Patnáctiletý kapitán

Příběh patnáctiletého plavčíka americké velrybářské lodi Poutník Dicka Sanda o jeho strastiplné pouti nejdříve na lodi a posléze Afrikou je znám z mnoha vydání a adaptací. Vedle poučení z entomologie, námořnictví a přírodopisu Afriky poukazuje román na hrůzy obchodu s otroky v druhé polovině 19. století a vyzdvihuje statečnost a odvahu mladých lidí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314/patnactilety-kapitan-314.jpg 4.3657
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Návrat

Un capitaine de quinze ans, 1878

Kniha Patnáctiletý kapitán

hanka175

Návrat do dětství, tato kniha byla jedna z mých oblíbených :-)

Karel.

Krásná a velice objevná kniha, pomohla mi pochopit spoustu věcí týkajících se námořnictví.

Kariol

Tato kniha mě překvapila v mnoha ohledech. Že bude čtivá, to mi bylo jasné. Že se octnu ve všemožných koutech světa a prožiji spolu s hlavními hrdiny nesčetná dobrodružství, to se také dalo čekat. Samozřejmě jsem na začátku uhodla i to, kdo je onen patnáctiletý kapitán, co se asi stane při lovu plejtváka s kapitánem a posádkou lodi a tušila jsem také, že se hrdinové dostali až do Afriky, ovšem při podrobném popisu krajiny pod štítkem "Jižní Amerika" jsem se i já nechala trochu zmást (ach, ten zlotřilý Harris!).
Ale v knize bylo mnohem víc, než jsem si od autora dokázala představit. Mezi hlavními postavami vystupovali černoši, sirotek, žena a pes. Bylo odsuzováno otroctví, bylo poukazováno na rovnost všech ras a na nespravedlnost a krutost panující právě v Africe. Právě všechny tyhle "pokrokové myšlenky" mě přesvědčily o kvalitách románu - protože zkrátka zeměpisné, přírodovědné a další dobrodružné popisy sice mohou být zajímavé, ale pokud prožíváte tato dobrodružství pohledem špatných (a špatně smýšlejících) charakterů, nemá to cenu.

A teď už, proč jsem se rozhodla knihu zařadit do čtenářské výzvy k tématu "Kniha, v jejímž prostředí bych se nechtěla ocitnout". Důvodů bylo mnoho.
1) Nevím, jestli bych se za tehdejších podmínek vypravila na zaoceánskou plavbu lodí, navíc lodí nákladní. Nechtěla bych se navíc na takové lodi octnout bez zkušené posádky a kapitána, prožít bouři a omylem podplout Jižní Ameriku.
2) Nechtěla bych se ocitnout v dobách, kdy fungovalo otroctví, nechtěla bych být v jeho jakémsi krutém centru. Navíc do Afriky bych se kvůli četným možnostem nemocí možná neodvážila ani dnes (to nemyslím nijak špatně, prostě mi asi tropické prostředí a safari stačí prožít skrz dokumenty na BBC).
3) Brr, nechtěla bych před tropickým deštěm muset hledat úkryt v obrovském mraveništi! (Které sice bylo opuštěné, ale stejně bych tam asi umřela úzkostí.)
4) Samozřejmě bych nezvládla vůbec ta dobrodružství, ty dlouhé vyčerpávající pochody, klima, asi bych ani nechtěla muset jíst kobylky a papyrus a bojovat v podstatě každou chvíli o svůj život. Jsem holt pohodlný člověk.
5) Hodně děsivé byly popisy toho, jak se zacházelo s otroky, jak se obětovali ženy a pak byly pomalu topeny na dně řeky... Obecně mě v této knize hodně překvapilo, jak kruté a realistické popisy v ní byly. Od verneovky jsem čekala, že všechno dobře dopadne a hrdinové se nakonec šťastně sejdou. Že "nepoteče tolik krve".

Knihu doporučuji, byť to místy není moc veselé čtení, spíš člověku běhá mráz po zádech. :)

koubin007
28.07.2020

Klasika, která mě v různých audio podobách navštěvovala od chlapeckých let. Teď v dospělosti jsem musel sáhnout po plně verzi a rikam na rovinu, že mě kniha opět velmi potěšila. Mladý kapitán a jeho ryzi charakter je prostě ztělesněním všeho toho sociálního pokroku o ktery Vernovi v tomhle díle jde. Na tehdejší dobu velice odvážné myšlenky, rasová rovnost a odsouzení otroctvi, stylizace Dicka do ubohého pohozeného sirotka, z něhož lze i navzdory nejnižšímu třídnímu původu vychovat srdečnou a ušlechtilou bytost. Na tehdejší dobu naprosto sokujici myšlenky! Je vidět že nejenom v technice uměl pan Verne předvídat budoucnost! Na závěr románu mě velmi pobava perlička...jak se Tom a jeho synové přidali na ceste k "poctivým lovcům slonoviny". ???? Haleluja, je skvěle se vrátit zpět v čase.

Luigi1
21.06.2020

Opět vynikájící čtení.

miroslav5363
06.06.2020

Dodnes naprosto fascinující kniha!

Jessica007
05.06.2020

Pěkná dobrodružná kniha, četla jsem ji v dětství a bavila mě. Je více realistická než jiné Verneovky, takže ne tak typická pro autora.

m_martina
20.05.2020

Verne uměl dobře psát, jeho knihy jsem dříve doslova hltala. Patnáctiletý kapitán je jedna z jeho nejlepších a doufám, že až moje vnučky dorostou, také si ke knize najdou cestu.