Půjčovna masa

Kosmické lodě ještě stále nedokáží prorazit světelnou bariéru, ale informační signál ano. Lidé osídlili několik světů vzdálených desítky světelných let. Jednotu rodícího se lidského impéria střeží nelítostní psychicky kondiciovaní a vylepšení vojáci, jejichž osobnosti jsou pomocí hyperrychlého signálu přenášeny mezi světy a nahrávány do těl uzpůsobených pro boj. Jsou nemilosrdní, brutální, nelítostní. Dokonalí bojovníci, soudci a kati v jedné osobě. Takeshi Kovacs je jedním z těchto specialistů. Za selhání si odpykává mnohaletý trest někde v datovém skladu, kde jeho digitalizované já pomalu podléhá entropii. Pak dostává šanci a probouzí se na Zemi, na nejbohatším a nejdekadentnějším světě lidského vesmíru. Má vyšetřit, proč si jeden z nejmocnějších lidí planety, muž, jenž střídá těla jako jiní kabáty, fakticky nesmrtelný Metuzalém, prostřelil mozek tak, aby se připravil o část svých vzpomínek a už nikde se k nim nedostal. Takeshi Kovacs nemá na Zemi žádné přátele, jen ženu, která milovala muže, jehož tělo teď obývá. Zato lidí, kteří touží zničit neúprosného vyšetřovatele, je spousta. Vynikající román kombinuje prvky tradiční detektivní drsné školy s originálně a realisticky koncipovaným světem vzdálené budoucnosti, splétá Gibsonovskou vizi technicky odlidštěného prostředí se syrovou živočišností odlišující člověka od jeho výtvorů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/7915/pujcovna-masa-7915.jpg 4.353

Takeshi Kovacs (1.)

Altered carbon (2002)

Detektivky, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton

Lenka.Vílka

O existenci knihy jsem dozvěděla až v okamžik sledování traileru adaptace (jasně, sežrala jsem to i s navijákem kvůli Joelovi Kinnamanovi, ale i děj se zdál dobrej). Tak jsem se hned dala do čtení (nejdřív předloha a potom adaptace, nejsem barbar!) a stálo to za tu cestu (čtecí i do knihovny). Kniha ve mě zanechala silné abstinační příznaky a chci další.

Měla jsem ale problém s knihou při určování žánru. Strašně dlouho působí text jako detektivka se SF kulisami. Jenže...celá ta věc s pouzdrování, klonováním a zálohováním je dokonalá. Po technické stránce je vše dobře popsáno a já si zvládla představit společnost, která takhle funguje.

(Autor se vás nesnaží přesvědčit, že bejt Meta je špatná věc. Ani že to je dobrá věc. Ukazuje obě stránky a vyberte si. Šli by jste do toho, kdyby ta možnost byla? Já knihu začala číst s tím, že to bych nikdy nechtěla. Ale jak říkám, dobré argumenty k oběma stranám mince.)

Stejně tak jsem uvěřila i snahu našeho nebohého Kovacse, že chce zjistit, kdo za tou vraždou stojí (za oněch podmínek, kdo by nechtěl, že?). Takže nikoho jistě nepřekvapí, že se to trochu zamotá a o akci nebude nouze. Nejvíc na mě zapůsobily myšlenkové pochody a rozebírání myšlenky, jestli je to všechno správné, které byly v textu poměrně zastoupené. Navíc většina ostatních myšlenek mi přišla aklikovatelná do jakéhokoliv doby, takže prostě aktuální kdykoliv. Tak jsem se vykašlala na přemýšlení o tom, co je kniha za žánr a potom jsem si to užila. Prostě dokonalej matroš. Příběh (pecka, to jednoznačně), postavy (pochopila jsem každého a moje sympatie lítaly z leva do prava jako tenisovej míček. Kromě Kovacse. Ten se moje sympatie získal hned a já měla jasno až do konce), vyprávění (v první osobě, takže na to dumání je prostor), to vše vás nutí číst dál, protože je to prostě dokonalé. Při další návštěvě knihovny beru druhý díl.

