Ladislav73 Ladislav73 komentáře u knih

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Kniha respektive audiokniha načtená Vasilem Fridrichem je naprosto skvělá.
Nejprve mě upoutala obálka knihy, která svojí jednoduchostí, ale zároveň výstižností zachycuje atmosféry doby.
Z této knihy na vás dýchne atmosféra bouřlivých dvacátých let minulého století, kdy se lidi chtěli především bavit. Byla to zdánlivě bezstarostná doba velkolepých večírků, ale i doba kdy přišel krach na newyorské burze, kterým začala Velká hospodářská krize.
V příběhu nechybí zmařená láska, přátelství, které se otřese v základech, večírky, pašeráci, mafiáni a také pár mrtvých.

Tuto detektivku jsem doslova zhltnul a těžko se mi od ní odcházelo. Nejvíc mě ovšem překvapil nečekaný konec a pointu pochopíte až na poslední stránce v poslední větě. Prostě paráda.

Už se těším na pokračování, které by mělo vyjít pod názvem "Devátý neznámý".

25.06.2023 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Najednou nevíš, kde je pro tebe doma.

Je to ten prázdnej byt, kterej znáš? Pak přijedeš tam, kde pro tebe dřív, kdysi, bylo doma. A zjistíš, že už je to dávno pryč. A že pořádně neznáš ani vlastní sestru a mámu s tátou.

11.06.2023 4 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Posloucháno jako audiokniha, kterou opět skvěle načetla Veronika Khek Kubařová. A jsem rád, že se situace s oběma nápadníky slovy paní Tiché konečně "Vystříbřila".

04.06.2023 5 z 5

Pán stříbrné růže Pán stříbrné růže Ludmila Vaňková

Vilém z Landštejna se znakem stříbrné růže v erbu byl součástí významného českého rodu Vítkovců. V období posledních Přemyslovců a prvních Lucemburků se aktivně zapojil do politiky Českého království a v tomto období častých mocenských změn, se snažil vystoupit co nejvýše v mocenském žebříčku.
Z tohoto období máme jen kusé listinné informace a popisy dobových kronik, častokrát poznamenané osobním názorem autora kroniky i s občas nepřesnou interpretací.

Proto jsem rád, že jsem díky ČV jsem objevil tuto knihu.
Příběh Viléma z Landštejna je velice zajímavý, protože ho psal sám život. Díky autorce jsem se také dozvěděl mnoho historických souvislostí, které lemovaly život tohoto významného českého šlechtice.
Určitě si přečtu i pokračování.

31.05.2023 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Kniha o životě a smrti.

Je lepší zůstat v sanatoriu a pomalu čekat na smrt, nebo žít naplno, i když smrt může přijít již zítra.

Je lepší žít život naplno od jednoho závodu, kde na vás může číhat smrt, k druhému. Nebo prožít zbytek života s milovanou osobou poklidně, ale vlastně tak jako byste vůbec nežili.

Nikdo smrti neunikne, ani nemocný, ani zdravý, z čehož vyplývá paradoxní vyrovnání.

Přečeno jako audiokniha ve výborném podání Davida Novotného.
Doporučuji

17.03.2023 5 z 5

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Tato kniha páchne humorem. Audiokniha v podaní Jiříhoto Lábuse, který svými hlasy mistrně ztvárnil jednotlivé postavy je prostě skvělá.
Kniha se dotýká rodinných vztahů, odkrývá přetvářku ve společnosti, kariérismus, šikanu, lehce šije do politiky.
Děj je úsměvný, zároveň smutný a trochu také k zamyšlení nad některými lidskými osudy.
Doporučuji jak pro malé i velké čtenáře.

14.03.2023 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Kniha resp. audiokniha perfektně načtená Filipem Švarcem i film jsou skvělé.

Alkoholismus je jako borelióza. Přežívá v těle a bohužel tam zůstane až do konce jeho dnů v latentní podobě. Vetřelec. Černý drak, který jak se jednou vylíhne, zemře až se svým nositelem.

Nevím, ale nejspíš si teď díky nepití víc uvědomuju těch nemnoho věcí, které mi dělají radost: vztahy, jídlo, sex a spánek. A smysluplná práce. Takhle bez závislosti se cítím daleko víc nahý na herní desce života. Najednou mi došlo, jak je vše spočitatelné, měřitelné, v každodenní dávce jmenovaného. Vše je dopředu rozfázované, jakoby předkreslené. Vše je jasnější, ale i chudší.
Není to málo? Z odstupu je to určitě víc než každodenní prázdné utěšení mozku drogou.
Realita je jinde. V okolních lidech či za okolními dávkami toho, co denně, týdně potřebujeme. Někde nad tím, mezi tím, za tím.
Co je prapodstatou života?
Láska? Radost blízkého člověka?

Myslíš, že z toho někdy budem dovopravdy venku?
Nikdy... Celej zbytek života budem stát nad vodou, a jakmile se napijeme, jsme zpátky. Dělí nás od alkoholiků jedna sklenička. Vyslechl jsem spousty příběhů těch, co se rozpili třeba po roce a pili pak víc než před abstinencí. Někdo má holt cukrovku, a my se prostě nesmíme do konce života napít.

