kusma - Přečtené 366


Poslední rodina v Anglii
červen - červenec 2018
Poslední rodina v Anglii 2006, M. Haig

Z knihy mám rozporuplné pocity. Četla se dobře, zápletka také nebyla špatná. Ale ke spokojenosti, či čtenářskému uspokojení mi něco chybělo. Navíc to neustále opakování o úmluvě bylo dost "otravné". Ač chápu, že na ní to bylo založeno..


Řeky Londýna
? - červen 2018
Řeky Londýna 2015, B. Aaronovitch


Cayenský pepř a javorový pudink
listopad 2017 - duben 2018
Cayenský pepř a javorový pudink 2013, N. Roy

Kniha me zklamala. Čekala jsem vtip o oddychovou záležitost. Vtip chyběl, rádoby trapasy hlavni hrdinky mi proste vtipne nepřišly, a oddech díky naprosto iritujícím postavám se taky nekonal. Jeji velkou lásku jsem nevěřila...vždyť na něm nebylo nic zajímavého. Její nejlepší kamarádka jedna velká bída a kamarád homosexuál už je trochu časté téma. Příběhu jsem prostě vůbec nevěřila. A docela by mě zajímalo,jestli se v dnešní Kanadě opravdu tolik řeší původ... knihu nedoporučuji.


Prevítem snadno a rychle
listopad 2017 (08.-10.)
Prevítem snadno a rychle 2006, S. Brett


Ready Player One: Hra začíná
říjen - listopad 2017
Ready Player One: Hra začíná 2016, E. Cline


Muž, který zapomněl, že má ženu
srpen - říjen 2017
Muž, který zapomněl, že má ženu 2016, J. O'Farrell

Kniha se mi hodně líbila, byla čtivá, nenáročná a vtipná - občas jsem se i nahlas uchechtla :) Určitě bych jí doporučila k přečtení.


Nejšťastnější miminko v okolí
srpen - říjen 2017
Nejšťastnější miminko v okolí 2008, H. Karp

Kniha se výborně čte. Před porodem mi přišla geniální. Po porodu se mi ale ve střetu s realitou nedaří rady aplikovat. Přesto to bylo zajímavé počtení.


Hořící most
srpen 2017 (18.-31.)
Hořící most 2008, J. Flanagan


Skutečný Miloš Kopecký
duben - srpen 2017
Skutečný Miloš Kopecký 2009, M. Kopecký

Pěkný životopis výjimečného herce. Nejvíc se mi líbila část psaná přímo panem Milošem Kopeckým a pak poslední část - vzpomínky jeho přátel/známých.


Babička pozdravuje a omlouvá se
? - červenec 2017
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, F. Backman

Backman se opravdu hezky čte. Tato kniha mi z dosud tří vydaných v ČR přišla nejsmutnější a i nejslabší. Hodně hraje na dojemnou strunu a tentokrát mi to moc nesedlo. Každopádně nemohu hodnotit nízko. Moc se mi totiž líbil pohádkový svět. Možná by mohl napsat knihu pohádek z tohoto světa, určitě bych si jí koupila. Pod čarou: dát knihu do žánru Pro děti a mládež mi nepřijde vhodné. Přece to, že je hrdinkou dítě neznamená, že to je pro děti...


Rozvaliny Gorlanu
červenec 2017 (16.-22.)
Rozvaliny Gorlanu 2008, J. Flanagan

Čtivé i pro dospělé čtenáře. Příběh jsem si užila a těším se na další díly.


Hrdý Budžes
červen - červenec 2017
Hrdý Budžes 2002, I. Dousková


Dám ti slunce
červen 2017 (02.-23.)
Dám ti slunce 2016, J. Nelson

Dojemná kniha, ke které se jednou vrátím. K pěti hvězdičkám jí ale něco nepolapitelného chybělo.


Kajmaní lejno
květen 2017 (10.-26.)
Kajmaní lejno 2016, L. Simon

Zejména začátek knihy mě pobavil, pak už ale kniha poněkud ztrácela šťávu. Je to takový odpočinkový průměr. První díl byl lepší.


