Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt

od:


KoupitKoupit eknihu

Poklad byzantského kupce se odehrává v archeologickém prostředí. Při autohavárii stařičké Pragy Alfy, jejíž kufr je tak kuriózně krabicovitý a veliký, že by se do něj dala ukrýt mrtvola, vypadne do posečené trávy na louce vedle silnice tělo zavražděné ženy. Mladý, elegantní, gurmánsky optimistický a samozřejmě i trochu zamilovaný kapitán Exner si musí nejdříve osvojit řadu speciálních archeologických vědomostí, aby mohl vypátrat pravé motivy vraždy – a také rozluštit onu nečekanou souhru okolností a nešťastných náhod, které už dávno v minulosti uvedl do osudového zřetězení budoucí vrah svou bezohlednou touhou po kariéře a dobrém postavení. Bláznovu smrt situuje autor do malého okresního města Meziboří, kde vyšetřování smrti schizofrenika Jana Krempy působí jako prvořadá senzace. Typicky maloměstský „zájem“ obyvatel o práci kriminálky dal vzniknout nejedné komické situaci, ironicky vyostřené. Vlastní příběh vyšetřování však probíhá v rovině vážné, psychologické. Exner pečlivě sleduje dobře utajované, protože skandální, vztahy v rozvětvené Krempově rodině, kdysi nejbohatší v okolí. A podaří se mu nakonec dokázat jak, kým a proč byl blázen Jan Krempa zavražděn....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32989/kapitan-exner-poklad-byzantskeho-ku-ZoA-32989.jpg 4.647
Série:

Kapitán Exner

Žánr:
Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
katka134
26. dubna

Skvěle napsané detektivky kde nechybí humor a sympatický detektiv.
"Paní Holubová to lano nikdy nelibala?"
"Cože?"
"Ptám se vás, jestli paní Holubová někdy líbala to lano."
"Jéžiš, proč by líbala lano?".....
Filmové zpracování kupce s panem Valou je nejlepší a nenechám si ho nikdy ujít.

Zdenda20
31.03.2017

Po letech jsem si tohle znovu přečetl a nic mi nebrání napsat, že kniha je bezva čtení navzdory novinkám co nyní vycházejí. Kapitán Exner a ostatní vyšetřovatelé bezva popsáni. Děj má logickou posloupnost.
Doporučuji všem čtenářům detektivek.

ondrej.b
15.02.2017

Je to balada číst tak pěknou detektivku. Kapitán Exner a jeho tým jsou mi tak sympatičtí, že až nemají konkurenci. Moc pěkně napsáno a čte se to jedním dechem. Díky za takové knihy autorovi.

woodward
17.08.2015

Kapitán Exner a jeho důstojníci jsou z celých čtyřiceti let bolševického nesmyslu v českých zemích jediní literární detektivové, kteří mohli vstoupit do nových časů s hlavou hrdě vztyčenou. Vlastně ne, ještě poručík Borůvka, ale to je zase jiná píseň.

Jura Jurax
24.01.2015

Výborné detektivky - a to jsem je četl poprvé někdy před půlstoletím ...
A dnes jsou zajímavé také vykreslením vzdálené doby ...
Dal bych maximální počet hvězdiček ... kdybych věděl jak :-)

Modrina
21.05.2014

První věc, kterou jsem od tohoto autora četla - a podle mě je Poklad byzantského kupce nejlepší. A filmové zpracování je prostě skvělé, pan doktor Soudek v podání Jiřího Sováka prostě nemá chybu. :) Bláznovu smrt jsem taky přečetla jedním dechem.

Finskej
09.02.2014

Archetypální dílo české detektivky. (A vůbec mi neříkejte, že detektivka je "nižší literatura" - je. Jenže ačkoliv je, některé detektivky hravě strčí v čitelnosti do kapsy spoustu klasiků. A nejsou vůbec hloupé.) Dočkalo se zfilmování s Valou a Vránovou v hlavních rolích a je to vzácný případ toho druhu, kdy vtip předlohy knižní byl zdařile přenesen do ztvárnění stříbrněplátenického.

bikerbm
08.03.2012

Poklad byzantského kupce,pro mne nejlepší případ kapitána Exnera.

JaneTrestry
28.12.2011

Další úžasný příběh. Detektivky od Erbena prostě mám ráda. Stačí si přečtís pár řádků a jsem do děje hned vtažena. U ostatních mi to nějakou chvilku trvá. Tentokrát jsem neměla vůbec tušení kdo by mohl být vrahem ani motiv jsem netučila jaký by mohl být :)

Štítky

české detektivky

Autor a jeho další knihy

Václav Erben

Václav Erben
česká, 1930 - 2003

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených86x
v Čtenářské výzvě4x
v Doporučených7x
v Knihotéce41x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit1x