Přístav Země / Zatmění

Autorský komplet Zacka Kaplana obsahující dvě kompletní a ukončené sci-fi série. Přístav Země První kontakt nemusí být nic romantického jako Blízká setkání, nebo krvavého jako Vetřelec. Mimozemšťané přicházejí s požadavkem na vybudování kosmického přístavu, výměnou za technologie a obchodní příležitosti. Nemusí přicházet v míru, ani nás nepotřebují sežrat, protože to by poškodilo obchod. A o ten jde především. Je jen otázkou, kdo na něm vydělá a jakou cenu zaplatí. Zatmění Na Slunci došlo k podivným změnám. Jeho paprsky už nejsou hřejivé, ale spalující. Až tak, že vás to okamžitě zabije. Lidstvu tak nezbývá, než se přesunout do podzemí a najít způsob, jak přežít. V podzemí apokalyptického New Yorku zuří boj o moc, do nějž je nechtěně zavlečen i hlavní hrdina, kterému brzy dojde, že se vždy najde někdo, kdo chce vládnout ostatním, i kdyby to mělo být na spáleništi. Kniha zahrnuje následující: Přístav Země (Port of Earth Vol. 1-3) Zatmění (Eclipse Vol. 1-4) Bonusové materiály Exkluzivní obsah určený pouze pro české vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467505/big_pristav-zeme-zatmeni-i3Y-467505.jpg 4.322
Literatura světová, Komiksy, Sci-fi

Vydáno: , Mighty Boys

Port of Earth Vol. 1-3 / Eclipse Vol. 1-4

Kniha Přístav Země / Zatmění

Denny456

Taková bichlička. :) No i mě se líbilo více Zatmění než Přístav země. Mimochodem myslím, že to mělo vyjít zvláště. Nejen náad, ale i zpracování bylo prostě lepší. Kresba je super. no a přidané povídání o vzniku komiksu na mě bylo trochu delší a opakující, ale zase proč ne.

Lusa

Zřejmě jsem nic podobného zatím nečetla, nebo jenom nevyhledávám tuhle tematiku. Oba dva příběhy mě velice nadchly a musela jsem se dobrat rychle konce. Opravdu zajímavé a záživné čtení.

t_gon
03.06.2021

Téměř vše bylo řečeno. Dokonce i věci, které se v průběhu přípravy knihy nehodily (výkřiky a negativa na netu). To jsou však Staré pověsti České a nyní se jde už pouze těšit z tohoto špalku. Autorského kompletního špalku, který je přeplněn vynikajícím čtením a jako bonus přidává přes 100 stran bonusů. Ale bonusů s velkým B (žádná standardní galerie obálek, ale komplet "analýzu" všech hlavních postav, které tahají štětcem v pozadí, abychom my mohli třímat v rukou takto skvělé dílo, všechny procesy tvorby (např. náhled na Zackova tabule plánu děje je něco, co bych např. očekával u Martina při tvorbě kronik Západozemí…)) a mnoho dalších. Neskutečná paráda a troufnu si tvrdit, že tohle na našem komiksovém rybníčku nemá obdoby.

Přístav perfektně ukazuje, jak je hodně blbý nápad udělat si z naší krásné modré planety meziplanetární benzínku pro kolemjdoucí obchoďáky z "galaktického cechu obchodníků" a jaká negativa to může výměnou za skok na "Průmysl 5.0" přinést. Aneb zamávejte budoucí svobodě a střežme se rozmarů turistů z dalekých končin galaxie, kteří likvidaci obyvatel a měst nechápou jako nutné zlo (zde silná připomínka na Schindlerův seznam a ranní procvičování ve střelbě). Funguje to perfektně, ta hrozba někde na pozadí skrytá za dobrými úmysly, kterou vláda potlačuje a propaguje veřejnosti mírněji s nadějí na zisk. Jediné, co mi zde nějak "chybělo", bylo globální zapojení jiných vlád a států. Těžce se pracovalo s myšlenkou, že pouze ESA rozhoduje za všechny zvěrstva páchané gildou po celém světě a nezodpovídá se nikomu. Kresba sedla, postavy také a nejvíc mě tak mrzí cliffhanger na konci. Sice může slibovat další exkurzi do tohoto světa, ale dokázal bych si představit dovětek v podobě jednoho/dvou sešitu, kdy v krátkém časovém okně vidíme, jak naše nepodvolení se mimozemšťanům, nedopadlo dobře a nyní si "užíváme galaktického nevolnictví". Holt ne všechny návštěvy končí happyendem. Uvidím, zda se Zack do přístavu ještě vrátí.

