Kverulant

Příliš hlučná samotaPříliš hlučná samotaBohumil Hrabal

Depresivní příběh hlavního hrdiny, popíjejícího outsidera pracujícího ve sběrně, který v komunistické éře obsluhuje likvidaci sběru. Haňta sleduje, jak jedna doba končí a začíná nová, do které už nepatří ani knihy nežádoucích autorů procházejících jeho lisem, ani on a lidé z jeho vzpomínek. Vedle anglického krále asi nejtemnější a nejsmutnější Hrabalova kniha, což znamená, že je skvělá. :-)

08.09.2020

Batman: EvropaBatman: EvropaBrian Azzarello

Kresba je kvalitní a její psychedeličnost umožňuje představit si stavy dvou ústředních postav. Skoro je mi kvůli ní líto říct, že příběh je navzdory skvělé zápletce a nečekanému parťáckému duu průměrný. Cestování po Evropě je dobré zpestření, a vlastenci zaplesají nad Prahou, ale cestopis obsahuje pár chybek/úletů typu "planetárium" na berlínském Teufelsbergu. Jako jednohubka OK.

08.09.2020

Nevyhnutelná opotřebovanost citůNevyhnutelná opotřebovanost citů. Zidrou (pseudonym)

Je to takový obyčejný příběh, ale líbil se mi ten sexuální optimismus.

02.09.2020

Kdo ví, kde budu zítraKdo ví, kde budu zítraJindřich Šídlo

Mám rád příběhy Čechů, kteří odešli do cizí země a dokázali se tam prosadit (pokud možno ne kriminální činností nebo půjčováním peněz) a tento knižní rozhovor moje očekávání naplnil dvojnásobně. Etzler mě zaujal už dřív svými názory a postřehy v různých článcích a jeho životní příběh je neméně zajímavý (a po tom všem českém fňukání a servilnosti Číně nebo Rusku nesmírně osvěžující). Čtenář se dozví hodně informací ze zákulisí zpravodajství, o zaměstnání novináře v profi prostředí, postřehů o mentalitě národů a obtížném skloubení soukromí s náročným posláním. Velmi inspirující počtení.

24.08.2020

Moderní výživa ve fitness a silových sportechModerní výživa ve fitness a silových sportechLukáš Roubík

Výborně napsaná kniha o jídle a jeho zpracování a využití tělem, což využijí nejen lidi se zájmem o efektivní pěstování postavy sportem, ale i ti, co chtějí zhubnout a nechtějí nesmyslně trpět nějakou ideologickou dietou. Najdete tam jak podrobné "chemické" pasáže, tak i pro biologického laika srozumitelné informace k použití. Nejspíš pak už nebudete žádnou další knihu nebo články o výživě potřebovat :)

05.08.2020

ProvidenceProvidenceAlan Moore

Můj nejoblíbenější komiksový spisovatel se vydal na procházku světem Lovecraftových příběhů a podíval se trochu hlouběji za oponu všech těch nezadaných bádajících hrdinů jeho povídek. A je to opět silný zážitek svědčící o Moorově genialitě, který doceníte obzvlášť díky obeznámení s Lovecraftovým dílem (případně jeho životopisem). V příhodně ilustrovaných příbězích dokáže imitovat styl hrůzy hororového klasika i potěšit fanoušky, nechybí klasické překvapivé pointy a zvraty.

Komiks se mi líbil už od začátku, měl jsem problém si užít dlouhé psané pasáže na konci kapitol (zpočátku nepřinášející mnoho informací navíc), ale velmi rychle jsem s postupným chápáním autorova plánu knize propadl. Providence je další ze špičkových děl Moora a jsem opravdu zvědavý, jestli ještě přijde s něčím tak masivním.

Provedení českého vydání je až na ten strašlivý průser s jednou pokaženou kapitolou super, je to požitek knihou listovat.

14.07.2020

Jak je důležité míti FilipaJak je důležité míti FilipaOscar Wilde

Skvělá cynická konverzačka, která nezestárla. Ideální čtivo k maturitě.

