Kverulant Kverulant komentáře u knih

Anne Franková – komiksový životopis Anne Franková – komiksový životopis Sid Jacobson

Knížka přináší život Anne Frankové v úkrytu z optiky třetí osoby a prokládá epizody z života její informacemi o tom, jak se vyvíjí druhá světová válka a jak dopadnou postavy z jejího světa. Tento přístup mě vtáhnul do děje mnohem lépe a působil silněji než samotný deník. Nakreslené je to solidně.

06.06.2019 4 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

Je to zajímavý hororový příběh plný absurdního humoru a plný šílených nápadů. Kniha je ale příliš dlouhá na to, aby dokázala bavit celou dobu stejně a posledních 150 stránek už jsem se vysloveně nutil ji dočíst.

04.06.2019 3 z 5

Víkend v Londýně Víkend v Londýně Jan Folný (p)

Autor nám nabízí trojici čtyřicátníků, kteří jsou v podstatě ztělesnění klišé českých taťků nebo v případě gaye klišé o bezdětných znuděných homosexuálech žijících v konzumním luxusu, k tomu později dolaďuje příběh náhledem do života jiných postav, které se snaží rozlišit ne moc fungující změnou slohu (jediná odchylka je kapitola o puberťákovi, kde výrazivem potýrá jak starší čtenáře tak i puberťáky, kteří se takhle prý podle zasvěcené osoby nevyjadřují). Autorovi se nedaří nastolit pořádnou existenční depresi (kterou asi chce stvořit), všechny postavy jsou dost nesympatické; není to napsáno moc čtivě - asi by bylo mnohem lepší, kdyby autor radši psal upřímně a nezkresleně o svojí krizi čtyřicítky a nevymýšlel k tomu fiktivní příběhy. Klidně tuhle knihu přeskočte.

03.06.2019 1 z 5

Když zaklepe mrtvý Když zaklepe mrtvý Mike Carey

Není to špatné a díky tomu literárnímu fetiši si série drží úroveň. Gamebook o původu Lizzie mě pobavil, ale v rámci knihy je utrpení se tím probírat, jako samostatný sešítek by to bylo snesitelnější.

01.06.2019 4 z 5

První kniha hřbitovní První kniha hřbitovní Neil Gaiman

Hřbitovní parafráze Knihy džunglí pro otrlé nebo pokročilé děti. Byl jsem překvapen, jak mě to bavilo a musím si hned sehnat dvojku.

16.05.2019 4 z 5

Sousedka ze Skalistých hor Sousedka ze Skalistých hor Blanka Solařová-Calibaba

Příběh o tom, jak se setká česká negativistka s fanaticky snaživou aktivní Kanaďankou, prolínaný děsivými pokusy o poezii. Knížka je napsaná opravdu příšerně vidláckým vulgárním slohem, v podstatě jakoby si nějaká otrávená buranská drbna psala deníček (což je možná úmysl autorky). Sem tam vypadne nějaká hláška, ale tohle by se spíš hodilo jako materiál na stand-up komedii. Je to fakt hrůza, až se té úrovni někdy musíte smát a po tomhle věřím, že každý má šanci stát se spisovatelem a vydat knihu v nakladatelství Paseka.

04.05.2019 2 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Smutný příběh ústřední dvojice je svázaný s parafrázemi příběhů z Koránu, se kterým obeznámen nejsem a moc mě to zážitek neobohatilo. Kniha se hodně točí okolo sexu, ale není to moc radostný zážitek, protože v knize snad není jediný dobrovolný sex pro oboustranné potěšení a hrdinům vnímání fyzické vášně přináší spíš utrpení, neštěstí a materiální odměny. Jako čtenář neobeznámený s islámem bohužel můžu sotva soudit, co z toho je inspirace příběhy z předlohy a co z toho splněné temné fantazie autora. ;-) Ani na lidstvo samotné vlastně svět v knize nenahlíží příliš optimisticky. Kresba a grafická stylizace je skvělá.

26.04.2019 2 z 5

Poznaný ďábel... Poznaný ďábel... Mike Carey

Autor áčkových komiksů se nezapře ani v literární podobě. Kombinace démonů, duchů a napínavé noir detektivky je v jeho podání zábavnou jízdou. Už úvodní vystoupení Felixe na narozeninovém večírku rozmazleného fracka se zvrhne tím správným zlomyslným směrem, který mají čtenáři komiksů pro dospělé rádi. Od půlky se příběh začne vyvíjet opravdu zajímavě a finále se mi líbilo natolik, že přemýšlím, že se pokusím pokračování přečíst v originále - pro čtenáře hororových detektivek by byl hřích ignorovat svět a postavy, které autor v jedničce představil.