Zatmění je další parádní žrádlo, které servíruje depresivní četbu. Aneb co se stane, když naše životodárné Slunce přepne do režimu RAW grilování. Délka potěšila, opravdu něco jiného než všehršel okolních "žiletek" a člověk tak dostane pořádně rozsáhlý příběh, který nenudí a zaujme. Jak bylo zmíněno, chvíli trvá, než se rozjede hlavní linka, ale beru to jako klidný úvod představení světa, postav a podmínek, za jakých lze v tomto novém světě přežít a fungovat. Co mě neskutečně překvapilo a snad jsem zaregistroval poprvé v komiksech je sekvenční způsob vyprávění na velkých panelech, což jednak dodá "filmový" záběr na panely, ale zároveň skutečně "rozpohybuje" postavy a dodá dynamiku do vyprávění (např. 551, 567 nebo 575). Společně s technikou změny fokusu (rozostření) na detail postav (např. 671) to dělá netradiční dílo, které jako by umocňovalo to peklo, které Slunce rozpoutalo. Ono ostatně i panely na vyprahlé krajiny, jsou prezentovány "chcíple" bez barev, kdežto podzemní části jsou často až přesaturované. Tyhle rozdíly jen ukazují, že v příběhu máme světa dva. Naprostá paráda, ke které se budu rád vracet.

Kolem a kolem je to parádní dílo, které po všech peripetiích, bylo radost podpořit a určitě MB děkuji za jejich práci. Na takové kousky je na našem trhu jistě místo a věřím, že i hlad a nyní, po této těžkopádné rozcvičce, kdy si MB vyzkoušely, kde na ně číhá banda škrten (či Dobby, který hází klády pod nohy), se může proces zrychlit a vy tak prosím do nás perte takových knih několik ročně. Dekuji

exitus4me
16.05.2021

Tak a Kaplan byl zdárně přečten. Jedná se o produkci nováčka na České scéně - nakladatelství Mighty Boys. Kniha vznikla díky hithit kampani a přestože se na ní čekalo dlouho - stala se prokletým románem, jako u jiného nakladatelství HPL, tak se čekání i důvěra vložená nakladateli vyplatily . Vydání provázelo mnoho komplikací o ruzných příčinách. Nu ale stala se parádní věc. I přes skeptické projevy mnoha idiotů stavějících se do role "věštců apokalypsovo" kniha vyšla a když jsem ji vybalil tak mi doslova vyrazila dech. Už samotná obálka je nádherně minimalisticky úderná a po otevření se na mě zazubil první ze dvou příběhů - Přístav Země .

MÍRNÝ SPOILER
Přístav je velice zajímavě vyprávěný jako kombinace liveshow rozhovoru s jedním z představitelů mimozemského obchodního megakolosu (který si vybral naši planetu jako post pro nový přístav mezihvězdný) a shotů zážitků několika členů nově zbudované lidské organizace. Jak asi správně tušíte, něco se posere. A to řádně. Více z děje už tu vykašlávat nebudu :)
Malba byla parádní, panely přehledné, listy krásně lakované, což dalo vyniknout barvám a zároveň jsem se nebál listovat s prstama od jogurtu ( :D ), jelikož nezůstávala ani šmouha.
Děj měl odpich, příjemně gradoval ač konec byl kapku , ne přímo otevřený, ale zas ne zcela uzavřený...Jestli se dočkáme pokračování, či zda jen chtěl autor nechat pracovat fantazii čtenáře o tom, co se bude dít dál...kdo ví :) Samotní mimozemšťané byly krásně zpracovaní, autorovi fantazie při jejich malbách a návrzích nechyběla, ač tedy v jednom úseku jsem viděl cosi, co hodně připomínalo Xen z HalfLife1 a jeden "ufon" vypadal jako Vortigaunt z rovnakého titulu, jako chybu to ale rozhodně nepovažuji, jen by mě zajímalo, zda si někdo u těch partů dvou pomyslel to samé :)

