koubin007 koubin007 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

1984 už bych si nikdy znovu nepřečetl, je to odporně depresivní,distopicky laděné, sadistické dílo bez kouska naděje;
- nicméně geniálně napsané.

Uznávám, že některé otázky, které autor vkládá Winstonovy do úst, skutečně slouží k hlubokému zamyšlení, především dnes, když se řada lidí uchyluje opět k myšlenkám na radikální politické změny, ale podle mě je to jen oprýskaný strašidelný dům na kolečkách. Panoptikum hrůzy, které se od začátku Orwell snaží lepit dohromady je až příliš brutální a přehnané, než aby v dnešní době dokázalo někoho přesvědčit. Představuje svět takový, jaký by byl pravděpodobně jen v případě, že by mu vládla banda klerofašistických sadistů bez kouska citu nebo lásky. Otázkou je, co se skutečně děje v Severní Korei? Dle mnohých zpráv, to k té knize nemá příliš daleko.

21.02.2013 4 z 5

Jak se nestát vrahem Jak se nestát vrahem Ivan Klíma

Pěkně psaná satira. Fejetony mají co říct, jsou vtipné a inteligentní. Ačkoliv je Klíma již staršího data narození, překvapuje svým mladistvým nadhledem. Často se dotýká tématu přehnané adorace sportovců, celebrit a hlavně rozšíření masové zábavy...která ale probíhá z pohodlí domova...tedy vlastně každý sám a přesto masa. Takový je celý svět, otázkou je, je to tak správné?

Kniha o medovině Kniha o medovině Libor Dupal

Začal jsem vařit medovinu a musím podotknout, že mě to pohltilo. Tato knížka je velmi pěkně napsaným průvodcem do světa výroby kvašených nápojů. Jde zde najít i řadu užitečných receptů, postřehů a rad získaných na základě osobní zkušenosti autora.

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Ze Svěrákových povídek dýchá taková domácká atmosféra. Má osobitý styl, který je pro mě velice příjemný.

13.12.2012

Clevelandský "Smrtihlav" Clevelandský "Smrtihlav" Léon Clifton (p)

Jednoduché a nenáročné čtení po dlouhém a namáhavém dni, kdy nemáte chuť rozebírat složitosti současného světa, ale chcete se jen tak odreagovat.

13.06.2012

Cynik Cynik Jiří Kulhánek

Bezva, boží, beru, super, bomba, nářez, úlet, krmelec jako prase na výletě, ale ten děj je fakt tak námrdovej, že se to ani nedá popsat. Spojler! Prostě je to fakt psina si jen tak v pralese po ránu ufiknout vlastní nohu a sežrat pár obrovskejch chlupatejch pavouků, potkat obřího africkýho dvoutisícitunovýho tanka African Superkillera a nakonec přežít jadernej výbuch bez mrknutí oka. Tyve, pane Kulhánek vy ste fakt třída, tohle by nevymyslel ani McGyver s Chuckem Norisem v zadku. A jak si pořád píchá ty triády a žere kinetinový drogy aby to rozdejchával, to je fakt supr. Dejte to Holywoodu ať z toho udělá 3 dílnej film!!

27.04.2012 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Je to prostě takový extra krvavý, postapokalyptický, tatarský biftek servírovaný přímo do postele, s krvavou nádivkou a koňskou hlavou jako předkrm. Děj ujíždí jako Mika Hakinen s prskavkou v zadku a garantuju, že na jediné stránce nenajdete zívací část, popisující jak kdysi před léty létaly vlaštovky tak nízko, že za chvíli přišel jarní deštík a pak Adéla ještě nevečeřela, protože měla spoustu práce s pečením koláče pro strýčka Gandalfa. Je to sice staré ohrané téma se spoustou zombií, vampírů a podobných nesmyslů, ale vzhledem k tomu, že děj se odehrává v jednu chvíli v Plzni, zombiím se říká "mrtváci" a mimozemským stíhačkám "popelnice", autor si mě dostal na svoji stranu. Pokud hledáte úlet do jiné reality, reálné asi jako pevné čtyřky modelky Erbové, pak tato kniha je přesně to pravé pro vás.

