Půjčovna masa

Půjčovna masa https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7915/bmid_pujcovna-masa-Ory-7915.jpg 4 191 44

Takeshi Kovacs série

Kosmické lodě ještě stále nedokáží prorazit světelnou bariéru, ale informační signál ano. Lidé osídlili několik světů vzdálených desítky světelných let. Jednotu rodícího se lidského impéria střeží nelítostní psychicky kondiciovaní a vylepšení vojáci, jejichž osobnosti jsou pomocí hyperrychlého signálu přenášeny mezi světy a nahrávány do těl uzpůsobených pro boj. Jsou nemilosrdní, brutální, nelítostní. Dokonalí bojovníci, soudci a kati v jedné osobě. Takeshi Kovacs je jedním z těchto specialistů. Za selhání si odpykává mnohaletý trest někde v datovém skladu, kde jeho digitalizované já pomalu podléhá entropii. Pak dostává šanci a probouzí se na Zemi, na nejbohatším a nejdekadentnějším světě lidského vesmíru. Má vyšetřit, proč si jeden z nejmocnějších lidí planety, muž, jenž střídá těla jako jiní kabáty, fakticky nesmrtelný Metuzalém, prostřelil mozek tak, aby se připravil o část svých vzpomínek a už nikde se k nim nedostal. Takeshi Kovacs nemá na Zemi žádné přátele, jen ženu, která milovala muže, jehož tělo teď obývá. Zato lidí, kteří touží zničit neúprosného vyšetřovatele, je spousta. Vynikající román kombinuje prvky tradiční detektivní drsné školy s originálně a realisticky koncipovaným světem vzdálené budoucnosti, splétá Gibsonovskou vizi technicky odlidštěného prostředí se syrovou živočišností odlišující člověka od jeho výtvorů.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Altered carbon , 2002

Mystig
Mystig
01.09.2022 3 z 5

Námět knihy je super. Futuristický svět velmi dobře propracovaný a všechny ty neuvěřitelnosti mě neskutečně bavili. Děj mě ze začátku vtáhl, ale souhlasím s komentářem uživatele Siria - začátek to do vás nasype a pak se vlastně dlouho nic moc neděje až do finále. Navíc styl noirovky se mi četl o něco hůře. Autor po vás hází nic neříkající pojmy a názvy, kdy nevíte, zda se jedná o osobu, technickou vymoženost, město či planetu a mnohdy se mi stalo, že jsem měla pocit, jako bych přeskočila stránku a něco mi chybělo, protože text najednou skočil kamsi a teprve zpětně se dostáváte k jádru brouka a jak se vlastně do celé situace hrdina dostal. Je mi jasné, že přesně o tom a o barvitých pocitových popisem noirovky jsou a svým způsobem mě baví, ale spíše v mluveném slovu či filmu, kde jsem si jistá plynulostí děje a ne, že se mi lepí k sobě stránky. Rozhodně jsem si ale knihu svým způsobem užila a hlavně všechny její cyberpunkovo-futuristické inovace i pokroky a změny mentality společnosti.

Frangipani
Frangipani
27.02.2022 1 z 5

(SPOILER) Jak dostat potoky krve na stránky knížky.
Začátek je tak strašně rozvláčný, že působí jako ta část scénáře, která popisuje, kde bude stát lampa a jakou bude mít dnes hrdina na hlavě čepici a kde měl v minulém záběru šmouhu.
Takové ty zastaralé rekvizity, které občas pomohly ději, třeba kulomety v lustru, tištěné ruské mapy... na mne nepůsobily důvěryhodně. Ani ta představa budoucnosti, jak se lidi pohybují, čím se zabývají, jak se chovají se mi nezdála věrohodná, bylo v ní moc děr, nedrželo mi to pohromadě...možná to nakonec bylo super, ale po 100 stránkách mne to unudilo k odložení. A to se mi moc často nestává, to já u jídla dočtu i Babišův novoroční projev.

