koubin007 koubin007 komentáře u knih

Nemoc jako cesta Nemoc jako cesta Ruediger Dahlke

Tato kniha mi do jisté míry otevřela oči a pomohla se dívat na svět jinak než dosud. Je to sonda do lidské psychologie a možná i bible psychosomatiky. Spousta moudrosti a postřehů. Vřele doporučuji všem, kteří hledají odpovědi na otázky, proč mě zrovna teď píchá tam a nebo bolí tuhle.

20.10.2019 3 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Pro mě odpočinkový autor, který sice vůbec nerozumí zbraním, taktice ani lidské anatomii a presto píše béčkové akční trháky se spoustou zbraní a krve. Tahle série je prostě přesně jeho odflaknuty, nedotažený a místy nelogicky styl, ale já ho prostě mám rád. Hlavně proto, že se u toho dá skvěle relaxovat.

20.10.2019 2 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Do třetice, ale už ne tak dobře. Nevim, ale nějak jsem skoro nepostřehl o čem že to vlastně bylo? Autor tady jde moc do detailů a zbytečně natahuje. Asi ta sága bude opravdu monumentální, zatím ale nevím, jestli se mi chce pokračovat. Prozatím zaklínače Geralta nechám odpočívat.

20.10.2019 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Tady už šlo o románovou formu, která ale nic neubrala na čtivosti předchozího dílu. Ty filosofické debaty mě dost bavili. Není to jen akční sci-fi, ale má to občas i co říct.

20.10.2019 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Fantasy, které mě fakt bavilo. Ta napojenost na tradiční pohádky vysvětlené z jiné perspektivy mě neskutečně nadchla. Gerald byl sice typický kladný hrdina s vysokým morálním kodexem, který se vraždícím choutkám ne a ne se ubránit. Trochu dětské pojetí, ale vždyť ona je to vlastně kniha pro děti...ale tak jsem tak trochu dítě. Bavilo mě to.

20.10.2019 4 z 5

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Sáhl jsem po knize v touze nasát trochu té nostalgie což se ukázalo jako dobrý nápad. Jako detektivní povídky je kniha průměrná. První 4 povídky mě zaujaly, byly čtivé,vtipné a nápadité. Ale od páté, která byla strašně prekombinovaná až nesmyslná, kniha začne lehce nudit. Děj je zmatený, nepřehledný a evidentně je to autorův záměr. Někdy se dá vrah uhodnout snadno, jindy jste rádi, že se vůbec zorientujete ve spleti postav a různých slovních hříčkách,či nesmyslných vyrazech. Ke konci mě už ta přechytralá Československá emigrantka se svým ženským důvtipem lezla pěkně na nervy. Jako filmový seriál s Adamovskou to působilo věrohodněji.

20.10.2019 2 z 5

Pavučina Pavučina John Wyndham (p)

Slaboučký dej. První čačásts knihy popisuje dějiny jakéhosi ostrova což mi přišlo naprosto nezajímavé. Pokračoval jsem jen proto, že jsem četl od Wyndhama Trifidy. V závěru šlo o celkem napínavý, ale vcelku beztvarý boj na život a na smrt. Tato kniha bude patřit mezi ty, které mě zcela neoslovily. Na druhou stranu člověk nemůže číst pořád jen bestsellery.

29.09.2019 2 z 5

Skvěle sestavená sbírka "černých" povídek.
Jako audiokniha to funguje vyjímečně především díky skvělým rétorům, jako např: Alexej Pyško v povídce Mrtvá holka z Čerťáku.

19.03.2019

Perlička na dně Perlička na dně Bohumil Hrabal

Líbila se mi hlavně ta lidská jednoduchost, otevřenost a obyčejnost jeho postav.
Dobře se mi u toho relaxovalo.