Stručně řečeno. Jsem ráda, že v současné době je málo scenáristů, kteří jsou schopni přijít s originálním námětem. Jinak bych na knihu nikdy nenarazila. Zde na DK bych ji totiž zaregistrovala pouze v případě, že by četl někdo z mých oblíbených. Takže díky scenáristi, díky...

switch.man

Nejlepší a nejoriginálnější byl Hendrix :)

Etelea
11.01.2017

Tohle bohužel vůbec nebyl můj šálek čaje. Závidím těm, kterým se podařilo do příběhu ponořit. Já zůstala na břehu :-(

WugWugs
01.04.2016

Záloha vašej osobnosti (duše/mysle) a jej vsun do akéhokoľvek tela - samozrejme ak na to máte prachy - urobí váš život zábavnejší (kto by nechcel využiť storočiami získanú skúsenosť v stále nových telách?), ale aj nudnejší (kto by chcel žiť večne, keď už všetko mal a zažil?).

Parádna, na telo napísaná cyberpunk detektívka, ako ich máme radi. Detektívne ladená zápletka, zvrat a ďalší zvrat, krvavá akcia, sex, smrť a láska, vr, pseudonesmrteľnosť a androidi (?). Výhradu mám len k poslednej štvrtine knihy, tempo akoby sa zbytočne natiahlo a takých 50 strán by som kľudne vyškrtal v záujme konzistentnosti odsýpania.

Flexi
02.01.2016

pro toho, komu již nestačí klasická drsná americká detektivka, zajímavé nápady budoucího vývoje využité autorem nikoli k filozofickým úvahám, ale k různým dějovým zvratům, o krev, násilí ani sex není nouze, ale má to logiku, zábavné oddechové čtení

Vikina333
03.06.2015

Moc akční, málo čtivé...

mitko
02.06.2015

Prvé čo človeka na tejto knihe zaujme je úžasne vykreslený svet. Ľudia sa proste nesústredili na predĺžení života za pomoci rôznych liekov alebo lepšieho zdravotného štýlu. Nie pokiaľ máš telo opotrebované tak si ho jednoducho vymeníš. To všetko za pomoci báze, ktorú ti hneď po narodení implantujú do tela a zaznamenáva celé tvoje vedomie. Vďaka báze, dokážu tvoje vedomie posielať aj na ďaleké svety, čiže vzdialenosť už nehraje v tomto svete rolu.

Autor tu popísal svet veľmi široko, dozvedáme sa ako človeka naklonovať, taktiež zabiť človeka nieje vôbec komplikované (pokiaľ nieje mocný a bohatý, ich sa nedokáže dotknúť ani smrť, čo našťastie v tomto svete ešte neplatí :)). Takeshi je veľmi podobný typ hrdinu ako v kulhánkovej tvorbe, cynický, nerobí si moc veľkú hlavu z toho čo príde a hlavne prechádza cez veľa mŕtvol. Ale v asi polke knihy tempo opadá a prvotný fantastický dojem zo sveta už vyprcháva a nájdu sa tu už aj pár nudnejších pasáži. Čo je pre mňa ale najväčšie negatívum knihy, je to že všetko čo sa stane Takeshimu, každé stretnutie, každá vec čo spraví, nejako súvisí s prípadom, ku koncu už ma to trocha štvalo, lebo autor nám tu nepodhadzuje slepé stopy, čo pri detektívkach je bežné. Koniec nepriniesol nič šokujúce, ale celá kniha sa veľmi dobre čítala, len keby udržal lepšie tempo dal by som 5*.

Ben Nevis
16.03.2015

Je to spíš akční detektivka z budoucnosti než hardcore sci-fi. Autor si vymyslel svět, kde oddělení vražd nahradí oddělení fyzického poškození, kde se za zločiny chodí "sedět" na desítky či stovky let a kde nemá cenu lpět na svém vzhledu.

