Mama milovala Gabčíka

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pri¬pomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389264/big_mama-milovala-gabcika-48b-389264.jpg 4.7212

Kniha Mama milovala Gabčíka

Kniho_holka
19.12.2021

Kdo by neznal čin Josefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších jejich spolupracovníků a pomocníků. Jakou roli v tom však sehrála Gabčíkova milá Anna Malinová a její dcera Alenka? To se nám ve své knize autorka pokusila přiblížit.

Od knihy jsem nebyla schopná se odtrhnout, samozřejmě autorce pomáhá čin Gabčíka a Kubiše a samotná historie, která nás nikdy nepřestane fascinovat, překvapovat a znechucovat, paní Tothové se však nedá upřít spisovatelský um, díky kterému dokázala skvěle zachytit atmosféru doby.

Při čtení scén z výslechů mi bylo vážně zle, hlavně, když jsem si celou dobu uvědomovala, že takto to opravdu probíhalo a gestapo nemělo s nikým slitování, ať už to byly ženy nebo děti.

Děkuji moc paní autorce za zprostředkování tak silného zážitku, který ve mně bude ještě dlouho rezonovat.

jan.para
24.11.2021

Úžasná knížka. Přečteno jedním dechem.

juliesze
22.09.2021

Líbilo se mi spojení literatury faktu, zajímavostí, románu a fotografií. Autorce se skutečně podařilo krásně vystihnout možnou verzi příběhu, i když se tato teorie trochu tluče s podáním filmu s Aňou Gaislerovou v hlavní roli. Tedy že Gabčík miloval právě Lenku Fafkovou, jednu ze dvou slečen, které ho doprovázely. Asi z toho důvodu jsem to Anně Malinové tak nějak neuvěřila. A to i přes to, že to tak mohlo skutečně být. Ale to už se bohužel nikdo nedozvíme. Proto jednu hvězdu dolů, i když forma podání historického příběhu byla skutečně brilantní!

Iki1
28.07.2021

Pro mě výhodou, pro jiného nevýhodou je, že se kniha blíží literatuře faktu. Ale to, že autorka zapracovala do knihy románový příběh, ji podle mého soudu povýšilo na jiný level. Do příběhu jsem se začetl na první dobrou a zároveň získával při čtení informace o této době, mnohdy v drsnější formě, a víc mě zasahující, než kdybych je čerpal obvyklou formou. I když příběh lásky je fiktivní, lze snadno rozeznat hranice autorčiny licence.
Kniha je čtivá, dá se říct, že mě nehodlala pustit, dokud jsem ji nepřečetl. Je fajn, že zde najdeme fotografie, které děj více přiblíží.

Valeyman
22.06.2021

Velmi silné, velmi silné čtení. Kolikrát jsem se pozastavil nad odvahou a statečností těch lidí, kteří denně koukali smrti do očí ? Snad na každé straně.
Líbil se mi tam i románový prvek, který tam vkusně zakomponovala autorka. Díky tomu to bylo takové " stravitelnější ".
Materiálu o samotném atentátu a následné Heydrichiádě je vcelku hodně, ale tady díky této knize jsem konečně mohl nahlédnout pod pokličku Gabčíkova dětství, mládí a vojenského výcviku a celkově všeho co tomu předcházelo.
Jednoznačně velké doporučení všem.

Kerberos
06.06.2021

I když se jedná o literaturu faktu je velmi poutavě napsaná, doplněná fotodokumentací, novinovými články. Život Josefa Gabčíka i Anny Malinové popisuje v době kdy se ještě neznali. Atentát na Heydricha byl zpracován v hodně knihách i filmech, ale stejně jsem se dozvěděla něco nového, určitě doporučuji.

Misha224
21.04.2021

Byla to hodně čtivá a dechberouci kniha. Je až neuvěřitelné kolik hrůzy museli zažít ti, kteří pomáhali nebo byli příbuzní s parašutisty.. Za život jednoho vyhladit celou vesnici a ještě pozabíjet další..Smutně čtení je doplněno autentickými fotografiemi..

chrudas
07.03.2021

Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Kniha je čtivá, smutná, místy krutá, ale potřebná ......