Psychosomatická prvouka

Kniha se věnuje vztahu těla a duše. Jak říká sám autor, vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule udržovaná medicínským establishmentem za všech panujících režimů s nápisem NEVSTUPOVAT. Psychosomatická prvouka je výsledkem jeho padesátiletého, a jak poctivě přiznává, většinou marného hledání pravdy o zdraví a nemoci. „S pravdou v medicíně to není jednoduché, protože tato disciplína, podobně jako Rusko, neví, kde má hranice. Jen čas od času si několik jedinců položí otázku, jaké jsou vlastně úkoly a cíle současné medicíny. Je to otázka nemilá, leč legitimní.“ Radkin Honzák se snaží ukázat, že brát v úvahu stejně vážně jako faktory biologické také velmi obtížně měřitelné faktory sociální a psychologické, eventuálně už téměř neuchopitelné faktory duchovní neboli spirituální, je důležitým doplněním pohledu medicíny, která na člověka v současnosti hledí především jako na biologický preparát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353896/big_psychosomaticka-prvouka-ihR-353896.jpg 496

Kniha Psychosomatická prvouka

koubin007

Kniha je určena spíše odborníkům a lékařům, než laické veřejnosti, prosto jsem si v ní našel spoustu cenných informací. Pohled na věc více očima lékaře než nemocného.

Cajda

Sice dost odborné čtení, ale vlastně jen ze života, nic jiného.
Někde úsměvné, někde hrozné. Vše ale pravdivé.

* Co může být hnusnějšího než kousnout do jablka a najít tam červa?
Kousnout do jablka a najít tam půl červa.

*Proti tsunami, proti krupobití ani proti blbé vládě toho nemůžeme moc udělat. Proti osamělosti své a těch, kterým hrozí, ano. Dělejme to a splétejme lidské sítě. Zdola. Občanské společnosti se bojí i totalitní vládci. Nenechme se otrávit. Nedovolme peklu vstoupit do našich duší.

*pět nejčastějších povzdechů umírajících:
1. Kéž bych měl odvahu žít skutečně podle sebe, ne podle toho, co ode mě očekávali druzí
2. Přál bych si, abych tak tvrdě nepracoval.
3. Přál bych si, abych měl v životě odvahu vyjádřit své city.
4. Přál bych si, abych zůstal v kontaktu se svými přáteli.
5. Přál bych si, abych byl šťastnější.

* a bohužel je u nás málo takových osobností, jako Zbiniev Czendlik

*není na světě člověk ten, co by se zavděčil lidem všem

Knihošelma
26.12.2020

Kniha je nečekaně odborná. Takže buď vám to sedne a nebo ne. Já jsem ze začátku očekávala zajímavosti a historky ve stylu Honzákova veřejného vystupování, to se ovšem nekonalo. Po tomto počátečním šoku jsem tedy přehodnotila, co mám od knihy očekávat a dostala to. Vědecký (v rámci možností) pohled na psychosomatiku, o níž jsem se doposud domnívala, že dlí na pomezí šarlatánismu. Takže za mě dobrý.

Toledo
04.08.2020

Musím dát pouze 2*, ale hodnocení není 100% objektivní, protože jsem knihu dočetla jen do poloviny...bohužel mne nebavila, ale to bude asi můj problém. Věřím, že lidé zabývající se psychosomatikou budou mít jiný názor. Pro mne jako laika to nemělo žádnou přidanou hodnotu. Myslela jsem, že se dozvím zajímavé věci, ale do čtení jsem se musela nutit, až jsem to vzdala.

Shindo
06.05.2020

Inšpiratívna kniha, ako už u Honzáka býva zvykom. K psychosomatike som doteraz pričuchol iba okrajovo, takže kniha prišla vhod. Vadila mi však istá nevyváženosť - na jednej strane som mal pocit, že som sa o psychosomatike dozvedel naozaj málo, na druhej miestami pôsobila dosť odborne. Taktiež odkazy na kresťanstvo, hoci neboli až také časté.

LadyLane
26.02.2020

Ako spomína sám autor, v knihe sa neusiluje o systematickú koncepciu, je to len prvouka jeho predstáv. Občas adresovaná primárne lekárom a aj jazyk je miestami ťažší, medicínsky. Kapitoly sú však zaujímavé a aj pri preskočení medicínskych termínov je porozumenie jednoduché.

Šárkaxx
27.08.2019

Hezky ucelené základy porozumění komplexnosti lidského těla

vampyrcik
24.04.2019

Zajímavé počtení. Bohužel se pan Honzák dost často ve svých knihách opakuje. Těžko snaším také jeho náboženský kontext, myslí to zřejmě dobře, ale podává trochu neohrabaně.

Proč spíme
Proč spíme