20.03.2020

SkvrnaSkvrnaGillian Flynn

Na této krátké povídce vhodné pro posezení na záchodě Flynnová opět vyniká v tvorbě zajímavých postav z netradičního prostředí. Postupem času se všechno hodně překombinuje a jako žánrové cvičení je to ok, beru to jako chlebíček při čekání, až autorka uvaří novou večeři :-)

20.03.2020

Kdo se bojí Virginie Woolfové?Kdo se bojí Virginie Woolfové?Edward Albee

Špičková sonda do skrytých životů manželských párů - ve své době to musela být pecka (i filmová adaptace zůstává neobvykle svěží). Současník dnes možná úplně nepochopí soudobé souvislosti typu proč Marta jako žena v domácnosti prožívá kariérní neúspěch svého manžela jako svůj vlastní nebo že dítě bývalo symbolem úspěchu manželství.

05.01.2020

Jakub a jeho pánJakub a jeho pánMilan Kundera

Velmi vtipná divadelní hra založená na hraní s vypravováním, s divácky vděčnými postavami, které si navzájem vyprávění hodnotí a mění. Hodně podařené dílko bavícího se Kundery, potěší i předmluva autora.

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Rozmazlený Werther deprimuje čtenáře svým příběhem líčeným přes hysterické bědování o zamilování se v dopisech příteli. Věřím, že chudák adresát všech těch dopisů nafoukaného fracka uvažoval o sebevraždě mnohem dřív než postava. Ve své době možná kniha učila mladé čtenáře prožívat svou lásku jako nejdůležitější záležitost v životě, jejíž nenaplnění znamená zahodit všechno ostatní, ale dnešní čtenář už to vidí jen jako vztek rozmazleného fracka, který tu ženskou nedostal do postele a trpí víc než sám Werther až do radostného závěru.

05.01.2020

Obsluhoval jsem anglického králeObsluhoval jsem anglického králeBohumil Hrabal

Prcek Jan Dítě vypráví příběh svého života o kariéře číšníka, kterého ambice, osud a historie vede skrze velmi zajímavé zastávky. Spisovatel nám klasicky maluje pochmurný neradostný svět a smutné konání lidí, ve kterém hlavní postava vnímá svůj život poeticky a opojně navzdory okolnostem, které často vnímá po svém, zatímco čtenáře mrazí (vyjímečně silné v rámci románu je období s Lízou). Hrabal tu opět mistrně maluje obrazy chrlením svých naléhavých nekonečných souvětí a jak je to u jeho děl psaných během zákazu činnosti do šuplíku typické, necenzuruje se, podává svědectví o povaze českého člověka a historii Československa. Je to krásně smutná kniha, jedna z nejlepších děl Hrabala a vyplatilo se k ní po letech vrátit. Mrzí mě, že režisér Menzel pojal nepovedenou filmovou adaptaci jako pitomou obveselovací grotesku a úplně zmařil pro lidi neznalé předlohy odkaz románu.

Šílená ze Sacré-CoeurŠílená ze Sacré-CoeurAlejandro Jodorowsky

Luxusní komiks pro dospělé, který si utahuje z náboženství, filozofie i psychologie a nechybí ani drogy a sex (ve své době to musela být hodně velká provokace). Díky znalosti mytologie jsem se u toho hodně nasmál, ale myslím, že to pobaví i náboženského laika.

05.11.2019

HavranHavranEdgar Allan Poe

Hodně se mi líbí titulní báseň, kterou bezvadně přeložil Nezval. Celá sbírka má správně pochmurný styl.

29.10.2019

Hellboy: Pekelná knižnice - Kniha prvníHellboy: Pekelná knižnice - Kniha prvníMike Mignola

Příjemně hororová okultní záležitost se spoustou odkazů na klasiky Poe a Lovecrafta, ale přece jen díky rozverné povaze Hellboye trochu pro mládež - nějak se všichni ti okultisti a démoni vyvážit musí. Líbí se mi kresba, ideální pro čtení večer pod lampičkou - a provedení celého svazku příběhů je samozřejmě špičková kvalita, jsem moc rád, že se na našem trhu dá něco takového vydat, aniž by vydavatel zbankrotoval a oběsil se na vrbě za městem.

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Dost příšerná ukázka povinné četby. Hysterický muž, který nejdřív bombarduje svého přítele dopisy, ve kterých se extaticky rozplývá nad krásou venkova a později i mladé zadané dívky Lotty. Místo hledání jiné květinky k opylování umanutě lpí na svém citu, sice se později se snaží před zamilovaností k ní utéci do vzdáleného zaměstnání, díky jeho charakteru si ho však kolegové moc neoblíbí a tak se vrací otravovat již vdanou ženu... dál už to znáte. Tak hroznou nudu už jsem fakt dlouho nečetl. Netrapte ty školáky, proboha.