Ivan F
Ivan F
11.02.2022 4 z 5

Je zaujímavé sledovať, že príbeh rozpráva nebožtík. Presne tak - Takeshi umrie hneď na začiatku a potom vysype, ako to vlastne bolo. A ono by to bolo popletené, nebyť toho, že je to vlastne krimi zaodené do sci-fi hávu a tých pár šablón, ktoré sú v detektívkach donekonečna omielané, nuž tie poznám naspamäť a vodítko k odhaleniu páchateľa je tiež na začiatku knihy. To všetko dohromady je ťažký prúser, lenže Richard napísal príbeh pútavo a mňa to bavilo čítať. Kyberpunk nie je môj najobľúbenejší SF subžáner, no tomuto príbehu celkom sedí. Čo už moc nesedí je, že sa to zároveň tvári aj ako stará drsná škola a máme tu prvotriedny žánrový mišmaš. Richard to však ukočíroval celkom fajn.

NarcisSamec
NarcisSamec
16.08.2021 4 z 5

Zatraceně dobrá kniha a seriál taky. Občas jsem se zratil v počtu postav, ale na kvalitě knize to neubralo. Trochu jsem byl překvapen s množstvím a detailním popisem sexuálních scén :) . Kniha je mix detektivky/thrillerem/sci-fi. Jsem rád, že jsem knihu četl.

maximus13
maximus13
15.06.2020 5 z 5

Musí být dobrá kriminálka vždycky jenom ze "severu"? Nemusí! Sci-fi krimi Půjčovna masa byla úžasná. Akce, sci-fi zbraně, všechny ty sci-fi serepetičky a pak to "stěhování" do zapůjčených těl. Paráda. Kdo chce totálně něco jiného, tak knihou Půjčovna masa neudělá vůbec chybu.

Sirius
Sirius
11.05.2020 3 z 5

Richard K. Morgen to do čtenáře pere od první stránky. Je to obrovskej gejzír nápadů, futuristickýho světa, kde lidi neumírají ale přechází do novejch pouzder, v nichž žijou dál. Místy šílený. Místy dost akční, okořeněný erotikou. A na tom všem stojí stará dobrá detektivka drsný školy pořádně opepřená noirem zasazená do vysoký společnosti. A dost to připomíná naše mistry - Žambocha a Kopřivu. Jenže někde v půlce autorovi zapomněli říct, že by to měl mířit k finále... takže to vycpal spoustou vaty. Co začalo jako parádná sci-fi nářez se pak propadlo do místy hodně šedivý nudy. Byť se zajímavým rozzuzlením Ale na seriál jsem pořád zvědavej.

zd0981
zd0981
26.04.2020 2 z 5

Nic pro mne. Nenašel jsem nic, nikoho, s čím bych se mohl alespoň trochu ztotožnit.

Dragonian
Dragonian
01.04.2020 5 z 5

Zapomeňte na seriál. Tohle je pořádná akční jízda bez zbytečného melodramatu!

kleo9554
kleo9554
14.01.2020 5 z 5

Nejprve jsem se podívala na seriál a pak teprve četla a obojí super!

Roux
Roux
05.09.2019 3 z 5

Tohle je jeden z mála případů, kdy se mi seriál připadal lepší. Když jsem zjistila, že tahle vizuální bomba je podle knihy, ani vteřinu jsem neváhala a sehnala ji. Líbí se mi, že se seriál více méně drží předlohy, ale tím to pro mě asi končí. Absolutně jsem se nemohla začíst, postavy mi přišli dosti mdlé, v určitou chvíli jsem knihu četla jen setrvačností. Do dalšího dílu se pustím, jsem zvědavá, na druhou stranu si od něj příliš neslibuji.

olle3
olle3
27.08.2019 4 z 5

Půjčovna masa (super název) je promyšlená detektivka z budoucnosti, ve které technologie dosáhla takové úrovně, že od sebe dokázala oddělit tělo a mysl. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se začetl a zorientoval, ale pak to za to stálo.

Hlavně se mi zamlouvalo, jak bylo téma s přenášením vědomí vymačkáno na doraz a zahrnuty jeho etické, sociální i praktické důsledky. Spisovatel o tom očividně hodně přemýšlel.

Na detektivky jsem byl vždycky trošku natvrdlý, takže jsem vodítka na začátku přehlédl a rozuzlení ani trochu nečekal. I když jsem doufal v nějaký mindfuck na konci, když nebyl, nezklamalo mě to. Počtení to bylo dobré i tak. Mrzely mě jen postavy Metů, které se mi zdály na to, co všechno prožily a jak inteligentní měly být, nedotažené (hlavně Bancroft).

Jinak ale moc povedená záležitost.

