Svatokrádežná svatba

Král Alvar - zraněn, zrazen a zanechán napospas smrti - přísahá, že získá zpět svůj trůn i vše, co mu po právu náleží. Se srdcem plným nezkrotné nenávisti vyrazí na cestu zkázy, připraven utopit svou touhu po pomstě v bouři krve a slz... Legendární scenárista Alejandro Jodorowsky vypráví temný a násilný příběh o zradě, válce, zakázané lásce, svržených vládcích a milostných hrůzách, a Dongzi Liu dává svou nádhernou kresbou jeho vizím syrově reálnou podobu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409877/big_svatokradezna-svatba-71k-409877.jpg 4102

Královská krev 1.

Literatura světová, Komiksy, Fantasy

Vydáno: , Crew

Noces Sacrilèges & Crime at châtiment, 2010

Kniha Svatokrádežná svatba

LordSnape

Klasický Jodo. Místy mi to připomínalo Borgia, ale to je komiks kvalitativně o dvě třídy výše. Čím dál více mě prostě baví jen jeho sci-fi Jodoversum. Tohle je prostě příliš na sílu s ujetými postavami, co se chovají místy jako idioti.

sackettboy

Tá kresba je neskutočná. Liu by mal kresliť iba akty. No rád by som videl čo sa odohráva v Jodorowského hlave, alebo radšej ani nie. Neviem či by som to rozchodil. Lannisterovci sú oproti Jodorowského postavám ako svätci.

tereza1198
06.10.2021

(+ SPOILER) Kresba je fenomenální a nádherná. K ději mám výhrady. Všechny postavy jsou defektní a mstivé a neprochází vůbec žádným vývojem. Alvar je nabušený magor, který si realitu upravuje, jak se mu hodí. Občas se zlepší a pak svoje dobré skutky zase pohřbí nějakou kravinou. A ten jeho vztah. Strašně ji miluje, pak zase ne, nakonec ji sice nechce, ale vadí mu, že má jiného, pokus hrát si na dobrého ztroskotá a nakonec je zase ten blb co na začátku. A když mu jde o tu jeho krev. Tak proč si z dvojčat vzal jen svého syna a svého "vnuka" ne? To neví, že když král zanechá dítě v lese nebo ho pošle po vodě, tak se za pár let vrátí jako mladý nabušenec a bude dělat problémy? Těším se určitě na další díl a rozzuzlení příběhu.

fvalek
22.06.2021

Jodorowsky má takový svůj zvláštní styl, na který jsem si už zvykl, takže jsem ve výsledku dostal zhruba to, co jsem čekal, a to je poměrně dobře zpracovaná sága, možná až kronika jednoho roku, která pořádně vyzní až po přečtení druhého dílu. Jediné mínusy jsou snad někdy trošku švihlé dějové zvraty, psychologie postav, která je vážně k neuvěření šílená a celková etika díla, která je taky dost zvrhlá. Nicméně to nezastírá, že kdyby dílo bylo psané a konkretizované, byla by to jistě totální pecka, takže ve světě komiksu to zkrátka pecka je.

Úplně nejdřív je asi potřeba říct, že komiksu hodně sluší velký rozměr, který sice komplikuje čtení v různých polohách, ale dodává mu královskou majestátnost. Kresba je absolutně úžasná, kdyby tímhle stylem byla kreslená Hra o trůny, byl by komiks jednoznačně oblíbenější než kniha. No a teď už k ději... Ten byl vážně zvláštní, ale zase od fikce nelze očekávat nějakou faktografickou hodnotu, a to ani v morálce a emocích, takže pokud se prostě chce král chovat jako tupoň, může se chovat jako tupoň. Nejhorší pro mě ale bylo, že vždycky, když se Alvar začal chovat docela příjemně a čestně, tak najednou zase udělal nějakou brutální blbost. Po celou dobu čtení jsem si k němu nevybudoval žádnou empatii a sympatie, ale na druhou stranu ani pohrdání, takže možná takový antihrdina. Ostatní postavy bohužel vynechám, nebyly pro mě dostatečně popsané z hlediska vývoje a motivace, takže mě nějak minuly a ani mi nikoho nebylo příliš líto. Nevím úplně, jestli to je efekt redukce komiksu nebo možná záměr, aby se děj soustředil hlavně na Alvara. Hlavní slabina jsou chvíle, kdy vedlejší postavy odejdou a pak se tak jako zničehonic vrátí, to hrozně kazí celý proces identifikace s postavou. Klidně bych se plácl přes kapsu a tak dvě kapitoly přidal...

Nicméně jako celek mě kniha zaujala, ne že ne, a to až tajemným způsobem, protože pokud jsem si neoblíbil postavu, prostředí, děj, tak proč mě to tak vábí? Těším se na druhý díl, kde se vše završí! :)

Nelíísek
31.01.2021

Opravdu parádní komiks pokud máte rádi hru o trůny příjdete si na své. Vraždy, msta, intriky vše tento komiks obsahuje a ještě víc. Místy je ale komiks až moc krutý a barvitá někdy až moc detailní kresba to jen dotvzuje. Po příběhové stránce možná děj trochu místy někde skřípe.

Hadati
11.12.2020

Znáte ty mytologické příběhy ohledně neúmyslných incestů jako ten o Oidipovi a jeho matce? Jodorowski si z takových příběhů vzal příklad, ale jak je jeho zvykem, zněkolikanásobil ho. Všichni jsou zde více či méně křiváci, že i postavy z Hry o trůny by se musely hodně snažit, aby dosáhly na jejich úroveň.

Kresba je velmi pěkná, a přestože je celkově spíše do temna, je i dostatečně barevná. Ale i temné části jsou vhodně kolorované, takže se nestane, jak je zvykem u mnoha jiných komiksů, že u tmavých kreseb máte problém vidět detaily.

Je pak těžké sympatizovat s některou z postav, protože každý je tu svým způsobem bastard. Jako knihu bych to asi z tohoto důvodu nedokázal číst, v komiksu to tolik nevadí.

t_gon
01.11.2020

Možná jsem si nevšiml v komentářích níže, ale jediný snad Norri popisuje to, co mi z téhle pastvy pro oči kazilo nejvíc požitek z četby. To kdo koho kopíruje a zda někde na pozadí běží soutěž o „nejvíc zvrhle zvraty“ v rámci jedné knihy/komiksu, to neřeším, ale k čemu mi je překrásně naservírovaná pochoutka, která smrdí a je vevnitř prohnilejší, než půl roku přejeté srnka? O umění Lia není pochyb, to je kouzelník s barvami, ale ten scénář je problémovější než stavba tunelu Blanka. Jakkoli mám rád Jodowers Incalu a obecně fantasy ságy, tak tohle bylo utrpení. Většina i vedlejší postava se zde chová jako největší zmr**, strany a své povahy mění v rámci jednoho panelu asi dle rozmaru větru a celkově tak konzistence knihy jde někam do kopru. Fantasy prvky se zde objevují jak se které (mrtvé) postavě zrovna hodí a směrování ostatních postav v rámci osudu a kletby je o to hůře stravitelné. Druhý díl má víceméně cestu nalajnovanou a jsem zvědavý, zda dokáže příjemněji překvapit. Protože ze svatby jsem odešel příjemně najezený, ale s bolestmi břicha a pachem hniloby...

Mickhesh
28.10.2020

Dobrý komiks, kresba, scénář.. jo je to trochu přitáhlé za uši, ale kouzelné :-) 100%