14.03.2023 5 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Milevský klášter svým způsobem znám, ale nic o něm nevím.
Proto jsem rád, že jsem si tuhle knihu o zakladateli panu Jiřím a opatu Jarlochovi mohl přečíst.
Zakládání kláštera nebylo zrovna snadné např. získávání kvalitní hlíny na cihly a střešní tašky, potíže se správcem.
Taky je zde hezky je zde vykreslen život na usedlosti, zvyky vesničanů, dobová jídla i řemesla a zavedení trojpolního systému.

15.02.2023 4 z 5

Kavalír King Charles španěl Kavalír King Charles španěl Juliette Cunliffe

V knize najdete potřebné informace o historii tohoto plemene, jeho charakteru a standardu, ale i praktické rady týkající se výběru štěněte, správné výživy, výcviku, preventivní zdravotní péče a vystavování.

Zabývá se následujícími tématy:
■ Historie kavalíra king Charles Španěla
■ Plemenitý standard
■ Co s sebou nese vlastnictví kavalíra
■ Každodenní péče o psa
■ Výchova k čistotnosti a výcvik
■ Zdravotní péče o kavalíra
■ Když váš kavalír zestárne
■ Vystavování kavalíra
■ Jak pochopit chování vašeho psa

20.01.2023 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Příběh, i když se jeho velká část odehrává ve vesmíru, je spíš o vztazích a historii obyčejného muže, který prožije neobyčejné dobrodružství.
Kniha je i o tom, jak těžké jsou odchody – a to zdaleka nejen ze Země do vesmíru, ale i návraty.

20.01.2023 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Přečteno i posloucháno jako audiokniha, kterou moc hezky načetla Veronika Khek Kubařová a přesně vystihla tón a vyznění knihy.
Film je oproti knize trochu jiný, ale i tak pěkný a pro další díly dal postavám tváře výborných herců.

01.01.2023 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Za dobrodružstvím není třeba létat přes půl světa!

Jezdit po rodné zemi, poslouchat u toho pěknou hudbu a kochat se výhledy do krajiny je báječný zážitek. Oproti výpravám do zahraničí odpadá většina nejistot, všude se totiž domluvíte a můžete kohokoli požádat o radu.

Cestování s Ladislavem je zábava a zároveň je to velmi poučné a inspirativní.
Knihu respektive audioknihu načtenou Martinem Písaříkem jsem si moc užil. Jediná nevýhoda audioknihy je, že při poslouchání jsem měl nutkání si ta místa vyhledat na internetu. Jelikož audioknihy poslouchám při řízení, kdy to samozřejmě nejde, rozhodl jsem se tuto knihu i přečíst. Což se mi hodí do ČV 2023 č. 4.) Kniha, která obsahuje mapu nebo č. 11.) Kniha, kterou nebudete číst poprvé.

31.12.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Skvělá kniha. Ač se mi v předchozích dílech více líbil vzájemný vztah hlavních hrdinů a jejich příběh, tak v této knize jsem si hlavně užil starý "odložený" případ a jeho vyšetřování.
Přečteno jako audiokniha, kterou skvěle načetl Pavel Rímský.

25.12.2022 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Příběh o chlapci, který má poruchu autistického spektra a který má spoustu behaviorálních problémů, které si uvědomuje. Díky speciální škole a učitelce Siobhan se je snaží pochopít a překonat. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele.
Příběh je ale hlavně o tom, jak se se svými problémy musí každý den vypořádat a hlavně jak se s jeho problémy musí vypořádat i jeho rodiče.

"Já nelžu. Máma vždycky říkala, že je to tím, že jsem dobrý člověk. Ale není to tím, že jsem dobrý člověk. Je to tím, že neumím lhát.
Lež je, když říkáte, že se stalo něco, co se nestalo. Ale vždycky existuje jen jedna věc, co se v určitém čase a na určitém místě stala. A je nekonečná řada věcí, co se na tom místě a v tu chvíli nestaly. A když přemýšlím o něčem, co se nestalo, začnu přemýšlet o všech ostatních věcech, co se nestaly."

Nejvíce se mi líbila jeho cesta do Londýna.

Přečteno jako audiokniha, kterou skvěle načetl Matouš Ruml.

20.11.2022 2 z 5

Operace Slunce Operace Slunce Václav Šorel

Nelze zapomenout na legendární časopis ABC a jeho komiksy a dychtivé čekání na nové "Ábíčko", aby jste se dozvěděli pokračování.
Autorova Vzpoura mozků a Galaxia jsou nezapomenutelné.
Tento příběh je ale o něco slabší. Přesto to byl příjemný návrat do dětství.

09.11.2022 4 z 5

Doktore, poplach, jde o všecko! Doktore, poplach, jde o všecko! Patrick Taylor

Mám rád tuto sérii a i tento díl se mi moc líbil.
Těším se na další pokračování už jenom proto, abych se dozvěděl, jak se to vyvine s O’Reillyho svatbou se zdravotní sestrou Deirdre Mawhinneyovou.