Stehlík
březen - květen 2017
Stehlík 2015, D. Tartt

Na začátku jsem byla nadšená. Pěkně psané, osud Thea mi nebyl lhostejný. Od té doby co se ale na scéně objevil Boris, šla kniha pro mě dolů. Až tak, že jsem jí odkládala, četla jiné a do dočtení se nutila. Chápu jeho roli v příběhu, ale pasáže, kde byl, pro mne byly hrozně zdlouhavé a nudné. Škoda. Nemohu hodnotit vysoko.


Literární poklesky
duben - květen 2017
Literární poklesky 1971, S. Leacock

Musím přiznat, že většina povídek mě upřímně pobavila. Líbila se mi jejich ironie a humor. Ano, našlo se tam pár povídek, které jsem nedočetla, ale to je prostě o vkusu. Celkově hodnotím knihu, jako nadprůměrnou a opravdu vtipnou.


Nadaný žák
březen - duben 2017
Nadaný žák 1991, S. King


Údolí úžasu
únor - březen 2017
Údolí úžasu 2015, A. Tan

Kniha je jedna z těch, které jsem si koupila díky krásné obálce. Bohužel mě ale zklamala. Ze začátku byla perfektní, líbilo se mi prostředí i zápletka. Pak se ale ztratila... Byla zbytečně natahovaná, některé pasáže jsem i přeskakovala. Závěr byl zvláštní. Nevím, proč se tam náhle objevila jiná linie vyprávění. Možná by bylo fajn, kdyby jí od začátku střídala, ale takto jí tam na chvilku vsunout. Navíc mi přišlo, že tam nebyl moc rozdíl ve vyprávění... Prostě asi opět text navíc. Škoda, kniha podle mě měla velký potenciál (nejen díky oné obálce, ale i námětu).


Z deníku ajťáka
březen 2017 (17.-22.)
Z deníku ajťáka 2015, L. Pavlásek

Některé kapitoly byly výborné, většina ale pouze průměrná. Povedla se víc druhá polovina knihy. Jako oddechovka naprosto ideální.


Psí poslání
březen 2017 (13.-16.)
Psí poslání 2013, W. B. Cameron

Krásný příběh. Vypravěč je prostě k pomazlení.


Deset dětí paní Ming
06. březen 2017
Deset dětí paní Ming 2016, E. E. Schmitt

Krásný příběh. S paní Ming bych si ráda popovídala.


Solaris
únor 2017 (16.-22.)
Solaris 2009, S. Lem

První polovina knihy mě nadchla a při čtení jsem knihu jen nerada odkládala. Pak se ale něco zvrtlo. Začaly opravdu dlouhé popisy z historie výzkumu planety a i vztahy postav se zvláštně zasekly. Přišlo mi to v mnohém nevěrohodné, částečně nepochopitelné, mnoho nebylo řečeno. Dočítala jsem knihu jen s velkým úsilím. Na pět hvězd ale hodnotím nápad.


Malý pražský erotikon
únor 2017 (05.-19.)
Malý pražský erotikon 2014, P. Hartl

Čtivá, milá kniha. Při čtení jsem se usmívala, občas byla i dojatá. Ráda si přečtu i další autorovy knihy. Jediná nevýhoda byla, že jsem se styděla ji číst v metru. Vždy, když v knize narážím na erotickou pasáž a jsem v MHD, mám v tu chvíli pocit, že mi všichni čtou přes rameno a já červenám. A u této knihy bych prostě za celou cestu neměla šanci mít obvyklou barvu obličeje :)


Omamná chuť anýzu
únor 2017 (07.-16.)
Omamná chuť anýzu 2016, K. Eckhardt

Krásný název, pěkná obálka, lákavý popis... Po přečtení musím ale konstatovat, že se jedná o podprůměrnou detektivku, k jejímuž závěru a řešení mám tolik výhrad... Ale nechci spoilerovat. Kdo si chce přečíst nenáročnou knihu, u které nechce přemýšlet a chce si odpočinout, nechť jí zkusí. Ale znám mnohem víc lepších knih, které se k tomuto účelu hodí.


Marťan
leden - únor 2017
Marťan 2014, A. Weir

První jsem viděla film, což samozřejmě dost ovlivnilo moje hodnoceni. Kniha se čte vcelku příjemne, ale přiznávám, že různá technická řešení problémů jsem moc nechapala a jejich čtení mě moc nebavilo. A sem tam jsem i vynechala odstavec. Z pohledu příběhu mi tam prostě chyběl z mé strany oceňující pohled řešení problémů. A to se pak ani nejde radovat a vubec to celé prožívat s jinak sympatickým hrdinou.