25.04.2019 4 z 5

Muriel & andělé Muriel & andělé Miloš Macourek

Další báječný nadržený úlet Saudka s Macourkem plný dobře obdařených krasavic a svalovců, opět humor a vtipné repliky. Velmi mě pobavil záporák, kterého Saudek kreslil podle svého bráchy Jana. Je k vzteku, jak komouši dusili takovouhle kulturu od nadaných kreativních lidí.

22.04.2019 4 z 5

Shledání Shledání Alan Moore

Závěr série už mě tolik neohromil, nové postavy se zvláštními schopnostmi se setkávají s Bažináčem na jeho putování po vesmíru zpátky na Zem a je to trochu nuda. Přesunutím Aleca mimo Zem zesláblo téma pouta s přírodou a bez jeho holky je to prostě další divný tvor z vesmíru. Závěrečná epizoda nudu trochu zlepšuje, ale je to slabý finiš.

09.04.2019 3 z 5

Batman: Supertíha Batman: Supertíha Brian Azzarello

Kromě vtipu pramenícího z nápadu nechat komisaře Gordona dělat práci Batmana je to slabší díl, přestože záporák je velmi slibný. Bez Bruce Wayna Batman není moc super, přestože detektivní důvtip Gordonovi nechybí. S obavami vyhlížím další díl.

22.03.2019 3 z 5

Batman: Konec hry Batman: Konec hry Scott Snyder

Bylo asi těžké nějak překonat předchozí zdařilé tažení Jokera v sérii a tak se scénárista opřel o téměř nadpřirozenou berličku, aby měl překvapivé odhalení - a to mě moc nebavilo.

22.03.2019 3 z 5

Smrt: Vysoká cena za život Smrt: Vysoká cena za život Neil Gaiman

Smrt je v tomhle komiksu narozdíl od svého angažmá v Sandmanovi strašně otravná, jako by unylost předznamenala už předmluva od Tori Amos. Kresba je dost nezajímavá, ale to by nebyl problém, kdyby byl příběh a postavy lepší. Angažmá pár starých známých z Vertigo vesmíru je trochu na nic, protože se jim nic zásadního nepřihodí. Prostě taková komerční vycpávka. Na konci mě pobavil dobový informační komiks o prevenci proti pohlavním chorobám s Johnem Constantinem držícím banán.

16.03.2019 2 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Liščí děti jsou narozdíl od Skleněného domu málo hororové, předloha v podobě kapitoly z Bouřkové sezóny je přitom v knize velmi atmosférická. Přijde mi to nudněji nakreslené a napsané, uchechtl jsem se jen u komentářů klasického trpaslíka.

16.03.2019 3 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Sympaticky hororová povídka ze zaklínačova života, s vyústěním příběhu podobným předloze. Autoři převedli Geraltův svět do komiksu sympaticky. Chyběl mi sice Sapkowskiho styl psaní a dialogů, který samozřejmě při převodu do obrazu musel padnout, ale bavilo mě to.

27.02.2019 4 z 5

Crux Crux Mike Carey

Výborný svazek, seriál se konečně rozjíždí k nějakému cíli a přináší zajímavá témata, jako třeba dilema při stvoření vlastního vesmíru.

26.02.2019 5 z 5

Vlk pod stromem Vlk pod stromem Mike Carey

Tento svazek mě zase po pár slabších kusech bavil, příběh šílence a Fenrisův plán jsou solidní temná zábava. Vlastně mě vždycky baví, když se prolíná fantastický svět s realitou se všemi absurditami a tenhle mezi ně patří.

26.02.2019 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Mám rád Zaklínače v hrách i knihách a tenhle přídavek mě velmi potěšil. Sapkowski umí prostě dobře psát a celá jeho série je pro mě něco jako pro holky červená knihovna, mohl bych pořád číst další díly a nestěžoval bych si. Bouřková sezóna je vlastně příběh z několika povídek v hororovém nebo detektivním stylu spletených zručně dohromady a je to fajn.

21.02.2019 5 z 5

Bažináč Bažináč Alan Moore

Klasický starý dobrý Moore. Umí napsat dobrý horor, postavy, zaplést do toho nějaký ten přesah a společenský komentář. Bažináče jsem předtím znal jen z trochu legračního filmu, ale v Mooreově komiksu je to těžká váha s vnitřní filozofií. Těším se na další části.

21.02.2019 5 z 5

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Když jsem jako fanoušek Berlína a tamní MHD zjistil, že někdo napsal knížku o Čechovi, který v Berlíně založí punkovou kapelu, říkal jsem si, že z těch přísad snad nemůže být nic špatného. Čtení mi ale moc neutíkalo, na to jak je knížka tenká. Líbily se mi historky členů rodiny Katrin, duchařina a pověsti z U-Bahnu a vlastně vyprávění ze života Berlíňanů, ale jako celek mě příběh a jeho hrdina moc nebavily.

21.02.2019 3 z 5