26.10.2022 5 z 5

Pes přítel člověka Pes přítel člověka Rudolf Desenský

Pes má rád člověka i v případě, že člověk psa rád nemá. Mnohem raději ho ale má, když je tato láska vzájemná.

Tato kniha není příručka, jak se starat o psa (chovatelské potřeby, krmení, venčení, veterina atd. )

Tato kniha Vám pomůže lépe pochopit psí duši. Snaží se poskytnout jakýsi návod k tomu, jak se chovat tak, aby vám váš pes rozuměl a vy rozuměli jemu a abyste dokázali rozeznat, které vaše požadavky na psa jsou splnitelné a které jdou již proti jeho přirozenosti. Jedině tak si s ním můžete užít co nejvíce radosti a co nejméně starostí (a podobně on s vámi). Najdete zde nejen rady pro řešení různých problémů, ale i postupy, jak jim předcházet.

Rudolf Desenský učí lidi více se dívat a vnímat víc než jen na sebe, své zájmy a potřeby. Pes nám nebyl dán do rukou, abychom jej ovládali nebo si z něj udělali náhradu za člověka, jenž nám v životě chybí. Byl nám dán proto, abychom my něco naučili jeho, ale především aby on něčemu naučil nás. Ti lidé, kteří tohle včas pochopili, nesrovnávají své předchozí psy s těmi stávajícími, nelkají, jak mají hloupého psa, ale mají radost z toho, že jejich pes je právě takový, jaký je.

Buďte si jisti, že vychovávat se musí úplně každý pes a že ne s každým to jde tak snadno, jak se v psích atlasech často píše. Ať je pes jakkoli veliký, je nezbytné mu vymezit jistá pravidla. Bez toho dojde dříve nebo později k nějakému maléru.

Ve chvíli, kdy člověk začne chápat svého psa, je první věcí, kterou pochopí, to, že musí být i on sám chápán svým psem. Lidé často uvažují nad vzorci chování jiných, ale když s někým chtějí žít, je nezbytné nechat se tím druhým probádat. Nejen těžit z toho druhého a řídit jej, ale také mu dát možnost, aby on sám chtěl nabídnout celou svou bytost vám. A to platí nejen ve vztahu mezi dvěma lidmi, ale i ve vztahu pes - člověk. Valná většina problémů psů, má původ na opačné straně vodítka - právě u člověka.

Pes je nejlepší přítel člověka. Tak bychom měli vzít rozum (a cit) do hrsti a měli bychom se k němu podle toho konečně začít chovat.

20.10.2022 5 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Tak jako se klikatí řeka, tak se klikatí osudy obyvatel jednoho činžáku. Vždy, když se dívám z okna na protější dům, vidím jejich obyvatele a vidím jak žijí a co dělají. Občas je v noci možné zahlédnout i jejich byt a někdy se stanete i nehtěnými svědky jejich radostí nebo starostí. To ale neznamená, že ty lidi od naproti znáte.

Tato kniha vám dává možnost ne nahlédnout, ale rovnou prožít jejich osudy. Nakonec zjistíte, že jejich životy jsou různě provázané, i když to na první pohled tak nevypadá.

"Život je jako řeka. Nikdy nevíš, kdy se zakroutí, kdy ti do něj někdo vstoupí a kdy zase někdo jiný vystoupí. Proto ho má cenu žít naplno..."

14.10.2022 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Když uvážíme, že jediný člověk, odkázaný jen na prosté zdroje fyzické i duševní, dokázal, aby z pustiny vznikla země kananejská, zdá se mi, že člověk je přece jen obdivuhodný tvor. Ale když pomyslím, kolik bylo třeba vytrvalosti a ušlechtilého úsilí, aby se dosáhlo takového výsledku, pociťuji hlubokou úctu k tomu starému venkovanu bez jakéhokoliv vzdělání, který dokázal úspěšně dokončit dílo, hodné díla božího.

Inspirativní příběh, kdy jsem po přečtení měl také chuť sázet stromy.

20.09.2022 5 z 5

Nebe nad Perninkem Nebe nad Perninkem Štěpán Javůrek

Lidi má soudit Bůh. Nikdo jiný. A druhou šanci si zaslouží každý. A když na to přijde, i třetí, čtvrtou,“

I ten, kdo spadne až na úplné dno, může být jednoho dne šťastný. Pokud dokáže milovat a být milován. Pokud dokáže odpustit druhým, ale i sám sobě. Každý, kdo v sobě má něco dobrého, může být v životě šťastný a spokojený. Všemu navzdory. Ale zlí lidé to nedokážou nikdy. Ti jsou odsouzeni k životu bez lásky. K životu ve věčné nespokojenosti.

Více se mi líbil příběh Kamily. Také jsem očekával "Román" jen z Krušných hor a ne zase z Prahy.
Přesto to byl zajímavý příběh.

24.08.2022 4 z 5