Půlnoční slunce
leden 2017 (16.-20.)
Půlnoční slunce 2015, J. Nesbø

Napínavé, čtivé - já jsem plně spokojena. Líbilo se mi to i víc než první díl této série.


& synové
prosinec 2016 - leden 2017
& synové 2015, D. Gilbert

Kniha mě zaujala nádhernou obálkou. Po přečtení místních komentářů (některé obsahují spoiler!) jsem byla rozpačitá, zda jsem udělala dobře. Nakonec jsem se rozhodla udělat vlastní úsudek. A nelituji. Mě se kniha líbila. Byla tedy poněkud depresivní, ale mě svým laděním plně sedla do rozpoložení. Hlavně se mi líbila první polovina, pak kniha trošku ztrácela. A docela bych si přečetla Ampersand.


Nejlepší americké detektivní povídky 4
prosinec 2016 (03.-30.)
Nejlepší americké detektivní povídky 4 2011, L. Child

Povídky se mi líbily. U většiny jsem ale nechápala, proč jsou zařazeny v detektivním žánru... Když se odprostím od tohoto faktu, tak to je pěkná sbírka. Nejvíc se mi líbily- Fuška, Čas zabíjení, Rozebírač lodi, Spravedlnost šitá na míru.


Z pohledu jezevčíka
prosinec 2016 (16.-28.)
Z pohledu jezevčíka 2015, F. Scheunemann

Pohodová, nenáročná knížka, která pobaví. Líbila se mi hlavně první část, kdy jsem se občas zasmála i nahlas. V druhé půlce to trochu ubralo na plynu, ale přesto jsem se ke knížce ráda vracela. Jako milovník psů mohu jen doporučit.


Dívka ve vlaku
listopad - prosinec 2016
Dívka ve vlaku 2015, P. Hawkins

Na knihu jsem se těšila, ale bohužel mě zklamala. Ač měla jistě vyvolávat napětí, u mě se žádné nekonalo. Knihu jsem i v "nejnapínavějších" scénách klidně odložila. I jsem docela brzo začala tušit, kdo je do toho zamotaný. Prostě za mě z pohledu marketingu hodně přeceněná kniha...


Trůn lebek
říjen - listopad 2016
Trůn lebek 2015, P. V. Brett

Tento díl byl výrazně lepší a čtivější než ten předchozí (na první dva ale nesahá ani z dálky). Ano, děj hodně stagnuje, dva hlavní hrdinové jsou zde až moc málo. Závěr... Podle mě škoda tohoto autorova řešení... Myslím, že se snažil si ulehčit blížící se konec série. Každopádně se těším na poslední díl, přípravu na něj si udělal dobrou. Za mě 3,5 hvězdičky. A trochu mi přijde zvláštní, jak autor o tolik nadřazuje ženy nad muže - po fyzické i psychické stránce. Asi je doma pod silným tlakem manželky :)


Muž, který sázel stromy
? - říjen 2016
Muž, který sázel stromy 2006, J. Giono


Ztracený obzor
říjen 2016 (10.-16.)
Ztracený obzor 2004, J. Hilton

Líbila se mi základní myšlenka knihy. Uvítala bych ale větší propracovanost děje, postav a asi by mi i seděl jiný styl vyprávění. Prostě z toho víc vytěžit. Ale přesto přečtení nelituji.


Astronautův průvodce životem na Zemi
říjen 2016 (02.-10.)
Astronautův průvodce životem na Zemi 2014, C. Hadfield

Této knize snad nelze dát špatné hodnocení. Napsal jí někdo, kdo opravdu něco v životě dokázal - vlastní snahou, dřinou, přesvědčením. Tento člověk má co říct. Je to neuvěřitelně obdivuhodné, jak dokáže být jedinec houževnatý, inteligentní, cílevědomý a zároveň skromný. Je zajímavé, že jsem si při čtení často pouštěla píseň Space Oddity. A to jsem ještě nevěděla, že i autor této knihy jí nazpíval - a to přímo ve vesmíru. Vřele doporučuji si pustit. https://www.youtube.com/watch?v=KaOC9danxNo A ač bych třeba i našla v knize nějaké ty malé nedostatky, nemohu si je prostě vůči němu dovolit. Jsem ráda, že na světě existují takoví lidé. Na mnohé jeho rady budu v životě myslet. Knihu doporučuji.


