Lady Dracula Lady Dracula komentáře u knih

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Tak nevím. Smyčka mne sice zaujala více než Spirála, ale Kruhu nesahá ani po Sadačiny ostatky.
Nicméně kniha má spád i zajímavou myšlenku, která, což je ale můj čistě osobní problém, je pro mne nepředstavitelná a proto i lehce nestravitelná.
Co se však nedá Suzukimu upřít, je nápad s tou "fajnovou" rakovinou, protože bych se vlastně ani vůbec nedivila tomu, kdyby nám takhle zmutovala. Ačkoli ona si zatím docela vystačí sama i bez jakékoli mutace. Navíc se je člověk nucen, pokud tedy chce, při čtení i více přemýšlet.
Takže, proč vlastně ne? Zajímavé počtení :)

08.09.2014 4 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Nejlepší "pohádková" knížka, co znám aneb jak to dopadne, když Terry Pratchett nastaví pohádkám zrcadlo skutečné reality :)

P.S.: Gyta Oggová je moja krev :-D Ale přesto mám radši Bábi :)

25.07.2014 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Zvláštní. Velmi zvláštní. Připadám si, jako bych měla několik nitek, které se postupně spojují v jednu tvořící závěrečné klubko (ale do toho je ještě daleko), s kterým si hraje černý či, chcete-li, zrzavý kocour (o jehož osudu se dozvíme v posledním díle;)).
Ciri, Ciri, Ciri. On nám ten fracek rychle dospívá. Respektive mnohem více chápe svět, jež není spravedlivý. A pomsta je tak sladká, šťavnatá, chutná jako ten nejsladší nektar, nejlepší med lesních včel, je hustá. Hustá jako rudá krev odkapávající z Vlaštovky na ledové zrcadlo. Ano, závěr je velmi působivý :)
A Leo Bonhart je působivý záporák.

22.04.2014 5 z 5

Všechno přiznávám, všechno... Všechno přiznávám, všechno... Johannes Mario Simmel

"Gonna take a sentimental journey
Gonna set my heart at ease
Gonna make a sentimental journey
To renew old memories..."

Zpívá nesmrtelný Frank Sinatra ve své písni Sentimental journey, která mi hraje po dočtení této knihy, mého prvního setkání se J. M. Simmelem. Jeho kniha je důkazem, že dobrý román nemusí mít 500 stran a málo je někdy více.
Díky krátkým větám dílo nabývalo spád a dobře se četlo (alespoň tedy mně), díky neobvyklému námětu a zajímavé zápletce jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Ale co mne fascinovalo nejvíc, byly postavy. A i když se autor nevyhnul lehce sentimentálnímu konci, musím uznat, že mě jeho dílo dostalo.
"Okamžiky...., to je to, pro co stojí za to žít!"

19.09.2013 4 z 5

Taková milá pohádka, která se časem vypracovala v majestátní dílo. Četlo se to velmi dobře, ostatně jako skoro všechny Tolkienova díla, jelikož využívá humor, ironii, hovorový jazyk i umělecké výrazy.

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Velmi mne pobavilo toto pojetí od Wildeho. S jemným humorem popisuje eskapády strašidla, které se vlastně cítí nešťastně, ačkoli si to samo nepřipouští a je na své činy spíše náležitě hrdý. Až mladá slečna mu otevře oči...
Trochu pohádka, trochu poučný příběh se strašidelným námětem aneb jak na pár stránkách lze člověka rozplakat i rozesmát.

