Kverulant Kverulant komentáře u knih

Bažináč Bažináč Alan Moore

Klasický starý dobrý Moore. Umí napsat dobrý horor, postavy, zaplést do toho nějaký ten přesah a společenský komentář. Bažináče jsem předtím znal jen z trochu legračního filmu, ale v Mooreově komiksu je to těžká váha s vnitřní filozofií. Těším se na další části.

21.02.2019 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Když jsem jako fanoušek Berlína a tamní MHD zjistil, že někdo napsal knížku o Čechovi, který v Berlíně založí punkovou kapelu, říkal jsem si, že z těch přísad snad nemůže být nic špatného. Čtení mi ale moc neutíkalo, na to jak je knížka tenká. Líbily se mi historky členů rodiny Katrin, duchařina a pověsti z U-Bahnu a vlastně vyprávění ze života Berlíňanů, ale jako celek mě příběh a jeho hrdina moc nebavily.

21.02.2019 3 z 5

Tisíc masek Tisíc masek Antonín Tesař

Tisíc masek ukazuje talent Tesaře míchat dohromady různé vlivy. Kombinace české vidlácké vesnice, kultů a lovecraftovsky naladěné hrůzy z kosmu je v doprovodu super kresby druhého Tesaře výborná. Příběh je tentokrát oproti ostatním pracím dua Tesařů takový lehce načrtlý, ne úplně doslovně dořečený, což lehce mrzí, ale přesto hodnocení zaokrouhluji nahoru (kresba je bez diskuze za plnou palbu). Přál bych si od nich nějaký pořádný masivnější příběh, třeba na pokračování, protože je vidno, že horor z české vesnice není nemožný žánr. :)

29.01.2019 4 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

První svazek Sandmana je strašně dobrá záležitost, už jsem ho četl za život třikrát a stále je to pro mě nářez. Gaiman od začátku buduje suverénně výbornou atmosféru a očekávání. Přijdou si na své milovníci okultna i hororu, zejména kapitola v bistru je v kategorii znepokojující hrůzy špičkou, která mi občas připomněla i pár děl od Cliva Barkera (bez inspirace od něj by dost možná Gaiman takhle nepsal). Trošku mě otravuje snaha Vertiga propojovat vesmír Sandmana s DC (odkazy na Justice League nebo blázinec v Arkhamu) a puberťácká rozjuchanost Sandmanovy sestry (ale zase to vyvažuje její poslání).

01.11.2018 5 z 5

Major Zeman a jeho 6 případů Major Zeman a jeho 6 případů Kája Saudek

Kolekce obsahuje především komiksovou adaptaci několika částí seriálu, kterou Saudek kdysi nakreslil s neobvyklou detailností. Příjemným překvapením je Poslední případ majora Zemana, adaptace už za svobody vydané knížky jakéhosi 31. dílu, ve kterém zestárlý Zeman prožívá deziluzi z toho, co se zrodilo z jeho ideálu. Je to vtipně pojaté jako parafráze na Kafkův Zámek, dějově to není špatné a obsahuje to super ponurou kresbu, kde nechybí pochmurný panelák ani typická zaplivaná knajpa v páté cenové skupině.

24.07.2018 4 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

O existenci knížky jsem se dozvěděl díky seriálové adaptaci. Seriál měl nějaké nedostatky a vysloveně pitomé části příběhu, u kterých jsem si říkal, že by bylo snad vhodné je úplně vynechat, ale koukal jsem se dál, protože základ seriálu - svět, technologie a to, jak funguje společnost po objevu "pouzder" a "báze", je prostě ukázka myšlenek provokující sci-fi, na kterou mám chuť. A přišlo překvapení - předloha je jednoznačně zábavná a nápaditá sci-fi detektivka, která oproti seriálu řadu blbostí a úplně pitomého záporáka neobsahuje. Zajímavá hlavní postava Takeshi Kovács, probírající se s časovým odstupem na pro něj, stejně jako pro čtenáře, neznámém světě (Zemi v budoucnosti) je ideálním průvodcem, díky kterému se myslím nebudete nudit.