Hodnocení: 4/5
Verdikt: Technoparty budoucnosti: bez hudby a se spoustou mrtvol

Ramiel
Ramiel
11.05.2019 4 z 5

Detektivka ze Země daleké budoucnosti. Prima jízda od začátku do konce.

Kamys
Kamys
21.01.2019 4 z 5

Příjemné překvapení. Bavilo mě množství nápadů, které autor rozvádí jeden za druhým, dobře propracovaný svět, etické otázky téhle verze budoucnosti. K samotnému ději bych měla výhrady, jak píše Trudoš níže, Takeshi Kovacs asi mimo jiné není z nejbystřejších :-) Kdyby to byla jen oddechovka, tak za 3 z 5, za to rozpracování zajímavých nápadů 4 z 5. (Jako třeba jak posuzovat, když spím s tělem svého bývalého partnera, ve kterém je vlastně jiná osoba? Nebo obráceně, stejná osoba, ale jiné tělo? A jak bychom žili, kdybychom mohli žít stovky let, ve zdraví?)

pavel.2
pavel.2
01.01.2019 5 z 5

Dávám plný počet hvězd, ale následující díl série, Zlomení andělé, se mi líbili ještě víc. Jde o prvotřídní počteníčko, od kterého se těžkou odpoutává.

Okoslav
Okoslav
01.01.2019 4 z 5

Klasická přímočará detektivka, střihnutá noir a detektivy drsné školy. Zároveň ale taky perfektní kyberpunková akční jízda, při které fandové Gibsona, Blade Runnera nebo třeba Shadowrunu v jakékoliv podobě zatlačí slzu nostalgie. Protože korporace jsou ještě nemilosrdnější, technologie ještě vyvinutější a lidská bytost ještě nepatrnější než kdy dřív.

iceVS
iceVS
30.12.2018 4 z 5

Ufff... Tak to by kurva stačilo... (To ne já, to je, alespoň z mého pohledu, ústřední věta knihy). No já nevím, no... Jeden z mála případů, kdy se mi seriál zdá stravitelnější. Takeshi byl zpočátku sympaťák, po půlce se kouzlo nějak vytratilo. Všeho bylo moc. Identit, pouzder, zbraní, násilí, sexu, myšlenek i slov, bohužel. Ubrat třetinu písmenek a asi by mě to bavilo víc. Asi jsem čekala nějaké vznešenější rozuzlení, zápletku... V Morganově hlavě bych tedy být nechtěla :-). Ale celkově, klobouk dolů, já bych to nevymyslela.

Sváťa3
Sváťa3
07.12.2018 3 z 5

Vynikající námět! U českých autorů Kotlety a Kopřivi mi vadilo, že často knížky natahují ale na pana Morgana nemají. Kdyby byla knížka poloviční dal bych ji 5 *, takto jen 3.

trudoš
trudoš
02.10.2018 5 z 5

Říká se, že příliš mnoho motivů je spisovatelova smrt, a Richard K. Morgan si na tuhle pravdu v Půjčovně masa trochu sáhnul. Jistě, je morbidně nápaditý, přičemž vesmír, který představuje čtenáři, je uvěřitelný, děsivý a reálně syrový. Jenže i když tahle takřka cyberpunková detektivka šlape od prvních stran, přes půlku románu se vyšetřování prakticky nehne z místa. Což by ještě bylo v pořádku, kdyby autor vědomě nedal do textu hned z kraje dvě nápovědy tak zřetelné, že je může přehlédnout snad jedině slepec. Slepec a Takeshi Kovacs. Naštěstí je veškeré to putování v labyrintu lží nakonec zdárně upotřebeno. Nicméně mi moc nefungovala hrdinova role, protože se v mnoha momentech chová dle potřeby tvůrce, než jak by mu měla velet jeho „vojenská“ minulost.
Ovšem i přes těch několik přešlapů nedokážu hodnotit knihu negativně. Když už nic jiného, pořád je to akcí nadupaný thriller, který si nebere servítky vůči ničemu a nikomu, přesně jak mám rád. A rozhodně nic pro slabší povahy, o tom žádná.

Belisima
Belisima
18.09.2018 1 z 5

Nebavilo mě to, ani seriál mě nebavil, ani jsem nedokoukala. Příběh nebyl špatný, ale spíš mi vadil styl knihy, vůbec mě to nepohltilo.

Neopol
Neopol
11.08.2018 2 z 5

Nebavila-občas se stalo že sem četl a vůbec nechápal co-asi moje chyba.