Květ Online Květ komentáře u knih

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Drama, které začíná nenápadně, ale jak přečtené stránky ubíhají, atmosféra houstne, v závěru knihy mě emoční koktejl dohnal k slzám. Je to krásná knížka, kdo si chce poplakat doporučuji. Válečný hrdina Tom toužící po klidu se nechá zaměstnat na majáku, ve svých zřídkavých cestách na pevninu potká dívku, která je ochotna s ním sdílet samotářský život. Oba touží po dítěti, ale není jim přáno, až jednou moře vyplaví člun s mrtvým mužem a nemluvnětem... rozhodnutí, která učiní má následky na celý jejich další život... Nejedná se o červenou knihovnu! (Dnes jsem zjistila, že podle knížky je natočený i film, ale jsem skeptická ;)

22.05.2018 5 z 5

Záhrada kostí Záhrada kostí Tess Gerritsen

Detektivka tak trochu stříknutá romantikou, dvě časové linky a lékařské prostředí. Prolíná se zde současnost a historie, knížka dává nahlédnout pod pokličku života lidí před necelými dvěma sty lety, je poutavá a napínavá se skvěle vygradovaným závěrem a konečným propojením. V okolí Bostenské lékařské fakulty dochází k několika brutálním vraždám, hon na Westendského smrťáka začíná. Důkazy směřují k mladému medikovi, který s pomocí očité svědkyně pátrá po skutečném vrahovi. Čtení jsem si užívala, spisovatelka píše prostě výborně.

16.05.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Román k pobavení a pro zasmání. Sledujeme v něm šlechtickou rodinu Kostků, která se po revoluci vrací z Ameriky do Čech a přebírá rodové sídlo, kde hodlá žít. Samozřejmě na každém kroku číhají potíže, které řeší leckdy svérázným způsobem. Při čtení mi cukaly koutky, sem tam jsem se zasmála i nahlas. Výbuchy smíchu se nekonaly, humor je víceméně prvoplánový, ale jako odreagování knížka splnila svůj účel. Možná časem sáhnu i po dalších dílech.

12.05.2018 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Černošská porodní sestra Ruth, obviněná fašistou ze smrti jeho novorozeného syna. Román, který jsem jen nerada odkládala. Ve vyprávění se střídá Ruth, veřejná obhájkyně Kennedy a nacista Turk, vidíme tři pohledy, tři odlišné životy. Čtení provází zvědavost, napětí, hořkost, strach, nesouhlas, naděje... Knížka je těžší, určitě není pro každého, ale mně se moc líbila, Jodi Picoult mě po Vypravěčce nezklamala a zřejmě se zařadí mezi mé oblíbené autory.

08.05.2018 5 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Agáta mě nemůže zklamat, její styl mi vyhovuje, je lehký, přitom ne plytký, výborné vylíčení mě vždy přenese přímo na místo děje, tentokrát do malebných vesniček a zahrad Anglie. Ústřední postavou Nemesis je slečna Marplová, postupně odkrývající příběh, který se v minulosti stal, a který skončil jak jinak než vraždou. Nemesis je pohodová detektivka, kterou můžete kdykoli odložit, ale zase se k ní rádi vracíte, tenoučká, ideální na deku k vodě nebo pod pergolu v prosluněných dnech, líbila se mi.

06.05.2018 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Lehké, lechtivé, místy vtipné čtení. V knížce se seznámíme s několika manželskými páry, se kterými projdeme cestu od dob jejich mládí, započaté v komunismu, až do dnešní současnosti, kde se román obohatí ještě o osudy jejich dětí. Příjemná oddechovka, čte se samo, pobaví, občas i dojme, na žhavé léto ideál.

