Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření přehled

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153261/bmid_jak-zit-a-vyhnout-se-syndromu-vyhoreni-153261.jpg 4 107 107

Syndrom vyhoření neboli burn out je stav naprostého fyzického a duševního vyčerpání s možnými vážnými zdravotními důsledky. K do vyhořel, musel předtím hořet. Musel být zapálený pro svou - většinou lidumilnou – činnost. Ale zapálíme-li svíčku na obou koncích, dostaneme sice dvakrát víc světla, vyhoří však za poloviční dobu. Tuto knihu napsal známý psychiatr dr. Radkin Honzák pro lidi, kteří mají pocit, že jsou pod silným tlakem stresorů a že by se mohli kandidáty vyhoření poměrně snadno stát: „Pokud jste se ocitli v situaci, že plameny vašeho nadšení hodlají už strávit vás, je nezbytná nějaká změna. A jediné, co můžete změnit, jste vy samotní. To je blbé! A těžké! Ale je to jediné skutečně účinné řešení a stojí za to – v každém věku!“ Spíše než na rady typu „to dělej – to nedělej“ se dr. Honzák přitom zaměřuje na to, jak jít životem radostněji a vyhnout se pastem, které – kupodivu – na sebe nastražujeme nejhorlivěji, nejčastěji, nejvíc a nejefektivněji my sami. Nikdo totiž nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, nemá smysl, a zcela si tak uzavírá možnosti poučit se a něco na sobě změnit. Živě a populárně napsaná knížka popisuje, co to syndrom vyhoření je a jak se rodí, přináší i tabulky s možností „obodovat se“ v naší konkrétní situaci, ale hlavně pomáhá hledat cestu, jak z téhle šlamastyky ven.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (32)

jaroiva
16.09.2023 5 z 5

Knihy Dr. Honzáka mě baví hlavně díky jeho inteligentnímu humoru, spoustě odkazů na další knihy a celkovému velmi pozitivnímu ladění.
Pokud mu psaní nekazí nějaký spoluautor, vždycky mě dokáže zaujmout.
U této knihy jsem si zprvu říkala, že to vlastně ani není pro mě, první polovina mi připadala nezajímavá z důvodu, že jsem se necítila potrefená popisovanými problémy. Postupně se ale objevovalo víc a víc věcí, které se mě týkaly a minimálně má smysl, abych se nad nimi zamyslela.
Takže můžu říct to, že jsem opět nadšena a není to poslední knihou, kterou jsem od autora četla (resp. v tomto případě poslouchala).

drakamena
25.06.2023 4 z 5

Velmi dobrá kniha o tom, co je to syndrom vyhoření a co ho způsobuje, a to jak po psychické, tak po fyzické stránce. Navíc je humorně napsaná - netušila jsem, že Radkin Honzák má tak laskavý smysl pro humor! - a skvěle načtená Martinem Preissem. Mohu vřele doporučit!


sgjoli
30.04.2023 3 z 5

Podle názvu se zdá, že by tato publikace mohla být užitečným pomocníkem při zvládání náročných životních situací. A do jisté míry to tak určitě je. Jak ale možná z mých úvodních věcí cítíte - mám tu jisté "ale", kvůli nimž nedokážu hodnotit úplně naplno.
Přiznám se, že jsem se v některých pasážích trochu ztrácela. Autor čas od času zajde k vysvětlování některých biologických procesů v lidském těle - což je určitě užitečné, když to máme v souvislostech a pochopíte, proč věci v těle fungují tak, jak jak fungují - v souvislosti s psychikou. Nevím, do jaké míry si za to mohu sama, je možné, že dost, ale ve chvíli, kdy zrovna tohle posloucháte v audio podobě, možná se vám stane to, co mně. Že se prostě přistihnete, jak se na to úplně nedokážete soustředit, vnímat a tím pádem chápat, co se tím autor vlastně snaží říct.
To byl asi pro mne největší kámen úrazu, který se pak odrazil i na mém hvězdičkovém hodnocení. Jinak si ale na knihu nemohu stěžovat. Je pravda, že třeba některé věci jsem už věděla či tušila již dříve, ale zrovna u tohoto tématu nevadí, když si to člověk jednou za čas připomene.
Jinak myslím, že se tu člověk dozví pěknou řádku užitečných rad či alespoň podnětů k zamyšlení, co a jak lze v životě změnit, aby se člověk uměl vyhoření vyhnout, nebo třeba včas na sobě vypozorovat, že se dostal do rizikového stádia, kdy by se vyhoření mohlo dostavit.
Pokud je vyhoření téma, které vás zajímá, určitě mohu knihu doporučit, ale asi bych možná spíše volila tištěnou knihu. Myslím, že se sama k této knize ještě někdy vrátím a určitě zvolím papírové vydání.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření v seznamech

v Právě čtených14x
v Přečtených159x
ve Čtenářské výzvě12x
v Doporučených7x
v Knihotéce55x
v Chystám se číst97x
v Chci si koupit28x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

stres emoce, pocity životní styl syndrom vyhoření psychohygiena

Autorovy další knížky

Radkin Honzák
česká, 1939
2014  88%Všichni žijem' v blázinci
2017  80%Psychosomatická prvouka
2018  74%Čas psychopatů
2013  83%Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření
2019  79%Česko na křižovatce