11.07.2018 4 z 5

Zápisník smrti 12 Zápisník smrti 12 Tsugumi Ohba

Bylo osvěžující číst si tak originální sérii s tolika zápornými hlavními postavami, které v podstatě soupeří především o vítězství v genialitě a předvídání tahu protivníka. Závěr samozřejmě je patřičně překombinovaný a překvapující.

08.07.2018 5 z 5

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

Co dodat, tři vynikající komiksy. Macourek zpracoval téma incké říše, Neff předvedl, že i v izolovaném komunistickém Československu si lidi uměli představit řádně béčkovou sci-fi s princeznami a nabušenými hrdiny, ale úplnou špičkou je pro mě téměř lovecraftovský hororový Nesvadbův příběh o pátrání po ztraceném sněžném muži. Všechny scénáře samozřejmě výborně zpracoval král českého komiksu Saudek, bez kterého by jistě první dva příběhy nebyly takový nářez a je vidět, že nemá problém žánrově přeskakovat mezi kreslením raket a pochmurných jeskyní a hor. Saudek si zároveň všude umí nacpat svůj styl dráždivé tělesné estetiky obou pohlaví a okořenit vše humorem (už jen titulní obálka k tomuhle svazku je skvělá). Jeden z mých největších pokladů dětství, který si užívám i ve stáří.

21.06.2018 5 z 5

Po stopách sněžného muže Po stopách sněžného muže Kája Saudek

Asi můj nejoblíbenější český komiks (jak jinak než od Saudka) vůbec. Výborný příběh (se skoro lovecraftovským stylem hrůzy) od už asi skoro zapomenutého českého sci-fi spisovatele Nesvadby, kterému dodává atmosféru skvělá kresba do šera ponořených jeskyní a propastí, ze kterých jsem jako kluk pociťoval hrůzu a klaustrofobii, cesta učitele zpět na povrch je pro mě jeden z nejintenzivnějších čtenářských zážitků v dětství. Dodnes také nezapomenu na stylový "přesvědčovací večer manželky". ;)

21.06.2018 5 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Foglar popisuje svět pochmurného dospívání v místě, kde se formují dospívajícím klukům charaktery - ve školní třídě. Tentokrát v ději dlouho chybí prvek typu klub nebo silné přátelství, na který by se mohly postavy upnout k povznesení se nad těžký úděl v období mezi dětstvím a dospíváním, kde klukovskou nevinnost kazí nebezpečné věci jako cigarety nebo nemravné obrázky :-). Hlavní hrdina Lubor je na foglarovku odvážně nesympatický, veškeré špatné dění kolem sebe pozoruje neutrálně a když zjistí, že největší lůzr třídy má velmi zajímavé záliby a nápady, stejně si dává velký pozor, aby si nikdo jejich kamarádství nevšiml a nezkazil si tak společenský profil, zároveň se touží stát blízkým přítelem nejatraktivnějšího, fyzicky nejzdatnějšího a povahou nezkaženého Fanka. Navíc je vývoj ve třídě solidně pesimistický a sem tam jsem pochyboval, zda vůbec můžou osudy některých postav dopadnout dobře. Opět slušná knížka i pro dospělé. Foglar vždycky uměl perfektně vystihnout dětský svět a jeho nebezpečí, kde jsou nechápající dospělí omezující element a nejpozitivnější věc v životě kluka (před pubertou) je kamarádský vztah s jinými kluky. :-)

21.06.2018 4 z 5

Zápisník smrti 7 Zápisník smrti 7 Tsugumi Ohba

Toto pokračování je zpátky v kolejích a kvalitě začátků série a jestli to měl autor takhle vymyšlené celou dobu, tak smekám. Zápisník smrti je snad nejzábavnější zlý komiks, co jsem kdy četl. :-)

05.05.2018 5 z 5

Zápisník smrti 6 Zápisník smrti 6 Cugumi Óba (p)

Zápletka s korporací Jocuba mi v minulém díle nepřišla tak silná, jako intelektuální souboj Kiry a L, ale tímto dílem mi autor opět vytřel zrak a finále bylo strhující.