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Velmi mi to připomínalo Brama Stokera a jeho Drákulu. Dílo je si velmi podobné slohově, možná se mi to zdá. Prvky hororu tam najít můžeme, ale že by to mělo nějaký strašidelná ráz? Na druhou stranu mě ta kniha velmi bavila, četla se dobře.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Tohle humorné dílko je fajn na (nejen) deštivé večery, když si člověk chce zlepšit náladu pod dni plném náročné práce. Ačkoli se jedná o studenty angličtiny, díky mistru překladateli nabudete dojmu, že takhle nějak se učí cizinci českému jazyku.
Skutečně, velmi milé dílko:)

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Tahle kniha je velmi zvláštní. Údajně to má být nejlepší horor od dob E.A.Poa, i když tak bych to nehodnotila. Je to poutavá kniha,zajímavá hlavně popisy vůní a technik zpracování vůní,ale výjimečná,co se týče stylizace nebo slovní zásoby,to není. Celkově je to dá se říct,průměrná kniha s hlavní postavou,kolem které se to celé točí a nijak se to nekloní od ní. Přesto tohle dílo je kouzelné,sympatické. Jen možná pro některé trochu nestravitelné skrz slovních obraty.
Ačkoli to tedy nevynesu do nebes,uznávám,že se tato kniha právem zařadila do světové klasiky a měla tu čest,že podle ní,v roce 2006,byl natočen film.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Naprosto geniální dílo! Oscar nutí člověka uvažovat o pojmech jako je krása,smrt,svědomí,manželství... Dokonale snoubí příběh s úvahami. Nádherné je i jeho časté používání metafor a personifikace. Tohle dílo se opravdu vyplatí si přečíst. Spousta lidí se určitě díky němu zamyslí nad sebou samým a nad svými hříchy.

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Knížku jsem četla dvakrát a vždy jsem objevila něco nového. Verne si vzal na mušku něco,co mohlo dopadnout katastrofálně,ale on se s tím vypořádal velmi dobře. Velmi pěkné počtení:-)

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Na tuhle knížku mě upozornila moje tehdy nejlepší kámoška ještě mnohem dřív,než začlo okolo Browna to strašné šílenství,způsobené i zfilmováním jeho knihy Da Vinciho kód neboli také Šifra mistra Leonarda. Takže jsem to měla pěkně popořádku.
Kniha je naprosto úžasná,zabývající se tématikou Iluminátů a také smrtí Jana Pavla II. a tím,že je docela možné, že byl zavražděn,což však církev naprosto odmítá. Nedivím se, oni se tak patlají s tím,aby o tom nikdo nevěděl a najednou se objeví nějaký floutek a vše vytáhne na světlo...:-D
Tahle kniha je tady vlastně ta,kde se poprvé setkáváme spostavou symbologa Landona a ne, jak se nám to snaží narvat do hlavy filmaři,že první byla Šifra. Ne a ne a NE!
Pokud vás bavila Šifra jako film nebo jako kniha,vřele doporučuji:)

Zabiják Zabiják Émile Zola

Je to velmi silné naturalistické dílo. Chápu,že pro mnoho lidí nebylo tím pravým ořechovým číst o tom,co zažívají. Že chtěli v knihách utopit svůj smutek a bavit,když skutečný život je tak hrozný. Pro nás tohle dílo,které představuje věci v jejich skutečném světle, je velmi poučné. Během příběhu můžeme sledovat,že člověk když se snaží dokáže své sny splnit,ale musí pak o ně pečovat,jinak se rozplynou. A že chlast je opravdovým démonem lidstva.
Během ústřední dějové linie,týkající se Gervaisina života, máme ještě tu čest sledovat další,méně významné osudy jejich sousedů,rodiny a bývalého manžela a ke konci knihy i osud její dcery Nany,na které navazuje v dalším díle.
Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Mám ráda,stejně jako u filmů,když se nic nepřikrašluje a vše je popisované tak,jako to skutečně bylo,když se jedná o něco,co se stalo. Zola si s tímhle dílem velice vyhrál a pokud máte pevné nervy,doporučuji.

19.06.2013 5 z 5

Tak do téhle knihy jsem se zamilovala. Všech 34 povídek jsem zhltla jako nic a opravdu jsem litovala toho,že jsem to měla přečtené během chvilky. Nejlepší povídky byly asi Černý kocour,Zánik domu Usherů,Maska červené smrti a Berenice.
Zde je vidět,že příběhy nemusí být ani moc dlouhé,aby vás dokázaly naprosto uchvátit. E.A.Poe má a vždy bude mít můj obdiv.

