koubin007 koubin007 komentáře u knih

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Kopřiva umí psát detektivky. A tohle je příjemná česká detektivka v hlavní roli s jedním typickým klaďákem, uhopsaným řadovým poldou, který je překvapivě inteligentní a proto nevím z jakého důvodu dělá to co dělá.

Autor má přehled co se týká zbraní a postupu vyšetřování policie. V spoustě knih narážím na popisy zbraní a jejich funkce takovým dětským způsobem, že se mi chce z toho plakat, např. u F. Kotlety ale i dalších. Tenhle autor ví aspoň co je samonabíjecí a samočinná zbraň a že závěr musíte pořádně natáhnout, abyste nabili střelu do hlavně. Sem tam hodí i nějaký ten paragraf trestního práva a celkově to na mě dělá velice dobrý dojem. Řekl bych že jako exkurze policejním vyšetřování působí velice věrohodně.

Co se samotného děje týká, zpočátku nabije ostrými, ale příliš brzo je vystřílí a zhruba ve dvou třetinách knihy už mu zbývá jen lopata a holé ruce, kterými se to snaží umlátit. Všechno do sebe nakonec zapadne, ale je to takové až moc holé a jednoduché. No, ale ne vždy se povede vymyslet vypointovaný závěr a není to problém jen průměrných autorů.

Ale rozhodně stojí za přečtení, když člověk má chuť na příjemnou českou detektivku.

23.01.2017 3 z 5

Game Game Anders de la Motte

Další lahůdka ze Švédské kuchyně
Kniha se ke mě dostala ve verzi audio knihy.
Poslechl jsem ji téměř jedním dechem a hodnotím velice kladně.
Má zajímavou zápletku, napínavý děj a nečekané rozuzlení.
Prostě parádní švédská detektivka, na které jsme v posledních letech zvyklí. Styl mi hodně připomínal něco mezi Františkem Kotletou a J.A. Olsenem. Někdo píše, že ho konec zklamal, ale já si ho spíše vychutnal. Autor se dotýká aktuálních témat souvisejících s terorismem a IT kriminalitou, ale je třeba ho nebrat příliš vážně.
Děj je pěkně okořeněn anglickými hláškami, jako ve stylu amerických ganster movie.
Sečteno podtrženo, já se skvěle bavil.

23.12.2016 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Měl jsem trochu problém prokousat se přes první polovinu příběhu. Zdálo se mi to příliš zamotané a také to skákání mezi léty 1986 a 2010 bylo poměrně matoucí, do toho se pletlo ještě Nettino mládí. Ale později do sebe příběh začíná zapadat a je to o poznání lepší čtení.

09.09.2016 4 z 5

Čerpadlo 6 Čerpadlo 6 Paolo Bacigalupi

Prilis depresivni, stale se opakujci motivy, stale stejna temata stereotypnich zivotu nicotnych postav, stale stejna ponura atmosfera bez zavanu neceho pozitivniho, bez humoru, nadeje. Nic pro me. Ackoliv jako dystopie pekne vymyslene a napsane se spoustou vybornych postrehu. Povidka kalorik je hodne inspirovana soucanymi problemy na poli GMO a firmou Monsato.

24.07.2016 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Takhle se má psát detektivní román!! Skvělá psychologie postav, dokonce jsem s tím vrahem v půlce knihy začal sympatizovat. V příběhu nejsou hluchá místa, vše do sebe zapadá a uhání vpřed. Tak by to u tohoto druhu literatury mělo být. Napětí po celou dobu až do konce. Vzkaz v láhvi rozhodně doporučuji a já osobně jdu na další díl.

30.06.2016 5 z 5

K2 - 8611 m K2 - 8611 m Josef Rakoncaj

Ač jsem příznivcem sportu a aktivní člověk, tak tahle kniha mě moc neoslovila. Asi jsem čekal trochu víc děje, napětí a psychologie postav. Místo toho se jedná vyloženě o horolezecký cestopis, který se zabývá denním plánem až příliš dopodrobna. Parta típků šla točit velehory, ale o tom točení a zážitcích s tím spojených tam skoro nic není. Místo toho je tam přesně popsáno co se kam neslo a jak to bylo vysoko a kolik to vážilo a kdo komu co řekl a co se jedlo atd bla bla bla.

Eldest Eldest Christopher Paolini

První díl byl lepší. Ke konci už jsem se dost trápil...vlastně jsem se trápil skoro pořád. Něco jako děj tam byl, ale velmi omezeně. Další díl dračího jezdce Eragona už si rozhodně nechám ujít.