Hlavní role
září - říjen 2016
Hlavní role 2016, V. Jareš

Začátek knihy byl slibný. Pak ale jsem začala být trochu zklamaná. Přislo mi, ze čtu druhý díl nějaké knihy. A říkala jsem si, ze první díl musel být mnohem lepší. Osudy, na které v této knize pouze vzpomínala a které ji přivedly k alkoholu, mi přišli mnohem zajimavějši. Prostě, přečíst si, jak to začalo, jak tomu propadala. Nejen, jak to pokračovalo... Ale ano, jinak autor píše čtivě a asi mu dám ještě šanci. Ale jednu poznámku musim ještě napsat - dvakrát napsat, že některé ženě poskočil ohryzek... to jsou detaily, které mě při čtení vyruší.


Pod parou
září 2016 (13.-29.)
Pod parou 2015, T. Pratchett

Bohužel, kniha mě zklamala. Zeměplošského vtipu zde bylo pomálu, až moc se tam zdůrazňovaly a řešily problémy ze skutečného světa (je to i v jeho předchozích knihách, ale ne tak výrazně). Objevilo se zde mnoho postav, děj byl zvláštně kouskovaný. Knihu zachránila poslední třetina, která už měla vtip a šťávu. Do té doby jsem uvažovala, že knihu odložím... Z úcty k autorovi a úžasné Zeměploše jsem dočetla.


Tady byla Britt-Marie
září 2016 (04.-13.)
Tady byla Britt-Marie 2016, F. Backman

Backman umí psát. Je to hlavně mistr na to správné slovo, na tu správnou větu, ze které Vás mrazí. Možná je ale užívá až moc často... Proto si dám po této opět krásné knize trošku pauzu než se pustím do další od tohoto autora. Krásně se to čte, ale je to třeba pomálu dávkovat. Nic to ale nemění na tom, že jsem si Britt-Marii zamilovala. I díky ní už vím, co mám dělat, když se ke mně někdy náhodou zakutálí ta podivná kulatá věc :)


Nekonečný příběh
srpen - září 2016
Nekonečný příběh 2001, M. Ende

Při čtení první (filmové) části jsem byla nadšená. Bylo to sice poněkud jiné než film, ale já se bavila. Pak přišel ten zlom a mě strašně zklamal - kapitoly mě nebavily. Ztratil se děj... To trvalo asi tři/čtyři kapitoly. A pak to přišlo - já se opět od toho světa nemohla odtrhnout. Škoda, že kniha neokračovala dál. Byla to nádhera.


Záskok
srpen 2016 (17.-29.)
Záskok 2013, D. Nicholls

Označit to "nejvtipnější knihou roku" je trochu přehnané tvrzení.Je to pohodová kniha, výborně se čte, některé hlášky/poznámky jsou opradu vtipné. Ale přijde mi to trochu slabší než Otázka za deset. Autor je mistr v trapných scénkách, zde svůj um ale zas tak moc nevyužil. A myslím, že by knize slušela ich forma vyprávění. Přesto se mi kniha líbila.


Lež
srpen 2016 (11.-17.)
Lež 2016, C. L. Taylor

Na knize je nejlepší opravdu povedená obálka. Co říci k obsahu knihy... Napsáno je to opravdu velmi jednoduše, dvě časové linky mi nepřijdou vůbec povedené - často bylo v čase vyjadřující současnost prozrazeno něco z minulé linky moc brzy. Nebyla jsem tedy ani překvapená ani napnutá. Hrdinky byly velmi nesympatické. Super název knihy mi příliž nešel k obsahu, bylo tam sice lhaní, ale že by to bylo to zásadní, to si nemyslím. Myšlenka byla jistě dobrá, ale zpracování bylo asi tak na úrovni, jako bych to psala já. A to jsem si do šuplíku napsala pár opravdu kýčovitých "psychothrillerů" :) Prostě za mě bylo čtení této knihy spíš ztracený čas.


1 2 3 4 5 6 >