Knížka obsahuje vše, co mají mazlíčci rádi - hlavní hrdina je drsňák s něžným srdcem a než dojde k rozuzlení, projde si bolestí a zažije pár romancí.

Nejúžasnější na tom vše je, že zápletka se neztrácí v přetechnizovaném světě, ale zapadne do něj jako noha do ponožky. Svět nepotřebuje příliš vysvětlování, protože je to svět, který známe až moc dobře, akorát místo tabletů se řeší báze a místo konzolí virtuální realita.
Líbilo se mi, že postavy "nostalgicky" nelpí na 20. století, ale odkazují se na neznámé budoucí umělce a filosofy.

pikilo
05.03.2015

Já knihu naprosto zbožňuju, zbožňuju Takeshiho a jeho chování, jeho elegantnost, smrtelný um jeho zabíjení, styl přemýšlení a jeho přesnou mušku. Rozhodně bych knihu doporučila fanouškům Žambocha a Kulhánka. Není to tak brutální jako díla obou autorů ale Morgan se jim svým příběhem dost přibližuje.

zimela
22.02.2015

Ne, s panem Morganem jsme na jiné vlnové délce. V bledě modrém to samé, co ve Variantě 13. Mluví se zásadně v náznacích a nedovyřčených narážkách, jakoby říct něco normálně nebylo dost cool. Navíc si myslím, že některé věci, ať je obracím z jaké strany chci, prostě moc smyslu nedávají. Děkuji, ale s tímhle se fakt mořit nehodlám a Morgana definitivně hážu přes palubu. Škoda, nevypadalo to úplně nezajímavě, ale když ta forma je tak příšerně neintuitivní, nevstřícná a ubíjející..Skončil jsem na sedmdesáté straně, tudíž nehvězduji.

Arcisit
14.09.2014

Zajímavý a trošku jiný scifíčko, jen na to množství postav bych si chtěl trošku postěžovat, jelikož nečtu knihy na jeden zátah, ale po záchodech a chvílích volna, jsem se v ději a postavách fakt občas ztrácel.

DooFooS
04.06.2014

Nejsem milovníkem sci-fi knih, které se mě nejméně v polovině svého obsahu snaží zasvětit do světa, kde se odehrává příběh, aby se mě následně s pomocí nových nejen fyzikálních pravidel snažila ohromit svým příběhem. A tady to všechno bylo a přeci jen jsem knihu dočetl a to nejen proto, že děj tvořily vztahy takové, jaké známe i dnes. No a právě povahy lidí ze všech možných úhlů já rád a navíc… Kdo by odolal knize, kde hlavní hrdina zemře hned na prvních stránkách, aby nám mohl vyprávět svůj příběh?

Daxie L. Jesus
11.12.2013

Nemám slov. Vše tu dokonale zapadlo do sebe, každý detail. Nejdřív se mi nelíbilo, že svět dalekého budoucna je představen jako kompletně bez vědy. Tedy, že dosáhli nesmrtelnosti, ale dál už nic zkoumat nechtějí, žádné vakcíny na nemoci atd. Pak jsem ale pochopil, že všechny problémy (snad kromě finančních) se dají vyřešit směnou pouzdra. Opravdu surový vzhled na budoucnost.
P.S.: Doufám, že se dožiji vynálezu pouzder.

finka
13.03.2013

Až teď jsem s hrůzou zjistila, že jsem svoji nejoblíbenější knihu neohodnotila.
Úžasná, výborná, skvělá. Co dodat. Takeshiho miluju, bezvýhradně.
Edit: i seriál se povedl, ani jsem v to nedoufala.

lanusinka
26.10.2012

Kniha bavila, byla svižná a uvěřitelná a prostě mám ráda hrdinu, co se s tím moc nemazlí. A UI hotel byl dokonalý!