11.04.2012 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Na mě román působil jako dílo schizofreního nevyrovnaného člověka, který není schopen v noci usnout a má potřebu svou rozpolcenost ventilovat psaním, aby se úplně nezbláznil. Neustálé narážky na to, že už několik nocí nespal, že si půjde zdřímnout v hostinci kamkoliv a neustálé hledání něčeho, co je vlastně naprosto jednoduché, to jen dokazuje. Navíc nedokončenost románu je znakem toho, že nechce vytvářet žádnou pointu ani dějovou linku, prostě píše svoje myšlenky. Ale K není schopen řešit problémy, ani logicky myslet, to je jeho základní problém. Jako můra, kroužící kolem rozsvícené lampy, snaží se někam dostat, ale jeho cesta je stejně tak nesmyslná.

Občas, když nemůžu pár dní spát, honí se mi hlavou podobné "iracionální" dialogy jaké vedl K. Prostě prázdnota a deprese z románu jen čiší, tedy nic pro mě. Jak píše JP, když není nálada, nečtěte to.

Jinak nezpochybňuji uměleckou stránku Kafky, jen jsem se s ním chtěl seznámit a nevyšlo to.

30.03.2012

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Prvních 200 stran nuda nuda šeď šeď. Typická Kingovina, rozvleklý začátek, desíky postav z nichž je pro děj důležitá sotva pětina.
Nemám rád knihy, kolem kterých se vytváří mediální šílenství. Uznávám, že 150 stránek bylo vážně strhujících, ale posledních 150 je zase nuda nuda šeď šeď, něco jako bezhlavé tlachání venkovského strýce. Takže ve finále to až zase taková bomba nebyla, ale je fakt, že autor umí pracovat jako Jára Cimrman s momentem očekávání a zklamání. Nakonec se konečně dozvíme kdo že to byl vlastně ten "tajemný", ale bylo to zase až moc brzo. 300 stránek blafů a neustálého pití kávy (hlavní postavy vypijou asi tak dvě cisaterny kafe, než se doberou výsledku), pak 150 stránek pecka a pak zase pomalý dojezd.
Takhle nějak si asi představuju výlet na TRIPU. Možná to je taky ten důvod, proč tolik lidí z téhle knížky tak blázní - je to jako DROGA, která vás pomalu nažhaví, pohltí a pak pomalu vrátí do šedi reality.:)

21.11.2011 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Souhlasím s Aildrin. Taky jsem se těšil!
Ač jsem velký fanda žánru post apo, tato kniha zapadne do šedivého balastu nevýznamných knih. Jako pokračování úspěšného prvního dílu postrádá dvě základní věci:
1. nerozvíjí předchozí díl
nebo
2. nepřichází s ničím novým

Ad1)to je velká škoda, protože bylo zatraceně na čem stavět. Stačilo jen rozvíjet původní příběh, nasadit na něj novou zápletku a všechno by šlapalo jako dobře namazané soukolí. Každého přece zajímalo na konci jedničky, co bude s Arťomem po vyhlazení The Dark ones.

Ad2) nový děj nikterak nepohltí. Celý příběh se zdá tak omšelý jako sedačka v obýváku mojí babičky. Atmosféra odfláknutá a to na rozdíl od jedničky dost výrazně. Namísto toho zaměření se na chatrně splácané postavy - sebepohlcující monstra s krvavými rukami, kteří se rozhodnou na stará kolena sepsat knihu! Co to mělo být? Ta přesvědčivost byla právě v tom pragmatismu, jednosuchosti, navrácení se opět ke kořenům lidství, boj o přežití a proti nelítostným šelmám, ať už lidem nebo příšerám. Z Huntera vyrobil mašinu na zabíjení, která se ztrácí sama v sobě a začíná mít výčitky svědomí. Příběh ztratil veškerou reálnost, hned od začátku víte, že Huntera nikdo nezastaví, že přesně ví co chce udělat a dosáhne toho. Tenhle týpek prostě bez mrknutí oka zabije deset strážných s kalašnikovama jenom svýma holýma rukama.:))

Na druhou stranu se to přečíst dalo, ale všechno uteklo tak rychle, že to vlastně ani nezačalo bavit. Kouzlo první série bylo v tajemnosti, napětí a atmosféře, která tady chybí. Glukhovski měl k dispozici vytvořený dokonalý post-nukleární svět s anomáliemi, tajemnými artefakty, radiací a spoustou příšer. Nechápu proč nic z toho nevyužil!!

