Květ Květ komentáře u knih

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Černočerná tma je souborem čtyř povídek - 1922, Velký řidič, Prodlužování času a Dobré manželství a jak sám King uvádí ve svém doslovu, jsou to drsné příběhy, které se místy čtou těžko, a ve kterých se snaží zaznamenat, čeho jsou lidé schopni a jak se můžou zachovat za jistých strašlivých okolností. Je to drsňárna, ale nemůžu hodnotit jinak než na plný počet :)

16.04.2022 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Takový hubený horůrek, pouhých 237 stran, pro mě záležitost na půl dne, ale stojí za to. Zajímavá, neotřelá zápletka, která se rozjíždí a stránku po stránce se stává zajímavější a napínavější, výborný konec nezklamal. Knížka o sobectví, vině, odplatě, do toho nějaké to nadpřirozeno. Za mě skvělé a po přečtení se cítím o pár kilo lehčí :))

27.03.2022 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Tento kousek z knižního depozita vydaný již v roce 1938 (!!), jsem si vypůjčila na doporučení a nelituju, bylo to úchvatné čtení! Nechápu, že se mi dostal do ruky až teď, směle se vyrovná dnešním románům. Mladičká a hlavně naivní dívka s ubohými vyhlídkami na budoucnost se po kratičké známosti vdá za staršího "tajemného" Maxima de Wintera, který po smrti své první ženy Rebeky hledá klid na cestách. Když se s ním vrátí na jeho sídlo, brzy poznává, že možná jednala unáhleně... nezvládá starost o velkou domácnost, kde je neustále srovnávána s úchvatnou první paní domu. Boj s Rebečiným stínem je, zdá se, nad její síly, stejně tak udržení nesourodého manželství.... Četlo se to úplně parádně, románem prostupuje tajuplná atmosféra i napětí, autorka umí vygradovat atmosféru. Knížka mi sedla a moc jsem si ji užila, můžu jen doporučit.

26.03.2022 5 z 5

Oheň a déšť Oheň a déšť Diane Chamberlain

Vypůjčila jsem si v knihovně tuto starší knížku mojí oblíbené autorky a četla se moc dobře, i když časem Chamberlainová svůj styl určitě vytříbila. Román z horkého podnebí kalifornské pouště, z krajiny sužované požáry, ve které každá se čtyř hlavních postav prožívá své malé drama. Carmen a Chris, Mia a Jeff... romantické čtení o lásce, bolesti, strachu i odvaze... Pěkná knížka.

15.03.2022 4 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

S hlavní hrdinkou Kristy se svět nemazlil, sama vychovává dospívajícího syna, stará se o těžce nemocného otce a má psychicky náročnou práci ve věznici. Když do jejího života vstoupí pan Božský, zdá se, že se na ni usmálo štěstí. Jenže je to opravdu jenom zdání.... Za zdmi je román na téma domácího násilí, je čtivý, místy lehce rozvláčný. Chyběla mi tam větší hloubka a rozpracování postav i děje, autorka nevyužila úplně potenciál knížky, ale celkový dojem je dobrý. (3,5*)

02.03.2022 4 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Tato knížka mě stála spoustu slz, nevím, co říct... Dobové fotografie, výstřižky z novin, osobní korespondence, historická fakta jemně smísená s románovou fikcí vytvořila naprosto přesvědčivý příběh statečných lidí v těžké době... Strhující kniha o odvážných lidech milujících naši vlast a ochotných pro ni zemřít.

26.02.2022 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Útlá novela s hutným obsahem. Pouta jsou depresivní a uvěřitelný příběh dvou dětí, jejich rodičů a kantorky, uvízlých v nefunkčních vztazích, partnerských a rodičovských. Autorka píše velice úsporně, spíše naznačuje, ale dopad na čtenáře je obrovský. Z knížky dýchá neutěšenost situace a osobní trauma každého zúčastněného. Silné a smutné čtení k zamyšlení. Doporučuji.

20.02.2022 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Unesená je čtivý, nenáročný thriller, kde stránky ubíhají pod rukama, já tomu říkám odpočinkové napětí :) Knížka je dobře napsaná, bez hluchých míst, pokud ji odložíte, rádi se k ní zase vrátíte, i když není extra originální, toho už je u tohoto žánru asi těžké dosáhnout.

17.02.2022 4 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Silný a syrový příběh dvou žen z Estonska, celkem mě to vzalo.... Aliide prožívá své stáří sama v chátrajícím domě, když objeví na zahradě zuboženou dívku Zaru, která utekla mafiánskému pasákovi. Setkání obou žen roztočí koloběh jejich vzpomínek a v různých časových rovinách se odvíjí děj, ze kterého mrazí. Bravurně napsaný a oceněný román, který se čte sám, ale lehko mi z něj nebylo. Některé pasáže jsem četla ze staženým hrdlem a s krátkými přestávkami na vstřebání. Román je mnohovrstevný, dotýká se témat vztahových, lásky, žárlivosti, násilí na ženách, okupace, totality.... tísnivý pocit zaručený, myslím, že na něj hned tak nezapomenu. Doporučuji.

10.02.2022 5 z 5

Nech mě lhát Nech mě lhát Clare Mackintosh

Od autorky jsem znala její prvotinu "Má je vina," která se mi opravdu hodně líbila, stejný dojem mám i z tohoto thrilleru, který jsem si nesmírně užila. Knížku jsem přečetla během jednoho dne, zaujala mě od prvních stránek a nedokázala jsem ji odložit. Čtivá, napínavá, dobře vykreslené postavy, prostředí... nic mi nechybělo. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, jak se všechno vyvine. Velká spokojenost!

