koubin007 koubin007 komentáře u knih

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Vsechny komentare tady jsou velice moudre a tak pridam jen souhlasne prikyvnuti a vysoky obdiv nad autorovou genialitou. Havlicek byl opravdu opomijeny mistr psychodramatu a zbytecne zastineny jinymi velikany sve doby. Obdivuji se jeho strhujicimu vypraveni, barvitemu popisu psychilogie postav a dokonale propracovanosti deje. Knizka, ac je mohutnejsi, byla zhltnuta temer jedn dechem. Film jsem videl jako kluk a pry je dobry, ale tohle asi nejde verohodne natocit. Na to by se nikdo nechtel divat. Petr Cepek je jeste slaby odvar toho, cim Pavel Malina skutecne byl.

20.11.2021 5 z 5

Dvakrát do jedné řeky Dvakrát do jedné řeky Antonín Karous (p)

Zcela "Bčková" detektivka, od které jsem nečekal nic a bylo z toho jedno milé odpoledne. Je to na dnešní poměry hodně naivní detektivní pátrání, které má spoustu logických trhlin, ale za příjemné prostředí u Vltavy (ne u Lužnice jak píšete v titulku), dávám 3 hvězdy. Jsem taky vodák a překvapuje mě, že se za těch 40let skoro nic nezměnilo:-D

16.11.2021 2 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Slabý a snadno předvídatelný děj. Nudné to nekonečné vysvětlování videohry a těch nesmyslů kolem, přišlo mi to jako nastavovaná kaše, kterou se mi nešlo prokousat na konec. Motiv sebevraždy děti ok, ale co dál - dal už nic nepřišlo? Po téhle knize mi v hlavě nezůstane žádná vzpomínka.

08.11.2021 1 z 5

Moc dobře, že někdo otevřeně napíše o významných politických kauzách. Fakt, že ačkoliv proběhlo několik trestních oznámení na autora knihy, ale k žádnému obvinění nedošlo, mi utvrzuje v tom, že to bude vesměs pravda. Což mi přivádí k myšlence, že je dobře, že založil Přísahu a vstoupil do politiky. Knížka je to čtivá a poučná. Většina informací snadno dohledatelná.

06.11.2021 4 z 5

Mého manžela nezastřelil Kajínek Mého manžela nezastřelil Kajínek Eva Jandová

Tak důvod napsání této knihy mi zůstal utajen. Snad chtěla vydělat na smrti manžela, snad se chtěla zviditelnit a nebo, pane Bože chraň, snad ospravedlnit Kajínkův zločin?
V každém případě žádná konkrétní jména nepadla, žádné převratné závěry se nekonaly. Jen další spekulace a zvýrazněná linka na bývalé policajty, se kterými se Janda pachtoval. Knížku jsem si koupil ze zvědavosti a nelituji toho, ale žádné zázračné rozuzlení tady nečekejte. Podle popisu v knize byl pan Janda úplný Mílius, dobrák od kosti, příkladný táta, skvělý manžel a sportovec. Jestli je to pravda a nebo zbožné přání jeho ženy jsem si neověřoval.

06.11.2021 3 z 5

Arnhem 1944 Arnhem 1944 Jaroslav Hrbek

Špičková faktografická kniha s románovými prvky a spoustou obrázků.
Nad textem je potřeba přemýšlet, často se vracet a dívat se do map a nákresů, jelikož je popis velice podrobný. Finální bitva ve městě mě dostala - nechápu jak je možné i po tolika letech tak detailně zrekonstruovat něco tak chaotického jako je bitva tolika vojenských útvarů. Klobouk dolů pane Hrbek!

