Korsika

Smrtící bíláSmrtící bíláR. Galbraith (pseudonym)

Pokud někdo očekává krvavou brutální sérii vražd ve 45 minutách ;) bude zklamán. Tempo knihy a styl řešení přesně odpovídá prostředkům soukromého detektiva s jednou jednohou a prázdnou kapsou. Nepotřebuji hromadu mrtvol a co nejoriginálnější motiv vyhnaný steroidy v prášku. Baví mě i zápletka Robin a Strika, protože takové myšlenkové pochody vídám kolem sebe dnes a denně. Žádná láska na první pohled, tak spálím všechny mosty ... i když už by přece jen mohli ... ;) :D

03.12.2019

Tanec s drakyTanec s drakyGeorge R. R. Martin

Dočtena celá (dosavadní) série. Stále jsem neviděla seriál a ani to neplánuji. Nejhorší pro mě bylo úplně prvních 520 stran Her o trůny. Ty jsem četla měsíc a proklínala autora i jeho fanoušky. Potom jsem se konečně trochu začetla a když mi na konci první knihy došlo, že se prostě žádné dějové finále konat nebude, vrhla jsem se na další díl a už jsem se vezla. Nakonec přečtena celá série jedním dechem a modlím se ke všem bohům Západozemí, abych se svého vytouženého finále nakonec dočkala :)

04.06.2020

DobrodruhůmDobrodruhůmTereza Ramba

Ne ... tohle asi ne ... tohle určitě ne ... nebo asi jo ... joo tohle jo ... určitě jo ... ano ...

Nakonec mi přišlo velmi zajímavé jak autorka, ač krátkými hesly, dokáže úplně přesně definovat, co cítí a vy to cítíte s ní. Anebo je to právě tím, že to úplně přesně nespecifikuje a vy máte prostor promítnout do toho své vlastní pocity a zkušenosti?

Rozhodně bych ji nedoporučila lidem, kteří chtějí vědět něco konkrétního o dané zemi, jak se tam dostanou, co zařídit apod. ... ale myslím, že každému DobroDruhovi, který někdy cestoval podobně jako T.R., tato kniha připomene, proč to vlastně děláme.

12.08.2020

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Dostala jsem se k této knížecce, když ji po mě chtěl v knihkupectví pro sebe vyzvednout kolega zahradník, přečetla jsme ji jedním dechem než jsem mu ji donesla. A přemýšlela o ní mnohem déle než jsme ji četla. Vlastně se mi na mysl vrací stále ...

08.11.2018

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Viděla jsme pana Hartla několikrát v TV pořadech, byl zábavný, a proto (+ kvůli prodávanosti jeho titulů) jsem se nakonec rozhodla něco si od něj přečíst. Sáhla jsem tedy po nejlépe hodnocené knize zde na DTBK.

S autorem ale očividně nesdílíme stejný smysl pro humor, některé pasáže byly max. úsměvné. Vadila mi spousta sprostých slov, která neměla většinou v textu opodstatnění, tedy pokud neměla mít funkci humornou. Nevím. Nejvíce mi ovšem vadilo, že ani po 300 stranách jsem nebyla schopná se na první dobrou orientovat, čí manžel je čí, a které k nim patří děti. A to mluvíme jen o osmi osobách! Přeskakování v čase mě také mátlo, někdy byl časový posun dost velký (ale ne zřejmý), postavy samy ale žádnou duševní změnou neprošli.

16.07.2020

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Příběh je psaný (oproti např. Pánovi prstenů) lehčí, místy až dětskou formou, Tolkien je také pro své děti psal. To ovšem neznamená, že není čtivá i pro dospělé - poslední kapitoly již do "stylu Pána prstenů" směřují. Konec je ovšem typicky "hobití". :) Myslím, že pokud někdo chce začít s Tolkienem, tak Hobit je ideální. :)

12.02.2019

Vraždy s monogramemVraždy s monogramemSophie Hannah

Nízké hodnocení musím udělit z několika důvodů ...
1) po 100 stranách jsem zjistila, že mě vůbec nezajímá, kdo je vrah ani proč vraždil, knihu jsem dočetla jen ze setrvačnosti.
2) Poirot byl v tomto příběhu, k mé trvalé nelibosti, vylíčen jako pořádný morous, kterého obtěžuje úplně všechno a všichni. Jeho kolegu ze Scotland Yardu, jehož bystrost a inteligence se snad stránku od stránky snižovala, ani nekomentuji.
3) Co mi v příběhu nejvíce chybělo, a co jsem našla v knize, kterou jsem četla před touto - Zavřené truhle - byla možnost nechat čtenáře samostatně uvažovat a logicky dedukovat, ve Vraždách s monogramem čtenář tuto možnost nedostává, Poirot tají tolik informací, že čtenáři přímo znemožňuje se případu účastnit a rozvíjet své vlastní teorie ...
4) Množství postav na spádu také nepřidává a při vrcholném závěru, kdy Poirot odkrývá pravdu, jsem 2x usnula, ač bylo poledne, protože jeho proslov byl neuvěřitelně dlouhý.