19.03.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

...vrele doporucuji jako audioknihu, ktera je naprosto strhujici. Skvely hudebni podkres, az takovy ze me poslech fakt regulerne desil a nemohl jsem pred spanim. Pribeh o tajemstvi hory Tribec me dostal svou autenticnosti, krasne tajemnym pribehem a hutnou atmosferou. Az ten zaver byl trochu zklamani, ale ono je to tezke, ukoncit knihu nejakym veledramatem, kdyz vsechny patrony vystrilite v prubehu boje. Takze, sic me autor na konci malinko zklamal, presto davam vsech 5 hvezd. Na pomery nasich (ceskoslovenskych) autoru je to vysoky nadprumer.

19.09.2018 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná Mike Carey

zcela se priklanim ke komentari =tsal=, je to tak nejak vsehochut, kokteil s docela slusnou atmosferou, napadem, psychologii postav a dejem. Ale proste tomu neco malinko chybi. At si kazdy udela nazor sam, tenhle unikovej zanr me proste bavi a bavit me bude i dal, ale Melanie me brala dokud byla na zakladne privazana k zidli a hrala si s vlastnima myslenkama, po prepadni zakladny uz se jednalo o klasickou klise post apo honicku utekacku ve stylu 28 dni pote, jenze psanou jakoby pro deti, takze zadny nervy, strach ani ultra violence.
Osobne ale mnohem lepsi nez treba Mycelium to byla uplna brecka pro deticky z panelaku.
Z tohodle zanru bych ale mnohem radsi sahnul po necem jako Silo, nebo Metro 2033. Den Trifidu je neprekonatelny, ale pro mnohe uz zastaraly.

11.08.2018 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Tak je vidět, že King si právě namazal na chleba celou "severskou scénu" v čele s Olsenem, Nesbem a ostatními pisálky.
Tohle je prostě lahoda dávkovaná injekční formou, kapána za oční víčka a dopravovaná přímo do mozku.
Geniální!

18.05.2018 5 z 5

Ďábelská garda 3: Válka bez pravidel Ďábelská garda 3: Válka bez pravidel George Robert Elford

Opet valka s Vietcongem popsana slovy profesionalniho zoldaka. Naprosto bezprostredni, dechberouci. Ne tolik politicky orientovane jako 1 a 2, spise zamerene na jednotlive bitvy, vybaveni a chod Komanda smrti v Indocine. Nakonec se ten komunismus znicil sam, coz by melo byt pouceni i pro Irak, Afg., Syrii atd... Vecpat nekam nasilim demokracii proste nelze. Vrta mi hlavou kolik z toho vymyslel jeste Wagemuler a kolik uz Elford, ale to se dnes uz stejne nedozvime.

13.05.2018 5 z 5

Ďábelská garda 2: Znovu v zeleném pekle Ďábelská garda 2: Znovu v zeleném pekle George Robert Elford

Opet bezkonkurenční Hans Wagemuler a jeho komando smrti. Pokračování povedené skupinky byvalych ss veteranu bojujicich proti Vietkongu. Chytlavé, uveritelne, ackoliv chvilemi jsou nemecti vojaci vyliceni příliš s nadpozemsky, neporazitelne. Kniha je opet poskladana z nejruznejsich vojenskych protiteroristickych operaci, ackoliv v tomto dile uz jde spise o korist a penize nez o ideologii a nenavist vuci rudochum.
Trochu slabsi nez prvni dil to je, ale pro fanouska valecne literatury rozhodne povinnost.
Mnohdy mrazive sceny mrazi o to vic, kdyz si clovek uvedomi, ze to je s nejvetsi pravdepodobnosti skutecnost a ne fikce. Francouzi pritomnost ss v legiich sice nikdy oficialne nepotvrdili, ale rada spickovych historiku se shoduje na tom, ze nemci v legiich bojovali. Doklada to nekolik clanku Task force G, ktere jsou dostupne na internetu.

14.01.2018 4 z 5

Jak zabít civilizaci Jak zabít civilizaci Benjamin Kuras

Kuras je skutecne cistokrevny odmitac Islamu a touto knihou to dokazuje. Velmi pekne a logicky vyargumentuje kazdy aspekt hrozici pohromy v podobe situace, ze Islam ziska nadvladu v demokraticke spolecnosti. Urcite jsem se dozvedel hodne informaci o pravu saria a islamu celkove. Dost poucna kniha, kterou bych doporuvoval precist kazdemu vitaci uprchliku.