30.04.2018 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Poslední díl neapolské tetralogie jsem četla na mě nezvykle dlouho, ne ale proto, že by se mi nelíbil, ale spíš, že se mi nechtělo s hlavními hrdinkami loučit. Lenú a Lila, v této knize s nimi prožíváme střední věk a stárnutí, nechybí shledání, rozčarování, smíření, strachy, ztráty i naděje. Barvitě vykreslené postavy, prostředí, autentické pocity, uvěřitelný děj, skvělý čtenářský zážitek. Mě to nadchlo. Pokud mám hodnotit, tak první a poslední epizoda mě zasáhla nejvíc, za nimi bych řadila třetí část a druhou epizodu dávám na poslední místo. Ale všechny díly jsou skvělé.

26.04.2018 5 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Román české autorky, který nastiňuje problematiku falešných léků se opírá o skutečné události. Hlavní hrdinkou je česká zdravotní sestra, která utíká od osobních problémů tím, že přijímá nabídku práce pomáhat africké nemocnici. Příběh se odehrává v Ugandě, ale zabírá i Čínu, Hongkong a Somálsko. Chvíli jsem si zvykala na autorčin styl, který je velmi akční a zhuštěný, neobsahuje žádné obsáhlejší a rozvleklé pasáže. Dovede velice dobře popsat prostředí, brzy na mě dýchlo horko černého kontinentu, jeho mentalita a problémy. Knížka je úzká, její přečtení zabere pár hodin, ale příběh a téma k zamyšlení zůstanou. Uvítala bych klidně delší pasáže, větší rozkreslení postav, pomalejší spád, protože s touto knížkou bych ráda strávila i víc času, líbila se mi.

31.03.2018 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Nejnovější svižná detektivka od Bryndzy, stejně čtivá a odpočinková jako ty předešlé. V první třetině knížky je odhalena totožnost vraha a následně se děj rozdvojuje, jak na pátrání detektiva Eriky Fosterové, tak na sledování dalších vrahových aktivit, jehož obětmi jsou ženy, se kterými se seznamuje na sociálních sítích. V tomto dílu nechybí nečekané překvapení. Autorův styl mám ráda, je psán jednoduše, má spád, ideální relax s trochou napětí.

30.03.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Krásná kniha na smutné téma. Vyprávění patnáctileté Liny, kterou v období II. světové války Sověti s ostatními Litevci deportují na Sibiř. Doporučuji k přečtení, román je strhující, surový, smutný, plný emocí, zla, lásky i naděje.

24.03.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Toto je opravdu psycho kousek o domácím násilí. Mrazivý, dusivý, napínavý thriller. Sledujeme jak se ze sebevědomé, soběstačné hlavní hrdinky pod vlivem psychopata stává naprostá troska. Kniha je dobře napsaná, poutavá, nicméně nevyplatí se hloubat nad námětem, protože ten tak trochu stojí na vodě, objevují se v něm díry a působí nereálně. Pokud se čtenář nechá unést, netrvá na stoprocentní věrohodnosti, nehledá chyby, tak si přijde na svůj šálek úzkosti a děsu. Pokud ne, nadšení z knížky pak pokulhává.

19.03.2018 3 z 5

Sestry z Versailles Sestry z Versailles Sally Christie

Historická beletrie podle skutečnosti o pěti sestrách Mailly-Neslé, z nichž čtyři se staly milenkami Ludvíka XV. Knížka se četla velmi pěkně, zvládla jsem ji na jeden zátah i když čítá bezmála 500 stran. Ve vyprávění se střídají jednotlivé sestry a tím se zajímavě mění pohled na situaci a přidává to románu další rozměr. Nechybí zde intriky, naivita, ambice, zoufalství, láska, zhýralost, pokání.... Vše dobře vykreslené, čtivě napsané, bavilo mě to.

18.03.2018 5 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Odpočinková dobrodružná knížka, thriller to není :) Sledujeme dvě dějové linky, současnost, kde genealog JT hledá biologickou matku své adoptované klientky a minulost, ve které se otevírá příběh matky a co ji vedlo k adopci. Vice se mi líbila historická část, ta byla čtivá, poutavá. Současnost mě nikterak nezaujala, rádoby napětí, pár mrtvých, chyběl tomu lepší motiv a šmrnc.