16.03.2019

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Oldřich Vízner. Náhráno roku 2013. Nezkráceno.

11.04.2020

Cesta sněžných ptákůCesta sněžných ptákůRobert Lyndon

Neuvěřitelně strhující příběh. I přes detailně popsané pasáže jak krajiny, tak charakterů postav neztrácí děj na spádu - naopak dokonale ho podtrhuje. Lyndon dokázal vytvořit hlavní postavu Vallona, která je vlastně kladná, i když některá jeho rozhodnutí (minulá i současná) z něho nedělají typického kladného hrdinu. Přesto pro něj i jeho společníky budete chtít dýchat. Bojové akce i dlouhé putování je podáno neskutečně realisticky, až "syrově" - jiné vhodné slovo mě nenapadá. ;)

12.02.2019

iPohádkaiPohádkaK. K. Kovář (pseudonym)

Přiběhu samotnému bych dala 3*, ale jelikož se děj nakonec v některých směrech tak prapodivně rozvíjel (drak), a protože jsem se několikrát od srdce zasmála (oči modré jako smrt operačního systému Windows), hodnotím 4*.
Oceňuji autorovo zpracování aktuálních společenských témat pro mladé čtenáře. Čtenář si ovšem musí uvědomit, pro jaké cílové publikum je kniha napsána, protože je mu šitá na míru, pokud se tedy pravidelně nepohybujete na sociálních sítích apod., bude vám většina narážek připadat nesmyslných. Jelikož já také nemám Anagram a xichtoknihu navštěvuji jen sporadicky, také jsem párkrát pochopila, že nechápu. ;)

28.11.2019

Červená, bílá a královsky modráČervená, bílá a královsky modráCasey McQuiston

Sice se v této knize objevují snad všechna klišé, co existují. Skoro všechno už to někdo někde napsal ... ale nenapsal to takhle :) Líbil se mi i náhled do americké politiky a života mediálně sledovaných osobností.

13.08.2020

V knihovně je levV knihovně je levMichelle Knudsen

Především nádherně ilustrovaná, ale i příběh má několik předností, které u většiny nových knih pro děti postrádám. Napínavé, milé, s pointou a rozšiřující dětskou fantazii.

07.10.2020

Z deníku kocoura ModroočkaZ deníku kocoura ModroočkaJosef Kolář

Pamatuji si, jak jsem ji četla jako malá pořád dokola a dokola a o 20 let později mě znovu potěšila.

04.02.2019

Húrinovy dětiHúrinovy dětiJ. R. R. Tolkien

Příběh o Húrinových dětech je krátce představen už v Silmarillionu, ovšem zde teprve plně odhaluje svou sílu. Je plný tragických a trpkých zvratů, při kterých jsem často zůstala ztuhlá hledět do odstavce s myšlenkou: "To už ne, to přece ne ...". Kniha je psaná Tolkienovým jedinečným stylem a jeho syn ji výborně zpracoval, takže je poutavá, detailně propracovaná a donutí čtenáře sžít se s hlavními postavami, i když já jsem je chvílemi opravdu nenáviděla a na druhou stranu chápala a litovala - a to je hlavní silou příběhu.

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Neuvěřitelně čtivá kniha. I po několika přečteních v ní stále nacházím něco nového. Krásné a detailní popisy krajiny i vykreslení charakterů postav. Někoho může odradit rozsáhlost knihy (s čímž souvisí i možná náročnější orientace v postavách a propojení s dalšími Tolkienovými knihami, ale jejich znalost není nutná). Filmové zpracování je kvalitní, audiokniha v podání Michala Dlouhého je také pěkná, ale chybí v ní popisy krajiny) ovšem s knihou nesrovnatelné! :) Prostě srdeční záležitost :D

SilmarillionSilmarillionJ. R. R. Tolkien

Jedná se složitější četbu než je Pán prstenů. Čtenář se dozvídá o vzniku Ardy, jak se do Středozemě dostal Sauron a mnoho dalších postav ... ale především jsou zde sepsány dějiny Beleriandu, země, která má stejně bohatou (ne-li bohatší) historii než Středozem, ale troufnu si říct, že osudem je zmítána mnohem více.

Doporučuji knihu přečíst vícekrát, čím častěji ji čtete, tím více se vám otevře a vy uvidíte, pochopíte a nepřestanete žasnout.

Terapie sdílením vol. 2Terapie sdílením vol. 2Ester Geislerová

Když už jsem věděla, co beru do ruky, bylo to trošku lepší, ale stejně mi to (až na pár bublinek) nepřišlo ani vtipné ani nijak jinak obohacující.