Nevšední doteky dějin Nevšední doteky dějin Karel Pacner

Průměrná historická kniha, nicméně zaujme především rozkrýváním neznámých historických faktů. Japonci jsou mírumilovný a inteligentní národ? Možná dnes, ale před sto lety krvežízniví hrdlořezové:)

30.06.2016 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Tak nerekl bych ze je to az tak husty narez jak pravi nazev. Kulhankovo Patejdl je urcite mnohem vetsi hustak a narezak nez Kotletuv holohlavy upir z 15. stoleti, ale mozna prave mensi brutalita a lehka upirska odusevnelost mi nejak vic sedla. Na tenhle zanr az nebyvala psychologie postav(i kdyz nelogicka), pekne dialogy, akce a napeti davaji dohromady velmi slusnou porci zabavy. Vhodna kniha na odreagovani, typicky unikovy zanr.

13.12.2015

Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu Fenomenální včely - Biologie včelstva jako superorganizmu Jürgen Tautz

Kniha určená spíše pro širokou veřejnost než jako návod na chov včel. Ale i zkušený včelař si zde najde spoustu dalších důvodů, které ho přimějí ty svoje včelky obdivovat ještě o trochu víc a hlavně začít více přemýšlet nad tím co a proč ve včelstvu dělá.
Opravdu nádherné fotky a srozumitelné povídání o životě včel.
Včely jsou sice hmyz, ale mají mnoho vlastností, které jsou velmi podobné savcům.
Ještě je toho hodně co se o nich musíme dozvědět a až ta doba nastane, tak zjistíme, že je stejně spousta věcí, které člověk nikdy nepochopí.
Pro začínajícího včelaře ale spíš doporučuji toto: http://www.martinus.cz/?uItem=132971&gclid=CObgqszMmcgCFUHnwgodRswMpA

28.09.2015 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Tak tuhle knihu asi nemá smysl moc detailně komentovat. Poláčkův styl psaní si musí prostě každý Čech zamilovat od první stránky. Při četbě takové literatury na mě vždy dýchne ta nezaměnitelná atmosféra První republiky. Důstojných pánů v oblecích a s klobouky, kteří chodí na fotbalové utkání jako my dnes do divadla, prostě v nejlepším oblečení a ve vší početnosti holdovat ušlechtilému sportu na zeleném trávníku pod širým nebem neděli co neděli.
Nevím do jaké míry je popis tehdejšího světa realita a do jaké míry výplod umělcova mozku, ale ať tak či tak, rád na sebe nechám dýchnout tento příjemně teplý vánek, kdykoliv mně je v tom našem dnešním vichru chladno.

28.09.2015 3 z 5

Smrt trávy Smrt trávy John Christopher (p)

Ač svým rozměrem poměrně útlá knížečka, tak co do obsahu naplněná skvěle syrovým dějem a výrazným napětím až do konce. Autor na nic nečeká a vtáhne čtenáře do nitra napínavého příběhu o putování skupiny lidí směřující k záchraně. Jedná se spíše o delší povídku než o klasický román, ale tento styl mně dokonale vyhovuje. Od začátku až do konce napínavý a strhující děj, který neustále graduje.Na 50. léta velmi slušně tvrdý a syrový příběh. Možná by neškodilo trochu natáhnout děj a vyšperkovat psychologii postav, ale to bychom byli zase jinde...

28.09.2015 5 z 5

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

Tak nevím, nějak mě to nenadchlo. U legendární Cesty krve mě dost bavila ta post-apo atmosféra, tajemno a záhadno, ale tady je to jen samé cucky, maso, zabíjení a jakoby hlubší smysl mě uniká. Možná jsem jen nebyl správně naladěn. Je tady až moc "přeakčněno" na můj vkus.