BullseyeBullseyeJason Aaron

Ve druhém kousku z Aaronovy série se nám představuje úplně šílený týpek Bullseye a je celkem jasné, jak se jeho štace v Punisherovi bude pokoušet trumfnout Ennise - bizarní postavy, hlášky do rytmu vyeskalované brutality snažící se překonat laťky z minulosti, šílenství. Tento svazek mě velmi často rozesmál svým nihilistickým humorem, závěrečné střetnutí dvou es s objevem místnosti s nářadím bylo super. Snad to bude stačit. Docela mě ale štve kresba postav - skoro všechny mužské postavy mají děsně podobné rysy v obličeji.

24.09.2019

Život na cestě: autobiografieŽivot na cestě: autobiografieOliver Sacks

Žádnou z knih Olivera Sackse jsem před touhle nečetl, ale po seznámení s jeho autobiografií mám chuť si je přečíst všechny. Sacks prožil velmi bohatý život lékaře a vědce a ke všemu dokázal o svém životě a bádání psát velmi čtivě, ať už vzpomíná na svou rodinu, pacienty, další vyjímečné lidi, se kterými se setkával nebo se zabývá nějakým výzkumem. Ke konci už se toho dělo méně a jako závěr by snad bylo lepší jeho rozloučení v New York Times, ale i tak se to četlo samo. Určitě bude zajímavé přečíst si i nějaký pohled na Sackse zvenčí.

20.09.2019

Karty jsou rozdanýKarty jsou rozdanýGarth Ennis

Nápad "Watchmeni od Gartha Ennise" mi přišel zajímavý, zvlášť když mě Ennis posledními díly Punisher Max přesvědčil o schopnosti psát vedle sprosťácké zábavy i vyšší literaturu. K příjemnému překvapení ale nedošlo. Je to sprostý, hlášky jsou bohužel původně v britské angličtině a česky tak nevyzní a je to vedle toho koktejlu explicitnosti - nuda. Nevím, jestli Banda stihla takhle rychle zestárnout, ale spíš se to Ennisovi tak úplně nepovedlo. Je to pěkně nakreslené a nejvíc mě zajímá osud nové členky Sedmy, ale samotná banda je nudná, snad kromě vysmátého kopulujícího buldoka.

19.09.2019

Punisher: Valley Forge, Valley ForgePunisher: Valley Forge, Valley ForgeGarth Ennis

Velmi dobře napsané finále se silným komentářem Ennise k podstatě vietnamské války (a nejen té), kde kšeftaři, politici a kariéristi posílají na smrt a nesmyslnou destrukci pěšáky věřící ve vyšší poslání svých činů, než to nakonec ve skutečnosti bývá. Přes všechnu depresi a očekávání nejhoršího se příběh vyvine zajímavě. Ennis do každé epizody vkládá i kvalitní literární vložky, které jsem si s chutí přečetl a netuším, jestli zkusil napsat i nějakou normální knihu, ale mrkl bych se po tom.

04.09.2019

Punisher: Dlouhá chladná tmaPunisher: Dlouhá chladná tmaGarth Ennis

Díl kazí celkem odpudivá kresba (ve smyslu nekvalitní), vzhledem k tomu, že můžeme srovnávat s předchozím pěkně nakresleným příběhem s Barracudou. Barracuda dokonce v prvním sešitu nemá svoje pozlacené nasazovátko "FuckY"! Naštěstí je příběh solidní, jde hluboko a psychologický a nevyhnutelně fyzický souboj dvou borců je výborné čtení. Je potěšující vnímat, jak se Ennis postupně pouští do "vyšší literatury". Bod navíc za to, že Barracuda poslouchá Nicka Cave :)

04.09.2019

Punisher: BarracudaPunisher: BarracudaGarth Ennis

Určitě jeden z nejzábavnějších příběhů v sérii. Skvělý humor, vtipné masakry se skvělým finále a postavy se Ennisovi zase jednou povedly. Barracuda je miláček, bral bych nějakou minisérii o něm; hlavní ženská postava je taky charakter jak ze zlata.