06.11.2021 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Tak nějak mi pan Kmenta nepřesvědčil o tom, že boss Babiš je skutečný gauner a zločinec jak média opakovaně tvrdí.
Spíše mi utvrdil v tom, že na jeho pozici se dostal díky svojí výjimečnosti, bezohlednosti, inteligenci a ambicióznosti. Prostě klasický příklad psychopata, který si jde za svým až přes mrtvoly. Nicméně nejsou tohle právě ti jedinci, kteří mění svět? (!no fuj, co jsem to napsal)

06.11.2021 2 z 5

Currahee! Currahee! Donald R. Burgett

Pro mě, pro fanouška WWII, to bylo zajímavé zpestření. 101 výsadková a její nasazení v Normandi. Opět mě to utvrdilo v tom, že ti kluci byli skuteční hrdinové a je třeba si je připomínat napříč generacemi. Ačkoliv literárně a jazykově je kniha bezvýznamná, tak svou autentičností mnohé převyšuje.

06.11.2021 3 z 5

Kniha mi přinesla spoustu nových informací o komunistické Číně, o které jsem dosud věděl jen to, že je to ekonomická velmoc. Ale jakou cenu si tento pokrok vybral mně nikdy zcela nedocházelo. Znečištění prostředí, utlačování lidí nebo komunistická propaganda mi byla sice známá, ale byl to jen pojem, fráze. Díky Tomášovi jsem tak nějak konečně nahlédl pod pokličku té zázračné rudé polévky. Už se těším na druhý slibovaný díl.

06.11.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Nastoupil jsem sice do rozjetého vlaku a začal 6. dílem v audio provedení, což nepovažuji za šťastné. Možná také proto mě kniha příliš nenadchla. Změť postav a jejich plytký psychologický rozklad mi nějak nevtáhnul do děje. Určitě ale pro fandy série to bude o něčem jiném. Jinak ale detektivka taková ta klasická nastavovaná kaše a děj celkem o ničem.
Podivoval jsem se nad směsicí cizích jmen, která nevypadala ani trochu francouzsky, ačkoliv děj se odehrával poblíž Toulouse. Bydlí tam samí Švéďáci, Dánové a já nevím co - Irene Cíglerová, Dragomanová, Martial Osieh, Grégory Bosher, Engeard...?

25.06.2021

Deník legionáře v Rusku Deník legionáře v Rusku kolektiv autorů

Nikterak čtivá kniha, nicméně, vyprávění formou zápisků do deníku den za dnem má v sobě jakési kouzlo autentičnosti. Bohužel mě zklamala velká autorova zdrženlivost se rozpovidat o věcech více naturalisticky. Působilo to na mě takovým uhlazeným dojmem bez většího emočního prociteni. Byla autocenzura a nebo to byl takový suchar?

27.05.2021 3 z 5

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Kniha je určena spíše odborníkům a lékařům, než laické veřejnosti, prosto jsem si v ní našel spoustu cenných informací. Pohled na věc více očima lékaře než nemocného.

27.05.2021 3 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Klasika, která mě v různých audio podobách navštěvovala od chlapeckých let. Teď v dospělosti jsem musel sáhnout po plně verzi a rikam na rovinu, že mě kniha opět velmi potěšila. Mladý kapitán a jeho ryzi charakter je prostě ztělesněním všeho toho sociálního pokroku o ktery Vernovi v tomhle díle jde. Na tehdejší dobu velice odvážné myšlenky, rasová rovnost a odsouzení otroctvi, stylizace Dicka do ubohého pohozeného sirotka, z něhož lze i navzdory nejnižšímu třídnímu původu vychovat srdečnou a ušlechtilou bytost. Na tehdejší dobu naprosto sokujici myšlenky! Je vidět že nejenom v technice uměl pan Verne předvídat budoucnost! Na závěr románu mě velmi pobava perlička...jak se Tom a jeho synové přidali na ceste k "poctivým lovcům slonoviny". ???? Haleluja, je skvěle se vrátit zpět v čase.

28.07.2020 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

O dost slabší než předchozí díl, ale pořád velmi slušný román. Hodges tentokrát moc nezasahuje, spíš jde o nuceny krok stranou, ale kdo by to Kingovi měl za zlé?

28.07.2020 3 z 5

Poklad ve Stříbrném jezeře Poklad ve Stříbrném jezeře Karel May

Poměrně drsný dej na rozdíl od milého Vinnetoua, který pro mě byl vždy takovou romantickou zalezitostu. Absolutne odlišný dej od filmu což vlastně mile překvapilo. Vinnetou a Old S.se na scénu dostávají až v polovici děje,což je vítána změna. Velmi povedená kniha, která je samostatně stojící mimo sérii Rudy gentleman.

16.07.2020 4 z 5

Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt Václav Erben

Moje druhá exnerovka. Ten styl psani je takový přirozený, nenucený, čtivý a hlavně Michal Exner umí tak skvěle taktně vyšetřovat vraždy, že to připomíná spíš nějakou příjemnou recepci po návštěvě divadelního představení. On ten děj není ničím výjimečný (vlastně samotného děje je tam poskrovnu) a přesto je to mistrovské dílo. Doporučuji všem jako relaxační literaturu.

11.01.2020 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

A mě to stejně nepřišlo logické. SPOILER: Třetím "vysvětlujícím" dílem ztrácí knihy nádech tajemna. Schody jsou v silu proto, aby se dalo snadněji zaplynovat? Co je to za blbost?
Záhadný mrak nad silem a kolem krásná krajina?
Jaderný útok který zničil lidstvo, ale zanechal zvířata a lesy?
Kopání 500 let starým bagrem už bylo i na mě moc a navíc všechna ta pravidla kvůli tomuhle? Co? Proč prostě jenom nezakopali par tisíc lidí do země, nezmrazili je a nepočkali, až budou moct vylézt ven?
A co si tam ti chudáci venku počnou? Vždyť si neumí ani postavit dům. Žili by jako chatra a nakonec jako pralidi. No, čekal jsem mnohem víc. Tou třetí knížkou celá trilogie ztratila na tajemnosti, jako bubák, který na světle už není vůbec strašidelný. A co ta ostatní sila? Bez pravidel by se tam přece lidi nakonec pozabíjeli. Autor popřel všechno co postavil v prvním dílu. Čekal jsem, že aspoň osvobodí ty zbývající sila...

09.01.2020 3 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Fantastická oddechovka, která pohladí svou příjemnou, hřejivou atmosférou zasaženou mezi chatare, chalupáře a trampy kamsi doprostřed nádherné přírody s řekou a bujnými lesy. Exner je kliďas a řeší vše s noblesou lorda. Moc se mi líbí tento styl vyprávění a akoliv se jedná vlastně o záhadné mizení lidí, tak to na mě působí velice pozitivním dojmem a chvílemi jsme zatoužil zajet někam na osadu, posedět a popit pivečko, zrekreovat se. Sice se na první poctěni zdálo, že se v záplavě postav budu topit, poněvadž jich tam je nepreberně, ale postupně se to všechno vyjasní a zpřehlední. Moc čtivé a moc sympatické

09.01.2020

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Sice se na první poctěni zdálo, že se v záplavě postav budu topit, poněvadž jich tam je nepreberně, ale postupně se to všechno vyjasní a zpřehlední. Moc čtivé a moc sympatické.

30.12.2019 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Turnus je kniha na níž je potřeba mít patřičnou náladu. Již od prvních kapitol mi, nevim proč, svou depresivní náladou a zoufalstvím hlavního hrdiny, kruté připomíná 1984 od Orwela. Mladý spolutvůrce a architekt projektu SILO 50, Donald Keen alias Troy neustále pláče, propadá depresím, je smutný a zoufalý ze svého života. Na tohle nejsme u hrdinů zvyklí. On to ale žádný hrdina není, je obětí. Všichni jsou zde vlastně jakýmisi oběťmi doby, situace a nebo náhody. Kniha je jinak velmi čtivě napsaná a čtenář konečně pochopí jak to všechno do sebe hezky zapadá. Měl jsem problém jen s tou zoufalou bezvýchodnosti, ale to je asi tím, že očekávám šťastné konce. Po chvíli oddechu a přeladění, se vrhnu na třetí díl. Ale po dočtení dvojky na něj nemám chuť.

28.12.2019 5 z 5