Nu a máme tu Zatmění :)
Zatmění bylo celé v krásně postapokalyptickém duchu. Místy byly panely trošku zmatené, myslím že díky tomu, že jednotlivé části kapitol byly místy rozlítané jak se snažili dostatečně zachycovat jednotlivé průběhy provázaných událostí všech aktérů . Zatmění bylo i o poznání akčnější, zanechalo zas ale i podstatně více dějových otazníků a pusobilo méně urovnaným dojmem než předchozí Přístav. Nijak to ale nebylo rušivé, ale příběh se parádně četl + neztrácel dech ani neobsahoval hlušince prázdné a hlavně se nekonalo žádné ekologicko-vymejvačské kárné story, jehož náznaků jsem se před otevřením trošku obával :)

Abych shrnul. Knihu jednoznačně doporučuji všem milovníkům scifi :) Vyjde-li ještě něco od pana Kaplana, tak jistojistě vím, že to musím mít a lidičkám z Mighty Boys děkuji, že Kaplana dostali do Čech a do mé knihovničky :)

Norri
17.05.2021

První kniha nového nakladatelství Mighty Boys se zrodila, a nyní se vlastně stále ještě rodí, ve velkých porodních bolestech, ale výsledek myslím stojí za to. Mighty Boys se rozhodli začít svou vydavatelskou činnost mohutnou bichlí obsahující hned dva kompletní příběhy amerického scénáristy Zacka Kaplana. První příběh Přístav Země se svým obsahem a rozsahem vyprávění dá srovnat s filmovým sci-fi thrillerem. Druhý příběh Zatmění je zase spíš lehce rozvleklý postapo seriál. Oba příběhy spojují dvě věci, kromě autora samotného. Je to boj o moc a nadvládu, a také to, že oba příběhy nejsou tak úplně uzavřené. Ani u jednoho rozhodně nečekejte konec ve stylu "... a žili šťastně až do smrti". V případě Zatmění by se tedy o příznačném odchod do zapadajícího slunce dalo mluvit, ale není to úplně takový konec, který bych nazval završujícím.

Přístav Země

Přístav Země je moc dobrá sci-fi, kterou jsem si užil jako skvělý biják v kině. Od začátku do konce je to napínavé a má to skvělé tempo. Přečetl jsem to doslova na jeden zátah. Celý příběh má obrovský politický přesah a během čtení jsem přemýšlel, jestli Zack Kaplan mimozemským konsorciem nenarážel na nějaký konkrétní pozemský stát či totalitní režim, a nebo zda jsou jakékoliv podobnosti čistě náhodné. Kvůli naší historii a také současné politické situaci České Republiky mi některé situace připadaly velmi povědomé - ta salámová metoda ukrajování svobod, to brutální překrucování faktů a vnucování vlastní pravdy, to obhajování našeho “druhého osvobození”... Přístav Země je velmi dobrý komiks se silným poselstvím!

Pochválit musím i kresbu výtvarníka Andrea Mutti. Skvělá je jeho práce se světlem a dobrá je i jeho kresba postav, obličejů a techniky. Někomu se ta kresba může zdát strohá, ale mi k tomuto příběhu parádně sedla. Pěkně jsou použité barvy, kde běžné pozemské scény mají relativně tlumené odstíny, zato mimozemské habitaty hrají velmi sytými a jasnými barvami.

Zatmění

Neméně povedené je i Zatmění, které se kvůli svému rozsahu může zdát lehce natahované. Četlo se to ale skvěle a rozhodně to nenudilo. Přestože je Zatmění v knize jako druhé, tak jde o Kaplanovu autorskou prvotinu. Kaplan se zaměřuje na vývoj postav, ale nešetří ani akcí a vizuálně atraktivním “zabitím sluncem”. Samotný komiks, celkem 16 sešitů, jsem četl téměř celou noc. Nešlo jít spát, tohle jsem musel dát na jeden zátah. Následné čtení rozsáhlých bonusů mi pak zabralo celé následující odpoledne. Ne všechny bonusy jsou zajímavé, ale toho, co stojí za pozornost, je tam dost. Hodně zajímavý mi připadal například Kaplanův popis jeho tvůrčího procesu.

