Psychosomatická prvouka přehled

Psychosomatická prvouka
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353896/bmid_psychosomaticka-prvouka-ihR-353896.jpg 4 131 131

Kniha se věnuje vztahu těla a duše. Jak říká sám autor, vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule udržovaná medicínským establishmentem za všech panujících režimů s nápisem NEVSTUPOVAT. Psychosomatická prvouka je výsledkem jeho padesátiletého, a jak poctivě přiznává, většinou marného hledání pravdy o zdraví a nemoci. „S pravdou v medicíně to není jednoduché, protože tato disciplína, podobně jako Rusko, neví, kde má hranice. Jen čas od času si několik jedinců položí otázku, jaké jsou vlastně úkoly a cíle současné medicíny. Je to otázka nemilá, leč legitimní.“ Radkin Honzák se snaží ukázat, že brát v úvahu stejně vážně jako faktory biologické také velmi obtížně měřitelné faktory sociální a psychologické, eventuálně už téměř neuchopitelné faktory duchovní neboli spirituální, je důležitým doplněním pohledu medicíny, která na člověka v současnosti hledí především jako na biologický preparát.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Psychosomatická prvouka. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (27)

maja2712
03.07.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila moc. Spousta názoru zkušeného psychiatra, spousta vědeckých poznatků a odkazů na výzkumy, dobře propracovaná a propojena kniha. Jen pište dal, pane doktore.

vladku
21.05.2023 4 z 5

Náročná četba místy odlehčená, že se člověk zasměje. Náročné i z důvodu, že je zde hodně cizích slov (dle mě zbytečně moc), ale i stylem. Nicméně hodně poučné.
Nejsem si jist, jak takovou knihu popsat, tak jen mé poznámky:
65 tampon z vaginy, nově poševní sekret na kůži u císařů
66 nesprávný biom může ovlivnit vývoj mozku
69 mikrobiom zpětně ovlivňuje stravování
70 aplikace atb v dětském věku koreluje s výskytem obezity později (starší sourozenec zmenšuje riziko)
70 mikrobiom a alergie a astma
73 stárnutí otrávení střevní florou zvýšit kysání, jogurty
76 parazity nebo alergie
80 transplantace stolice v čr experimentální
84 průzkum mužů krásnými ženami, kdy se probíral různý most. Po průzkumu muži volali ženám, když se probíral rizikovější most, emoce riziko bylo zaměněno za emoci přitažlivost.
86 kompatie couvade syndrom - těhotný tatínek (20%), deprese je neinfekční nákaza
98 hněvivé emoce tlumí bolest (fyzickou i duševní např. smutek), v hněvu se člověk cítí silnější, aktivnější a ve světě bezpečnější.
106 smutek je třeba prožít, jinak se může stát depresí. Smutek vyvolá reakci okolí, nejdříve utěšující, později odmítající/vyhýbající se, protože je nakažlivý. Pozitivní vliv smutku: hledat náhradu za ztrátu a (vím, jak to bolí, proto to neudělám).
smích smrt ze smíchu, spousta pozitivních účinků
vina víc darují (ti co se cítí vinu, ne dokonalí predátoři)
134 ženy u tyče. Během ovulace dostávají průměrně 52USD/hodinu, během červené tety 27USD, když nasadí antikoncepci 35. (Další výzkum, který naznačuje, že (hormonální) antikoncepce mění přitažlivost. Jiné výzkumy tvrdí, že HA má zásadní vliv na rozvodovost, protože tlumí přirozené nevědomé vybírání partnerů a k poznání dochází po vysazení HA těhotenství, hůř po porodu.)
168 lékař jako lék (jak navyšující placebo i nocebo efekt včetně možných nežádoucích účinků),
Dvě období útlumu, v noci, po poledni nejpravděpodobnější nehoda
pes nedokáže ponožky přiřadit k čepici, člověk páchne na různých místech jinak.


bee88maja
19.10.2022 3 z 5

Ze začátku knihy jsem se dobře bavila, respektive pár postřehů se mnou silně zarezonovalo a velmi mě rozesmálo. Ovšem psychosomatika nejen u nás, se mi zdá, je tak trochu v plenkách a od této knihy jsem očekávala průlom, nějaké to zvolání Heuréka, tady je to ,co musí každý vědět a znát - proto prvouka. Za mne se objevné mlasknutí nedostavilo. Možná jsem se jen ztrácela v odborném textu, zejména v části popisující framakoterapii- nocebo - placebo. Jako znalá medicínské terminologie na úrovni bakaláře, jsem ještě celý text dokázala uchopit nějak důstojně. Není to jednoduše oddechové čtení na jeden až dva večery. Pro laiky, kteří nerozumí termínům z oblasti medicíny bych tuhle knihu nedoporučovala.

Je ale fajn, že autor zmiňuje vliv mikrobiomu a spánek na celkovou kondici člověka, což bývá nebo bývalo velmi opomíjeným faktem v určování diagnóz. Vliv psychiky na fyzický stav člověka je dnes ožehavé téma. Respektive obé se vzájemně ovlivňuje tak mocně, že aby se tak složitý proces dal uchopit do laické terminologie, bylo by potřeba víc knih než jedna o 300 stran.

Shrnutí: Kniha naťukává velké "influencery" našeho zdraví, jak psychického tak fyzického. Zda po přečtení knihy budete moudřejší, netuším. Za sebe musím říct, že jsem to nezvládla. :)

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Psychosomatická prvouka v seznamech

v Právě čtených28x
v Přečtených207x
ve Čtenářské výzvě21x
v Doporučených11x
v Knihotéce122x
v Chystám se číst237x
v Chci si koupit69x
v dalších seznamech2x