Antigona Antigona Sofoklés

Jelikož je to drama,má tedy i takovou stavbu, takže si musíte odmyslet to,co říká někdo a dokázat si to představit na jevišti. Když se vám to povede,máte vyhráno. Tato tragédie zobrazuje konflikt mezi "pomíjivými" zákony vladařů a věčnými příkazy morálky. Hlavní hrdinka Antigona byla velice silná osobnost. Vzepřela se vladařovu nařízení, protože její značně vyvinutý smysl pro mravní zásady a rodinu jí kázal jinak. Neodvrátila se od svého otce, když tak učinili ostatní její sourozenci. Obětovala život za spásu bratrovy duše, ale dosáhla morálního vítězství, neboť se podrobila raději nepsaným zákonům lidskosti, než zákonům moci.

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Tahle kniha mladého nadaného spisovatele mě naprosto uchvátila! Dokonalost slovní zásoby,lehkost vtáhnutí do děje a holá krutost režimu se snoubí v knize,která mě zaujala už v knihkupectví. A to jsem netušila že ji najdu opět v naší školní knihovně...
Je pravdou,že toto dílo není pro slabé povahy,jelikož se autor opravdu nepáře s popisy vražd,kanibalství a vším co se děje cestou do gulagů.. Na reálném pozadí je vykreslen zcela nečekaný příběh, s nečekanými zvraty a úžasnou zápletkou. Jo,stalinosvká éra byla doba krušná a Hitler byl oproti němu "beránek".

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Toto dílo mě nadchlo. Sice je delší, ale úžasně propracované. Krásně popsána psychologie člověka, do detailu rozebrané jeho myšlenky. Obdivuji se Dostojevskému. Tohle by si měl přečíst každý.

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Jakmile jsem zjistila, kde si tuhle knihu sehnat, okamžitě jsem si jí pořídila a musela jí začít číst, ačkoli se mi na stole nakupila spousta dalších zajímavých děl. Zpočátku byly však mé pocity mírně vlažné, očekávala jsem asi něco víc a ještě ke všemu velká prodleva mezi díly vykouzlila i černou díru v mojí hlavě a jen horkotěžko jsem vzpomínala, kde jsme to vlastně skončili v Hostině. Přesto jsem se nenechala odradit a během každé volné chvilky jsem knihu otvírala a pokračovala dál. A díky tomu jsem se od druhé půlky nemohla odtrhnout.
Stále si však nemůžu odpustit jako svou neoblíbenější postavu Tyriona. Přestože se z něj stala skutečná malá zrůdička, kdy jeho "hodnější" já zemřelo v Králově přístavišti a ty jeho vtipné hlášky, které si neodpustí v sebehorší situaci mě nutí k úsměvům, nemůžu si pomoci, ale jeho charakter je mi blízký. Ne, že bych byla stejná, ale vždy mě přitahovali "zlí" chlapci:))
Každopádně, promyšlený návrat mezi živé miminka Aegona, totální potupa Cersei, rozpad rodu Lannisterů, smrt prince Dorne a spousta dalších věcí, bylo něco, co mě překvapilo a šokovalo. V kladném slova smyslu. Připadalo mi, jako bych četla historii kdysi zaniklé země, natolik Martin propracovává své dílo. Na jednu stranu mne mrzí, že již to mám přečtené, ale na druhou stranu už se nemůžu dočkat dalšího dílu.
Co víc k tomu říct? Snad jen, že slova jsou vítr...

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Není to Zola a jeho působivý Zabiják. Ale je pravdou, že ač se jedná o stejné téma, oba autoři ho pojali jinak.
Londonův Démon je tak trochu těžkopádný, opakující se myšlenky časem začínají nudit, unavovat a ztrácet na své působivosti. Sem tam se mi zdálo, jakoby si autor obhajoval své pití. Ale v něčem měl pravdu: totiž alkohol a společnost jsou skutečně siamská dvojčata.
Ale stále si myslím, že se to dalo zkrátit a napsat poutavěji. I když ode mne to zní krapet divně:)

Katyně Katyně Pavel Kohout

Jedna z mých nejoblíbenějších knih:)