14.03.2018 3 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

V rámci minulého týdne jsem zvládla jak knížku, tak film. Špionážní román je prvotinou veterána CIA s třiatřicetiletou praxí. Kniha je obsáhlá, má téměř pět set stran a zhruba v polovině je zdlouhavější, méně zajímavá pasáž, ale děj se opět brzy rozjede. Sledujeme boj tajných služeb Ruska a Ameriky a práci vyzvědačky SVR s drsnou školou volavek. Je to náročnější, ale dobré čtení, kvalitní zápletka, líbilo se mi. Film je také zdařilý, nicméně, jak už to tak bývá, je naprosto změněná hlavní dějová linka...

12.03.2018 4 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Román o tom, jak se může rozpadnout vztah, pokud se rodičům nenarodí normální dítě. Román o hledání cesty otce k autistickému synovi a k záchraně rodiny. Kluk z kostek je nenáročné čtení, vyprávěné z chlapského úhlu pohledu, spisovatel vychází z vlastních zkušeností s autistickým synem. Z knížky si nesednete na zadek, ani vás nebude dojímat na každé stránce, ale na konci možná uroníte slzu jako já. Není bůhví jak čtivá ani překvapivá, ale zajímavá je určitě a stojí za přečtení.

06.03.2018 4 z 5

Ztracený symbol - Speciální obrazové vydání Ztracený symbol - Speciální obrazové vydání Dan Brown

Pro Brownovy knížky mám slabost, líbí se mi jeho styl psaní, propracovanost, smysl pro detail, konspirační teorie, překvapení a zvraty. Toto vše obsahoval i Ztracený symbol s oblíbeným hrdinou symbologem Robertem Langdonem. I když mi připadne z této série Ztracený symbol zatím jako nejslabší díl, nejsem zklamaná a jsem ráda, že mám knížku doma. Brown mě prostě baví

03.03.2018 4 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

Na obálce bestseller, ale vevnitř.... no... psychothriller si představuji úplně jinak. Nesedlo mi to, spíš taková slátanina. Pro mě žádné napětí, žádná úzkost, žádný strach, spíš znechucení...

SPOILER
(Někteří už to tu uvedli i bez spoileru, ale já to jako spoiler vnímám). Řekla bych, že je to nepovedená, vykradená a horší Zmizelá

24.02.2018 2 z 5

Zkrocená královna Zkrocená královna Philippa Gregory

Historický román o poslední manželce Jindřicha VIII. Kateřině Parrové, je románem o inteligentní ženě, která musela zvládnout život vedle stárnoucího, krutého a nevypočitatelného krále. Tento "boj o přežití" oproti svým pěti předchůdkyním vyhrála. Knížka se čte lehce, děj pěkně plyne, ač je někdy trochu víc rozvláčný a opakující se. Autorka se drží historických faktů s prvky fikce a svým projevem dokáže zaujmout. Pěkná knížka, probudila ve mně zájem o tuto část historie.

21.02.2018 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Knížka nám nastíní rok 1945, konec války a jednu z největších námořních tragédií v dějinách. Čtyři lidé, čtyři příběhy. Tři z nich jsou váleční uprchlíci, čtvrtý voják SS, všichni hledají spásu v lodi Wilhelm Gustloff. Román na velice smutné téma je dobře napsaný, čtivý díky krátkým kapitolám a střídavému vyprávění. Nicméně tento styl mi trochu bránil ponořit se víc do děje a to je škoda. Rozhodně si zaslouží pozornost.

19.02.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Jedna ze záhad Slovenska - nevysvětlitelná zmizení lidí v pohoří Tribeč - doslova mě to vtáhlo. Děsivé, působivé, strhující, autor dokáže skvěle vykreslit atmosféru, knížku nechcete odkládat. Nebudu polemizovat, jestli je příběh skutečný. Ať už se jedná o pravdu nebo fikci, tento mysteriózní horor je výborně vykreslený, představivost pracuje na plné obrátky a pocítíte nebezpečí a strach. Jsou věci mezi nebem a zemí a mezi nimi je - Trhlina. Doporučuji!

12.02.2018 5 z 5