Dávám 40%

21.11.2011 2 z 5

Z počátku nudná teenagerovsky ublafaná coolárna, ale později a hlavně po přečtení povídky o čínské restauraci a pavoukem na rýži, musím uznat, že je to prostě jednoduše řečeno: ZÁBAVA!
Možná zde najdete i pár takzvaných pravd, o kterých vás u piva přesvědčoval Franta Vopička, že jsou natuty pravda, a vy, jelikož máte mozek v hlavě větší než pomeranč ze Španělska, jste mu tvrdili, že je to blbost - a vystavovali jste se tak veřejnému posměchu a pohrdání, komentovanému slovy: "no jo, jako vždycky zase nevěříš (úšklebky)". (SPOILER!!!) Prostě "doprdele, já sem vám to řikal, že je nesmysl, aby někdo dával do párků lidský maso a cákal do kebabu :))
Ať už naložíte s knížkou jakkoli, nenecháte si potém aspoň věšet nosy na bulíka.

25.10.2011 4 z 5

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Prodávala se dobře díky popularitě autora. Jinak kniha celkem neosloví. Je v ní pár zajímavých postřehů - třeba jak přišel trhan v pláštěnce s dolarem v kapse a vydělal 50 miliard (samozřejmě legálně:)). To mě docela dostalo. Díky, že jste jim to umožnili "pánové bez odpovědnosti".

13.10.2011 1 z 5

Hrad mám, hledám prince Hrad mám, hledám prince Susanna Kubelka

Je to sice údajně čtení pro holky, ale mě se to docela líbilo. Dobrý námět, děj ubíhá svižně, postavy mají hlavu a patu a hlavně závěr není nijak přehnaný. Taková malá oddechovka na víkend na chatu, když venku zrovna prší a není co dělat...a taky není po ruce žádná jiná kniha:)

13.10.2011 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

To je chvalozpěvů:)
Básně-balady ve formě pro mě snesitelné, ale rozhodně to není něco, co bych si přečetl před spaním nebo, když na mě jdou chmury. Přiznejme si to, je to otřesné, ohavné a depresivní. Je to sice skvěle napsané a taky jsme se to všichni ve škole museli učit nazpaměť, ale to ještě neznamená, že je to básnická extratřída: spíš dobrý na strašení malejch dětí.

13.10.2011

Včelařství krok za krokem Včelařství krok za krokem Kaspar Bienefeld

Ideální kniha pro začínajícího včelaře. Plná obrázků a praktických návodů jak začít. Nejlepší kniha do začátku.

20.09.2011 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Noc trifidů nezklame. Klasický post-apo románek se vším všudy co k němu patří. Hlavní hrdina, klaďák s názory Václava Havla a naproti němu arciďábel v podobě záporáka, silného jako stehno Sereny Williamsové. Do toho smrtelně jedovaté chodící rostliny, které mají zálusk na ovládnutí Modré planety - všechno umocněné civilazačním úpadkem, smíchané do jednoho poháru, dává čtenáři ochutnat dokonalý koktail, u kterého bude jen a jen spokojeně vrnět. Pokud ještě vezmu v potaz, že jste fanoušci Wyndhemova originálního prvního dílu, tak vás toto pokračování nezklame. Samozřejmě jsou zde i stinné stránky, děj se občas zbytečně vleče a všechno je až moc lineární. Zvratů a nečekaných momentů je poskrovnu a celou dobu jsem se nemohl zbavit pocitu, že čtu pohádku Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni, kde žádná voda neteče nahoru a nakonec se Stázinka dostane Kubovi za ženu. Podtrženo sečteno: hezkých 80 procent.

19.09.2011 4 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Tma, neboli Vodní svět bez vody a elektřiny.