13.01.2018 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha strasna, film ujde.
Fakt mi ty blaboly o hrach z 80.let moc nebraly.
Ale jinak myslenka virtualni reality celkem slusne vyargumentovana.

02.07.2017 2 z 5

Posedlí Posedlí John Christopher (p)

Na začátku napínavá atmosféra, která se počase vytratí v předvídatelnosti a stereotypu. Kvůli te počáteční atmosféře, ale stojí za přečtení.

20.06.2017 3 z 5

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

Tuhle knihu mi dal v mých 16ti letech můj děda a řekl ať si ji přečtu.
Tehdy mě toto téma moc neoslovilo a tak jsem knihu odložil.
Vrátil jsem se k ní nyní náhodou, skoro po 20ti letech, a po 10ti letech praxe pro firmu Š...A dodávající nejen zařízení pro řízení jaderných elektráren.
V době čtení knihy jsem byl na služební cestě na odstávce jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice a chodil skoro denně na obhlídky do kontrolovaného pásma JE - tedy do primárního okruhu, čímž se zcela jistě můj dojem z knihy znásobil.
Musím říct, že vzhledem k roku napsání knihy 1975 se současná situace na JE diametrálně liší. Především není rozhodně možné jakkoliv neřízeně manipulovat s vyhořelým palivem, otázky bezpečnosti fyzické ochrany jsou v knize taky velice úsměvné a situace, kdy ředitel JE si v práci dává panáky na kuráž mě dostala do kolen. Ale teď vážně: havárie jako taková je zde velice pěkně popsána se všemi reálnými důsledky na životní prostředí (tedy pokud jde o znalost této problematiky v roce 75), o tom nás přesvědčila nedávná Fukušima. Některá fakta jsem nevěděl, např. že plutonium má poločas rozpadu 240 000 let nebo jakým způsobem může vzniknou ktritické množství taveniny způsobující jaderný výbuch. Pak jsou rozhodně zajímavé jednotlivé kroky průběhu havárie s ohledem na vnitřek aktivní zóny reaktoru. V té době pouze teoreticky zmapované oblasti. Tavenina, teploty, výbuchy páry a vodíku a celkově popsána je velice detailně ta havárie LOCA jako taková. Tedy s únikem chladiva.
Musím říct, že v té době, kdy jaderná energie zažívala největší boom musela tato kniha působit na laickou veřejnost jako nálož s dynamitem. Jaké zděšení muselo asi zavládnout o 11 let později, když se děj tohoto románu skutečně udál na JE Černobyl??
Dnes se lidé jaderné energetiky tolik nebojí a nebýt té nešťastné události v Japonsku, byla by považována za bezpečnou.
"když jsme začali používat auta lidé se také museli smířit s 50 000 mrtvými na silnicích ročně"...

20.06.2017 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak tahle detektivka mě ne-oslovila hned od samého začátku, jelikož propracované rituální vraždy nejsou mým šálkem kávy, taky se příliš nevyžívám v násilí a sadismu, kterého je v knize značné množství. Nicméně musím uznat, že rozuzlení bylo překvapivé a celý příběh včetně policejního vyšetřování do sebe skvěle zapadal i když chvílemi působil velice nevěrohodně. SPOJLER: (bezvládné lidské tělo opravdu není tak snadné někde vláčet a ještě k tomu pokud jste /..../ ...ti co četli ví.:))
Některé brutální pasáže bych asi raději přeskočil, ačkoli možná právě proto tento román získal takovou přízeň fanoušků.

20.06.2017 5 z 5

Galloway Galloway Louis L'Amour

Typická dobrodružná oddechovka, s příjemným romantickým dějem. Ano je to tak, příroda, svoboda a hrdinství je také romantika, ne jen ubrečené dívčí románky.
Pro ty, kteří se rádi alespoň v mysli toulají po nebezpečných krásách amerického Západu a hledají spravedlnost, která je v těchto končinách většinou v rukou hamižných desperádů a drsných rančerů.

20.06.2017 4 z 5