10.07.2015

Silo Silo Hugh Howey

Kniha mě nadchla, i když musím říct, že první půle je zbytečně rozvleklá a velmi detailní až monotónní. Pár desítek stran po druhé polovině se začíná rozkrývat pozadí dramatu a děj se ubírá konečně kupředu. Knihu hodnotím jako velmi zdařilý post-apo počin, nicméně jakožto velký fanoušek tohoto žánru, zařadil bych ji spíše mezi klasický průměr. Prý se podle toho už točí film, který si vzal na bedra Ridley Scott, tak věřím, že později přitáhne davy lidí i ke knize. Děj není ani příliš depresivní ani strašidelný ba dokonce ani obzvlášť napínavý. Nevyniká v ničem, ale zase v ničem nezaostává a proto je výsledek překvapivě dobrý. Spoiler! "Dovedu si docela dobře představit, že už se kdesi uprostřed Mohavské pouště začala stavět obří sila a za pár let se začnou prodávat místenky". Bill Gates a jeho rodina se určitě postarají o to, aby se chodilo ven pravidelně "čistit"! :)

18.03.2015 4 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Děj románu běží tempem pádícího nosorožce se zabodnutým kopím v zadku. Na tupé zírání do nicneříkajícího květnatého textu zapomeňte, spíše očekávejte, že vás bude bombardovat propracovaný akční blizzard vzájemně do sebe zapadajících kousků puzzle. Je to prostě skvělá kniha určená k hloubkové regeneraci přepracovaných mozkových závitů a doporučuji ji každému, kdo se chce pobavit.
PS: Série knih, jako předloha zprašeného hollywoodského filmu.

13.10.2014 5 z 5

Vycházející slunce Vycházející slunce Michael Crichton

Klasicky Crichton. At uz je to rising sun nebo state of fear, pokazde chce ctenare tak trochu vzdelat. Respektive mu otevrit oci. Jako by cela kniha mela spise varovat pred hrozicim nebezpecim skryvajicim se v nasi nevedomosti nebo laxnosti vuci rozpinajicimu se Japonskemu vlivu. Nemyslim si, ze je to bezna detektivka. Spise takove memento, jako obvykle, avsak nyni na tema Japonsko vs Amerika. Pekne napsano ale na muj vkus az prilis snadne a pruhledne. Velmi rychle si date jedna a jedna dohromady a pak uz vse probiha podle predem odhadnutelneho scenare. Mozna v cestine by vynikly nektere nuance, nicmene jsem rad, ze jsem to zvladl v originalu. Knihu Doporucuji vsem fanouskum crichtonovske "fikce" s velkymi uvozovkami.

21.08.2014

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

něco jako Carlos Castaneda - Učení Dona Juana...promění se v Havrana, nebo vítr a pak jde hledat svůj Osobní příběh na LSD - díky neni to můj šálek čaje. Čekal jsem mnohem víc!

26.06.2014 2 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Tahle kniha mě opět dostala.
Piknik u cesty je, podle mě, jasnou ukázkou toho, jak by se měla psát vědecko-fantastická literatura. Odhalovat postupně po malých dávkách a nechat pracovat čtenářovu fantazii. Já třeba přesně vím, jak vypadá "ježibabí rosol" a nebo "komáří mýtina", ačkoliv autoři se s vykreslováním detailů příliš nezaobírali.
Chtěl jsem vědět, jestli mě kniha chytne i po těch letech...a chytla. Když stalker prochází tajemným pásmem a hází kolem sebe železné matky a za každým koutem číhá nebezpečí, tak to je prostě nádherná atmosféra, která mě vždy vtáhne. Takový únik od reality.

23.04.2014

Jedenáct prezidentů Jedenáct prezidentů Libor Budinský

Musím upřímně říct, že mě kniha v závěru dost šokovala.
Jedná se o celkem stručný přehled všech dosavadních prezidentů. Jsou psány, s ohledem na velký objem knihy, poměrně stručně. Některé životopisy jsou strhující, (Hácha, Gottwald) a jiné fádní (Novotný). Ale jeden je naprosto odlišný a to je Zeman! Tedy zde se autor vyřádil. Když řeknu, že Zemana vylíčil jako netvora, populistu, lháře, podvodníka a burana z Vysočiny co objímá stromy a lže kudy chodí, budu ještě velmi citlivý. Ale prakticky nic pozitivního o něm nenapsal. Prostě, tady to autor trochu „přeťápnul“. Chápu, že jako žurnalista ho nemá v lásce, ale ani obludný vrah a nohsled Stalina Gottwald, zde nebyl vylíčen s takovým despektem.

07.01.2014 2 z 5

Příprava kvasu na výrobu slivovice Příprava kvasu na výrobu slivovice Josef A. Zentrich

Vše o výrobě destilátů. Kniha podává ucelený pohled na problematiku přípravy kvasu, ale už trochu opomíjí techniku pálení a technického vybavení. Asi bych zvolil něco více podrobného.

15.08.2013