Když Duben přichází

Sebrané spisy Jaroslava Foglara, svazek 3. Tato foglarovka trochu vystupuje z klasického pojetí Foglarových příběhů. Neodehrává se nikde v přírodě nebo na nějakém táboře. Je to příběh ze školního prostředí. Autor knihu píše z pohledu kluka, Lubora Klementa, který chodí do jedné třídy, které se říká Bedna. V knize je popsán celý poslední školní rok. Bedna byla vždy podnikavá třída, kde se stále něco dělo. Ale po posledních prázdninách se hoši v ní změnili. Přibylo hrubostí, sprostých slov a naschválů. Třetí vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2018/kdyz-duben-prichazi-2018.jpg 4.3541
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Olympia

Kniha Když Duben přichází

vojta888

Super a kniha ale mohlo to být trochu lépe napsané.

JDi
27.11.2020

Za mne asi nejlepší z Foglarovek, bavilo mě že to nebylo o oddílu plném dokonalých chlapců, ale z realnejsiho prostředí třídy. Akorát mě děsně sral Fanek Koloušek a hlavně ostatní, jak se z něj mohli podělat jen proto, že byl krásný. Knížka se mi možná líbila i tím, že kromě Fanka a nezdraveho obdivu ostatních k němu tam nebyla žádná homosexuální myšlenka ani narážka

tomasblazek
11.07.2020

Dovolenou jsem zahájil střevní chřipkou a tak jsem si chtěl navečer přečíst něco milého, klidného. Sáhl jsem po foglarovce Poklad černého delfína, kterou jsem zatím před očima nikdy neměl. Knížka je to dost slabá, no ale navnadila mne k dalším a nakonec jsem strávil ve společnosti Jaroslava Foglara tři červencové večery - přečetl jsem premiérově ještě Tajemnou Řásnovku a Když Duben přichází. Poklad černého delfína ke čtení nedoporučím, je to odvar už předtím pětkrát vyvařený, knížka víc didaktická než zábavná či napínavá. Celý děj je vlastně především až úmorným popisem jedné táborové hry. Dobře. Přečteno, odloženo. - Ovšem Tajemná Řásnovka! Ta je v nejlepší tradici Záhady hlavolamu a dalších Foglarových perel typu Chata v jezerní kotlině či Boj o první místo. Setmělé spletité uličky, intriky, záhady, temná tragédie, beznaděj i uvolnění, napětí i patologické lidské zlo... Bezvadné. Je tam všechno, co od foglarovek čekáme. Velkým a skvělým překvapením pro mě byla třetí knížka Když Duben přichází. Z mého pohledu velice netypická pro autora, cele se odehrávající ve školním prostředí, zabývající se šikanou. Příběh místy až depresivní, děsivý a beznadějný, neztrácející ale dynamiku a snad v nejhlubší intimitě odhalující Foglarovu duši. Nechybí samozřejmě vítězný boj za mravnost, krátké a co nejkratší chlapecké kalhotky (!), svalnaté paže, chmýří pod nosem a krásné (samozřejmě klukovské) tváře... ale to už prostě k Foglarovi se vší svou bizarností patří a tak to bereme. - Takže po x-leté čtenářské přestávce - Dík, dík, pane Foglar! Kouzlo stále funguje.

Turlogh
10.07.2020

Tak jsem přelouskal po letech další foglarovku. Musím říci, že Duben považuji za jednu z pro mě nejslabších knih od Jestřába. Je to snad proto, že se nejvíce blíží svým dějem současnosti, jelikož se odehrává ve třídě, kde panuje poměrně silná šikana. Většina děje knihy se tak odehrává v pro mě negativní atmosféře a dokonce ani hlavní hrdina knihy, Lubor Klement, není po většinu příběhu příliš kladným hochem...Proto radím mladým zájemcům o knihy JF, sáhněte raději pro začátek pro knihu jinou, např. Hochy od Bobří řeky, či Tajemnou Řásnovku, slabší čtenáři pak např. pro Historii svorné sedmy, (poněvadž je kratičká.) Samozřejmě jasnou volbou jsou komiksy Rychlých šípů anebo Stínadelská trilogie ! Howgh.

Petzar
16.03.2020

Tahle knížka se úplně odlisuje od všech ostatních Foglarovek, kde jde hlavně o dobrodružství. Líbí se mi, že hlavni hrdina není úplně kladný jak v jiných knížkách. Obdivuji Brezinu, který potom všem dokázal Luborovi odpustit a na vše zapomenout. Je to skvělá kniha. Jen se mi nelíbil konec. Když se konečně všichni skamaradili a měli takovou skvělou partu, tak se musí rozejít a stát se "dospělými".

tlllk
02.01.2020

Ten triedny by zaslúžil cez držku, tá forma ma skôr iritovala a som rád že už mám školu za sebou.

PetrCepek
18.12.2019

Za mne absolutně nejlepší foglarovka. Samozřejmě (jako u Jestřába vždy) nic pro dámy.

Nočnípták
15.12.2019

Že je to skoro pohádka? Ale to je přece na foglarovkách to nejlepší. Dospívající mládež už má klasické pohádky dávno za sebou, ale to neznamená, že je nemá ráda.
Že už dávno nejsem ve věku, pro který je kniha napsána? Když já mám pohádky ráda. Klasické i dobrodružné..
A Jestřába si moc a moc vážím. Jsem šťastná, že naši synové na jeho knihách vyrůstali zrovna tak, jako já.

Výzva 2019 - 6. Kniha která má v názvu kalendářní měsíc