05.05.2018 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Příjemná psychologická expedice do zajímavé oblasti. Intelektuální verze Pikniku u cesty pro 21. století. Určitě zajímavější než film. Velmi mi sedl styl a oblíbil jsem si hlavní postavu.

07.04.2018 4 z 5

Batman: Soví tribunál Batman: Soví tribunál Scott Snyder

Solidní mysteriózní a atraktivně nakreslený komiks s prvky hororu pro dospělejší fanoušky Batmana, kde autor hodně připomíná, že Batman je v neposlední řadě i dobrý detektiv.

18.03.2018 4 z 5

Moje kniha Vinnetou Moje kniha Vinnetou Toy_box (p)

Zajímavý příběh z netradičního prostředí a super výtvarné zpracování.

12.03.2018 4 z 5

Captain America: Omnibus: Kniha první Captain America: Omnibus: Kniha první Ed Brubaker

K příběhu mě nalákalo jméno Eda Brubakera, jehož pecky Criminal a Gotham Central mě dostaly. Captain America je pro moderního dospělého čtenáře suchar a byl jsem zvědavý, jak moc to Brubaker dokáže změnit svým příběhem. Kladem je zajímavý záporák a ucházející zápletka, ale spád příběhu brzdí postupně víc a víc otravnější Kapitánovy vzpomínky a Captain je pořád suchar. Nejlepší moment této části (po knihařské stránce nádherně provedeného) omnibusu je pro mě kapitola Osamělá smrt Jacka Monroe, což je typický Brubaker.

18.02.2018 3 z 5

Při výkonu služby Při výkonu služby Greg Rucka

Většina lidí se na policejní oddělení Gotham City podívá možná kvůli zvědavosti na Batmana, ale najdou místo toho výborně napsaný komiks o policajtech, kteří mají ten pech, že slouží ve městě plném magorů a padouchů se super schopnostmi, kam se jim vždycky přicpe Batman. Ed Brubaker je v současnosti král scénáristů v noir žánru a detektivek s přesahem a tenhle svazek je další jeho skvost.

02.02.2018 4 z 5

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Většina povídek by potřebovala střízlivě zkrátit text, protože autor plýtvá popisem a událostmi, které nakonec nemají se samotnou hororovou zápletkou moc společného. Do Lovecrafta má tedy hodně daleko. Jediná ucházející a přehnaně velké očekávání aspoň trochu naplňující (ale opět přehnaně roztahaná) povídka je první Les, jinak jsem se opravdu nudil.

02.02.2018 2 z 5

Autopsie (pitva režiséra) Autopsie (pitva režiséra) Jan Drbohlav

Pro Herzovy příznivce je to díky spousta zajímavostem a příběhům ze zákulisí normalizačního Barrandova povinnost. Příjemným překvapením je kvalitně sepsané vyprávění, kdy jako výborný příběh funguje část o režisérově dětství a rodinných kořenech v setkání s druhou světovou válkou. Pohled dítěte na koncentrační tábor by sám o sobě vystačil na kvalitní knihu nebo film. Herz během své zajímavé kariéry spolupracoval se spousta zajímavými lidmi a tady se o nich dozvíme pár zajímavostí navíc. I přes svůj věk hodnotí své filmy bez nadbytečného sentimentu a občas překvapí upřímné přiznání, že některý film točil jen kvůli práci, nebo že něco ze své tvorby nesnáší. Životopis sahá až do současnosti, takže režisér vypráví i o porevolučních projektech (zapomenutá Pasáž nebo Habbermanův mlýn). Potěší kvalita provedení knihy, výtvarná stylizace i spousta fotografií, Herz si takovouto poctu zasloužil.

11.06.2016 5 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Velmi dobrá povídka líčená z pohledu obyčejného zločince, kde Azzarello opět předvádí svou znalost psychologie řadového kriminálníka. Výborná kresba a styl.

11.06.2016 4 z 5