kusma kusma komentáře u knih

Lea Lea Pascal Mercier (p)

Opět citlivá kniha, která se příjemně čte. Stejně jako Noční vlak do Lisabonu je to vyprávění o jedné zajímavé a velmi citlivé osobě, tentokrát mladé houslistce Přesto ale musím říct, že Noční vlak do Lisabonu se mi líbil mnohem víc. Nic to ale nemění na tom, že si ráda přečtu i nějakou případnou další knihu od tohoto autora (doufám, že bude). Líbí se mi i jeho způsob podání příběhu, kdy většina děje je v podstatě vyprávěna vypravěči knihy. Snad jen překlad by mohl mít méně chyb...

01.06.2012 4 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Příjemný, kouzelný, čokoládový příběh.

07.05.2012 4 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Díly s hlídkou jsou moje oblíbené. A tento je velmi vydařený. Ráda bych někdy hodila Gaspodovi kostičku :)

25.04.2012 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Trvalo mi než jsem se odhodlala k jejímu přečtení. Poprvé jsem jí dokonce odložila, jak mi byl Yossarian nepříjemný (přeci jen číst o jeho cenzuře dopisů těsně po čtení Remarqua není opravdu nic příjemného :). Pak jsem ale vydržela... to není to správné slovo - pak jsem ale knihu nadšeně hltala. Je úžasná! Je vtipná a zároveň z ní úplně čiší absurdnost, marnost, nesmyslnost války, která na Vás působí zejména v druhé části knihy, kde kniha pomalu díky tomu i ztrácí humor (nebo jinak - je to čemu se tam smějeme vůbec vtipné? A až v druhé části nám tento fakt dochází?). Mnoho postav si oblíbíté, mnohé budete nenávidět. Stejně jako šílený předpis Hlavu XXII.

Kniha je to pěkná, sice se zasmějete, ale ona už zmiňovaná marnost a bezmocnost z ní úplně čiší. Občas na mě působila už moc dlouze, že jsem si říkala, že některé postavy mohly vypadnout a knihu zkrátit. Ale po dočtení si to nemyslím. Každá měla své trápení a svůj osud a do románu patřila.

10.04.2012 5 z 5

Žabí bratrstvo Žabí bratrstvo Edgar Wallace

Nejsem čtenář detektivek. Přesto musím konstatovat, že tato se mi četla dobře.
Sice mě na další detektivkové čtení nenalákala (na mě až moc klasická), ale myslím, že kdo si chce přečíst nějakou kvalitní klasickou detektivku, tak ať šáhne po této - nebude zklamán.

10.04.2012 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Nebyl to můj šálek kávy. Nikdo mi tam nebyl vyloženě sympatický. Některé pasáže byly vyloženě nudné. Atmosféra nudy, lhostejnosti, bezradnosti – asi to byl záměr, ale na mě to nemělo ten adekvátní účinek. Přitom osud Naoko byl velmi zajímavý a v podstatě ona mě udržela u čtení knihy. To kolem mě nezaujalo. Navíc mě kniha ani nedonutila k přemýšlení – přitom je to vyloženě ten typ, co by mě k tomu měl přinutit. Proto jsem byla ráda, když jsem knihu konečně dočetla.

28.03.2012 2 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Drsný, černý ba až absurdní příběh/humor. A mě se to líbilo!

13.03.2012 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

První část knihy je povedená - popisuje opravdu drsnou dobu, plnou nejistoty a snahy přežít. Neuvěřitelný kult osobnosti, strach lidí, děsivý přístup státu ke svým občanům - na to je dobré nezapomínat. Kniha je to drsná. Závěr knihy se ale podle mě nevydařil. Pointa mě nepřesvědčila. Úplný konec? Vzhledem k předchozímu ději mi nepřišel věrohodný. Ale je pravda, že o té době nemám moc velké povědomí.
Každopádně je kniha dobře a čtivě napsaná.

06.03.2012 3 z 5

Volání ptáka kivi Volání ptáka kivi Sarah Lark (p)

Ani třetí díl mě nezklamal! Možná byl trošku slabší než předchozí dva. Přesto byl děj napínavý, dobře se četl. Těším se další autorčiny knihy.

19.02.2012 5 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Bylo to takové krásné pohlazení po duši. Kdo by po přečtení nechtěl také nasednout do vlaku...kamkoliv...

