dočkat, až se můj zážitek z této série dostatečně usadí a znova se k ní vrátím, abych si mohla v klidu a s již větším pochopením vychutnat každou stránku (╭ರ_•́)

Kessetra
13.03.2021

Třetí díl série podle mého trochu pokulhává. Již to nebylo tak strhující jako na začátku. Ocenila bych určitě více děje, více akce, které by to posouvaly, to přišlo vlastně až v závěru. A jak tu již někdo psal, zklamala mě postava Nassun, také mi její jednání nepřišlo příliš smysluplné. Přesto dávám 4 hvězdy za originalitu díla.

LaCucaracha
24.03.2021

Poslední díl byl nejslabší, protože roztahaný a málo dějový. Teda ne že by se tam nic nedělo, ale vlastně jo, moc se tam toho nestalo s ohledem na počet stránek. Ke konci to sice zase získalo spád, do té doby to bylo takové spíš vysvětlující. Kromě orogénie se přidala magie a v tom to bylo horší, protože už to, že rogři nějak sahají do země a něco s horninami provádějí, bylo ne úplně srozumitelné (jak taky, když to je vymyšlené). Ale s nástupem magie jsme se dostali ke stříbru – prostě ty "čarodějky" všude viděly nějaké stříbrné nitě, svazky, proudy, jak někam proudí, něco (kdovíco) s tím vším dělali a ono se pak něco kvůli tomu stalo... Ve výsledku jsem měla pocit, že čtu něco abstraktního, docela jsem se v tom ztrácela. Do toho ten zlej Země s Lunou... Proto nečtu poezii, protože chci mít ve všem jasno, a tady jsem v mnoha věcech jasno rozhodně neměla. Nezbylo než se textem nechat unášet, že mi to třeba nakonec aspoň nějak docvakne.
Postavy jsou snad všechny nesympatické, a u takové Nassun jsem se utěšovala, že ten spratek třeba na konci - s prominutím - zhebne. Plno věcí se osvětluje postupně, o Hoovi se dozvíme něco relevantního skoro až na konci (když jsme tedy s to to pochopit), takže je to jedna z těch knih, kterou když dočtete, máte pocit, že byste si ji měli hned přečíst znova, protože konečně by vám některé věci docházely. Ono když něco čtete v prvním dílu a nemáte v tom jasno, a ani nemůžete, protože autorka to nevysvětluje a nedává do kontextu, tak když se to ve třetím díle konečně ozřejmí – tak co jako, vždyť už si ten první díl pořádně nepamatujete. Ale číst tohle celé znova, no na to hned tak nedojde, bylo to dost náročné. Náročné, jak jsem se snažila v tom celém zorientovat a vše pochopit. Rozhodně žádné odpočinkové čtení. Ale originální to jistě je, nechtěla bych od čtení nikoho odradit, za zkoušku to stojí, a třeba to časem (při druhém čtení) ocením i víc.
P.S. Nemůžu si odpustit výtku na adresu korektora: "zasýpal"... To jako vážně? A jelikož to tam bylo 2x, tak asi nešlo o přehlédnutí jako u jiných chyb.