Zlí „Čmoudi“ v podání Jindry Hřivnáče alias Kapitána, který se po výpadku elektřiny chopí moci a tvrdě ji prosazuje až příliš nápadně připomíná kapitána zlotřilé bandy neméně známeho výpravného filmu, ve kterém tak moc chybí půda pod nohama. Honza Kryl, vlastně jediná opravdu kladná postava románu - opět přímá analogie pana Kostnera v témže filmu, který na svůj katamarán - zde jízdní kolo, naloží jednu malou dívku, jež je klíčem k záchraně světa.
Celkem nic nového pod sluncem až na to, že se vše odehrává v matičce Praze a dalších hezkých českých městech, což pro mě osobně, bylo příjemným osvěžení.
Dále musím konstatovat, že především střední pasáž knihy inklinuje chvílemi k popisnému vyprávění jakéhosi venkovského kronikáře. Autor často odbíhá od jednoho faktu ke druhému a málo se soustřeďuje na detaily. Zbytečně se zaměřuje na zobrazování dějové linie ve velké šířce a leckde trochu opomíjí klasické vykreslení post-apo světa. Čtenář zde opravdu musí hodně sáhnout do nitra svojí fantazie a iluzorní svět si vytvořit samostatně ve své mysli. Ke konci díla do sebe všechno začne hezky zapadat, což sám autor vysvětluje tím, že původní verze románu vznikla samostatně bez konečného rozuzlení a vysvětlení si musel „vymyslet“ až mnohem později. Navzdory drobným nedostatkům, jako fanda žánru post-apo, musím konstatovat, že celková koncepce, zápletka a její rozuzlení jsou napsány na výbornou. Skvěle vystihuje animální chování lidské populace, touhu po moci, systém jejího prosazování a udržování- jak jinak než pomocí zastrašování. Prostě ve světě bez pravidel se bez pořádné bouchačky a kuráže neobejdete. Zde neplatí, že ten kdo má peníze má i moc. Spíše naopak. Zde se navrátíte zpět do nejhlubšího středověku, kde „ženy konečně přestanou držkovat a začnou zase poslouchat jako za starodávna“. Kde přežijí jen ti nejsilnější a kde právo na život má jen ten, kdo si ho taky sám vybojuje. Naše historie je plná brutálních tyranů, které lidstvo buď opěvuje a nebo zatracuje. Vyberte si na které straně barikády chcete stát.:)
Nemůžu si pomoct, ale záporný hrdina mě zde imponoval ze všech nejvíc, navzdory jeho ohavnosti a extrémnímu chování.
„Tenhle svět je pro pořádný chlapy, Klausi, a ne pro takový poseroutky, jako jsi ty nebo Venca Havel!“

26.08.2011

Enšpígl Enšpígl Josef Hiršal

Velmi vtipná kniha povídek, vyzbrojená výraznými pointami. Chytrý šašek, který každého nakonec převeze. Četl jsem jako dítě a myslím si, že i takto je kniha směřovaná. Neváhejte zakoupit svým ratolestem, určitě se při čtení povídek společně hodně zasmějete.

08.08.2011

1063 dnů s Karlem Krylem 1063 dnů s Karlem Krylem Markéta Matoušková (Zítková)

Autorka dává čtenáři možnost nahlédnout do zákoutích Krylova velmi složitého soukromého a milostného života. Určitě se dozvíte hodně o této legendě a o jeho "lidství". Byl to komplikovaný muž, který měl velmi komplikovaný pohled na svět. Literární forma není nejostřejší, avšak pro nás, jako pro jeho fanoušky, přináší úplně nové pohledy do "zákulisí".

08.08.2011 3 z 5

Kopyto, Mňouk a stříbrňáci Kopyto, Mňouk a stříbrňáci Miloslav Švandrlík

Kopyto a Mňouk, tato dvojice tentokrát ne ve zcela povedené formě. Kniha opět vykresluje vtipné dobrodružství jedné nerozlučné dvojice, ale na můj vkus už lehce zabředává do pomyslného moderního bahna. Celý příběh je lehce pokroucený, poutavějších pasáží je poskrovnu. Zde autor jednoznačně sází na kartu nostalgie a všeobecné popularity, kterou mu přinesly legendární tituly dřívějšího data.
Ač Švandrlík patří neochvějně mezi hrstku mých oblíbených autorů, tato kniha si nezaslouží více než tři hvězdy.

08.08.2011 3 z 5