29.08.2019

Mapa a územíMapa a územíMichel Houellebecq

Mapa a území nepostrádá klasické kvality děl od MH - je tu mocná nekýčovitá romantika, láska a smrt, moderní svět, který autor umí velmi dobře zanalyzovat a ukázat nám postřehy, které jsme si možná neuvědomovali; pohled na smysl života svého hrdiny. Celé je to zabaleno do nenápadného baziliščího humoru a sarkasmu, se kterým nás po pravidelném bombardování smutkem a depkou z uvědomění situace hrdiny a jeho světa dočasně utišuje. Obvyklé analýzy uměleckých děl tu tentokrát prezentuje postavou samotářského spisovatele, kterou pozvedl úroveň meta humoru svých knih na vyšší stupeň. Píše se často, že je tohle jiný MH, ale mě to přišlo na úplně stejné úrovni, jen tam vzhledem k příběhu ubylo orgií.

Trochu mě udivily nějaké úlety v překladu typu špatný český název Houellebecqova debutu nebo překládat název novin Le Parisien doslova do češtiny - proboha snad není český čtenář takový debil.

22.08.2019

Punisher: Matička RusPunisher: Matička RusGarth Ennis

Tento svazek je strašná vojensko-politická nuda oživující smýšlení z dob studené války. CIA vs ruská armáda, mise, ale co s tím má společného Punisher? Toho tady najme Fury jako poskoka na misi v Rusku, v podstatě jen proto, aby se připomněla nevinnost dětí jako obětí cílů, se kterými nemají nic společného. Propadák bez humoru, pro fanoušky zelených mozků a béček.

17.08.2019

Punisher: Irská kuchyněPunisher: Irská kuchyněGarth Ennis

Trochu průměr se zastaralou linkou z tématu IRA a jejího boje o nezávislost Severního Irska. Punisher mě baví jako nezávislý mstitel a likvidátor zločinu, ne jako týpek, co pomáhá známým z armád. Zábavu tady občas generují vulgární slovní výměny konkurenčních partiček a pyrotechnik bez obličeje a závěr pobaví, nicméně už je to trochu z jiného světa.

17.08.2019

Punisher: Na začátkuPunisher: Na začátkuGarth Ennis

Ultranásilný supervulgární příběh - a pekelně vtipný, často jsem se smál nahlas. Garth Ennis bez cenzury v nejlepší formě.

11.08.2019

Soumrak dneSoumrak dneKazuo Ishiguro

Soumrak dne je vyprávěním vysoce disciplinovaného majordoma o jeho kariéře a lidech, se kterými se během ní setkal. Síla velmi dobře napsané knihy spočívá v tom, že hlavní hrdina ve svém vyjadřování upřednostňuje profesionální přístup nad připuštěním si nějakých emocí - to, co se skutečně dělo, se dozvídáme z reakcí osob, o kterých vypráví. Zajímavá je i historická éra a připomenutí, jak to tenkrát na panstvích chodilo. Přečetl jsem téměř jedním dechem.

11.08.2019

Y: Poslední z mužů 2 - CyklyY: Poslední z mužů 2 - CyklyBrian K. Vaughan

Hlavním plusem je stále pozorování budování ženské společnosti a vypořádávání se s dědictvím světa. Je mi jasné, že kdyby přežil někdo typu Punisher, příběh by se vyvíjel jinak, ale občas se objeví záblesk toxické maskulinity a s ním přijde i zábava v pochmurném světě hysterie a ženského teroru. Je hezké vidět, že ženy by zřejmě nebyly o moc lepší vládkyně než muži, minimálně oblast egoismu, válčení a sporů jim jde stejně dobře. :)

09.08.2019

Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden mužY: Poslední z mužů 1 - Jako jeden mužBrian K. Vaughan

Hlavní hrdina je sice strašný trouba a věřím, že časem tuhle sociologickou sci-fi umoří průměrný příběh, ale líbí se mi společenské postřehy autorů ohledně role mužů na světě. Pobavila mě bývalá supermodelka, která s vymizením benefitu přitažlivosti pracuje jako popelářka a nejen ona.

09.08.2019

Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2Christophe Arleston

Hezká kresba a dráždivá imaginace, občas dobrý absurdní humor. Hlavní hrdinka je příšerně nesympatická, když z ní zrovna nemluví někdo jiný. Chudák nedobrovolný parťák Jurij je zase často za blbce.

25.06.2019