21.02.2019

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Poslechnuto jako audiokniha. Pro rozhlasové uvedení upravila Jaroslava Janáčková. V režii Aleše Vrzáka čte Hana Kofránková. Natočeno v roce 2007 Českým rozhlasem České Budějovice.
Ke klasické knize bych se díky zkušenostem s Baruškou nikdy nedostala, ale při zalévání zahrady jsem se rozhodla ,,zvládnout" Babičku alespoň takhle.

20.07.2019

Stela a šestnáct huskyůStela a šestnáct huskyůTereza Pařízková

Nádherně ilustrovaná kniha, která představuje dětem mašérství i péči o psy opravdu milou formou. Připomíná mi starší dětské knihy, kdy ilustrace hravě doplňovala text se silným poučným příběhem.

01.02.2020

Noc na KarlštejněNoc na KarlštejněJ. Vrchlický (pseudonym)

Naposloucháno jako audiokniha.(1956). Pro rozhlas upravila Věra Vaňková, hudba - Vilém Prokop Mlejnek, režie - Jiří Horčička. Čtou - Vladimír Brabec, Karel Pavlík, Jan Pivec, Václav Voska, Jiřina Petrovická, Bedřich Bobek, Artur Šviha, Waldemar Brochard, Eduard Kašpar, Jaroslav Průcha, Otomar Korbelář, Alena Kreuzmannová.

Byla jsem zvědavá, jak moc se liší filmová verze od své knižní předlohy a byla jsme mile překvapena. Jen bylo ze začátku obtížné zorientovat se v hlasech, jelikož jednotlivý hlasoví představitelé mají poměrně podobné zabarvení hlasu i intonaci. Jinak jsem si ale příběh užila, zasmála se a cítila se jako přímo na Karlštejně.

15.04.2020

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

1. informace - neviděla jsem seriál. Po přečtení prvního dílu jsem v brožovaném provedení dala ***, po přečtení dalších dílů (a zvyknutí si na autorův styl) a zjištění, že pevná vazba má více map (, které jsem v brožovaném vydání hodně postrádala), posunuji hodnocení o hvězdičku výš.

27.05.2020

BroučciBroučciJan Karafiát

Vlastním vydání z roku 1997, Librex ... krásné, vyloženě dětské, ilustrace mi asi jako dítěti ubíraly na depresivitě celého příběhu ...

10.11.2018

366 pohádek na dobrou noc366 pohádek na dobrou nockolektiv autorů

Milovala jsem ji, ale zároveň mě jako malou rozčilovalo, že se u ní nedalo smlouvat o ještě kousek, o ještě jednu stránku ...

10.11.2018

Encyklopedie zahradních rostlinEncyklopedie zahradních rostlinKlaas T. Noordhuis

Komplexní přehled rostlin pro zahradu. Místy ovšem trochu nepřehledný, naopak oceňuji popisy jednotlivých odrůd.

11.11.2018

Chrám Matky Boží v PařížiChrám Matky Boží v PařížiVictor Hugo

K této knize jsem se dostala skrz povinnou četbu a je to snad jediná kniha, kde jsem přeskakovala po odstavcích - popisy Paříže - jinak je to nádherný příběh a bez těch dlouhých popisných pasáží, kdy jsem často zapomněla, jaký děj jim předcházel a musela jsem často listovat zpět, by byl ještě lepší, protože by to chytilo tempo a spád, které kniha díky zdlouhavým popisům bohužel postrádá.

17.11.2018

Hra na lhářeHra na lhářeR. Ware (pseudonym)

Prvních 60 stran bylo trochu nekonečných, ale když si člověk zvykne a pochopí, že takhle pomalu plyne celý děj knihy, není to problém. Po dlouhé době kniha, kde jsem se nebyla schopná ztotožnit ani s jednou postavou, vlastně mě celou dobu jejich chování a rozhodování přímo iritovalo. Přesto mě mrazilo v kostech.

24.11.2018

Gerda: Příběh velrybyGerda: Příběh velrybyAdrián Macho

Nádherně ilustrovaná kniha, která je, spíš než příběhem, souborem životních mouder pro děti. Podává je jemně a s citem.

17.01.2019

Harry Potter – Sbírka hůlekHarry Potter – Sbírka hůlekMonique Peterson

Zajímavá kniha pro fanoušky, ale cena je opravdovou zkouškou loajality ... měla jsem štěstí, že jsem si ji mohla půjčit. Byla by opravdu krásným doplňkem do sbírky. Tak snad později.

21.01.2019

PočátekPočátekDan Brown

Kniha se typově pohybuje na hranici dvou zdánlivých protipólů - moderní technologie a historie s uměním. Kniha není tak technologická jako Digitální pevnost, ale zase se nepohybujeme v prostředí (mě bližším) historických center Vatikánu nebo Florencie. Závěr byl opět nečekaný, na zamyšlení a trochu brutální ;)

21.01.2019

Terapie sdílenímTerapie sdílenímEster Geislerová

Otevřela jsem ji, protože mě zaujala obálka, ale obsah mě dost překvapil, a po přečtení musím konstatovat, že ne mile.

20.02.2019