Patnáctiletý kapitán

od:

Patnáctiletý kapitán

Příběh patnáctiletého plavčíka americké velrybářské lodi Poutník Dicka Sanda o jeho strastiplné pouti nejdříve na lodi a posléze Afrikou je znám z mnoha vydání a adaptací. Vedle poučení z entomologie, námořnictví a přírodopisu Afriky poukazuje román na hrůzy obchodu s otroky v druhé polovině 19. století a vyzdvihuje statečnost a o... celý text

Příběh patnáctiletého plavčíka americké velrybářské lodi Poutník Dicka Sanda o jeho strastiplné pouti nejdříve na lodi a posléze Afrikou je znám z mnoha vydání a adaptací. Vedle poučení z entomologie, námořnictví a přírodopisu Afriky poukazuje román na hrůzy obchodu s otroky v druhé polovině 19. století a vyzdvihuje statečnost a odvahu mladých lidí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314/patnactilety-kapitan-314.jpg 4.3481
Originální název:

Un Capitaine de Quinze Ans (1878)

Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Návrat
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Přidat komentář
konicekbily
28. června

Četl jsem knihu jako patnáctiletý kluk, jenom jsem koulel očima, jak je svět rozmanitý a co se všechno dá prožít. Hodně z toho jsem si vzal doživota.

Loginus
08. června

Tahle Verneovka mě dostala asi nejvíc a možná to bylo i věkem. Vzpomínám na ni s láskou a občas si ji znovu přečtu, jen pro zlepšení nálady. Doufám že se mi někdy poštěstí znovu zkouknout ruské filmové zpracování, které bylo mimořádně vydařené.

Kolobajda
11. května

Jo, Gimli - dnes bych uvažoval a hodnotil (asi i kritizoval) stejně jako ty. Ale v deseti, či patnácti letech? To prostě hltáš, a vše ostatní jsou nepodstatné mouchy...

Gimli
08. května

Ano, jde o román pro děti a mládež. Ano, je to dobrodružství a má to ty atributy, které to má mít. Ale tentokrát těch různých souher náhod bylo až příliš (např. vychýlení kompasu, setkání v boudě v džungli apod.) a tudíž i přitažení za vlasy bylo častokrát nad únosnou mez...

Kolobajda
25. dubna

Také jedna z nezapomenutelných a romatických klasik pro desetileté kluky, keří v té době (1958) byli nejdál necelých sto km od svéh bydliště... plavil jsem se s nimi... Poslední komentáře jsou sice od čtenářek, ale to se přece nevylučuje.

Hanjimka
22. dubna

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

radusak9806
06. února

Kniha mě naprosto uchvátila, nemohla jsem ji prostě odložit. Já jsem docela flegmatik, takže mě popis otrokářských praktik a obrázek uříznutých rukou nijak nevykolejil, ale rozhodně to není tak, že bych k tomuto tématu byla lhostejná, to ne, člověku je líto Nan ale pak daleko víc osob, které toto skutečně zaplatily životem.

Začínám mít jen jedinou starost a totiž čím více verneovek má člověk za sebou, tím více je schopen předvídat děj a spát celého příběhu. Nakonec to ale nic upírá na velikosti člověka, který měl tak úžasnou fantazii a dokázal vymyslet příběhy, které v té době, byli pouhou scifi.

Postupem času je pro mě i těžší knihy hodnotit, pořád se k nim vracím a říkám si je to jasných 5 hvěz, ale tahle kniha mi přišla o stupeň lepší než druhá a naopak. Zároveň se omluvám, že toho není úplně hodnocení knihy, u těhto knih ho ovšem musí každý udělat sám.

Madlenka_Knihy
22.12.2016

V první polovině knihy jsem byla nadšená, že jsem po této knize sáhla, opravdu byla napínavá a moc mne bavila. (myslím do části, než zjistili, že jsou v Angole) Poté se ta kniha pro mně zvrhla.. Knihu čtu před spaním a možná, že je to moje chyba, že mne moc zaskočily ty ruce na zemi, které objevili Dick Sand s Tomem, ale potom jsem už nechtěla pokračovat dál... (než v té čtivé stránce mne zaskočil obrázek, kde byly nakresleny...)

houbaaa
15.11.2016

Po letech jsem si knihu přečetl znovu. Jako tehdy i teď byla kniha poutavá a poučná zároveň. Popisy otrokářských praktik nebo pohřbu krále stále berou dech. Ne tolik mě již bavila neohroženost Dick Sanda a postava bratrance Benedikta, která mě už spíše provokovala. I tak ale pořad kvalita na to, jak staré to je.

Rup
19.09.2016

Tentokrát nám autor utekl z oblasti sci-fi, a též nás nebombarduje takovým množstvím faktografického materiálu. Jedná se spíše o dobrodružný cestopis (Děti kapitána Granta, Cesta kolem světa za 80 dní, ...) se sociálními prvky. Poněkud mi vadí, že veškeré hrdinské skutky sebral hlavnímu hrdinovi a nechal je uskutečnit všemi ostatními. Ačkoli jeden hrdinský skutek, možná ten největší, mu přeci jen ponechal: přes všechna protivenství zůstat slušným člověkem. Kdosi níže si postěžoval, že jej verneovky neberou, neboť je už 27 let stár. No, já miluji verneovky stále pro jejich jednoduchou přímočarou fantazii, pro jejich svým způsobem naučnou hodnotu, pro jejich důraz na rozlišení dobra a zla, ale především asi proto, že lidský věk nepočítám podle kalendáře. Pokud by to někoho zajímalo, o čemž silně pochybuju, pak jsem 65 let mlád. Knihu, jako asi autorovy všechny, doporučuju.

Blancheerka
16.07.2016

Další ,,verneovka,, co nezklamala. Děj parádně frčí a je napsán napínavě a poutavě. Moc mě bavila

RudýOnkel
15.07.2016

Kniha se četla dobře, jen si na jeho styl budu muset chvilku zvyknout :)

reader.007
11.04.2016

Jedna z celkem mála verneovek kterou jsem přečetla od A do Z a každopádně tak strhující a čtivá, že si vůbec nezasloužila nějaké "přežvýkávání" pro současnou mládež. To může být užitečné třeba pro takový Tajemný hrad v Karpatech nebo dokonce i Cestu kolem světa (...), ale tady je převyprávěná verze naprosto zbytečná. Spíš myslím, že se tím čtenář jen ochudí.

choze
09.01.2016

Jedna z verneovek, které se mi v dětství nejvíc zadřely pod kůži. A to díky napínavému a drsnému příběhu, odehrávajícím se převážně v rovníkové Africe a točícím se kolem otrokářství. Jako obvykle je to dost popisné, ale z pasáží zabývajících se otrokářstvím mrazí.

Benjiki
02.01.2016

Společně s Dva roky prázdnin moje nejoblíbenější a asi i nejlepší Verneovka. Jules se vykašlal na vynálezy, dokonalé děti - i když i tady máme hned hlavního hrdinu toho nejvíc dokonalého ale to překousnu - a rozjel monumentální baladu o rasismu a otrokářství. A to ve velkým stylu. Má to klasické mouchy všech Verneovek a proto je to tak úžasná kniha vonící historií a tentokrát i pořádná sociální sonda. Četl jsem to poprvé jako třináctiletý a tahle kniha je jeden z důvodů proč jsem se považoval za mnohem moudřejšího, než moji vrstevníci. A vlastně jsem moudřejší byl. Díky Verne. Tohle by měla být povinná četba.
9/10

farbi
25.10.2015

Kto by si bol pomyslel, že pod týmto nevinne vyzerajúcim názvom sa skrýva popis takých hrôz... Nič z toho som o tomto hroznom období poľovačiek na černochov netušila a veľmi ma mrzí, ako strašne krutý vie byť človek k človeku. Praktiky nemcov v Hitlerových koncentračných táboroch sú oproti tomuto zaobchádzaniu s černochmi humánne. Dnešné doby sú takisto poznačené neľudským vraždením tých najmenších, ktorí by mali byť v najväčšom bezpečí práve tam, kde ich nájde krutá smrť - v lonách vlastných matiek.