07.02.2012 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Příběh je napínavý, čtivý, opravdu povedený. Žádná z postav nebyla vyloženě kladná ani mně extra sympatická, neměla jsem oblíbence. Možná i to román zlidštilo, zreálnělo. Větrnou hůrku jsem si představovala krásně temnou, tajemnou, strašidelnou, kdy zejména první noc na ní strávená, člověka vtáhne do románu.
Tato kniha si svou slávu rozhodně zaslouží a doporučuji ji k přečtení.

25.01.2012 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Je to krásná kniha, plná neštěstí, ale zároveň naděje, plná lásky (partnerské, mateřské, otcovské), zklamání, pomsty. Člověk jí hltá, brečí, nemůže se odtrhnout a je napnutý. Autor nenásilně a čtivě popisuje politickou situaci, takže mnohé člověk pochopí. Zároveň upozorňuje na pro nás neuvěřitelné postavení žen v této zemi (zejména v době Talibanu).
Musím napsat, že jsem z knihy byla úplně unešená, je krásně čtivá, s velmi silným příběhem, který dojme - zejména osud Marjam, s níž si osud od narození do jejích posledních chvil vůbec nehrál.
Doporučuji přečíst.

24.01.2012 5 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Pouhá omáčka, zbytečný díl.
V minulém díle si člověk většinu knihy četl, jak je ten upíří chlapec úžasný, jak se jí furt zastavuje srdce, jak rudne. V tomto díle si naopak stále chytala tu díru v hrudi, která se tam objevila, když ji její milovaný krvežíznivec opustí. Opravdu špatné.
Tak proč si chci přečíst další díl? Když člověk vydrží tu příšernou omáčku kolem, tak je to vymyšlené zajímavě, je to i napínavé, jsem zvědavá, kam se to dostane. Jen opravdu - ubrání stránek by tomu jenom prospělo, velmi prospělo.

24.01.2012 odpad!

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Byl to boj. Boj číst x odložit, líbí x odsuzuji, neuvěřitelná slaďárna x romantika.
Kniha je špatně napsaná (měla jsem pocit, že čtu po mnoha letech další díl z edice Stopy hrůzy), na druhou stranu nápad je hezký - každá romantická duše se jistě zasní a hlavní hrdince onu přitažlivost závidí... Proto dávám prvnímu dílu 50%.
A po přečtení celé ságy musím říct - kdyby to bylo napsáno jen ve dvou knihách - byla by to výhra. Ale chápu - čtyři knihy zaručí více zisku...

24.01.2012 3 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Opět další kniha, kterou s radostí zařadím do svých oblíbených, které vehementně všem doporučuji k přečtení. Nikde to nedrhne, žádné dlouhé proslovy (jak by v knize, v níž se tak hojně vyskytuje náboženství, mohlo hrozit), žádné dlouhé úvahy, popisy. Vše, co je řečeno, vše, co se děje má smysl, čas plyne. Při čtení a i po přečtení mám z knihy příjemný pocit a myslím, že se k ní ráda vrátím.

24.01.2012 5 z 5

Návrat do kouzelného domu Návrat do kouzelného domu Jude Deveraux (p)

Vcelku dobrý nápad, jen mi chyběla větší propracovanost. Jít více do hloubky nebývá na škodu, této knize by to rozhodně prospělo.

24.01.2012 3 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Bylo to jako na horské dráze - chvílemi jsem byla spokojená a užívala si čtení, chvílemi jsem měla chuť knihu odhodit a přestat číst. Je to napsáno zvláštně, nově, zajímavě. Závěr je výborný. Největší problém byl, že z mého ženského a mírumilovného pohledu, jsem nemohla hrdiny pochopit, ba mi byli silně proti vůli. Na druhou stranu je jisté, že ve mě tato kniha dlouho zůstane.

22.01.2012 3 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Rozhodně se nedá říci, že bych byla napnutá a že bych nedočkavě očekávala rozuzlení, dokonce jsem knihu v klidu odkládala. Závěr možná vynahradil pomalý děj, ale ne dostatečně.
Je zde hezky popsané prostředí (ano, mám pro severské thrillery slabost), vše ostatní však za tím poněkud pokulhávalo. A nějak jsem neměla důvěru v hlavní hrdiny...

15.01.2012 3 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Tato kniha opět krásně pobaví. Výborné postavy - mágové opět nezklamou (začínám zbožňovat Výsměška), no a Smrť, tak ten je nezapomenutelný! Jedna z nejlepších Zeměplošských (z mnou dosud přečtených).

09.01.2012 5 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Musím se přiznat, že kniha se mi nelíbila a to hlavně z jednoho prostého důvodu - pro mě naprosto nesnesitelný hlavní hrdina! Tím se tato kniha stala jednou z mála nedočtenou...

08.12.2011