Hodně toho mám ke kresbě Zatmění. Kreslíř Giovanni Timpano v bonusech zmiňuje inspiraci Moebiem, což v jeho kresbě určitě vidět je. Nejenom v davových scénách, ale také například v kresbě detailů povrchů. Jako další inspirace vás u davových scén může napadnout Geoff Darrow a nebudete se mýlit. Přesto anebo právě proto mi Timpanova kresba ne vždycky sedí. Většinou je jeho kresba skvělá a precizní, ale občas, třeba v již zmíněných davových scénách, zjednodušuje detaily postav a přidává detaily prostředí, a tím se pro mě ta kresba stává tak nějak kostrbatá a nepřehledná. V prvních čtyřech sešitech je navíc divný koloring Chrise Northropa, který to celé umrtvuje. Naštěstí byl od pátého sešitu přibrán do týmu italský kolorista Flavio Dispenza, který do Timpanovy kresby dodal potřebný život. Přes všechny zmíněné výtky jsem si vizuál Zatmění užil. I díky Timpanovu nápaditému panelování. Některé panely či celé stránky jsou doslova epické. Užíval jsem si zejména devastující zásahy slunečním světlem, se kterými si Timpano s oběma koloristy vyhráli. Dechberoucí jsou také pohledy na zdevastovaný New York.

Celkové zpracování knihy je parádní a je smutné posílat takovou knihu zpět ke zničení a přetisknutí (kvůli několika zpřeházeným stránkám a chybějící záložce). Tak velká kniha se už sice nedá při čtení držet v ruce, ale příliš to nevadí. Listy se skvěle otáčí a nestalo se mi, že bych omylem otočil dva listy najednou. Některé stránky vypadají, jakoby neměly dostatečně kvalitní tisková data, ale v bonusech se dozvíte, že ono rozostření je zde uměleckým záměrem…

Milten
08.05.2021

Přístav země má určitě zajímavý náměť, jen mám trochu pocit, že se z něho dalo vytěžit více. Zatmění dle mého funguje mnohem lépe. Postavy jsou lépe napsané a já s nimi soucítil. Zápletka je opravdu napínavá a styl kresby mi sedl. Kaplan je bezesporu talentovaný tvůrce a budu se těšit na jeho další projekty. Dále musím pochválil zpracování knihy a velké množství bonusů. Celkově mám pocit, že nakladatel odvedl opravdu dobrou práci.

GoodGames
04.05.2021

Tak sme sa dočkali a kontroverzný premiérový komiksový titul od Mighty Boys s názvom Přístav Země / Zatmění konečne vyšiel. Stálo čakanie za to? Áno! Ak ste fanúšikom sci-fi žánru, máte menší sviatok. Či už sa jedná o Přístav Země alebo o Zatmění, oba príbehy majú napínavé scenáre a aj keď je Přístav Země slabšie kreslený, vynahrádza to vydareným námetom. Kniha je naozaj napchatá obsahom a okrem dvoch kvalitných sci-fi príbehov ponúka obrovské množstvo bonusového materiálu. U mňa sa jedná o jeden z najlepších bonusových obsahov, čo som vôbec na našom trhu u komiksu videl. Napriek množstvu problémov pri výrobe musím dať klobúk dole, lebo výsledný produkt sa vydaril nad očakávania.

trudoš
05.05.2021

Komiksový špalek slibuje dva poctivé sci-fi příběhy a ty uvnitř také naleznete. Úvodní Přístav Země operuje s atraktivním motivem blízkého setkání třetího druhu, které se ovšem čím dál víc ukazuje výhodné jen pro jeden životní druh – a není to ten náš. Dvanáct sešitů je ale na tuhle jízdu moc. Ačkoliv napínavá zápletka v tempu po celou dobu nepoleví, děj se začne po určité době točit v kruhu a cynická pointa v závěru pak jen zdůrazňuje, že celou dobu šlo výhradně jen o ni. Trochu jinak je na tom Zatmění, pracující s jinými kulisami, zato však s podobnou atmosférou. Tady si Zack Kaplan se scénářem pohrává víc, děj je plný postav a proměnných, takže dlouho trvá, než se nastíní hlavní dějová osa. Zase je to ale délka, která mě připravila o nadšení. Hrdinové totiž v důsledku pouze chodí od čerta k ďáblu, jen aby nakonec pochopili, že v pekle se jim na lidské hodnoty nikdo ani nevymočí.
Každopádně celkový dojem z knihy je velmi uspokojivý a moc se těším, s čím přijde nakladatelství příště.

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova