Psychosomatická prvouka

Psychosomatická prvouka

Kniha se věnuje vztahu těla a duše. Jak říká sám autor, vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule udržovaná medicínským establishmentem za všech panujících režimů s nápisem NEVSTUPOVAT. Psychosomatická prvouka je výsledkem jeho padesátiletého, a jak poctivě přiznává, většinou marného hledání pravdy o zdraví a nemoci. „S pravdou v medicíně to není jednoduché, protože tato disciplína, podobně jako Rusko, neví, kde má hranice. Jen čas od času si několik jedinců položí otázku, jaké jsou vlastně úkoly a cíle současné medicíny. Je to otázka nemilá, leč legitimní.“ Radkin Honzák se snaží ukázat, že brát v úvahu stejně vážně jako faktory biologické také velmi obtížně měřitelné faktory sociální a psychologické, eventuálně už téměř neuchopitelné faktory duchovní neboli spirituální, je důležitým doplněním pohledu medicíny, která na člověka v současnosti hledí především jako na biologický preparát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353896/psychosomaticka-prvouka-ihR-353896.jpg 418
Literatura naučná, Zdraví
Vydáno:, Vyšehrad

lidunka1
12. červnaodpad!

Pan doktor má schopnost psát o odborných věcech srozumitelným jazykem. Velmi si vážím jeho moudrosti.

iz67

I když určeno (pravděpodobně) pro lékaře, spousta zajímavých informací i pro laika. Zvláště důležitá čast je ta o emocích a pocitech nebo o tom, co máme ve střevech a jaký to na nás má vliv. A samozřejmě všude probleskuje Honzákův mně velice blízký smysl pro humor.

Dixinka

Přečteno jedním dechem. Moc pěkné a poučné

Jana_Hlus

Poněkud náročnější čtení než "Všichni žijem´ v blázinci", kterou jsem si přečetla před touto knihou. Na druhou stranu ale čtenář dostává mnohem více konkrétních informací a má možnost si uvědomit, že skutečně vše souvisí se vším, a že skutečným problémem současnosti je pohled většiny lékařů na člověka jako na stroj, kterému v případě poruchy opraví jen konkrétní součástku, nikoliv ho celkově seřídí. A jako bonus ke spoustě zajímavých informací dostává čtenář nádhernou češtinu obohacenou zajímavými příměry, historkami i citacemi klasiků (4/5).

veneta

Klasický Honzák! Ačkoli se autor ne zcela drží tématu, čtenář se stále dozvídá zajímavé věci ( s přesnými citacemi a odkazy ) a nepřesává se bavit. Excelentní čeština je pak pověstnou třešničkou...

Gabba99

Kniha seznamuje s nejnovějšími poznatky medicínské vědy, nejzajímavější část je o střevním mikrobiomu, emocích a jejich vlivu na zdraví i výzkumu placeba. Pan doktor neopomíjí ve svém odborném textu i zpestření svými vtipnými glosami. Kniha je vhodná pro všechny, kdo se zajímají o zdraví a poznatky vědy.