07.02.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tento thriller je obecně výborně hodnocený, ale bohužel musím říct, že moje očekávání úplně nenaplnil. Knížka mě naplno chytila až za polovinou, ocenila jsem na ní hlavně krátké kapitoly, díky kterým se četla svižně, solidně vystavěné a sympatické postavy vyšetřovatelů. Štvalo mě opakování stejných frází, na některé už jsem byla trošku alergická. Děj víceméně průměrný, přiměřeně napínavý, zápletka překombinovaná, nereálná, konec láká ke čtení dalšího dílu. (3,5*)

05.02.2022 4 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Od autora jsem zvyklá na thrillery, které odsýpají a ani tento nebyl výjimkou. Příběh odstartuje a od prvních stránek utíká zběsilým tempem, bez hluchých míst. Krátké kapitoly, akce, brutalita, psycho... U Pacienta bych vytkla přílišnou nereálnost některých pasáží (např. s právní zástupkyní), které byly myslím si i zbytečné. Celkový dojem z knížky mám dobrý, líbil se mi závěr. (3,5*)

31.01.2022 4 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Příběh života páté ženy Jindřicha VIII. z pera historičky Alison Weir je čtivý, podrobný, a poutavý. Autorka dokáže plasticky vylíčit postavy a vtáhnout čtenáře do děje. I když víte, jak kniha skončí, přesto doufáte... Celou sérii mám moc ráda a doporučuji, nemůžu se dočkat posledního dílu.

30.01.2022 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Knížku bych asi nenazvala thrillerem, ale spíš románem s napínavými prvky. Je to dílo odpočinkového typu, čtivě napsané, ale s žádnými momenty extra překvapení, nezůstanete bez dechu, necítíte strach, spíš jen poklidně sledujete vztahový propletenec postav. Knížka k ukrácení dlouhé chvíle, spíš na dovču.

27.01.2022 3 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Krásná, ale těžká četba, četla jsem ji dlouho s přestávkami pro jiné odpočinkovější knížky, přesto ale stojí za to. Překonání prvních sto stránek je pro množství postav s trojslovnými jmény téměř nadlidský výkon, postavy a děje spolu zdánlivě nesouvisí, pak se ale začne vše spojovat a rozvíjí se příběh lidských osudů v náročném období dějin. Román je plný úvah o životě, umění, kultuře i filozofických otázek psaný bohatým jazykem. Nedá se zhltnout jako jednohubka, ale pomalu, pozvolna vychutnávat.

25.01.2022 4 z 5

Hendrixova kytara Hendrixova kytara Kateřina Dubská

Bohužel s touto knížkou jsem se dost natrápila, nedokázala mě oslovit. Děj klouzal po povrchu, nedokázal vzbudit větší emoce, dialogy mi přišly šroubované, nepřirozené, opakující se... Román má přes pět set stránek, jestli mě bavila polovina, je to možná i moc....

21.01.2022 2 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Po hodně dlouhé době jsem se vrátila ke Kingovi a moje nadšení nezná hranic :) Mlha je úžasnou sbírkou jeho povídek a musím říct, že téměř všechny se mi moc líbily. King je přesvědčivý, umí báječně nastolit atmosféru, kterou prostě žijete. Tajemno, duchařina, beznaděj, strach, šílenství, monstra... Užila jsem si to!

13.01.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťana jsem včera zvládla přečíst za jediný den, chytil si mě a nepustil. Výborně napsaná fikce, zajímavý námět a propracované detaily. Knížka je ve většině napsaná formou deníkových záznamů astronauta Marka Watneyho. Mark je veskrze kladný hrdina, kterému prostě musíte držet palce. Tak trochu MacGyver nebo Ferda Mravenec, práce všeho druhu, myšleno v dobrém :) I přes velké množství technických popisů, fyzikálních i chemických reakcí, kterým jsem ne vždy rozuměla, jsem si knížku moc užívala a nemohla se od ní odtrhnout.

03.01.2022 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

První letošní přečtenou knížkou je Šifra, ale k chvalozpěvům na ni se nepřidám. Šifra na mě působí prvoplánově, chce šokovat, počtem obětí, vrahovou zvráceností atd., ale nějak se to na mě míjelo účinkem. Nepravděpodobné a někdy nepochopitelné kroky vyšetřovatelů, neprokreslené, zjednodušené charaktery postav a naprosto "dokonalý" sériový vrah, který mění převleky jak na běžícím páse, dokonale se vyzná v anatomii a s jeho znalostí IT a šifrování si ani kryptografové FBI neví rady... Přiznám se, pro mě to bylo průměrné čtení, ke kterému jsem se musela občas přemlouvat. (2,5*)

01.01.2022 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poslední knížka paní Mornštajnové není tak jednoznačně kladně recenzovaná jako její předchozí díla a musím říct, že jsem váhala, jestli se do Listopádu vůbec pustit. Zvědavost ale zvítězila a udělala jsem dobře. Listopád si mě získal. Vypravěčský talent spisovatelky mě nenechal knížku odložit, i když události v ní popisované jsou tísnivé, plné úzkosti a strachu, depresivní. Autorka vytváří nový svět polistopadových událostí, kdy revoluce je potlačena, restrikce se zpřísňují, v ulicích hlídkují vojáci a příkazy a zákazy určují životy lidí obraných o poslední zbytky svobody. Doporučuji.

26.12.2021 5 z 5