TaLu
28.09.2015

Druhá nejoblíbenější Vernerovka.
To je vlastně úžasné, když si uvědomím, že knihy nějakého autora si získaly souhrnné označení.
Autor s nekonečnou fantazií a se schopností předávat dobrodružství dalším a dalším generacím.
Zajímalo by mne, jakým způsobem by pracoval a psal v současnosti.
Kolik těch jeho snů se uskutečnilo.
A kolika dětem předal svými knihami vědomí, že je dobré se nevzdávat, že statečnost je hodná obdivu a že přátelství není jen slovo.
Díky, že jeho knihy byly součástí i mého dětství.

petrvyhy
26.08.2015

Jedna z mých oblíbených od J. Verna. Jako malý hoch, který se na této knize "učil" číst, jsem litoval, že toto dobrodružství nemohu zažívat také. Vlastně jsem si to říkal u každé knihy, kterou jsem od J.V. četl. Rád se k ní někdy vrátím. Ať žije klasika.

Luccy78
14.06.2015

Moje nejoblíbenější Verneovka! Jsem z ní nadšená už od dětských let, přímo jsem hltala její stránky :-)

mira.l
06.05.2015

Patnáctiletého kapitána jsem jako malý kluk nečet, dostal jsem se k němu až teď, a musím říct, že mě Verne opět nezklamal, ani po letech. Tohle je ta z jeho knih, kde se tolik nesetkáme s výplody jeho fantazie z oboru techniky.
Jak se píše v doslovu k vydání z r. 1989, Verne tuto knihu psal už jako téměř padesátiletý, kdy si mimo jiné za prvé uvědomoval, že obsáhlá pojednání přírodovědecká, zeměpisná i jiná čtenáře poněkud unavují a za druhé po stránce technických vymožeností už nedokázal příběh posunout nikterak moc do nové neskutečnosti. Stvořil tedy příběh víceméně dobrodružně cestopisný s prvky pokroku spíše sociálního, mladý Dick Sand je jakýmsi ztělesněním neuskutěčněných dobrodružných snů autora samotného a celá otázka kolem otrokářství v Africe, která tvoří rámec druhé poloviny příběhu, nebyla v době vzniku knihy žádným dějepisem...
Pro mě to byl krásný návrat do dětských let a na řadě budou jistě další knihy tohoto velikána světové dobrodružné literatury.

sandra.sancho
31.12.2014

Trošku lituju že jsem se k ní nedostala dřív. Stejně byla ale skvělá a napínavá.

vitek.sk
17.11.2014

V dětství se mi velice líbila a byla to navíc druhá kniha od Verna, kterou jsem přečetl. Dnes už ji hodnotím poněkud střízlivěji, podobně jako další Vernovy knihy jde v podstatě o brakovou literaturu pro děti, ačkoli Verne osobně si ymslel, že píše literaturu faktu. Obsahuje opět jako spousta Verneových knih určité nepřesnosti. Ale přesto si 3 hvězdičky zaslouží.

Jan Vodňanský:
"Totální zkáza knihovny.
karkulčin výstřel varovný.
A v nevěstinci nachytán.
patnáctiletý kapitán."

vlkodlaq
06.11.2014

Když jsem poporostl ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Společně s Pět neděl v balónu, dva roky prázdnin a cesta do středu země nejoblíbenější Verneovka.

Nelly
31.07.2014

Moje druhá nejoblíbenější verneovka. Napínavý příběh, který možná dnes už tolik dětí neosloví, ale moje generace tyto knihy přímo hltala...

NicolettaViolet
27.03.2014

Patnáctiletý kapitán mne natolik oslovil, že jsem od knihy nemohla odlepit oči. Hltala jsem to jedním dechem. naprosto geniální dílo Julesa Verna.

moonchild
28.02.2014

Knihu jsem hltala jedním dechem.Je to vynikající kniha.

WODAUS
06.02.2014

Nikdy jsem J.V. nečetla i když se říká že je literatura pro dědi jako stvořená. Možná je to tím, že už na to nemám věk, ale kniha mě zklamala. V některých částech až nudila. Asi už ne nedonutím číst od něj další knihu, ale kdo ví ...

st18321
03.02.2014

Po pravdě čekal jsem něco lepšího. Příběh byl celkem předvídatelný navíc jsem se nedokázal s postavami nějak vcítit. Čekal jsem něco jako příběh z knihy Děti kapitána Granta. Možná je to tím, že už je mi 27.

Verunka289
04.01.2014

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství!

TomasV.
18.12.2013

Spolu s knihou Dva roky prazdnin moje nejoblibenejsi kniha od tohoto autora. Jako kluk jsem ji miloval! Porad doufam,ze si neco od Verna prectou i moje dcery, ktere zatim davaji prednost spis Poseroutkum a Priseram :-)